[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 19 رای - 4.37 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی
نویسنده پیام
اسکورپان شیردل آفلاین
ناظر انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۳/۱۱
اعتبار: 50

تشکرها : 5286
( 6629 تشکر در 287 ارسال )
شماره ارسال: #344
[split] اینترنت گردی ...

این مطلب رو یکی - دو روز پیش توی یکی از خبرگزاریها دیدم که عینشو در زیر میارم :

ناگفته‌های دوبله کارتون «سرندیپتی» بعد از دو دهه 

سرندیپتی یکی از کارتون‌های محبوب بچه‌ها در دهه 60 است. ژاله علو مدیر دوبلاژ و فریبا شاهین مقدم گوینده پیلا پیلا بعد از گذشت دو دهه از دوبله این کارتون با "مهر" سخن گفتند. 
به گزارش مهر ، یادآوری خاطرات دوران کودکی و نوجوانی‌مان را این بار با مجموعه به یادماندنی سرندیپیتی آغاز می‌کنیم. این کارتون نیاز به معرفی ندارد، چرا که موجود صورتی رنگ و عجیب و غریب سرندیپتی در ذهن بچه‌های دیروز مانده است. او شخصیتی داشت که بچه‌ها را به خود جذب می‌کرد.
مجموعه سرندیپیتی با نام اصلی داستان های سرندیپیتی: دوستان در جزیره پیور به کارگردانی نوبو اونکی است و داستان درباره یک بچه به نام کنا و یک موجود اسطوره‌ای با نام سرندیپیتی بود که ناخواسته به جزیره‌ای ناشناخته وارد می‌شوند. آنها با نجات دادن حیوانات جزیره محبوب اهالی جزیره می‌شوند. 
سونهیسا ایتو سال 1983 فیلمنامه سرندیپیتی را بر مبنای رمانی نوشته استن کاس رور سال 1974 در 26 اپیزود 24 دقیقه‌ای نوشت. این مجموعه که از محصولات استودیو زویو است، از اول ژوئیه سال 1983 تا 23 دسامبر همان سال پخش شد. در سرندیپیتی صداپیشگانی چون ماری اوکاموتو (سرندیپیتی)، میچکو نومارو (کنا)، یوجی میتسویا (پیلا پیلا)، یوری ناشیبا (شاهزاده لولا) و ... صحبت کردند. 
مدیریت دوبلاژ این سریال را ژاله علو برعهده داشت و گویندگانی چون مریم شیرزاد، فریبا شاهین مقدم، زنده‌یاد احمد آقالو، زنده یاد حسین باغی و ... در آن صبحت کردند. 
ژاله علو ، مدیر دوبلاژ کارتون سرندیپیتی اولین کسی است که برای یادآوری خاطرات این کارتون با او تماس می‌گیرم. گرچه او کسالت داشت، اما به گرمی و به اختصار پاسخگوی سئوالات ما شد. 
ژاله علو: مدیر دوبلاژی سرندیپیتی به دلیل قصه متفاوتش برایم خیلی لذتبخش بود 
ژاله علو، مدیر دوبلاژ با اشاره به دوبله این کارتون در دهه 60  می‌گوید: به خاطر دارم در آن زمان وقتی کارتونی محبوب کودکان می‌شد نامه‌های زیادی از طرف بچه‌ها به تلویزیون فرستاده می‌شود. قبل از دوبله کارتون سرندیپیتی هم کارتون‌های مختلف از جمله پینوکیو ، گربه‌های اشرافی ، سفیدبرفی و هفت کوتوله و ... را دوبله کرده بودم. 
وی ادامه می‌دهد: در مجموع باید بگویم دوبله کارتون برایم همیشه دوست‌داشتنی و لذتبخش بوده است. به یاد دارم نه تنها بچه‌ها، بلکه بزرگترها هم کارتون سرندیپیتی را دوست داشتند و برایشان جذابیت خاصی داشت. مدیر دوبلاژی سرندیپیتی به دلیل قصه‌ متفاوت‌اش برایم شیرین و لذتبخش بود. واقعاً کار متفاوت و فوق‌العاده‌ای بود. 
این چهره ماندگار یادآور می‌شود: سرندیپیتی واقعاً موجود افسانه‌ای برای بچه‌های دیروز بود. این کارتون فقط سرگرم‌کننده نبود، بلکه نکات خوبی هم به بچه‌ها آموزش می‌داد. آنها یاد می‌گرفتند که بدون آنکه از کسی توقع داشته باشند همیشه به مردم کمک کنند. 
علو با اشاره به گویندگان این کارتون می‌گوید: در این کارتون زنده‌یاد احمد آقالو و زنده‌یاد حسین باغی هم صحبت کرده بودند. آنها با انگیزه خاصی کارشان را انجام می‌دادند. البته در کنار آنها گویندگان دیگری همچون مریم شیرزاد ، فریبا شاهین مقدم و ... هم برای جذاب شدن دوبله این کارتون زحمات زیادی کشیدند و نقش‌های سرندیپیتی، پیلا پیلا و ... را گفتند. 
وی عنوان می‌کند: وقتی صداها را برای دوبله این کارتون سینک می‌زدم، تلاش کردم تا بهترین‌ صداها را برای این کارتون جذاب انتخاب کنم. مثلاً برای شخصیت سرندیپیتی یک صدای نرم و مهربان را می‌خواستیم و مریم شیرزاد به زیبایی این کار را انجام داد یا خانم شاهین مقدم خیلی با مزه صدای پیلا پیلا را در آورد. 
این مدیر دوبلاژ اظهار می‌کند: در آن سال‌ها بار عاطفی کارتون‌ها زیاد بود، به همین دلیل محبوب خانواده‌ها می‌شدند و برای بچه‌ها هم آموزشی بود. مثلاً با کارتون پینوکیو یاد می‌گرفتند که نباید دروغ بگویند یا با کارتون سرندیپیتی مهربانی و محبت کردن به اطرافیان را یاد می‌گرفتند. 
بعد از گفتگو با ژاله علو ، با مریم شیرزاد گوینده سرندیپتی تماس گرفتیم، اما او هر بار گفتگو را به زمانی دیگر موکول کرد و بعد از چند بار خلف وعده در تماس آخر با خبرنگار مهر بعد از پاسخ دادن به تلفن‌اش تاکید کرد اشتباه گرفته‌ایم! {!!!؟؟؟}
فریبا شاهین‌مقدم: دوبله خوب منجر به محبوب شدن کارتون سرندیپیتی شد .
فریبا شاهین‌مقدم گوینده نقش پیلا پیلا ، پرنده‌ای که مرتب این طرف و آن طرف خبر می‌برد،  می‌گوید: موجوداتی که در کارتون سرندیپتی بودند همه افسانه‌ای و واقعی نبودند به غیر از پیلا پیلا که موجود واقعی بود. آنچه این کارتون را محبوب کرده بود شخصیت‌های غیر متعارف بودند که در جزیره‌ای ناشناخته زندگی می‌کردند و هر کدام رنگ‌های زیبایی داشتند. 
وی ادامه می‌دهد: در آن سال‌ها که این کارتون پخش می‌شد، دخترم کوچک بود و خیلی با علاقه این کارتون را دنبال می‌کرد. این کارتون بارها از تلویزیون بازپخش شد و شاهد هستم باز هم بچه‌ها با علاقه به تماشای این کارتون می‌نشیند. 
این گوینده اشاره می‌کند: در این مجموعه همکاران با تجربه‌ام از جمله خانم شیرزاد، آقای آرین‌نژاد و ... صحبت کردند و دلیل محبوب شدن کارتون سرندیپیتی به دوبله خوب آن برمی‌گردد. علاوه بر آن قصه جذابی هم داشت و گویندگان هم با انرژی کار تاثیرگذاری انجام دادند. 
شاهین‌مقدم یادآور می‌شود: در آن سال‌ها موضوع کارتون‌ها به دلیل داشتن بار عاطفی برای کودکان و بزرگسالان محبوب بود و کارتون‌ها در ذهن همه باقی می‌ماند. امیدوارم همیشه کارتون‌های خوب برای بچه‌ها پخش شود.

