[-]
جعبه پيام
» <لوک مک گرگور> متشکرم دوست گرامی. منهم همیشه از خواندن مطالب جذاب و دلنشین تان کمال لذت را برده ام.
» <رابرت> بررسی جالب تأثیر فیلم "پاندورا و هلندی سرگردان" بر انیمیشن "عمو اسکروچ و هلندی سرگردان" https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...6#pid45456
» <رابرت> سپاس از دون دیه‌گو دلاوگا و لوک مک گرگور عزیز به خاطر مطالب تحقیقی، تحلیلی و زیبای اخیرشان
» <دون دیه‌گو دلاوگا> "بچه‌های کوه تاراک" : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...3#pid45453
» <مارک واتنی> ممنونم رابرت جوردن عزیز
» <رابرت جوردن> سپاس از مارک واتنی و بتمن
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داستان عامه پسند - داستان در پیتی - Pulp fiction
نویسنده پیام
پروفسور آفلاین
هفت خط

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۹/۲/۲۲
اعتبار: 14

تشکرها : 553
( 527 تشکر در 43 ارسال )
شماره ارسال: #17
RE: داستان عامه پسند - داستان در پیتی - Pulp fiction

من تمام نوشته های این تاپیک رو یک به یک بخونم، بدقت. عالی بودند عالی! و چون نمی خوام فقط یک جسارتی می کنم و درباره این شاهکار QT بنده هم به یک نکته ظریف اشاره می کنم.

سیر تحول اخلاقی جولز وینفلد

جولز دستیار وینسنت و کارش آدمکشی است. اما قبل از هر قتل آیه هایی از کتاب مقدس می خونه که خیلی هم معنی داره! شایدهدف اینه به بیننده القا بشه که این تبهکار یک نیمچه اعتقاد ذاتی هم داره. او و وینسنت در جریان یکی از ماموریتهای آدمکشی، خودشون هدف واقع میشن ولی بطور معجزه آسایی کشته نمیشن که به باور جولز این یک معجزه است! - چطور رو در رو  و از فاصله خیلی نزدیک به سمتت چندتا گلوله فیل کشی شلیک بشه و همه بخوره به دیوار پشت سرت؟ بدون یک خراش؟! - وینسنت اسمشو شانس می ذاره درحالیکه جولز این رو مشیت الهی می دونه. حتی جمله کنایه آمیز وینسنت رو که «لابد خدا پایین اومده و مسیر گلوله ها رو تغییرداده!» تایید و تاکید می کنه.

بعد از این طبیعی است که تحول اخلاقی جولز سیر تندتری بخودش می گیره که برای تماشاگر هم قابل درک و ملموسه. پس جولز (با بازی ناب ساموئل ال جکسون) در طول فیلم یک چرخه دگردیسی مثبت داره.

در سکانس پایانی جولز با وینسنت در کافه نشسته و داره می گه می خواد کار خلاف رو کنار بذاره و آدم بهتری بشه حتی شده با دوره گردی. شاهد مدعاش لحظات پیش روست. وقتی رینگو پامپ کین و هانی بانی می خوان در یک سرقت مسلحانه صندوق کافه رو خالی کنند، جولز نه تنها اونا رو نمی کشه بلکه به اونها پول هم می ده تا برن دنبال کار آبرومند!

اما آیا جولز واقعا رستگار میشه؟

البته بیننده در این باره احساس خوبی داره ولی تارانتینو برای اثبات هدایت اخلاقی شخصیت داستانش در فیلم بیل را بکش 2 جولز (ساموئل ال جکسون) را در یک نقش خیلی کوتاه به عنوان نوازنده پیانو در کلیسا نشون می ده. اگرچه باز هم طنز سیاه و تلخ تارانتینو ما رو شوکه می کنه که می بینیم در صحنه قتل عام مردم در کلیسا این نوازنده پیانوی رستگار شده هم کشته میشه.

سخن آخر: ترازوی تارانتینو خیلی خوب کار می کنه. او با زیرکی فیلمش رو که می رفت با کلکسیونی از بار منفی (هتاکی، خشونت، جنایت، س.ک.س و اعتیاد) کفه منفی ها رو به شدت پایین بیاره با تنها بار عاطفی مثبت، تحولات اخلاقی جولز وینفلد به توازن می رسونه و این، شاهکاریه که فقط از نوابغی مانند QT برمیاد.

گاهی اوقات آتش بس مهمترین بخش یک جنگ است
۱۳۹۹/۳/۱۴ عصر ۰۳:۱۴
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : پیرمرد, پرنسس آنا, مارک واتنی, کنتس پابرهنه, دون دیه‌گو دلاوگا, سروان رنو, Classic, Savezva
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع