[-]
جعبه پيام
» <لوک مک گرگور> متشکرم دوست گرامی. منهم همیشه از خواندن مطالب جذاب و دلنشین تان کمال لذت را برده ام.
» <رابرت> بررسی جالب تأثیر فیلم "پاندورا و هلندی سرگردان" بر انیمیشن "عمو اسکروچ و هلندی سرگردان" https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...6#pid45456
» <رابرت> سپاس از دون دیه‌گو دلاوگا و لوک مک گرگور عزیز به خاطر مطالب تحقیقی، تحلیلی و زیبای اخیرشان
» <دون دیه‌گو دلاوگا> "بچه‌های کوه تاراک" : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...3#pid45453
» <مارک واتنی> ممنونم رابرت جوردن عزیز
» <رابرت جوردن> سپاس از مارک واتنی و بتمن
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 19 رای - 4.37 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی
نویسنده پیام
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۸/۱۰
اعتبار: 53

تشکرها : 1834
( 10943 تشکر در 271 ارسال )
شماره ارسال: #312
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی

(۱۳۸۹/۱۱/۲ صبح ۰۸:۵۲)دزیره نوشته شده:  

یوگی خرسه

یوگی ناخدای نه چندان باهوش یک کشتی پرنده بود که همراه سایر حیوانات این کشتی اتفاقات شیرینی را رقم میزدند.اتفاقاتی که معمولا پیامی اخلاقی در بر داشت.اسب کابوی این کشتی خیلی دوست داشتنی بود البته بیشتر به لطف صدایی که جای ان صحبت می کرد.

جالب است بدانیم که فیلم سینمایی یوگی خرسه هم اکنون در سینما های امریکا به اکران در امده است 

درود بر دزیره گرامی ...

ممنون بابت یادآوری کارتون زیبای ((یوگی و دوستان )) ( The Yogi Bear Show)  ... این کارتون از اون کارتونهای خیلی خاطره انگیز پخش شده در دوران کودکیه که دل آدم براشون خیلی تنگ میشه ...

خیلی جالبه که انیماتورهای کمپانی دیزنی (هانا _ باربرا ) در زمانی تصمیم می گیرند از شخصیتهای فرعی بعضی کارهاشون کنار هم استفاده کنند و نتیجه خیلی عالی شده !

یوگی ظاهرا یکی از شخصیت های فرعی نمایش هاکلبری هوند بوده که وقتی در کنار شخصیت های نه جندان مطرحی مثل (( کوییک درا  مک گرا )) (اسب کابوی و هفت تیرکش ) و (( اسناگلپوس )) (شیری احساساتی و به رنگ صورتی ) و اون خرس کوچک دیگه که یوگی دائما (( بو بو  جونم )) صداش میکرد و جماعتی دیگر دورهم جمع شدند و با کشتی ملخ داری به مانند هلیکوپتر آعاز به پرواز کردند دامنه خیال ما بچه های بیننده رو هم با خودشون تا دور دست ها به پرواز در اوردند ...

همونطور که شما فرمودین در هر قسمت اون یک شخصیت منفی که نمادی از یکی از وجوه بی اخلاقی بود ( مثل حسادت ، دروغگویی و ... )  برای جماعتی و در جایی که کشتی در اون فرود اومده بود مشکلاتی رو موجب میشد که مسافران کشتی ابتدا از اون شخصیت منفی پیروی می کردن ولی در نهایت می فهمیدن که راه رو اشتباه اومدن و باز به شخصیت همیشگیشون بر می گشتن و ما بچه ها هم یاد  میگرفتیم که مثلا کینه و حسادت و بی اخلاقی خصوصیات خوبی نیستن !

الآن که فکر می کنم با  خودم می گم اون روش های آموزشی آمیخته به ظرافت و با سرگرمی چقدر  موثر تر از مسلسل وار پرتاب کردن این نصایح در قالب حرف زدن ها و حرف زدن ها و حرف زدن های امروزیه ! ( به قول مرحوم هملت : همش حرف ! حرف ! حرف ! ) اصلا انتخاب گروه سنی بخصوص و شکل دهی به شخصیت صحیح اخلاقی و روحیه آنها به صورت نه جندان صریح اصلیه که به گمانم در اون زمانها بهتر بهشون پرداخته میشد ...)

