[-]
جعبه پيام
» <دون دیه‌گو دلاوگا> پاینده باشید "رابرت" گرامی. سپاس از لطف و پُست‌های ارزشمندتان
» <لوک مک گرگور> متشکرم دوست گرامی. منهم همیشه از خواندن مطالب جذاب و دلنشین تان کمال لذت را برده ام.
» <رابرت> بررسی جالب تأثیر فیلم "پاندورا و هلندی سرگردان" بر انیمیشن "عمو اسکروچ و هلندی سرگردان" https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...6#pid45456
» <رابرت> سپاس از دون دیه‌گو دلاوگا و لوک مک گرگور عزیز به خاطر مطالب تحقیقی، تحلیلی و زیبای اخیرشان
» <دون دیه‌گو دلاوگا> "بچه‌های کوه تاراک" : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...3#pid45453
» <مارک واتنی> ممنونم رابرت جوردن عزیز
» <رابرت جوردن> سپاس از مارک واتنی و بتمن
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 3 رای - 3.33 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دسته شیاطین - مروری بر زندگی هنری چهره های خبیث سینما
نویسنده پیام
اسکورپان شیردل آفلاین
ناظر انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۳/۱۱
اعتبار: 50

تشکرها : 5286
( 6629 تشکر در 287 ارسال )
شماره ارسال: #11
RE: دسته شیاطین - مروری بر زندگی هنری چهره های خبیث سینما

لان چینی پسر (1973-1906)

نام اصلی او کریتون تال چِینی بود. وی فرزند لان چینی بزرگ ، سلطان وحشت فیلمهای صامت سینما بود. او شاهد اوج گیری پدرش از یک هنرپیشه معمولی به تک ستاره فیلم های ترسناک بود. در عرض چند سال خانواده آنها از دربدری ، فلاکت و فقر به ثروت موفقیت و شهرت رسید و او دلش میخواست راه پدر را دنبال کند، اما تا وقتی پدرش زنده بود نگذاشت که او وارد دنیای سینما شود. پدرش با توجه به شناختی که خود از دنیای بیرحم فیلم و فیلمسازی داشت دلش میخواست پسرش دنبال شغل باثبات تر و کم ریسک تری برود. او دوران سخت زندگی خود را فراموش نکرده بود و نمیخواست کریتون جوان براثر شهرت، فاسد و بی بندوبار شود.

در سال 1930 پس از فوت پدر بر اثر خونریزی حنجره، میل به بازیگری و شهوت شهرت در کریتون بیدار شد.در سال 1931 او با فردی آشنا شد که انتخاب کننده هنرپیشه برای دیوید سلزنیک تهیه کننده مشهور بود.وی به کریتون گفت در صورتی که نامش را به لان چینی جونیور تغییر دهد سلزنیک حاضر است با او قرارداد امضاء کند، اما کریتون بلافاصله این شرط را رد کرد. او میخواست مردم او را با نام خودش بشناسند نه با نام پدرش. او به استودیوهای دیگر مراجعه کرد اما همه از او همان درخواست را داشتند و او ناچار همه را رد میکرد تا اینکه در سال 1932 استودیو RKO او را با نام خودش پذیرا شد و اولین فیلمش را به نام Girl Crazy برای آنها بازی کرد

کریتون برای چند سال با نام اصلی خود در فیلمهای مختلف بازی کرد و آموخت و آموخت ؛ برای یادگیری از هیچ کاری حتی بدل کاری ابا نداشت. تا اینکه در سال 1935 با پافشاری استودیوها ، نام هنری لان چینی جونیور را برگزید. خودش در این باره میگوید:"من سه سال آزگار سعی کردم که بدون سوءاستفاده از نام پدرم ، شهرت کسب کنم اما ورقها بر خلاف میل من بُر خوردند. اگر من فقط به فکر خود بودم ، هیچوقت این کار را نمیکردم اما من هرسال سنّم بالاتر میرفت و نمیخواستم ببینم که خانواده من به خاطر اصولگرایی من رنج می برند." او در سال 1926 با همسر اولش –دوروتی- ازدواج کرده بود و دو فرزند پسر نیز از او داشت.

در سال 1936 او با نوستاره جوانی به نام پاتریشیا آشنا شد و در دام عشق او افتادو به زندگی ده ساله اش با دوروتی خاتمه داد، درحالیکه همه داراییش را به او و دو فرزندش بخشید. گویا پدرش حق داشت که نمیگذاشت او وارد دنیای اغواگر و دام گستر سینما شود. هرچند که همسر دومش تا پایان عمر به او وفادار ماند.

در سال 1937 لان چینی پسر با فاکس قرن بیستم قراردادی منعقد کرد و تا سال 1940 در بیش از سی فیلم ظاهر شد.

در سال 1939 بود که بلیطش برنده شد و او با بازی در فیلم اقتباسی از اثر معروف جان اشتاین بک- موشها و آدمها- به محفل منتقدین و دوستداران سینما پای گذاشت. در این فیلم که سرمایه گذار آن هال روچ و تهیه کننده و کارگردان آن لوئیس مایلستون بود، کاراکتری که او خلق کرد برنده جایزه منتقدین نیویورک شد. به دنبال آن در فیلم دیگری از کمپانی هال روچ با نام یک میلیون سال قبل از میلاد مسیح ایفای نقش کرد. موفقیت این فیلمها و نام چِینی موجب شد که در سال 1941 او با استودیو یونیورسال قرارداد ببندد و سپس در اولین فیلم هیولایی خود با نام هیولای ساخته بشر را برای این استودیو بازی کرد و سپس در چند فیلم وسترن و کمدی نیز ظاهر شد.

