[-]
جعبه پيام
» <لوک مک گرگور> متشکرم دوست گرامی. منهم همیشه از خواندن مطالب جذاب و دلنشین تان کمال لذت را برده ام.
» <رابرت> بررسی جالب تأثیر فیلم "پاندورا و هلندی سرگردان" بر انیمیشن "عمو اسکروچ و هلندی سرگردان" https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...6#pid45456
» <رابرت> سپاس از دون دیه‌گو دلاوگا و لوک مک گرگور عزیز به خاطر مطالب تحقیقی، تحلیلی و زیبای اخیرشان
» <دون دیه‌گو دلاوگا> "بچه‌های کوه تاراک" : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...3#pid45453
» <مارک واتنی> ممنونم رابرت جوردن عزیز
» <رابرت جوردن> سپاس از مارک واتنی و بتمن
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دنیای شگفت انگیز فراکتال ها
نویسنده پیام
Memento آفلاین
(2000)

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۷/۱۷
اعتبار: 46

تشکرها : 4500
( 3946 تشکر در 154 ارسال )
شماره ارسال: #6
RE: دنیای شگفت انگیز فراکتال ها

اصولا هر وقت صحبت از زیبایی های ریاضی میشه از جلوه های ریاضی در طبیعت میگن...

اینکه گل کلم مثل فراکتاله و فلان صدف مثل مارپیچ فیبوناچیه و نسبت طلایی توش رعایت شده و...

.

.

که البته هیچ وقت به دل شخص بنده ننشسته...

دیروز وسط جنگل به معنی واقعی کلمه توی گل گیر کرده بودم(!) که چشمم افتاد به یک برگ عجیب!

متاسفانه توی اون شرایط نتونستم عکس خوبی ازش بگیرم ولی طرح روش من رو یاد همین رفیق خودمون انداخت... مجموعه مندلبروت...

.

.

اما بعدش سرچ کردم و اسم گیاه هم پیدا شد. Cyclamen که گویا ما بهش می گیم نگون سار یا پنجه مریم...

البته ممکنه خیلی هم شبیه نباشه. ولی خب اگه به فایل GIF بالا دقت کنید نسبتا شبیه مراحل ماقبل آخر هست.

.

.

توی پست شماره 4 همین تاپیک راجع به اینکه آیا ما ریاضیات رو کشف می کنیم یا اختراع، چیزایی نوشته ام...

وجود چیزایی شبیه به این آدم رو به این فکر میندازه که خب وقتی ما این چیزا رو توی طبیعت می بینیم احتمالا داریم ریاضیات رو کشف می کنیم!

ولی خب مخالفین این نظریه هم استدلال های خودشون رو دارند...

مثلا در جواب اینکه «چطور اعداد فیبوناچی در میوه ها ظاهر میشن» میشه گفت: «اونی که متن رو نوشته اینو میگه... شما خودت برو دونه های یک میوه کاج رو بشمر ببین یکی از اعداد سری فیبوناچی هست یا نه»

یا در جواب اینکه «چطور نسبت طلایی این همه جا ظاهر شده» میشه گفت: «به هر حال این همه شکل توی دنیا هست... میشه رفت اونایی که نسبت طول به عرضشون حدود 1.6 هست رو لیست کرد و گفت ببینید چقدر عجیبه که این عدد همه جا ظاهر میشه!»

یا در جواب همین برگی که خودم گذاشتم میشه گفت: «من بخاطر علاقه زیادی که به این چیزا دارم این شکل رو روی برگ دیدم... استدلالی مشابه تصویر امام که میگن روی ماه دیدند...»

و از این جور حرفا...

---------------------

بالاخره جدای اینکه کدوم نظریه درسته کدوم غلط، یا اینکه اساسا درست و غلط معنی داره اینجا، دیدن این برگ توی اون شرایط، بسیار جالب و عجیب بود برام.

۱۳۹۴/۹/۱ صبح ۰۲:۲۳
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : BATMAN, کنتس پابرهنه, واتسون, اسپونز, آلبرت کمپیون, خانم لمپرت, حمید هامون, اشپیلمن, جروشا, نکسوس, زرد ابری, مکس دی وینتر, سروان رنو, دزیره, لو هارپر, oceanic, سوفیا, ایـده آلـیـسـت, rahgozar_bineshan, پیرمرد
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: دنیای شگفت انگیز فراکتال ها - Memento - ۱۳۹۴/۹/۱ صبح ۰۲:۲۳