[-]
جعبه پيام
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/XI0kt
» <BATMANhttps://www.doostihaa.com/post/tag/%D8%A...kanon-2021
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/pFib3
» <BATMAN> با تشکر از مارک واتنی عزیز/ نسخه های سینمایی بامزی هم منتشر شدن/ بامزی تو سوئد خیلی محبوبه، از گذشته تا به امروز ازین شخصیت انیمیشن تولید میشه
» <مارک واتنی> ارادت شارینگهام عزیز
» <شارینگهام> درود بر همه ی دوستان ، سپاس از مارک واتنی عزیز
» <مارک واتنی> دانلود کارتون قدیمی و نوستالژیک "بامزی" بصورت کامل و دوبله فارسی : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45427
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 19 رای - 4.37 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی
نویسنده پیام
پرنسس آن آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۴۰۱/۸/۹
اعتبار: 1

تشکرها : 1
( 26 تشکر در 3 ارسال )
شماره ارسال: #1241
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی

(۱۴۰۱/۸/۲۱ عصر ۰۲:۴۰)رابرت نوشته شده:  

(۱۴۰۱/۸/۲۱ صبح ۱۱:۵۲)پرنسس آن نوشته شده:  

سلام. دوستان عزیز؛ منم دنبال کارتون ماربزرگ جی می گردم. لینک و آدرسی ازش دارین؟. کارتونی بود به فرمت کارتون پت پستچی و فقط موضوع دو قسمت اش را به خاطر دارم:

(مادربزرگ جی فقط بلد بود شال گردن ببافه و یه بار که خیلی سردش بود؛ یه شال گردن خیلی بلند بافت طوری که اون رو دور تا دور خونه پیچید تا خونه رو گرم کنه. موضوع یه قسمت دیگه اش هم این بود که وقتی جی با هیجان میره سراغ مادربزرگ و بهش اطلاع میده که قراره در مسابقه پرش با موتور شرکت کنه؛ مادربزرگ البته حسابی نگران میشه و به شدت اون رو از اینکار منع میکنه اما وقتی توی روز مسابقه جی یواشکی میره تا از دور مسابقه رو صرفا تماشا کنه؛ میبینه که مادربزرگ به عنوان یه شرکت کننده از روی یه تپه با موتور یه پرش جانانه انجام میده.).

ممنون میشم اگه راهنمایی ام کنین.

سلام و احترام؛

مجموعه انیمیشن مورد نظر شما در دهه هفتاد با نام مادربزرگ گرن از برنامه کودک شبکه دو پخش می شد و پیش از این kurt steiner عزیز در پست 617 تایپیک کارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی شرح مفصلی بر آن نوشته است:

http://cafeclassic5.ir/thread-149-post-2...4254 

اسکن فلایر تبلیغاتی از دوران حضور در اداره کل تأمین برنامه خارجی سیما

سلام.خیلی ممنونم از شما و همینطور جناب kurt steiner .

۱۴۰۱/۸/۲۲ صبح ۰۹:۰۶
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : مارک واتنی, رابرت, rahgozar_bineshan, مموله, باربوسا, شارینگهام, کاپیتان باگواش, آدمیرال گلوبال, کوئیک, مارادونا, زرد ابری
BATMAN آفلاین
Nightmare
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۳/۵
اعتبار: 81

تشکرها : 10479
( 12694 تشکر در 564 ارسال )
شماره ارسال: #1242
Rainbow RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی
قصد داشتم مطلب مفصلی در رابطه با دوبلور کرکتر بتمن بنویسم اما چون قبلتر در جعبه پیام اشاراتی به این شخصیت کردم پس به چند سطر اکتفا میکنم
 Kevin Conroy
/////
چندی پیش کوین کانروی دوبلور ثابت انیمیشنها و سری بازیهای BATMAN پس از نزدیک به سه دهه فعالیت هنری بر اثر بیماری درگذشت
///
حالا در نبود او همکارش راجر کریگ اسمیت میتواند بجای این شخصیت صحبت کند، البته قبلا هم تجربه اش را داشته
///
///
گویندگی کوین کانروی در سکانس پایانی انیمیشن دارک نایت
/////
///
خودم از بین بتمنها تن صدای مایکل کیتون و رابرت پتینسون رو بیشتر میپسندم، به نظرم یه چیزی مابین صدای کریستن بیل و کوین کانروی
با اینکه معتقدم صدای کانروی خلق شده بود برای انیمیشن و گیمهای این شخصیت اما میتونست در فیلم هم عالی ظاهر بشه 
از اونجایی که در اغلب فیلمها از صدای ارجینال بازیگران استفاده میشه متاسفانه صداش در هیچ فیلمی شنیده نشد 
///
این برنامه از روی مسابقه تلویزیونی اسرائیلی به نام بوم! ساخته شد که بعدها در حدود بیست کشور دیگر دنیا نیز تولید شده ‌است
///
///
از ویژگیهای مثبت این مسابقه طرح سوال از موضوعات مختلفی همچون انیمیشن و مباحث نوستالژی بود
///
از بین قسمتهایی که تماشا کردم چند مورد واقعا خاص بود، چون مشابهش رو قبلا تو هیچ مسابقه ای ندیده بودم 
///
در یکی از برنامه ها سوالی با موضوع کارتونهای دهه 60 طرح شد که متاسفانه شرکت کننده در همان انتخاب اول سیم گزینه غلط رو برید
///
///
سوال مسابقه/ کدام کارتونهای قدیمی دوران کودکی ما را ژاپنیها ساخته بودند؟
1/ بابا لنگ دراز
2/ خانواده دکتر ارنست
3/ رامکال
4/ یوگی و دوستان
5/ چوبین
6/ حنا دختر مزرعه
///
 به نظر میرسید این شرکت کننده با کارتونهای قدیمی آشنا نیست یا از بچه های دهه پنجاه و شصتی نبوده یا اینکه هول شده باشه
///
چون دقیقا همون گزینه ای که اشتباه بود رو قیچی کرد، این احتمالم هست سوال رو برعکس متوجه شده باشه!
///
///
اما میرسم به میهج ترین شب مسابقه 
///
در سی و یکمین قسمت از برنامه سیم آخر 1400 در بخش فینال (بمب طلایی) پرسشی مطرح شد که شرکت کننده ها در صورت حذف گزینه های صحیح مبلغ 46 تومان برنده میشدن
///
سوالی که مطمئنا بالای 90 درصد بچه های دهه پنجاه و شصتی جوابشو میدونن , نکته جالب این بود که حساس ترین بخش مسابقه به دنیای انیمیشنی اختصاص داشت (چه عالی)
///
///
سوال مسابقه/ شخصیتهای اصلی کدام کارتونها پدر یا مادر خود را از دست داده بودند؟
1/ مهاجران 
2/ با خانمان 
3/ دختری به نام نل
4/ خانواده دکتر ارنست 
5/ بچه های کوه آلپ
6/ ماجراهای هاکلبری فین 
7/ رامکال
8/ زنان کوچک 
9/ آن شرلی 
10/ الیور توئیست 
///
در بین گزینه ها یک نکته انحرافی هم به چشم میخوره که ممکنه شرکت کننده ها و بینندها دچار اشتباه شن
///
اونهایی که رامکال رو تا اواسط تماشا کردن حتما یادشونه پدر و مادر استرلینگ هر دو در قید حیات بودن که در قسمتهای بعدی مادرش بخاطر بیماری فوت میکنه 
///
متاسفانه سه شرکت کننده دقیقا در انتخاب آخرین گزینه مرتکب اشتباه بزرگ و برگشت ناپذیری شدن
///
 از بین موارد باقی ماننده یعنی زنان کوچک، مهاجران، خانواده دکتر ارنست، بچه های کوه آلپ ، سیم مربوط به زنان کوچک رو بریدن
///
در صورتیکه باید سیم مربوط به بچه های کوه آلپ بریده میشد در نتیجه حذف شدن
///
اگه درست یادم باشه شرکت کننده ها بعد از حذف شدن اعتراف میکنن، بین دو گزینه زنان کوچک و مهاجران تردید داشتن ولی هر دو انتخاب اشتباهه
///
اما نکته عجیب اینجاست که این گروه سه نفره تقریبا به تمام سوالهای علمی تاریخی پزشکی سینمایی ---- جواب درست دادن
///
ولی دست آخر نتونستن سوال به این آسونی رو پاسخ بدن که واقعا جای افسوس داره، بهرحال کارتون باز حرفه ای بودن هم یه جاها بدرد میخوره 