در اواخر 1941 بود که او نقش معروف خود یعنی لارنس(لری) تالبوت را در فیلم مرد گرگ نما (جرج واگنر) ایفا کرد. کاراکتری که باعث شهرت بسیار او شد و برای سالها توانست که این نقش و نقشهای ترسناک دیگری را از آن خود کند.

{تذکر: خطر لو رفتن داستان} ماجرای فیلم از این قرار است که لری جوان به قلعه پدرش سر جان تالبوت(با بازی کلود رینز) در ولز مراجعت میکند.در آنجا به زنی زیبا به نام گوئن(اِوِلین آنکرز)بر میخورد.در شبی سهمناک لری،گوئن و دوستش جنی به کارناوالی میروند که در آنجا یک کولی پیشگو و مرموز، راز مرگ آوری را برای او فاش میکند.

تقدیر شوم او از جایی شروع میشود که در جنگل صدای جیغ جنی را میشنود و زمانی که خود را به او میرساند می بیند که گرگی عظیم الجثه به دنبال دختر است . لری با چوبش به گرگ حمله میکند و او را میکشد اما برای نجات دخترک دیر شده و گرگ خود او را هم گاز گرفته است. از آن زمان است که افسانه مرد گرگ نما آغاز میشود؛ سیر وقایع وحشتناکی که برای لری تالبوت و دوستان و نزدیکانش اتفاق می افتد...

نقشهای ترسناک دیگری که او بازی کرده : نقش مرد گرگ نما در فیلمهای فرانکشتین مرد گرگ نما را ملاقات میکند(1943) ، خانه فرانکشتین(1944) ، خانه دراکولا(1945) ، آبوت و کاستلو فرانکشتین را ملاقات میکنند(1948) . نقش هیولای فرانکشتین در فیلم شبح فرانکشتین(1942) . نقش مومیایی در فیلمهای مقبره مومیایی(1942) ، شبح مومیایی(1944) و نفرین مومیایی(1944) . هم چنین در فیلم پسر دراکولا(1943) نیز یکی از نقشهای اصلی را برعهده داشت.

بنابراین لان چینی جونیور تنها بازیگریست که چهار کاراکتر فرانکشتین، مرد گرگ نما، مومیایی و پسر خون آشام کنت دراکولا را در استودیو یونیورسال بازی کرده است.

پس از پایان قراردادش با یونیورسال ، او به عنوان بازیگر مستقل مشغول به کار شد و در بیش از 150 فیلم ایفای نقش کرد. نام او به سبب حضورش در فیلمها ، نمایش نامه ها ، کتب و مجلات ، بازیهای رایانه ای و اسباب بازیهای مختلف تا امروز زنده مانده است. کارگردانها و بازیگران بسیاری با الهام از کاراکترهای او ، اقدام به ساختن فیلمهای مشابه و بازی در آنها کرده اند.

لان چینی پسر هنرپیشه مطلوب استنلی کریمر ، تهیه کننده معروف سینما بود و در بسیاری از فیلمهایی که او تهیه کنندگی اش را برعهده داشت در نقشهای کلیدی حضور داشت؛ منجمله صلوة ظهر(1952- با بازی گری کوپرNot as a stranger (ملودرامی با بازی رابرت میچم و فرانک سیناترا-1955) و Defiant ones  (با بازی تونی کرتیس و سیدنی پواتیه-1958).

کریمر در آن زمان به مطبوعات گفته بود که :" هرجا فیلمی به دستم میرسد و در آن نقشی قرار دارد که ایفای آن برای بازیگران مشکل است آن نقش را به چینی پیشنهاد میدهم."

در سالهای آخر زندگی ، او به دلیل افراط در نوشیدن مشروبات الکلی و سیگار کشیدن ، با سرطان حنجره و بیماری مزمن قلبی درگیر بود. در آخرین فیلم ترسناکش دراکولا بر علیه فرانکشتین(1971) ، به نقش گروتون- نوکر ساکت و آرام دکتر فرانکشتین- ایفای نقش کرد. بعد از آن او بدلیل بیماری خود را بازنشسته کرد و مشغول نگارش کتابی درباره افسانه خانواده چینی شد با نام "یک قرن با چینی ها" که به هر دلیلی تاکنون منتشر نشده است.در حال حاضر نوه او ، ران چینی مشغول تکمیل این کتاب است.

لان چینی جونیور در سال 1973 در سن 67 سالگی و براثر حمله قلبی درگذشت. بنا به وصیتش ، جسد او جهت انجام تحقیقات علمی و پژوهشی ، در اختیار دانشگاه قرار گرفت.

طریقت سامورایی استوار بر مرگ است. آن‌گاه که باید بین مرگ و زندگی یکی را انتخاب کنی، بی‌درنگ مرگ را برگزین. دشوار نیست؛ مصمم باش و پیش رو. آن هنگام که تحت فشار انتخاب زندگی یا مرگ قرار گرفته‌ای، لزومی هم ندارد به هدف خود برسی {گوست داگ؛سلوک سامورایی}
۱۳۸۹/۶/۱۸ صبح ۰۵:۵۳
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : بهزاد ستوده, MunChy, دشمن مردم, Kassandra, رائول والش, موسيو وردو, john doe, بانو, سم اسپید, سروان رنو, Classic, رزا, آوینا, الیشا, حمید هامون, مگی گربه, راتسو ریــزو, خانم لمپرت, BATMAN, Memento, پیرمرد
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: دسته شیاطین - مروری بر زندگی هنری چهره های خبیث سینما - اسکورپان شیردل - ۱۳۸۹/۶/۱۸ صبح ۰۵:۵۳