[-]
جعبه پيام
» <لوک مک گرگور> متشکرم دوست گرامی. منهم همیشه از خواندن مطالب جذاب و دلنشین تان کمال لذت را برده ام.
» <رابرت> بررسی جالب تأثیر فیلم "پاندورا و هلندی سرگردان" بر انیمیشن "عمو اسکروچ و هلندی سرگردان" https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...6#pid45456
» <رابرت> سپاس از دون دیه‌گو دلاوگا و لوک مک گرگور عزیز به خاطر مطالب تحقیقی، تحلیلی و زیبای اخیرشان
» <دون دیه‌گو دلاوگا> "بچه‌های کوه تاراک" : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...3#pid45453
» <مارک واتنی> ممنونم رابرت جوردن عزیز
» <رابرت جوردن> سپاس از مارک واتنی و بتمن
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 19 رای - 4.37 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی
نویسنده پیام
دلشدگان آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۸/۲۶
اعتبار: 24

تشکرها : 3231
( 1347 تشکر در 70 ارسال )
شماره ارسال: #313
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی

تقدیم به استاد واترلو و بانوی عزیز

حنا دختری در مزرعه           (محصول سال  1984)

[تصویر: 1296406988_85_d42961a955.jpg]

مدیر دوبلاژ : زنده یاد کنعان کیانی

"تولد حنا در ده شکوفه"

حنا : شیوا گورانی
پدر بزرگ حنا : زنده یاد احمد مندوب هاشمی
مادر بزرگ حنا : بدری نوراللهی
مادر حنا : زهرا آقا رضا ( هاشمی)
راوی : آزیتا یار احمدی ( در بیشتر قسمتها)
راوی : مهوش افشاری ( در چند قسمت)
پسر بچه چوپان (برادر میکائیل) : آزیتا یار احمدی ( در بیشتر قسمتها)
پسر بچه چوپان (برادر میکائیل) :مهوش افشاری ( در چند قسمت)

"رفتن حنا به مزرعه درخت طلایی"

آقای تیمو : عباس نباتی
عموی تیمو : زنده یاد عزت الله گودرزی
خانم لوتا : زنده یاد آذر دانشی
یاشار : زنده یاد کنعان کیانی
سودا : زنده یاد مهین بزرگی
الناز بافنده : زهرا آقا رضا
سونا ( دزد) : ایران بزرگمهر
دزد همراه سونا : زنده یاد حسین باغی
دخترک داستان دخترک و مرغ ماهیخوار : ناهید امیریان
مرغ ماهی خوار : زنده یاد کنعان کیانی
غول داستان غول و کشاورز : محمد عبادی
کشاورز داستان غول و کشاورز : زنده یاد مهدی آژیر
شکارچی خرس ( مسن تره) : زنده یاد حسین باغی
شکارچی خرس ( جوانتره) : زنده یاد مهدی آژیر

"رفتن حنا به مزرعه قوی سفید"

خانم سارا : آزیتا لاچینی
نیک : نوشابه امیری
آقای میکائیل : غلامعلی افشاریه
آقای میکائیل : زنده یاد کنعان کیانی (در قسمتی که نیک مریض می شود)
خانم مری (همسر میکائیل) : مهوش افشاری ( بیشتر قسمتها)
خانم مری (همسر میکائیل) : بدری نوراللهی (در قسمتی که نیک مریض می شود)
خانم دکتر سونیا : مهوش افشاری
رکسانا : زنده یاد مهین بزرگی
خانم پرستار ( خانم المیرا) : زهرا آقا رضا (هاشمی)
آقای ساشا ( خبرنگار و نقاش) : زنده یاد کنعان کیانی
دوستهای حنا (پسرها) : مریم شیرزاد و نوشابه امیری

"رفتن حنا به شهر تورکو"

عمه خانم : ناهید شعشعانی
باغبان : زنده یاد کنعان کیانی
سولماز: زهرا آقا رضا (هاشمی)
سلما : زنده یاد آذر دانشی

سایر گویندگان نقشهای فرعی که اسم کاراکترهایشان یادم نیست :

ولی الله مومنینوشابه امیریناهید امیریانزنده یاد کنعان کیانی و...

:heart: : با تشکر فراوان از دوست بسیار عزیزم ، بهزاد ستوده ، که مانند همیشه عاشقانه و بزرگوارانه در تصحیح و تکمیل گویندگان کارتون حنا دختری در مزرعه مرا یاری نمود .

چه کودکی عجیبی داشت نسل ما!      : به قلم ميثم نازنین

چه کودکی عجیبی داشت نسل ما! بچه های این دور و زمانه اصلا ما را درک نمی کنند. مدتی پیش سندباد را برای خواهر کوچکم خریده بودم تا ببیند ، انگار اصلا برایش جذابیتی نداشت. حق هم داشت این روزها کارتون ها با بهترین کیفیت در اختیار بچه ها قرار می گیرد ، باید هم سندباد و پسر شجاع برایشان کسل کننده باشد.

به نظر من هر چند کارتون های جدید "مویی و میانی" دارند! اما کارتون های محبوب ما "آنی" داشتند که اینها ندارند! مسافرکوچولو و پسر شجاع هر چه نداشتند به غایت "اخلاقی" بودند. اخلاق هم چیزی است که این دور و زمانه به مسخره گرفته می شود!

من هنوز هم مثل بچگی پای مارکوپولو و مسافرکوچولو و سندباد میخکوب میشوم!  هرچند حالا بچه های این دور و زمانه مسخره ام کنند ...

دلنوشته میثم نازنین حرف دل من و اکثر بچه های دهه شصته، همیشه نوشته های میثم ، اسکورپان شیردل و سروان رنو برام دلنشینه، براستیکه دلنوشته های دلهای پاک، دلنشینه . 

درسهایی که از حنا، دختری در مزرعه یاد گرفتیم .  : به قلم گنجینه کافه، دکتر بهزاد ستوده

کارتونهای حنا دختری در مزرعه، دختری بنام نل ، خانواده دکتر ارنست ، هاچ زنبور عسل همه سرشار از زندگی بودند  و به ما درس زندگی می دادند.

کارتون حنا دختری در مزرعه (کاتری دختر گاوچران) با این که سیاه بود و برای سن ما "کودک و نوجوان آن روز ها" سنگین بود، بسیار دلپذیرتر از کارتون های فضایی و خشونت بار امروزی همچون دیجیمون بود .

حنا در اصل 49 قسمت بود که 30 قسمت پخش شد، تعدادی از قسمت ها در هم ترکیب شد و در نهایت به 30 قسمت رسید تعدادی هم اصلا دوبله نشد، میدانید چرا؟

چون روابط حنا و دوست پسر هایش  که رابطه خواهر برادری بود مشخص نشود . آن زمان اینچنین به تربیت و خانواده اهمیت می داند و از پخش هرآنچه باعث انحراف شود جلوگیری می شد  اما امروز ... .

حنا دختری در مزرعه چه درسهایی به ما می داد :

درس مسئولیت پذیری (به چرا بردن 60 راس گاو )

درس پشت کار و تلاش (روزها کار و تلاش  شبها درس و کتاب)

درس اعتماد بنفس (اگر خدا آرزویی در دل تو نهاده، قدرت به آرزو رسیدن را هم به تو عطا فرموده است)

درس صبر و استقامت در برابر مشکلات (دوری از مادر/درد غربتامید به آینده/ روبرو شدن با خرس وحشی و گله گرگ ها و ...)

حنا اگر امروز دوباره دوبله شود دیگرنیازی به 400 دقیقه سانسور ندارد، 40 دقیقه سانسور هم نیاز ندارد

پی نوشت دلشدگان :

نوشته این دوستان به قدری زیباست که  همیشه برای من تازه و جذابه و بی نهایت دلنشین .

حنا داستان زندگی دختربچه ای است که در یکی از دهکده های کشور فنلاند زندگی می کند. به علت فقر خانواده، مادر حنا از روی ناچاری برای کار راهی کشور آلمان می شود و گویا به علت شروع جنگ جهانی اول، مادر حنا نه می تواند برگردد و نه می تواند پولی بفرستد . با وجود فقر در خانواده و کهولت سن پدربزرگ و مادربزرگ، حنا تصمیم می گیرد برای کمک به پدربزرگ و مادربزرگ عزیزش، در مزرعه این و آن کار کند . در این ماجرا سگی به نام پا کوتاه همراه همیشگی حناست . زادگاه حنا ده شکوفه است و به ترتیب برای کار به مزرعه درخت طلایی و سپس به مزرعه قوی سفید میره . ده بنفشه و شهر تورکو مقصدهای بعدی حنا هستند . در کارتون می بینیم که شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه فقط در دو شهر تورکو و هلسینکی وجود دارد و سرنوشت حنا رو به شهر تورکو می برد.