! I'M BATMAN I'M VENGEANCE
۱۴۰۱/۹/۱۸ صبح ۰۲:۰۵
تشکر شده توسط : مورچه سیاه, Emiliano, آلبرت کمپیون, سروان رنو, پیرمرد, لوک مک گرگور, رابرت, Classic, مارک واتنی, کوئیک, کاپیتان باگواش, مورفیوس, مراد بیگ, مموله, rahgozar_bineshan, شارینگهام, اکتورز, زرد ابری
BATMAN آفلاین
Nightmare
*

شماره ارسال: #1243
Star RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی

قبل از شروع بحث تشکر میکنم از لطف و توجه آلبرت کمپیون  Emiliano عزیز و سایر دوستان 

اغلب انیمیشنهای دیزنی با حواشی همراه بودن که دو عنوان از جنجالی ترین این آثار

اولی ، چه کسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت؟ (مربوط به شخصیت اغواگر جسیکا رابیت)

JESSICA RABBIT

دومی ، پری دریایی کوچک (شخصیت کشیش) که تصاویر و ویدئوهای سانسور نشده اونها با جستجو در گوگل و یوتیوب قابل دسترسیه

حالا چرا حذف شدن؟

دلیلش برمیگرده به اعتراضاتی که از سوی تماشاگران صورت گرفت تا در نهایت کمپانی دیزنی مجبور شد در بازبینی مجدد نسخه های اصلاح شده رو منتشر کنه

PRIEST

به دلایلی صلاح دونستم وارد جزئیات نشم و بصورت غیرمستقیم به موضوع اشاره کنم

حذفیات کارتون زیبای سیندرلا

در دقایق ابتدایی، سیندرلا پس از بیدار شدن از خواب برای دوش گرفتن به سمت رختکن میره و لباسهارو از تن جدا میکنه

همانطور که در تصاویر مشاهده میکنید بخشهایی از اندام او توسط دیواره پوشیده شدن

جالبه بدونید دیزنی ابتدا قصد داشت این صحنه رو بصورت واضح و بی پرده نمایش بده اما در نسخه نهایی بصورت اصلاح شده عرضه شد

البته سانسورهای اینچنینی تاثیری در محتوای آثار ندارن اما برخی حذفیات تامل برانگیزن                               LUSIFER                                   BRUNO          

فکر میکنید کمپانی دیزنی گربه بدجنس و مکار داستان رو همینطور رها کرد، بدون اینکه مجازاتش کنه؟

مسلما خیر، در نسخه ای که بصورت رسمی منتشر شد وقتی برونو،  لوسیفرو تا دم روزنه بالای دیوار تعقیب میکنه

به نظر میرسه از دستش فرار کرده یا برداشت مخاطب اینه به هر طریقی نجات پیدا میکنه یا شایدم گفت با یک پایان باز مواجهیم

ممکنه پیش خودتون بگید این قضیه چه اهمیتی داره اما دیزنی باعث شد مهم باشه !

در نمایش اولیه لوسیفر در حالیکه از دریچه به سمت پایین پرت میشه (در نسخه اصلی کات میخوره) به کف زمین برخورد میکنه و جا بجا کشته و غرق در خون میشه ‍!

بعدها دیزنی احساس کرد زیاده روی کرده و مهتر اینکه تماشای چنین صجنه هایی مناسب رده سنی کودک و نوجوان نیست، بنابریان حذفش میکنه

برام جالبه اون وقتا جناب والت دیزنی خبر نداشته بچه های نسلهای بعدی قراره چه کارتونهایی تماشا کنن ؟

فکر میکنم حدود یک دهه ست انیمه هایی که محتواشون بسیار خشن همراه با صحنه های قلع و قمع خونریزی و نمایش برهنگیه طرفدار پیدا کردن

البته مخالف و موافق این داستانها نیستم (مشکل ندارم) بهرحال هر کسی مختاره خودش تصمیم بگیره چی ببینه، طبیعتا کسی رو مجبور نمیکنن

در کنارش بحث درجه سنی هم مطرحه، در بسیاری از کشورها خانواده ها روی این مسائل حساسیت و نظارت دقیق دارن

۱۴۰۱/۹/۲۵ عصر ۰۷:۱۳
تشکر شده توسط : مورچه سیاه, مموله, باربوسا, رابرت, آلبرت کمپیون, سروان رنو, Emiliano, مارک واتنی, مورفیوس, پیرمرد, کوئیک, کاپیتان باگواش, پطرکبیر, لوک مک گرگور, مراد بیگ, آدمیرال گلوبال, کستر آرچر, rahgozar_bineshan, Dude, شارینگهام, اکتورز, واترلو, زرد ابری
اسلون کلورا آفلاین
221B Baker Street
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۴/۱/۱۸
اعتبار: 7

تشکرها : 196
( 101 تشکر در 15 ارسال )
شماره ارسال: #1244

سلام
وقت بخیر عزیزان
یه انیمیشن عروسکی بود خیلی سال پیش تلویزیون چند بار پخش کرد، یه جایی بود مثل محیط دریا که یک ماهی بدجنس بود که بقیه ماهی ها رو دائم اذیت میکرد و میخورد. آخر فیلم مشخص شد که دریا نبوده، بلکه یک آکواریوم بود تو استودیو و ماهیه از آکواریوم اومد بیرون روی میزی که آکواریوم روش بود و با عروسک ساز صحبت میکرد و فکر کنم عروسک سازه آخر تنبیهش کرد بخاطر کارهای بدش. نمیدونم ایرانی بود یا خارجی، ولی جالب بود خیلی.

کسی یادش هست اسمش چی بود؟

Coming Soon ...
۱۴۰۱/۱۰/۲۷ صبح ۰۹:۰۰
تشکر شده توسط : آدمیرال گلوبال, کوئیک, مارک واتنی, باربوسا, آرلینگتون, BATMAN, پیرمرد, کاپیتان باگواش, rahgozar_bineshan, زرد ابری
BATMAN آفلاین
Nightmare
*

شماره ارسال: #1245
Exclamation RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی

کارتونی که تعریف کردید دقیق یادمه ، تلویزیون دهه شصت ازین سبکها زیاد پخش میکرد حالا یا انیمیشن یا استاپ موشن که معمولا هم ایرانی بودن

مثلا انیمیشنهای تبر ، مرغ ماهیخوار ، کدوی قلقله زن یا استاپ موشنی که خیلی مهیج بود و قبلا در موردش نوشتم و با عکس توضیح دادم و تا الان کسی نتونسته پیداش کنه

در شهر کوچکی که شهروندان اون شبیه قوطیهای استوانه ای شکلن ، همگی با آرامش و خوشی زندگی میکنن

تا اینکه یکروز فردی بیگانه که از لحاظ جثه از بقیه بزرگتره و هیبت زشتی هم داره وارد شهر میشه و شروع میکنه به زورگویی

هر کسی هم سر راهش قرار میگیرخ با شعله های آتشی که از دهانش خارج میشه تبدیل به خاکسر میکنه

ساکنان شهر با دیدن این وضعیت تصمیم میگیرن به خونه هاشون پناه ببرن و تا بهتر شدن اوضاع کسی خارج نشه ، در واقع شهر به حالت تعطیلی در میاد

سرانجام اهالی شهر با مشورت هم تصمیم میگیرن متحد بشن تا فرد بیگانه رو شکست بدن

بنابراین همگی در مکان خاصی تجمع میکنن و موجود بیگانه هر قدر تلاش میکنه قادر نیست به اونها صدمه بزنه

در نهایت با حلقه زدن به دورش محاصره و موجود بیگانه رو مچاله میکنن

خیلی مشتاقم دوباره این کارتونو ببینم ، همینطور کدوی قلقله زن که فقط یکی دو بار اونهم دهه شصت پخش شد و تکرار هم نداشت

کارتون مرغ ماهیخوار

احساس میکنم اونی که دهه شصت دیدم یطور دیگه بود ، به نظرم راوی نداشت ، ماهیخوارش پلیکان بود و موسیقی دلهره آوری داشت !

