[-]
جعبه پيام
» <ترنچ موزر> دونالد ساترلند ، از بازماندگان سینما کلاسیک درگذشت
» <لوک مک گرگور> پت و مت یا جن و جودی؟! https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...9#pid45599
» <شارینگهام> پست بسیار زیبا و سینمایی ورزش 3 در وصف برد پرگل آلمان https://www.varzesh3.com/news/2048718
» <سروان رنو> آقای اسمیت به واشنگتن می رود ! ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...5#pid45595
» <رابرت> "ناصر"های گوینده-دوبلور در "خاطرات سودا زده من" https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...2#pid45592
» <شارینگهام> تقدیم به کنتس عزیز: «نومید مشو ،امید می‌دار ای دل* در غیب عجایب است بسیار، ای دل»
» <کنتس پابرهنه> جناب شارینگهام عزیز مرسی برای این کشفیات... پس من از حالا به خودم وعده ی پنجمین ستاره رو دادم.
» <سروان رنو> بحث تاریخی درباره مهاجران و تیم ملی فوتبال آلمان و فرانسه ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...8#pid45568
» <شارینگهام> سلام و درود ، خوش آمدید
» <master of puppet> سلام به تمامی کاربران کافه کلاسیک
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 19 رای - 4.37 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی
نویسنده پیام
Stalker آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۳/۲
اعتبار: 7

تشکرها : 112
( 439 تشکر در 74 ارسال )
شماره ارسال: #1227
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی/ معمای پانی لوپه!

سلام دوست عزیز

با تشکر از شما.

این احتمال هم هست که نسخه‌ی تلویزیون همون نسخه‌ی انگلیسی بوده و صحنه‌ی خوابیدن کنار ساحل رو خود صدا و سیما اضافه کرده (که بگه همه چیز خواب بوده). اینطوری سوالتون در مورد نقاشی دوباره و ۲۰ دقیقه سانسور (که هر دو عجیب هستند) توضیح داده می‌شه.

(۱۴۰۱/۸/۳ عصر ۰۷:۱۴)BATMAN نوشته شده:  

THE TALKING PARCEL

بررسی دلهره آورترین سکانس از کارتون بسته ناطق یا نبرد در قلعه کاکاتریس

وقتی پانی لوپه و دوستانش برای پیدا کردن گیاه سداب برای خوراندن شجاعت به راسوها به اعماق جنگل در جزیره وروود سفر میکنن

اونجا پانی از گروه جا مانده و گرفتار گرگی شیطان صفت میشه، در نهایت گرگ پانی را در دخمه ای که مخفیگاهش هست زندانی میکنه

بعد از اینکه با شعبده بازیهای قورباغه موفق به قرار میشن تحت تعقیب گرگ و دار و دسته اش قرار میگیرن

که اینجا شاهد یک تعقیب و گریز به شدت نفسگیر و دلهره آوریم، از تاثیر موسیقی هم نباید غافل شد

(نکته/ تصویر زیر تبدیل شدن گرگ به بافومت رو نشون میده که در تلویزیون سانسور شد)

?! UK 40 min/  US 60 min 

بخاطر علاقه خاصم به این کارتون نسبت بهش کنجکاوی بیش از اندازه ای داشتم و دارم

طی سالها پرسشی بی پاسخ (در حد معما) ذهنمو درگیر کرده بود که خوشبختانه امشب بعد از سی و چند سال به جواب رسیدم

طرح سوال از جایی شروع شد که اوایل دهه نود تونستم برای دومین بار بعد از دهه شصت این اثرو تماشا کنم، بعد از اتمام کارتون (زبان اصلی + دوبله) با ابهاماتی مواجه شدم

به خوبی خاطرم بود در نسخه تلویزیونی شخصیت پانی لوپه پس از اینکه سوار قطار میشه تا به سرزمین خودش برگرده کنار همون ساحلی که مشغول ساخت قلعه بود از خواب بیدار میشه

ولی این صحنه نه در نسخه زبان اصلی بود نه دوبله شده، همین مسئاله باعث شد رو این قضیه حساس بشم و شروع کنم به جستجو