* * *

1- اگر شما در این گفتگو ناگفته ای دیدید ، من هم دیدم! یک گفتگوی خیلی ساده که هرکس دیگری غیر از این عزیزان هم بود میتوانست به آنها اشاره کند . فکر کنم اطلاعات بهزاد خودمان از اطلاعات همۀ دوبلورهای این سریال بیشتر باشد. علت چیست؟ آیا نمی خواهند اطلاعاتی به مردم بدهند؟ فراموش کرده اند؟ یا اینکه اصلا اطلاعاتی ندارند؟ مثل هر کارمند دیگری می آمدند و ساعت می زدند و چند جمله ای می گفتند و پولش را می گرفتند و ... تمام !

2- شاید تنها ناگفته ای که در سخنان این عزیزان به چشم میخورد ، نگفتن نام نوشابه امیری دوبلور کونا بود !!!

3- نکتۀ دیگر این گفتگو ، عمل ناشایست خانم شیرزاد بود . نام این عمل ، غیر از غرور بیجا و خود را تافتۀ جدا بافته دانستن از دیگران چیست؟ بارها برایم این سوال پیش آمده که اگر تقی به توقی خورده و شخصی (حال به هر دلیل) به شهرت و معروفیت رسیده و میان مردم اسم در کرده است ، چه دلیلی دارد که به همان مردمی که او را بالا برده اند و معروف کرده اند فخر بفروشد. نه فقط هنرمندان بلکه ورزشکاران ، ثروتمندان ، پزشکان و ... نیز از این قاعده مستثنا نیستند. فوتبالیستی که با هزار دوز وکلک و پارتی بازی و رشوه دادن ، عکس خود را در صفحه اول روزنامه ای چاپانده ! بعد از معروف شدن ، بر ای خبرنگار همان روزنامه کلاس میگذارد و ناز میکند . پزشکی که بزرگترین مزیتش نسبت به سایر مردم اینست که کمی بیشتر درس خوانده و چند واحد بیشتر پاس کرده (شاید با تقلب و خواهش از استاد و شب امتحان درس خواندن) پس از گرفتن مدرکش ، مردم را "عدد" به شمار نمی آورد و برای جان مردمی که سوگند یاد کرده نسبت به کاهش آلام آنان کوشا باشد به اندازه پشیزی ارزش قائل نیست. ثروتمندی که با هزار گونه ترفند و گرانفروشی و کم فروشی و احتکار و دفتر و دستک سازی برای در رفتن از زیر مالیات  و دروغ و چاخان و ... به مال و منالی رسیده ، پس از پولدار شدن یادش میرود که روزی با خودش عهد کرده بود دست فقیران را بگیرد و نسبت به پرسنل زیردست خود رئوف و گشاده دست باشد...