کارتون تبر

با تشکر مراد بیگ عزیز
اون استاپ موشنی که تعریف کردی عنوانش «شهر باطریها» است ، در واقع اهالی شهر هم باطریهای قلمی نوستالژیک قوه پارس بودند ، تا اینکه یک باطری درشت از همین شرکت اومد و زندگی مردم رو به آتیش کشوند ، نهایتا باطریهای کوچکتر با اتحاد بهش حمله کردند و اونو مچالش کردند

۱۴۰۱/۱۰/۲۷ عصر ۰۵:۲۵
تشکر شده توسط : پیرمرد, مارک واتنی, رابرت, باربوسا, سروان رنو, کوئیک, کستر آرچر, اسلون کلورا, مراد بیگ, Classic, مموله, آلبرت کمپیون, کاپیتان باگواش, rahgozar_bineshan, کنتس پابرهنه, آرلینگتون, شارینگهام, آدمیرال گلوبال, اکتورز, زرد ابری
مراد بیگ آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۱/۱۰
اعتبار: 36

تشکرها : 2693
( 2391 تشکر در 283 ارسال )
شماره ارسال: #1246
Video به یاد استاد هوشنگ لطیف پور - قصه ی گل ها

(۱۳۹۲/۵/۱۲ صبح ۱۱:۲۸)خانم لمپرت نوشته شده:  

کارتون قصه گل ها flower stories

اين كارتون توسط خانم Kate Canning ساخته شده و تهيه كننده اون هم Terry Harding بوده و در سال 1975 از تلويزيون انگلستان پخش شده و بعد هم به تلويزيون ملي ايران و برنامه كودك رسيده...

تا چندي پيش كساني كه اين كارتون رو توي اينترنت جستجو مي‌كردند  ، اون رو با كارتون James The Cat اشتباه مي‌گرفتند چون شخصيت اصلي داستان در هر دو يكي بود . اما تصاوير و نمونه‌هايي كه از كارتون وجود داشت ، همين‌طور آهنگ و تيتراژ اون چيز ديگه‌اي بود . غافل از اين‌كه James The Cat رو بعدها از روي Flower Stories ساخته‌اند و اصلا داستان و شخصيت‌هاي اون به‌جز خپل با اولي فرق داره .

شخصيت‌هاي كارتون در دوبله فارسي ايرانيزه (بومي) شده بودند ! پادشاه و ملكه Elf شده بودند پادشاه و ملكه گل‌پريا (البته Elf هم در ادبيات اروپا موجودي است افسانه‌اي كه در جنگل و كوه و تپه زندگي مي‌كند و مراقب گل‌ها و درختان است و ... داستانش مفصله ! - يه چيزي تو مايه‌هاي همون گل‌پری!)، Silk و Lawn (ابريشم و ململ) شده بودند شبنم و نسيم ، James هم شده بود خپل !

به‌نظر من موفقيت اين اثر نزد بيننده ايراني تا اندازه زيادي مديون صداي زيبا و مخملين گوينده اون يعني آقاي هوشنگ لطيف‌پور است.

یکی بود یکی نبود ، یه باغِ سر سبز قشنگی بود که مال پادشاه و ملکه ی گل پریا بود ، یه باغبون داشت با دوتا شاگرد باغبون که اسمشون شبنم و نسیم بود ، این باغ اونقدر زیبا بود که آدم روحش پرواز می کرد ، پرنده ها رو شاخه ها آواز می خوندن ، شاپرکا و زنبورهایِ عسل رو گلها می نشستن و درِ گوششون پچ پچ می کردن ...

روزگاری که حافظه ی بصری کودکان ایرانی را در کنار محصولات گرانقیمت کمپانی دیزنی ، محصولات ژاپنی طراحی می کردند ، بودند آثار مهجور و ارزان قیمتی که از دیگر نقاط جهان راه خود را به تلوزیون ایران پیدا میکردند و قصه ی گلها از این دست انیمشن ها بود ، اما جایی که پای اساتید دوبله ی ایران زمین در میان باشد ، حافظه ی شنیداری بر حافظه ی دیداری چربش پیدا می کند و یک اثر پیش پا افتاده و ارزان قیمت و مبتدی را به یک اثر کلاسیک و البته در نهایت ، نوستالژیک مبدل می سازد ...

وقتی باغبون باشی چشمش به خپل و اسباب اثاثیه اش افتاد ، مخش سوت کشید ! به گربه هه گفت : اینا چیه ؟ کی هستی ؟

گربه گفت : اسم بنده خپل ِ، اینام اسباب منزلمه ، آخه من اسباب کشی کردم اومدم اینجا ! متوجهین ؟

باغبون باشی گفت : نه متوجه نیستم !

آقا گربه هه قیافه ی معصومی بخودش گرفت و گفت : والّا راستش می دونین قربان ، من جای دیگه ای ندارم ، آخه من یه گربه ی دسته دومم !! متوجهین؟

دو قسمت خپلِ (جیمز)باغبان و ملکه ی سیاه از این مجموعه که در یک دهه ی گذشته و از برنامه ی بچه های دیروز باز پخش گردیده تنها نسخه های موجود از دوبله ی نایاب این اثر در دسترس علاقمندان هستند؛

اپیزود خپل باغبان با کیفیت عالی  و دوبله فارسی مزیّن به صدای جادویی زنده یاد استاد هوشنگ لطیف پور ( هماهنگ شده با نسخه ی با کیفیت )  تقدیم شما یاران گرامی :

لینک صفحه ی انیمیشن خپلِ باغبان در آپارات

پ ن : تا چندی پیشتر از این ، هیچ اثری از این مجموعه ی گمنام در دنیای مجازی وجود نداشت (به غیر از همان چند نسخه ی نا مرغوب و بریده ی ایرانی) تا اینکه کاربر خوش ذوقی ، اهل آمریکا نوار وی اچ اسی از این مجموعه را یافته و در سایت زیر آپلود می کند :

https://archive.org/details/flower-stori...nd+Cat.avi

هرچند جای خالی اپیزود The Black Queen در نوار مزبور این گمان را به یقین مبدل میسازد که تعداد اپیزودهای مجموعه باید بیشتر از اینها باشد .

مراد بیگ : من ادعائی ندارم ، خاله لیلا : ادعائی ندارم خودش کم ادعائی نیست .
۱۴۰۱/۱۱/۷ عصر ۰۵:۰۸
تشکر شده توسط : پیرمرد, باربوسا, Emiliano, مموله, Classic, کوئیک, مورچه سیاه, آرلینگتون, لوک مک گرگور, سروان رنو, مارک واتنی, رابرت, شارینگهام, Dude, کاپیتان باگواش, آلبرت کمپیون, سنباد, مورفیوس, آدمیرال گلوبال, BATMAN, اکتورز, زرد ابری
Dude آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۴۰۰/۱۰/۲
اعتبار: 20

تشکرها : 746
( 1015 تشکر در 119 ارسال )
شماره ارسال: #1247

BATMAN      کارتون مرغ ماهیخوار

احساس میکنم اونی که دهه شصت دیدم یطور دیگه بود ، به نظرم راوی نداشت ، ماهیخوارش پلیکان بود و موسیقی دلهره آوری داشت !

سل انیمیشنی بود، با نام مرغ ماهی خوار. کاری ازجعفر تجارتچی، ساخته شده در سال 1343.

یوتیوب هم فیلمش بود، که بدلیل بسته شدن حساب کاربری، الان در دسترس نیست.

توضیحات بیشتر: http://cafeclassic5.ir/thread-262-post-1...l#pid11341

فرصت مرور پست های قبلی نبود. با سرچ گوگل به این احتمال رسیدم که  درباره این کارتون روسی هنوز کسی، حرفی نزده باشد، اگر هم اشتباه کرده باشم، تجدید خاطره خواهد شد. اشک تمساح و یا تاری پرنده کوچک t1p.de/9zl5m 

آدمی که خواهان خوشبختی است، بدبخت است!
۱۴۰۱/۱۱/۸ عصر ۰۷:۴۹
تشکر شده توسط : پیرمرد, آرلینگتون, سروان رنو, باربوسا, آلبرت کمپیون, مراد بیگ, مارک واتنی, Emiliano, کوئیک, مارادونا, BATMAN, اکتورز, زرد ابری
آرلینگتون آفلاین
در به در کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۴۰۱/۳/۲۳
اعتبار: 16

تشکرها : 449
( 558 تشکر در 73 ارسال )
شماره ارسال: #1248

سلام و درود . چند روزی بود که داشتم تمام صفحات این تایپیک رو میخوندم . بعد از خوندنش دو دل بودم که چیزی بنویسم یانه .آخه کسی مانند من در برابر این جور صفحات با این حجم از اطلاعات و دانش جرئت نمیکنه حتی نفس بکشه .. نمیدونم بگم خوشبختانه یا متاسفانه ،حقیر متولد سال 66 ام . متاسفانه از این نظر که تمام خاطرات ذهنی من ، مربوط به سال 68 و بعد از اونه یعنی از اواخر 2سالگی . و مسلما بسیاری از مواردی که سروران و دوستان میگن رو مستقیم تجربه نکردم و از این بابت حسرت میخورم که دوران طلایی و پر باری رو از دست دادم . از اینجور مطالب و خاطرات با کنجکاوی خودم تو این سالها  باخبر شدم و اطلاعات کسب کردم . اما جنبه خوشبختانش .بعضی وقتها باخودم میگم چه بهتر که دوره ی کودکی و خاطراتش ، کوتاهتر و کمتر از شما دوستان عزیزه . چرا که وقتی گذشته رو یادم میاد خاطراتش رو یادم میاد کارتون هاشو یادم میاد روزنامه و مجله شو یادم میاد مدرسه و دوستای قدیمی مو یادم میاد ، . کوچه و محله ی قدیمیمون رو یادم میاد. خیلی غصه میخورم دلم میگیره بی اختیار گریه م میگیره . سه چها روزه که با خوندن این تایپیک ، مثل بچه ها هق هق گریه میکنم . اشک می ریزم . اشک می ریزم و اشک می ریزم . با خودم میگم چه بهتر که قبل سال 68رو به یاد ندارم . و گرنه الان بیشتر و بیشتر دلم می گرفت گریم می گرفت . همین الان که دارم تایپ میکنم ، گریم گرفته . دمتون گرم . همتون سلامت باشید . غم نبینید . عمری باشه جبران کنم محبت کسایی رو که یه همچین محفل گرم و مهربونی رو درست کردن . خونتون آباد . تو این تایپیک مواردی رو دیدم که فقط از شون شنیده بودم . تا همینجا شم طولانی شد ببخشید . ولی اگه گریه امان میداد بازهم مینوشتم . تا یادم نرفته یه مطلبی . تو همه ی کارتون های قدیمی ، به جز یکی دو مورد ، که دوستان اشاره کردن ، شخصیت اصلی داستان ، با وجود این که خیلی سختی میکشه رنج میبره  یتیم میشه ، اما اندک هستند کارتون هایی که شخصیت محوری داستان ، بمیره . چون دیگه خیلی غمناک میشه و مناسب کودک نیست . البته مواردی مانند دختر کبریت فروش ، قبل از اینها آتش بر دل عاشقان و سوخته دلان انداخته . اینو گفتم تا به این بهونه یادی کنم از یه کارتون که شخصیت اصلی پر کشید و رفت . ندیدم دوستان بهش اشاره کنن. یا شاید هم  اشاره کردن و از زیر نگاه اشک آلود من در رفته . کارتون Dog of Flanders 1975 Nippon Animation(نیلو و فلندی) . نیاز به توضیح نداره ، که معرف حضور همه ی اساتید هست و شرح دادنش زیره به کرمان بردنه . یک کلاس آموزش زندگیست این کارتون . زبان اصلیش با این که بدون سانسوری و حذفیاته البته به غیر از قسمت آخر. ولی بدون دوبله ی روح نوازش ، یه چیزی کم داره .نمیدونم به ذائقه ی کودکان امروز خوش میاد یا نه . معرفی دوبلورهای نازنین این کارتون توسط اساتید محترم کافه ، خالی از لطف نخواهد بود .

۱۴۰۱/۱۱/۱۰ عصر ۰۴:۱۲
تشکر شده توسط : مارک واتنی, مراد بیگ, آلبرت کمپیون, Emiliano, پیرمرد, شارینگهام, رابرت, کوئیک, باربوسا, مموله, سروان رنو, Dude, اسلون کلورا, لوک مک گرگور, مارادونا, BATMAN, کاپیتان باگواش, rahgozar_bineshan, اکتورز, زرد ابری
مراد بیگ آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۱/۱۰
اعتبار: 36

تشکرها : 2693
( 2391 تشکر در 283 ارسال )
شماره ارسال: #1249

(۱۴۰۱/۱۱/۱۰ عصر ۰۴:۱۲)آرلینگتون نوشته شده:  

کارتون Dog of Flanders 1975 Nippon Animation(نیلو و فلندی)  یک کلاس آموزش زندگیست این کارتون ، زبان اصلیش با این که بدون سانسور و حذفیاته  ولی بدون دوبله ی روح نوازش ، یه چیزی کم داره . معرفی دوبلورهای نازنین این کارتون توسط دوستان محترم کافه ، خالی از لطف نخواهد بود .

نیلو و فلندی

سرپرست گویندگان : خسرو شایگان

راوی : زهرا آقارضا

نیلو : مهوش افشاری

آلیس : شایسته تاجبخش

یوهان داس (پدر بزرگِ  نیلو) : جواد پزشکیان

آقای کوژِنر (پدرِ آلیس) : اصغر افضلی در قسمت های ابتدایی / محمد آفرین

الینا کوژنر (مادرِ آلیس) : نگین کیانفر

آقای هانس : شهروز ملک آرایی

عمو میشل : مهدی آرین نژاد / تورج نصر در چند قسمت میانی

خانم نولته (خاله نِلا) : زهرا آقارضا

جرج : نگین کیانفر

پاول : مهتاب تقوی

فروشنده ی دوره گرد و صاحب قبلیِ فلندی : شهروز ملک آرایی

سایر صداپیشگان : سیاوش مینویی ، محمد عبادی ، احمد مندوب هاشمی ، اردشیر منظم ، شوکت حجت و ...

مراد بیگ : من ادعائی ندارم ، خاله لیلا : ادعائی ندارم خودش کم ادعائی نیست .
۱۴۰۱/۱۱/۱۱ عصر ۰۷:۵۱
تشکر شده توسط : رابرت, آرلینگتون, Dude, مارک واتنی, پیرمرد, باربوسا, Emiliano, آلبرت کمپیون, سروان رنو, مموله, کوئیک, اسلون کلورا, لوک مک گرگور, مارادونا, آدمیرال گلوبال, BATMAN, کاپیتان باگواش, rahgozar_bineshan, اکتورز, زرد ابری, Classic
آرلینگتون آفلاین
در به در کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۴۰۱/۳/۲۳
اعتبار: 16

تشکرها : 449
( 558 تشکر در 73 ارسال )
شماره ارسال: #1250

کلاسیک نیست . شاید خالی از لطف نباشد . احساسی به سبک کارتون های قدیمی ( پایبند به سنت دیرین ، که کودک داستان ، فاقد مادر است ). کلیشه ای نیست . همراه با عنصر خیال، (  کم و بیش یاد آور نوستالژی سرنتی پیتی )اکشن  ماجراجویی . به گمانم بتواند لحظات خوبی را برای مخاطب خود ایجاد کند . انیمیشن ی مابین کارتون های زیبا ی قدیمی و ساخته های سراسر استرس و خشن امروزی (البته شاید برای من این طور باشد .راستش را بخواهید هرگز نتوانستم با انیمیشن های جدید ، ارتباط برقرار کنم ) . حاوی پیام و آموزه ی حفاظت زیست بوم ، آلودگی دریاها , مذمت و نکوهش جنگ و سلاح های مخرب . معرفی اسامی گویندگان این اثر  ،  در دست توانای دوستان عزیز و مجرب کافه کلاسیک.

(1993) . ژاپن . Toei Animation Company

Coo: Come from a Distant Ocean Coo

https://m.imdb.com/title/tt0208069/

۱۴۰۱/۱۱/۲۷ عصر ۰۵:۱۳
تشکر شده توسط : اکتورز, مورچه سیاه, پیرمرد, کوئیک, رابرت, مراد بیگ, سروان رنو, باربوسا, BATMAN, مارک واتنی, کاپیتان باگواش, مموله, زرد ابری, Classic, Dude
مموله آفلاین
رفیق فابریک
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۱۰/۲
اعتبار: 31

تشکرها : 2042
( 1108 تشکر در 125 ارسال )
شماره ارسال: #1251

(۱۴۰۱/۱۱/۲۷ عصر ۰۵:۱۳)آرلینگتون نوشته شده:  

کلاسیک نیست . شاید خالی از لطف نباشد . احساسی به سبک کارتون های قدیمی ( پایبند به سنت دیرین ، که کودک داستان ، فاقد مادر است ). کلیشه ای نیست . همراه با عنصر خیال، (  کم و بیش یاد آور نوستالژی سرنتی پیتی )اکشن  ماجراجویی . به گمانم بتواند لحظات خوبی را برای مخاطب خود ایجاد کند . انیمیشن ی مابین کارتون های زیبا ی قدیمی و ساخته های سراسر استرس و خشن امروزی (البته شاید برای من این طور باشد .راستش را بخواهید هرگز نتوانستم با انیمیشن های جدید ، ارتباط برقرار کنم ) . حاوی پیام و آموزه ی حفاظت زیست بوم ، آلودگی دریاها , مذمت و نکوهش جنگ و سلاح های مخرب . معرفی اسامی گویندگان این اثر  ،  در دست توانای دوستان عزیز و مجرب کافه کلاسیک.

اگه این همون کو , دایناسوری از اقیانوس باشه پسره رو مهوش افشاری گفته بود بنظرم

۱۴۰۱/۱۱/۲۷ عصر ۱۱:۳۲
تشکر شده توسط : آرلینگتون, Emiliano, سروان رنو, باربوسا, کوئیک, پیرمرد, مارک واتنی, کاپیتان باگواش, مراد بیگ, اکتورز, زرد ابری, Dude
کوئیک آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۹/۱۱/۳
اعتبار: 17

تشکرها : 1227
( 376 تشکر در 36 ارسال )
شماره ارسال: #1252

(۱۴۰۱/۱۱/۲۷ عصر ۰۵:۱۳)آرلینگتون نوشته شده:  

کارتون قشنگی بود . پخش اولش اگر اشتباه نکنم دهه فجر سال 81 بود که بصورت سریالی از برنامه کودک شبکه اول پخش شد . مدیر دوبلاژش هم استاد نصرالله مدقالچی بودند .

۱۴۰۱/۱۱/۲۸ عصر ۱۰:۰۰
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : آرلینگتون, باربوسا, پیرمرد, مارک واتنی, مموله, کاپیتان باگواش, اکتورز, زرد ابری, شارینگهام, Dude
Emiliano آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۷/۵/۲۴

تشکرها : 1006
( 1698 تشکر در 185 ارسال )
شماره ارسال: #1253

با تشکّر فراوون از جناب آقای «امیر عزّتی»، مدیر «باشگاه ادبیّات»، که سهم بسیار زیادی در پیشبرد فرهنگ و ادب کشور در سال‌های اخیر داشته‌ن، یکی دیگه از موارد «لیست سیاه» کشف و حذف و یه مورد جدید دیگه به «لیست سفید» افزوده شد. تمام این موارد از ساخته‌های هنرمند فقید و خاطره‌ساز، «کیومرث پوراحمد» هستن و منبع تصاویر، کتاب نایاب «کودکی نیمه‌تمام» این هنرمند هستش؛ که همون‌طور که گفته شد، از «باشگاه ادبیّات» بارگیری و استفاده شده:

١. تابستان سال آینده:

[تصویر: 11_3eqs_thumb.jpg]

توضیحات حذف‌شدهٔ نسخهٔ قبلی «فهرست سیاه»:

63. "تابستان سال آینده": سریالی چند قسمتی. بچه های دهی کوهستانی در هیجان برملا کردن راز غاری بزرگ در نزدیکی ولایت خود به سر می بردند؛ که، مردم ده اون رو شوم و دست نیافتنی می دونستن. نام غار، "غار دیلمان" بود و قهرمان فیلم، "ولی الله"، با بازی "محمد تقی بیرجندی" نوک زبونی (سین ها رو شین می زد) می گفت: "غار دیلمان طلسم شده. اینو همه می دونن." "ولی الله" و خونواده ش تو روستایی کوهستانی زندگی می کردن. پدر این پسر، "آقا میر" نام داشت و بلد راه و راهنمای کوهنوردا بود و از این طریق امرار معاش می کرد. نقشش رو هم زنده یاد "سیامک اطلسی" ("عزت اطلسی فر") بازی می کرد و نقش مادر هم به عهده ی "محبوبه بیات" بود. "ولی الله"؛ که، خیلی دوست داشت مثل پدرش بلد راه کوهستان بشه، تصمیم گرفت به تنهایی غار کوهستانی دیلمان رو فتح کنه؛ چون، اون رو شوم و دست نیافتنی می دونست؛ ولی، بخاطر بی تجربگی از کوه سقوط کرد، پاش شکست و چون خونواده ی فقیرش خرج درمون درست و حسابی و بردن "ولی" به بیمارستان نداشتن، پاش رو نزد یه شکسته بند درپیتی گچ گرفتن و درنهایت پای این بیچاره توی گچ بد و کج جوش خورد. "ولی" از اون به بعد مجبور شد با عصا راه بره و دیگه نمی تونست به خوبی راه بره؛ چه برسه، به فتح غار. به اصرار "ولی الله" و با تلاشای پدربزرگش، زنده یاد "محرم بسیم" ("محرم علی بسیم")، و همچنین با جمع آوری پول درمون پای پسرک توسط اهالی روستا، "آقا میر"، پسرش رو به شهر و پیش دکتر خوبی برد و دکتر پای پسر رو مجدد عمل کرد تا بتونه درست راه بره؛ شبیه، "دنی" در "بچه های آلپ". تابستون سال بعد، "ولی الله"، پدرش و یک گروه کوهنورد حرفه ای به کوه رفتند و "ولی" به آرزوش رسید و تونست غار دیلمان رو فتح کنه و طلسم و تابوی غار هم شکست و دیگه کسی ازش نمی ترسید. پدربزرگ "ولی الله" به اون لقب "فاتح غار دیلمان" داده بود. سایر عوامل: کارگردان و تهیه کننده: زنده یاد "کیومرث پوراحمد"، نویسنده: زنده یاد "نادر ابراهیمی" ("منصور فرزانه") (با نگاهی به داستان "سختون"، نوشته ی زنده یاد "ناصر ایرانی")، مدیر فیلمبرداری: "حسین جعفریان"، فیلمبردار: "فرهاد صبا"، صدابرداران: "محمد حقیقی"، "فریدون خوشابافرد"، "محمد محمدی" و "حسین لنگرودی"، تدوین صدا: "محمد حقیقی"، سرپرست گویندگان: "فریدون دائمی"، بازیگران: "محمد تقی بیرجندی"، زنده یاد "سیامک اطلسی" ("عزت اطلسی فر")، "محبوبه بیات"، "عبدالله یاقوتی"، "محمد ابهری"، "محمد بهادری" و "امیرعباس همایونی" و زنده یاد "محرم بسیم" ("محرم علی بسیم"). شامل 7 قسمت، با نام های: "طلسم شده"، "هیچ صعودی آسان نیست"، "تک رو"، "پا"، "چراغ قرمز"، "امروز برای فردا" و "گام اول". محصول: 1361، پخش: جمعه های سال 1363. (سؤال من، "افشین"، "بابک"، "عسگر رضایی"، "ماریان" و "علی شیرازی".)

٢. گاویار:

[تصویر: 2_c0tn_thumb.jpg]

......................................