و اما نکته ای که در کودکی  برای من در این کارتون جالب بود ، این بود که انرژی به حرکت درآوردن ملخ این کشتی پرنده از دویدن یک گوریل بر روی یک تسمه و نوار و انتقالش به یک چرخ دنده تامین میشد که برای این کار همیشه یک خوشه موز جلوش آویزون بود و باید مدام موز میخورد تا قدرت دویدن و تامین انرژی رو داشته باشه ! ( شاید اون زمون ها داشتن ما بجه ها رو با مفهوم های امروزی انرژی های سبز و ضرورت حفظ محیط زیست و اکولوژی و ... آشنا می کردن !)

............................................

نمیشه از این کارتون حرف زد و به دوبله اون نپرداخت ...

طاهرا در اصل این انیمیشن در ابتدا که در کمپانی دیزنی هم تولید شده اساسا بر گویش ها خیلی تاکید داشته و این کار فکر می کنم در دوبله فارسیش هم درخشان پیش برده شده بوده ...

به قدری انتخاب صدا ها و لحن حرف زدن ها  در این کارتون زیبا  و پر احساس و حرفه ای بود که من با تماشای فقط دقایقی مربوط به یکی از این قسمت های پخش شده با دوبله جدید سرم درد گرفت و بدحال شدم و علامت سوال بزرگی در سرم موجب عذاب بود که چرا باید چنین کارتونهایی با اون دوبله های ماندگار اینگونه سرسرانه و بدون ظرافت دوباره کاری ولی بس بی کیفیت بشن ...

تصادفا روزی و روزگاری در حضور این علامت سوال آقای اصفهانی داشت تو رادیو آهنگی رو به یاد چاپلین اجرا میکرد که جواب این علامت سوال رو هم با خودش داشت : (( واسه نونه ! واسه نونه ! ))

یادمه چنان در دنیای کارتون با اون صداهای زیبا غرق میشدیم که حتی از ندیده گرفتن هوشمون توسط سازنده هاش هم لذت می بردیم ... که من بالشخصه با این موردش همیشه در فکرم زندگی میکنم :

در قسمتی از این کارتون همه جماعت کشتی رفتن به مزرعه پدر بزرگ (( کوییک درا  مک گرا  )) سر بزنن و می بینن که مزرعه رو به ویرانی گذاشته ... اسب هفت تیرکش دوست داشتنی ما با اون صدای جادویی در حالیکه خودش یک اسبه ! پرچین های ویران شده ای رو به دوستان کشتی نشینش نشون میده و میگه : (( پدر بزرگ من آویدیرا مک گرا  اسباش رو اونجا نگه می داشت ! هر وقت که راهزن ها به مزرعه هجوم می آوردن سوار  اسبش میشد و یه تنه به اونها حمله می کرد !))

آه ای کودکی ! ما پیشتر ها در آغوش تو بیشتر ایمان داشتیم خردمندانه ، که همه چیز در زندگی نباید خیلی هم جدی باشد ...!

من با این حرفی که می زنید کاملا مخالفم . ولی حاضرم جانم را بدهم تا شما حق داشته باشید این حرف را بزنید ... ولتر
۱۳۸۹/۱۱/۲ صبح ۰۹:۵۴
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : دزیره, اسکورپان شیردل, ژان والژان, رزا, الیور, roolplack, سروان رنو, Von Werra, Lino Ventura, دكتر استرنج لاو, اهو, آوینا, John Coffey, مگی گربه, هایدی, Kurt Steiner, پیرمرد
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی - دن ویتو کورلئونه - ۱۳۸۹/۱۱/۲ صبح ۰۹:۵۴
برنامه بچه های دیروز - هری لایم - ۱۳۹۰/۴/۱۷, عصر ۰۶:۴۶
داگ فادر - دون دیه‌گو دلاوگا - ۱۳۹۹/۷/۲, صبح ۰۱:۰۴
شجاع وشیرین - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۱, عصر ۰۹:۱۸
RE:پرسی پارکبان - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۳, عصر ۰۸:۰۸
کارتون قدیمی میکروبی - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۴, عصر ۰۸:۱۲
RE:مسافرکوچولو - مموله - ۱۳۹۹/۵/۲۱, عصر ۰۲:۴۰
RE: موش کوهستان - مموله - ۱۳۹۹/۹/۲۵, عصر ۰۹:۱۶
ای کی یو - مموله - ۱۴۰۰/۳/۱۱, عصر ۱۱:۱۲
سه بچه خرس عروسکی - رابرت - ۱۴۰۰/۶/۲۲, عصر ۰۹:۱۵
RE: [split] اینترنت گردی ... - بهزاد ستوده - ۱۳۹۰/۳/۲۷, عصر ۰۶:۱۷
RE: [split] اینترنت گردی ... - سناتور - ۱۳۹۰/۳/۲۷, عصر ۰۹:۵۹