طی بررسیها متوجه شدم ویکی پدیا به دو نسخه متفاوت اشاره کرده که البته در یکی دو صفحه دیگر هم به این نکته پرداخته بودن

سایت IMDB هم تا مدتها روی این موضوع تاکید کرده بود ولی اخیرا زمان فیلم رو زده 40 دقیقه

تا همین دیشب از وجود دو نسخه متفاوت مطمئن نبودم اما وقتی کیفیت ضبط شده از تلویزیون رو دیدم به یقین رسیدم

توضیح در این باره

در نسخه UK وقتی پانی کنار ساحل سرگرم ساخت قلعه خیالی خودشه متوجه بسته ای میشه که از دریا به سمتش در حرکته

در انتها هم پانی سوار قطار میشه تا به سرزمین خودش برگرده، فیلم همینجا با تیتراژ پایانی به اتمام میرسه

در نسخه US (پخش شده از تلویزیون) پانی بعد از ساخت قلعه همونجا خوابش میبره و در پایان فیلم در حالیکه قلعه شنی تخریب شده از خواب بیدار میشه و از ساحل دور میشه

ممکنه این سوال پیش بیاد، در نسخه UK این صحنه پایانی کات خورده، بله همچین چیزی ممکنه اما در ابتدای کارتون که در ادامه توضیح میدم چیزی حذف نشده

اگر صحنه به خواب رفتن پانی از یکی نسخه ها حذف شده باشه کاملا مشهوده اما با دیدن هر دو فیلم متوجه میشد با دو سکانس متفاوت مواجهیم

در واقع سازندگان انیمیشن این صجنه رو دو مرتبه فریم به فریم نقاشی کردن، شاید در نگاه اول موضوع کم اهمیت جلوه کنه اما تاثیر مستقیمی با محتوای انیمیشن داره

عدم نمایش صحنه خوابیدن پانی این پیام رو به مخاطب میرسونه که در واقع همه این ماجراها حقیقت داشته

اما در صورت نمایش این سکانس بیننده متوجه خیالی و غیر واقعی بودن داستان میشه که ظاهرا محتوای نسخه US برای نمایش در آمریکا در نظر گرفته شده

البته هنوز برام جای سواله اگر تلویزیون نسخه US رو پخش کرده پس چطور حدود 20 دقیقه از انیمیشن رو نشون ندادن؟

بعید به نظر میاد یه همچین اثری نیاز به سانسور بیست دقیقه ای داشته باشه، مگر به دلیل محتوای خشونت آمیز و نامناسب برای رده سنی کودک و نوجوان

نسخه کمیاب تلویزیونی را از اینجا تماشا کنید

نسخه صداگذاری شده ( انتشار زرد ابری )

در پایان نقل قول دو نسل مختلف رو به اشتراک میزارم

بطور قطع با کامنت اول مخالفم، به نظرم کارتون و انیمیشنهای کلاسیک و سنتی هنوز جذابیت خودشونو حفظ کردن و مهمتر اینکه نوستالژی ان

اما کامنت دوم رو هم صددرصد تائید نمیکنم چون برخی انیمیشنهای روز دنیا (چه ساختار سنتی چه امروزی) هم جذاب و تماشایی ان

Passion is the friction between one's soul and the outside world. (Stalker)
۱۴۰۱/۸/۴ عصر ۰۴:۱۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : آدمیرال گلوبال, رابرت, BATMAN, مارک واتنی, زرد ابری
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
برنامه بچه های دیروز - هری لایم - ۱۳۹۰/۴/۱۷, عصر ۰۶:۴۶
داگ فادر - دون دیه‌گو دلاوگا - ۱۳۹۹/۷/۲, صبح ۰۱:۰۴
شجاع وشیرین - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۱, عصر ۰۹:۱۸
RE:پرسی پارکبان - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۳, عصر ۰۸:۰۸
کارتون قدیمی میکروبی - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۴, عصر ۰۸:۱۲
RE:مسافرکوچولو - مموله - ۱۳۹۹/۵/۲۱, عصر ۰۲:۴۰
RE: موش کوهستان - مموله - ۱۳۹۹/۹/۲۵, عصر ۰۹:۱۶