از نکات جالب توجه، انتخاب اسامی شخصیتهای این کارتون است که بسیار زیبا و بجا انتخاب شده اند .

به نظر من در بین کارتونهای دهه شصت کارتون حنا بیشترین سانسور را داشته و به شخصه پایان این کارتون را به یاد ندارم .

از دیگر نکات این کارتون، عوض شدن پی در پی گویندگان شخصیتهاست و در بعضی از قسمتها صدای راوی و دیگر شخصیتها عوض میشه و در قسمت بعد به حالت قبلی بر می گرده، در این شرایط ، زنده یاد کنعان کیانی به ناچار جای بیشتر شخصیتها صحبت کرده است . من به قدری صدای کنعان کیانی رو دوست دارم که اگر جای همه شخصیتها هم حرف می زد باز هم این کارتون برام شیرین و خاطره انگیز باقی می موند . روحش شاد و یادش گرامی باد.

یه نکته دیگه که توجهم رو نسبت به دوبله این کارتون جلب کرد اینکه، به اسم پسر چوپان اشاره ای نمی شه و با عناوینی مثل شما ، تو و ... از او نام برده شده که علتش را نمی دانم .

در داستان دخترک و مرغ ماهیخوار، چهره دخترک داستان، شباهت زیادی به چهره حنا داره و جالب تر اینکه  به جای این دخترک، خانم ناهید امیریان به زیبایی هر چه تمامتر گویندگی کرده است  و این حرکت مدیر دوبلاژ ( زنده یاد کنعان کیانی) ستودنی است . اگر خانم ناهید امیریان هم به جای حنا صحبت می کرد باز هم نتیجه کار شاهکاری دیگر را رقم می زد .

صدای راوی این کارتون هم خیلی دلنشین و خاطره انگیزه ، خانم آزیتا یار احمدی به رغم سن و سال و تجربه کم در آن سالها، یک شاهکار به تمام معنا را خلق کرده اند .

به هر حال کارتون حنا، یکی از زیباترین و خاطره انگیزترین کارتونهای دوران کودکی من است و نبرد زبل با اون خرس وحشی رو هم هیچوقت فراموش نمی کنم.

دوستدار شما دلشدگان

۱۳۸۹/۱۱/۱۰ عصر ۰۸:۳۵
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : john doe, بانو, بهزاد ستوده, محمد, واترلو, رزا, اسکورپان شیردل, ایرج, الیور, دزیره, پایک بیشاپ, سروان رنو, سم اسپید, Lino Ventura, دكتر استرنج لاو, ژان والژان, الیشا, farzad178, آوینا, John Coffey, مگی گربه, هایدی, واتسون, کاوه, شارینگهام, پیرمرد, رابرت
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی - دلشدگان - ۱۳۸۹/۱۱/۱۰ عصر ۰۸:۳۵
برنامه بچه های دیروز - هری لایم - ۱۳۹۰/۴/۱۷, عصر ۰۶:۴۶
داگ فادر - دون دیه‌گو دلاوگا - ۱۳۹۹/۷/۲, صبح ۰۱:۰۴
شجاع وشیرین - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۱, عصر ۰۹:۱۸
RE:پرسی پارکبان - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۳, عصر ۰۸:۰۸
کارتون قدیمی میکروبی - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۴, عصر ۰۸:۱۲
RE:مسافرکوچولو - مموله - ۱۳۹۹/۵/۲۱, عصر ۰۲:۴۰
RE: موش کوهستان - مموله - ۱۳۹۹/۹/۲۵, عصر ۰۹:۱۶
ای کی یو - مموله - ۱۴۰۰/۳/۱۱, عصر ۱۱:۱۲
سه بچه خرس عروسکی - رابرت - ۱۴۰۰/۶/۲۲, عصر ۰۹:۱۵