این هم به‌روزترین نسخهٔ «سیاه، سفید، خاکستری»:

https://s29.picofile.com/file/8462254600...s.pdf.html

۱۴۰۲/۱/۲۸ عصر ۱۲:۱۲
تشکر شده توسط : آرلینگتون, مارک واتنی, اکتورز, مراد بیگ, رابرت, باربوسا, nausica, شارینگهام, کوئیک, کاپیتان باگواش, پیرمرد, واترلو, زرد ابری, لوک مک گرگور, Classic, BATMAN, Dude
لوک مک گرگور آفلاین
جوینده َطلا

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۶/۶/۳۱
اعتبار: 24

تشکرها : 1000
( 1623 تشکر در 207 ارسال )
شماره ارسال: #1254

زمانی که کارتون دوقلوها برای اولین بار پخش شد ده سال داشتم. عاشقش شدم. عشقی به شدت واقعی. عجیب هم نبود. آن زمان این کارتون عشق اکثر بچه ها به حساب می آمد. راستش را بخواهید هنوز هم دوستش دارم. نه به خاطر اینکه بی نقص است. اتفاقاً اشکال کم ندارد‌. نه به خاطر اینکه همیشه نوآوری داشت. اتفاقاً بعضی قسمت ها کلیشه و کم حادثه می شدند. اما شیفته فضاسازی اش بودم. تعلیق های پیاپی اش و دلهره هایی که به ما بچه ها منتقل می کرد. موسیقی های عجیب و غریبی که رهایمان نمی کردند. و البته این سوژه که عده‌ای قرار بگذارند تا در زمانی مشخص همدیگر را ببینند، اما بروز یک سری مشکلات فرسنگ ها بینشان فاصله بیندازد برایم بی اندازه شگفت انگیز بود! هیچکس دوست ندارد برنامه های زندگی اش از هم بپاشند، ولی اینها که کاراکترند. چه اشکالی دارد سختی بکشند تا ما لذت ببریم! اتفاقا یکی از قسمت هایی که باعث شد دوقلوها و مارتین از هم جدا شوند"زن یونانی" نام داشت که هیچگاه پخش و احتمالا دوبله هم نشد. با وجود اینکه حالا دیگر تمام قسمت هایش را دیده‌ام، قصد ندارم از داستان این کارتون و یا سانسورهای که داشت صحبت کنم. چرا که این روزها تقریباً همه این چیزها را می دانند. هدف این پست تنها این است که یادی از گذشته ها کرده و چیزهایی بنویسم که تا قبل از این زیاد به آن پرداخته نشده است.

درست است که امروز شاید خیلی هایمان حسرت دوران بچگی را می خوریم، ولی واقعیت این است که هیچ بچه ای دوست ندارد بچه قلمداد شود. بنابراین وقتی کارتون یا سریالی برایش پخش می کنند که در آن معیارهای بزرگسالانه به چشم می خورند هیجان زده می شود. کارتون دوقلوها این معیارها را داشت. کلی قتل در قسمت های مختلف آنهم به شکل وحشیانه و گاهی با تبر جلوی دیدمان قرار می گرفت. کشمکش های بین بزرگسالان، بی رحمی، دورویی، خیانت و از خود گذشتگی، نیز از دیگر معیارهای این کارتون بودند که بیشتر به دنیای بزرگسالی تعلق داشتند. گاه باعث می شد فکر کنیم واقعا چند درصد از انسانهایی که در دنیای واقعی می شناسیم به خاطر مقداری پول حاضرند کارهای شیطانی انجام دهند؟ دنباله دار بودن بسیاری از قسمت ها ما را برای پیگیری حریص تر می کرد. بخیل بودن تلویزیون ملی وضع را بدتر نیز کرده بود. با توجه به اینکه تنها پنجاه و دو قسمت داشت و چند قسمتش هم زیر سانسور حذف شده بود تلویزیون مدام به دنبال بهانه ای می گشت که بعضی جمعه ها آن را پخش نکند. این در حالی بود که کارتون صد و بیست و هشت قسمتی فوتبالیست ها نه تنها هم جمعه و هم یکشنبه پخش می شد، بلکه در ایام عید و مناسبت های دیگر نیز پای ثابت برنامه‌های تلویزیون بود. خلاصه کارتون دوقلوها مهمترین مشغله زندگی آن دوران من بود! حتی از خود می پرسیدم چرا تصاویری که در تیتراژ هستند در خود کارتون وجود ندارند؟ گاهی این را به سانسورها نسبت می دادم که البته درست نبود. آن زمان نمی دانستم که این کارتون بر پایه رمان ساخته نشده است. به همین دلیل آرزویم بود که اگر رمانش وجود داشته باشد آنرا هم بخوانم. حتی به خاطر دارم در دوران نوجوانی شروع به نوشتن داستانی در ادامه این کارتون کردم!

نکته جالب ادای احترام این کارتون نسبت به پیرمردها بود. در بعضی از قسمت های این کارتون کاراکترها جملات جالبی چون «بهم دورغ نگو پیرمرد» و یا «دوباره به هم می رسیم پیرمرد» را بر زبان می راندند! اکثر شخصیت های این انیمیشن پیرمرد بودند هر چند که گرافیک اش چنین چیزی به ما نشان نمی داد. از همان ابتدای کارتون اشاره شده بود که دو شخصیت کارتون یعنی پودونگ رئيس گارد سلطنتی و دکتر شاوکو رئيس بیمارستان پیرمرد هستند. اما حتی بعد از گذشت دوازده سال که دوقلوها بزرگ شدند, نه تنها یک تار موی سرشان سفید نشد، بلکه بهتر از هر جوانی می توانستند مسافرت کنند و یا بجنگند! امپراطوریست که از همان ابتدا بسیار کهن‌سال بود بعد از گذشت دوازده سال نه تنها هنوز زنده است، بلکه دچار کوچکترین ضعف جسمانی هم نشده است. و یا مارتین که در ابتدای کارتون یک مرد جوان است و حداقل ده سال تجربه کاری در دریا را دارد، پس از دوازده سال در حالی که باید به مرز میانسالی رسیده باشد, تغییر چندانی نکرده و همچنان مرد جوان خطاب می شود! ‌‌‌‌‌هر چند که این موضوع شاید از نقطه ضعف های این انیمه باشد اما اعتماد به نفس انسان های پیر را بالا می برد تا فکر کنند آنها نیز همچنان می توانند مفید باشند و کارهای مهم انجام دهند!

تقریباً هیچکدام مان نمی دانستیم این کارتون محصول چه کشوری است و نام واقعی آن چیست. اواسط دهه هفتاد اینترنت که نداشتیم. تلویزیون نیز که اطلاع رسانی نمی کرد. شبیه هیچ کارتون دیگری هم نبود که بخواهیم از روی آن تشخیص دهیم. گرافیک اش به کارتون های ژاپنی که نمی خورد. محتوای پر از بدبختی و استرس اش نیز به کارتون های عمدتاً شاد غربی نمی خورد. تمرکز داستانش بر روی چینی ها و داستان پر از مشکلاتش که بیشتر به آثار شرقی گرایش داشت، مرا بدین وا داشته بود که به اشتباه فکر کنم این کارتون باید چینی باشد. راستش دوقلوها گرافیک چندان خوبی نداشت و اینهم باعث می شد که بیشتر فکر کنم چینی است. کاراکترها گاهی صورتی صاف داشتند و گاهی پر چین و چروک می شدند. در قسمت اول مارتین کمی قدبلندتر از دکتر شاوکو است اما در اواسط کارتون می بینیم که شاوکو دو برابر مارتین شده است!! آخر از چه زمانی چینی ها قدبلندتر از فرانسوی ها شده اند؟! البته امروزه که چینی های زیادی دیده ام می توانم بگویم که این کارتون در رسم چهره‌های مردم چین و حالت های صورت شان موفق عمل کرده است. بعد عاطفی کارتون نیز مانند اکثر کارتون های غربی ضعیف بود. هر چقدر که کارتون های ژاپنی از ما اشک گرفتند در این کارتون حتی سکانس مرگ کاپیتان تورنیه نیز نتوانست اشکمان را در آورد.

سالها گذشت. دوران اینترنت آمد و من جزو آن خاطره بازانی بودم که بی وقفه در اینترنت به دنبال لینک آثار قدیمی می گشتند که یکی از مهم‌ترین شان از نظر من همین دوقلوها بود. آن روزها تا نیمه دوم دهه هشتاد هیچ خاطره بازی را نمی شناختم. خودم بودم و خودم. چرا که اصلأ باور نمی کردم کسان دیگری هم باشند که برای اینجور چیزها وقت بگذارند. هدفم این بود که بفهمم یکی از لذت بخش ترین خاطرات دوران کودکی و نوجوانی ام را مدیون چه کسی هستم؟! و آن روز که لینکش را یافتم از شادی در پوست خودم نمی گنجیدم. امروز شاید همه ما بدانیم که سازنده اش کسی نیست جز ژان شالوپن تهیه کننده فرانسوی و سازنده انیمیشن های مشهور جهانی که امروزه شهرتش را مدیون کارتونی است با نام کاراگاه گجت! جالب اینکه خود وی همسری چینی دارد.