و گویا این معادله ایست که دو متغیر آن با هم نسبت مستقیم دارند ؛ یعنی هرچقدر شهرت و معروفیت و تحصیلات و تمکن مالی بیشتر میشود از آنطرف غرور و بی اعتنایی و سنگدلی و تفاخر هم بیشتر میشود.

4- چند سال پیش ، یکی از هنرپیشه های سینما که در سینمای نوپا و بدون ستارۀ اوایل انقلاب مدتی جوان اول شده بود و فیلم های زیادی بازی کرده بود و اکنون نیز در سن میانسالی بیشتر در سریالهای "دو ریالی" سیمای وطنی بازی میکند ، برای گذراندن تعطیلات و استفاده از آب و هوای ( و سایر "اجناس" مرغوب!!) شمال به خطۀ ما آمد و یک بعد از ظهر نیز به واسطۀ یکی از آشنایان به محل کار ما آمد. تمامی دوستان و همکاران بنده به احترام این هنرمند! مردمی!! از جای خود برخاسته و پیش آمده و به ایشان سلام کردند ، اما این آقا که غروری بیحد و مفرط در چهره اش دیده میشد ، نه تنها به کسی اعتنایی نکرد بلکه حتی جواب سلام همکاران بنده را نیز نداد !! و بدون هیچ توجه به آدمهایی که اطرافش بودند (گویی که آنها آدم نیستند!) به راه خود ادمه داد. من که چند لحظۀ بعد وارد دفتر شدم ، دیدم همۀ دوستان ناراحتند و مشغول ناسزا گفتن هستند . علت را پرسیدم . پس از اینکه شرح ماوقع را شنیدم خدا را شکر گردم که در آن لحظه حضور نداشتم و از آن لحظه به بعد بود که دیگر هیچ اشتیاقی برای دیدن هیچ هنرمند ، ورزشکار یا آدم معروف دیگری نداشتم. البته در این بین استثنائاتی هم هستند ؛ همچون مرحوم هادی اسلامی که هیچگاه برخورد خوبش را  در نمایشگاه بین المللی تهران فراموش نمیکنم (خدایش بیامرزاد) اما عمومیت ندارد و اکثر آدمهای معروف در کشور ما دچار غرور بیجا و کاذبی هستند که در نهایت فقط به خودشان ضرر میزند و لاغیر ...

طریقت سامورایی استوار بر مرگ است. آن‌گاه که باید بین مرگ و زندگی یکی را انتخاب کنی، بی‌درنگ مرگ را برگزین. دشوار نیست؛ مصمم باش و پیش رو. آن هنگام که تحت فشار انتخاب زندگی یا مرگ قرار گرفته‌ای، لزومی هم ندارد به هدف خود برسی {گوست داگ؛سلوک سامورایی}
۱۳۹۰/۳/۱۹ عصر ۰۴:۴۶
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : محمد, دزیره, بانو, دن ویتو کورلئونه, Classic, سم اسپید, بهزاد ستوده, میثم, ژان والژان, land, سروان رنو, رزا, حمید هامون, مگی گربه, farzad178, آوینا, John Coffey, هایدی, واتسون, پیرمرد
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
برنامه بچه های دیروز - هری لایم - ۱۳۹۰/۴/۱۷, عصر ۰۶:۴۶
داگ فادر - دون دیه‌گو دلاوگا - ۱۳۹۹/۷/۲, صبح ۰۱:۰۴
شجاع وشیرین - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۱, عصر ۰۹:۱۸
RE:پرسی پارکبان - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۳, عصر ۰۸:۰۸
کارتون قدیمی میکروبی - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۴, عصر ۰۸:۱۲
RE:مسافرکوچولو - مموله - ۱۳۹۹/۵/۲۱, عصر ۰۲:۴۰
RE: موش کوهستان - مموله - ۱۳۹۹/۹/۲۵, عصر ۰۹:۱۶
ای کی یو - مموله - ۱۴۰۰/۳/۱۱, عصر ۱۱:۱۲
سه بچه خرس عروسکی - رابرت - ۱۴۰۰/۶/۲۲, عصر ۰۹:۱۵
[split] اینترنت گردی ... - اسکورپان شیردل - ۱۳۹۰/۳/۱۹ عصر ۰۴:۴۶