[-]
جعبه پيام
» <لوک مک گرگور> متشکرم دوست گرامی. منهم همیشه از خواندن مطالب جذاب و دلنشین تان کمال لذت را برده ام.
» <رابرت> بررسی جالب تأثیر فیلم "پاندورا و هلندی سرگردان" بر انیمیشن "عمو اسکروچ و هلندی سرگردان" https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...6#pid45456
» <رابرت> سپاس از دون دیه‌گو دلاوگا و لوک مک گرگور عزیز به خاطر مطالب تحقیقی، تحلیلی و زیبای اخیرشان
» <دون دیه‌گو دلاوگا> "بچه‌های کوه تاراک" : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...3#pid45453
» <مارک واتنی> ممنونم رابرت جوردن عزیز
» <رابرت جوردن> سپاس از مارک واتنی و بتمن
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
والهالا
نویسنده پیام
منصور آفلاین
آخرین تلالو شفق
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۸/۱۷
اعتبار: 77

تشکرها : 395
( 8061 تشکر در 307 ارسال )
شماره ارسال: #3
RE: والهالا

(۱۳۹۱/۱۱/۹ صبح ۰۲:۳۹)پرشیا نوشته شده:  

چگونگی آفرینش جهان و انسان 

که با آفرینش عشق و نور, زمین نیز بوجود آید و در پس آن پردیس یا اورانوس (Uranus)  زاده شد. ... و زمینِ زیبا, نخست پردیسِ پرستاره را زاد...

پردیس, تاقِ کبودِ بلند, هم رفتاری زنده وار نشان می داد...

با تشکر از پرشیای گرامی بخاطر درج مطلبی ارزشمند

یک نکته. و آن اینکه اصطلاح پارادایس در زبان انگلیسی از همان لغت پردیس ما اخذ شده است. لغاتی مانند پردیس ، پارادایس ، پالیز ، جالیز و معرب آنها (فردوس)  همگی بمعنای سرسبزی و بهشت (جدای از مفاهیم آسمانی و نیلگونی که پرشیای عزیز بدانها اشاره کردند ) همگی ازین لغت جاودانه ایرانی ریشه دارند.

درخصوص ارتباط اسطوره ها با صنعت سینما من سخن بسیار دارم اما وقتی تصویری از خورشید پرشیای گرامی را در تاپیک دیدم عجیب آنکه یاد مدوزا (یا مدوسا) افتادم. دوستانی که به تاریخ سینما آشنائی دارند فیلمی با نام تماس مدوزا (که به اشتباه در ایران با نام نگاه شیطانی یا تماس مرگبار و با شرکت ریچارد برتون ، لی رمیک و لینو ونتورا و جرمی برت به نمایش درآمد) را حتما بیاد دارند. و یا فیلمی با عنوان برخورد تایتانها که اخیرا از فیلمهای پرفروش سینمای جهان بود و ظاهرا قسمت دومی هم بر آن ساخته شد. مدوزا براساس اسطوره های یونان زنی بسیار زیبا بوده است.خدای دریاها (پوزیدون) در معبد آتنا دل او را بدست آورده با او همبستر میشود مورد لعن آتنا واقع شده و تبدیل به هیولائی عجیب میگردد . مدوزا دارای سری انسانی و بدنی مارگونه بود(البته در بسیاری از منابع بدن او شبیه انسان) و اطراف سرش مارهای بیشماری روئیده بود. بدنش چون مار فلس داشته. بجای تک تک موهای بدنش مارهای ریز و درشتی وجود داشته که نهایت وحشت و ترس را میتوانسته به هرکس که او را ببیند منتقل کند.براساس اساطیر یونان هرکس به چشمان مدوزا نگاه میکرده است تبدیل به سنگ میشده... در نهایت ، سر مدوزا توسط پرسيوس از بدن جدا میشود و در همان لحظه دو فرزند با نامهای پگاسوس و کریسائور که هر دو مربوط به رابطه مدوزا و پوزیدون است بدنیا می آیند. پگاسوس شبیه اسبی بالدار بوده و کریسائور هم یک غول بزرگ....

مدوزا آنقدر در فرهنگ ما جا دارد که مثلا در یک شعر لری که مادرها برای بچه های خود نجوا میکردند میتوانید رد آنرا ببینید:

م دیه تنا نمیرم سر او  (من دیگه تنهائی نمیرم آبیاری)

مخصوصا ایه باشه اِوِمون سر شو ( مخصوصا اگه نوبت آب ما سر شب باشد)

یه دفه دیدی جن اومد پری اومد (یک دفعه شاید جن و پری بیاید )

مدزما به شکل یه خری اومد (مدوزا به شکل یک خر شاید بیاد)

در اشعار کردی و بلوچی هم ردی از نامهای مدوزا که البته تغییر یافته هستند من دیده ام

۱۳۹۱/۱۱/۹ صبح ۰۷:۳۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : پرشیا, رزا, دن ویتو کورلئونه, Classic, اسکورپان شیردل, ناخدا خورشيد, حمید هامون, راتسو ریــزو, بانو, فورست, ژان والژان, دزیره, سروان رنو, مگی گربه, Achilles, زرد ابری, BATMAN, اکتورز, هایدی, خانم لمپرت, Memento
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
والهالا - پرشیا - ۱۳۹۱/۱۱/۹, صبح ۰۱:۴۳
RE: والهالا - پرشیا - ۱۳۹۱/۱۱/۹, صبح ۰۲:۳۹
RE: والهالا - منصور - ۱۳۹۱/۱۱/۹ صبح ۰۷:۳۰
RE: والهالا - پرشیا - ۱۳۹۱/۱۱/۱۹, عصر ۰۲:۵۴
RE: والهالا - راتسو ریــزو - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹, عصر ۰۹:۰۶
RE: والهالا - پرشیا - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰, صبح ۰۹:۳۲
RE: والهالا - پرشیا - ۱۳۹۱/۱۲/۱۹, صبح ۱۲:۴۸