اما سوال مهم این است که چرا این کارتون که خاطرات مهم دوران کودکی من و امثال من است امروز اینقدر مهجور مانده است. چرا به مانند کارتون هایی چون کارآگاه ویژه و یا سوپرمن و مردان ایکس و غیره تبدیل به یک اثر کالت نشده و الگوی هیچ اثر دیگری نیز واقع نشده است. بعید به نظر می رسد، حتی اکثر فرانسوی ها بدانند که روزی در کشورشان همچین اثری ساخته شده است. اصلا خود ژان شالوپن که آنرا ساخته و در این سالهای عمرش نویسندگی سری های جدید کارتون کاراگاه گجت را برعهده داشته، یادش میاد که این اثر متعلق به اوست و اهمیتی به آن می دهد؟!! شاید هم دوقلوها سود لازمه را برایش کسب نکرده باشد و در نتیجه خاطره خوبی از آن ندارد. البته آمریکایی نبودن نیز تاثیر خود را دارد. اصولاً آثار آمریکایی بیشتر به چشم می آیند و به هر دلیلی که هست احتمال ماندگار شدنشان بیشتر است. بله قبول دارم اثر کاملی نیست و بعضی از قسمت هایش کشش لازمه را ندارند و یا قسمت های پایانی ریتم خود را از یک اثر ماجراجویانه به اثری حماسی، انقلابی تغییر می دهند، اما اتمسفرش استثنایی است. برخلاف خیلی از کارتون های ماجراجویانه که با چاشنی کمدی همراهند این کارتون فهمیده بود که ماجراجویی خنده ندارد بلکه استقبال از خطر با دلهره و تعلیق همراه است. ضد قهرمان کارتون، پودونگ بهترین ضد قهرمانی است که یک اثر کارتونی تابه‌حال به خود دیده است که البته بخش مهمی از آن کاریزما را مدیون دیالوگ های منحصر به فردی بود که بر زبان می راند!

هر چه که هست دوقلوهای سرنوشت برای من کالت است. اثری است که با تمام ضعف هایش نمی توان از یادش برد. اثری که وجودش را مدیون ژان شالوپن هستیم‌‌‌‌‌. اثری که باید سرمشق کارتون هایی که بعد از آن ساخته شدند قرار می گرفت، اما افسوس که نگرفت.

من به شانس اعتقاد ندارم. به خودم اعتقاد دارم!
۱۴۰۲/۳/۱۷ صبح ۱۰:۳۵
تشکر شده توسط : اسلون کلورا, Emiliano, Classic, مارک واتنی, رابرت, مموله, کوئیک, سروان رنو, کاپیتان باگواش, مورفیوس, آرلینگتون, باربوسا, BATMAN, کنتس پابرهنه, مراد بیگ, زرد ابری, آدمیرال گلوبال, شارینگهام, پیرمرد, Dude, اکتورز, دون دیه‌گو دلاوگا
Emiliano آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #1255

با تشکّر از دوست قدیمی‌ام، جناب «عسگر رضایی» تعداد زیادی از موارد «فهرست سیاه» پیدا و در نسخهٔ جدید حذف شدن:

(شمارهٔ جلوی توضیحات مربوط به ردیف سؤالات نسخهٔ قبلیه.)

١۵. "مکینه": دانش آموزی مدرسه ای دوس نداشت موهای سرشو بزنه. معاون (ناظم) مدرسه هم اونو تهدید می کنه که اگه این کارو نکنه، از مدرسه اخراجش می کنه. بعد مشخص می شه که اون بچه از ماشین های اصلاح؛ که، اسمشونو "مکینه" گذاشته، می ترسیده و طبق معمول اون به آرایشگاه می ره و همه چی به خوبی تموم می شه. نویسنده و کارگردان: "حسن سلیمی فر"، فیلمبردار: "مجتبی رحیمی"، تدوین: "فلورا پیرمانی"، بازیگران: "بهرنگ سلیمی فر"، "ارژنگ سلیمی فر" و "داراب آغاسی زاده". دهه ی 70، شبکه ی اول سابق. (سؤال "هایدی".)

[تصویر: 1_23s7_thumb.jpg]

سایر موارد جدید یا به‌روزشده:

۱. پسرعموها

[تصویر: 2_roz_thumb.jpg]

۲. بچّهٔ مردم

[تصویر: 3_3vdg_thumb.jpg]

۳. بزرگترین قندیل غار

[تصویر: 4_f6wr_thumb.jpg]

۴. رفتار با کودک

[تصویر: 5_a4gb_thumb.jpg]

۵. سگ و استخوان

[تصویر: 6_80d9_thumb.jpg]

۶. قصّهٔ موش کوچولو

[تصویر: 7_5qct_thumb.jpg]

۷. علمدار

[تصویر: 8_q8jd_thumb.jpg]

۸ و ۹ و ۱۰.

گل محمّد

سبز در سبز

بابا می‌خواند

[تصویر: 9_97a2_thumb.jpg]

۱۱. ماجراهای مداد

[تصویر: 10_nhy6_thumb.jpg]

۱۲. قصّهٔ موش و گربه

[تصویر: 11_j7h_thumb.jpg]

............................

این هم عکس‌های بنده تقدیم به جناب «رضایی» عزیز و سایر دوستان:

۱. برای فردا (جُنگِ برای فردا)

[تصویر: 1_jrr5_thumb.jpg]

۲. اینو شنیدی؟

[تصویر: 2_uw7_thumb.jpg]

۳. بچّه‌ها مواظب باشید

[تصویر: 3_shfh_thumb.jpg]

۴. ما می‌توانیم

(وقتی «افشین سنگ‌چاپ» طفلی بیش نبود!)

[تصویر: 4_0vvf_thumb.jpg]

۵. رنگین‌کمان

[تصویر: 5_763_thumb.jpg]

۶. چشم، چشم، دو ابرو (I)

[تصویر: 6_rn0p_thumb.jpg]

۷. جُنگِ پرواز

[تصویر: 7_tvmj_thumb.jpg]

و بالأخره این هم جدیدترین فهرست‌های «سیاه، سفید و خاکستری» برنامه‌های کودک:

https://www.uplooder.net//files/bc63a8c3...).pdf.html

۱۴۰۲/۵/۲۱ صبح ۱۰:۴۲
تشکر شده توسط : مارک واتنی, Classic, پیرمرد, کاپیتان باگواش, رابرت, BATMAN, سروان رنو, پهلوان جواد, مورچه سیاه, مراد بیگ, کوئیک, لوک مک گرگور, Dude, مموله, زرد ابری
BATMAN آفلاین
Nightmare
*

شماره ارسال: #1256
Video مجموعه های تلویزیونی ماندگار و خاطره انگیز کودکی

مجموعه تلویزیونی رفتار با کودک

با تشکر از Emiliano عزیز/ این مجموعه رو خوب یادم میاد، به نظرم جمعه ها آخر وقت پخش میشد

داستان پسری شیطون و بازیگوش به نام رضا میرقاسمی بود که مدام با معلمش که روح انگیز مهتدی نقشش رو بازی میکرد درگیری داشت

هنوز صدای خانم معلم (تو سریال آینه عبرت هم مدام میگفت تقی، آقا تقی!) تو گوشمه که بلند سر شاگردش رضا داد میزد و میگفت رضا میرقاسمی!

تیتراژ و بخش کوتاهی از مجموعه تلویزیونی رفتار با کودک

مطمئن نیستم کلیپی که در آپارت قرار گرفته مربوط به همون برنامه ای باشه خانم مهتدی بازی کردن ممکنه مربوط به دنباله های بعدی باشه

اما یکی از قسمتهای مجموعه تلویونی رفتار با کودک با موضوع ترس داستان پسر بچه ای رو به تصویر میکشه

که با زدن ماسک نسبتا عجیبی خواهر کوچکترو به شدت میترسونه و دچار شوک میکنه تا حدی که در صحبت کردن دچار مشکل میشه

والدین که از موضوع بی اطلاعن به پزشک مراجعه میکنن تا علت این اتفاق ناگهانی رو جویا بشن اما بی نتیجه ست

در ادامه پسر بچه که متوجه بحرانی شدن اوضاع میشه با ترس و تردید در مقابل پدر و مادر به خطای خودش اعتراف میکنه

والدین هم از پسر میخوان ماسکی که عامل ترسوندن خواهرش بود رو نشونشون بده تا عامل ترس رو درک کنن

در پایان وقتی دختر بچه ماسک رو از نزدیک میبینه میفهمه که ترسش بی مورد بوده در نتیجه سلامتیش رو بدست میاره

نکته ای جالب در رابطه با سرکار خانم مهتدی

اولین بازیگریش سال 56 در مجموعه تلویزیونی با عنوان تلاش بوده که به دلیل همزمان شدن با اتفاقات سال 57 تنها یک قسمت از سیزده قسمت اون پخش شده

از روی حس کنجکاوی هم که باشه خیلی مشتاقم این سریالو تماشا کنم ولی تقریبا غیر ممکنه ، چون در فضای مجازی هیچ اثری ازش نیست

به نقل از ویکی پدیا/ تلاش نام یک مجموعه تلویزیونی به کارگردانی شعاع‌الدین مصطفی‌زاده است که در سال ۱۳۵۶ ساخته شد

این مجموعه تلویزیونی، در سیزده قسمت و با مشارکت وزارت کار و امور اجتماعی تهیه شده بود

که به واسطهٔ برخورد با وقایع انقلاب 56 تنها یک قسمت آن در شب ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ از تلویزیون ملی ایران پخش شد

خلاصه داستان

هدف از ساخت این مجموعه نمایشی، آشنایی کارگران با زیر و بم‌های قانون کار ایران و مسائل مربوط به کارفرما و کارگاه بود

بازیگران

سیروس گرجستانی، روح‌انگیز مهتدی، مهری ودادیان، علی‌اکبر قدمی، جهانگیر صمیمی‌فرد، غلامرضا لیلازی

۱۴۰۲/۵/۲۱ عصر ۰۹:۰۷
تشکر شده توسط : مورچه سیاه, مراد بیگ, پیرمرد, Emiliano, رابرت, مارک واتنی, کنتس پابرهنه, Classic, سروان رنو, کوئیک, کاپیتان باگواش, اسلون کلورا, Dude, مموله, rahgozar_bineshan, زرد ابری
دون دیه‌گو دلاوگا آفلاین
مسافر سبزـپوش کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۱۲/۶
اعتبار: 31

تشکرها : 1227
( 2927 تشکر در 246 ارسال )
شماره ارسال: #1257

(۱۳۹۹/۸/۲ عصر ۰۶:۱۲)رامین نوشته شده:  

...
فیلم انیمیشن چند قسمتی دیگری که آن روزها در سینما دیده بودم فیلمی بود با عنوان قصه‌های لافونتن محصول فرانسه که تا به حال نتوانسته‌ام ردی از عنوان اصلی آن پیدا کنم. حتی احتمال این را دادم که این در اصل یک سریال انیمیشن بر اساس داستان‌های ژان دو لافونتن بوده که در کنار هم برای پرکردن یک سئانس سینما نمایش داده شده،‌ اما باز هم نتوانستم که عنوان مرتبطی پیدا کنم.

خُب این گمشده‌ی رامین گرامی هم امشب به همت بچه‌های گروه تلگرامی "کافه سینما" پیدا شد. آگهی روزنامه کمک مؤثری برای یافتن-اش بود که "امیلیانو"ی خودمان آن را در گروه به اشتراک گذاشت، و بعد کاربری به نام "Aqbill" توانست عنوان اصلی را بیابد:

Fablio le Magicien (1970)

https://fr.wikipedia.org/wiki/Fablio_le_Magicien

بصورت سریال تلویزیونی

https://en.kinorium.com/2560028/episodes

اگر قرار باشد سر یک سامورایی به ناگاه قطع شود، او باید بتواند یک کار دیگر را هم به انجام برساند با موفقیّت.
۱۴۰۲/۶/۱۰ صبح ۰۳:۳۷
تشکر شده توسط : مراد بیگ, رابرت, مورفیوس, Emiliano, لوک مک گرگور, کنتس پابرهنه, مارک واتنی, سروان رنو, پیرمرد, BATMAN, مورچه سیاه, Classic, شارینگهام, Dude, کوئیک, کاپیتان باگواش, مموله, rahgozar_bineshan, زرد ابری
مورچه سیاه آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۸/۵/۲۹
اعتبار: 19

تشکرها : 427
( 684 تشکر در 86 ارسال )
شماره ارسال: #1258

Little 8th Route Army

سلام وقت بخیر

همگی خوشحال هستیم از اینکه دوباره دون دیگو تشریف آوردن و چراغ بخش کارتون منور شده.

یه کارتون قدیمی چینی که خیلی کم پخش شده از برنامه کودک خودمون رو تقدیم میکنم به خاطره بازای کافه. سبک کار استپ موشن هست. واسه سال ۱۹۷۳. نمی‌دونم اسمش کارتونش چی بود، ولی ترجمه اون ارتش کوچک جاده هشتم میشه. در مورد مقاومت چینیا تو جنگ جهانی دوم مقابل ارتش ژاپنه. راستی چرا غربیا به آثار هنری ارزشی و عقیدتی ما شرقیا میگن پروپاگاندا، اونوقت مثلاً فیلم ۳۰۰ اصلا پروپاگاندا نیست یا خیلی آثار سینمایی دیگه اونا. انگار کلمه پروپاگاندا فقط واسه ماهاس.

https://www.uplooder.net/files/d72c14be9...م.mp4.html

آنچه را نپاید، دلبستگی را نشاید.
۱۴۰۲/۶/۱۰ عصر ۰۹:۵۰
تشکر شده توسط : پیرمرد, Emiliano, مراد بیگ, مارک واتنی, رابرت, سروان رنو, شارینگهام, Dude, کوئیک, کاپیتان باگواش, مموله, rahgozar_bineshan, اکتورز, زرد ابری, اسلون کلورا
Emiliano آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #1259

سلام

فهرست‌های «سیاه، سفید و خاکستری» برنامه‌های کودک و نوجوان رو به‌روزرسانی کردم و سه مورد «چغر و بدبدن» از «لیست سیاه» هرسه بعد از ١٩ سال پیدا شدن!

پیداشدهٔ امروز:

١. سقائک و شانه به سر دانا

(عروسکی ایرانی)

https://s6.uupload.ir/files/3_8jh.jpg

٢. قصّهٔ کرم شب‌تاب

(عروسکی ایرانی)

(داستان کرم شب‌تابی که می‌خوند: «من کرم شب‌تابم/ شب‌ها من می‌تابم.)

https://s6.uupload.ir/files/1_krb3.jpg

٣. موش ترسو

(انیمیشن خارجی)

(داستان موشی که از موش بودن خودش همیشه ناراضی بود و مدام می‌خوند: «من موش نیستم/ من موش نیستم/ من یک موش ترسو نیستم.»

https://s6.uupload.ir/files/2_xcbs.jpg

و این هم به‌روزرسونی «سیاه، سفید، خاکستری»:

https://uplod.ir/zsug0fxesins/Black__Whi...1_.pdf.htm

۱۴۰۲/۷/۶ عصر ۰۶:۲۳
تشکر شده توسط : مراد بیگ, سروان رنو, رابرت, مورچه سیاه, مارک واتنی, کاپیتان باگواش, مموله, دون دیه‌گو دلاوگا, اکتورز, آرلینگتون, اسلون کلورا, کوئیک
Emiliano آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #1260

سلام به همه.

موارد ۴ و ۶ «فهرست خاکستری» هم کشف شد

4. "جنگل اطلاعات علمی": میمون و ببری با صدای "تورج نصر" و خانم قورباغه ای سکسی با صدای "رزیتا یاراحمدی" بودن. دهه ی 70، شبکه ی 2.

نام اصلی: Science Cartoon

https://uupload.ir/view/1_u0ke.jpg

[تصویر: 1_u0ke_thumb.jpg]

6. "حیوون های کوچولو": رئال و آموزشی. از بچه گربه ای به نام "بانجی کوچولو" به روش پرده ی آبی فیلمبرداری شده بود و راوی از اون می خواست بیاد و بشینه و مستند حیوونایی مث گورخر و ... رو نگاه کنه و اونا رو به "بانجی کوچولو" و در اصل به بچه ها آموزش می داد. پاییز 1391، شبکه ی 2.

نام اصلی: Baby Animals

https://s6.uupload.ir/files/2_aezt.jpg

[تصویر: 2_aezt_thumb.jpg]

۱۴۰۲/۷/۲۱ عصر ۱۰:۰۷
تشکر شده توسط : دون دیه‌گو دلاوگا, لوک مک گرگور, اسلون کلورا, سروان رنو, مارک واتنی, کوئیک, مموله, کاپیتان باگواش
ارسال پاسخ