[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 3 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگاهی دوباره به کازابلانکا ...
نویسنده پیام
بانو الیزا آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۴/۷/۷
اعتبار: 19

تشکرها : 826
( 1106 تشکر در 93 ارسال )
شماره ارسال: #4
RE: نگاهی دوباره به کازابلانکا...

123

یه سری عوامل دست به دست هم دادن که کازابلانکا رو در نزد همه ی عاشقان سینما تا این حد محبوب کرد و با گذشت سال ها و تماشای انواع و اقسام فیلم های عاشقانه و غیر عاشقانه ی متفاوت هنوز هم هیچ فیلمی نتونسته برای ما جای اون رو بگیره .

اول از همه داستان ناب و با ارزش فیلم بود ، یک عشق خالصانه ی با ارزش که به درجه ی بالای پختگی و اصالت رسیده و هیچ عاملی حتی دوری و یا وجود یک شخص سوم هم نمی تونه ذره ای از اون رو کم کنه.

من خودم وقتی بار اول این فیلم رو دیدم اولین سوالی که به ذهنم رسید این بود که چرا ریک اجازه داد الزا بره ؟ چرا الزا قبول کرد با لازلو بره ؟ این دو که همدیگه رو تا این حد دوست داشتند چرا مثل جوونای دیگه با هم فرار نکردند؟ این سوال همیشه با من بود و من بعد از اون عاشقانه های دیگه رو دیدم . عشق هایی که به فرار ، خودکشی و ازدواج و خیانت و ... منجر میشدند . پس چرا هنوز هم به کازابلانکا فکر میکنم؟ چرا این فیلم برای من روز بروز با ارزش تر میشه ؟

جواب سوال اولم رو خودم بعد ها تو سوال بعدیم دادم : اگه قرار بود ریک و الزا با هم بمونن که دیگه کازابلانکا ، کازابلانکا نمیشد.

کازابلانکا یعنی همون نگاه معنی دار ریک و الزا که فقط خودشون می دونن تو اون نگاه ها چی گذشته . نمی دونم شاید الزا به ریک میگفت : ریک حتی اگه من ازینجا برم تو عشق اول و آخر من هستی . و ریک هم در جواب می گفت : الزا من به این عشق اساطیری خودمون ایمان دارم.

یه جا یه جمله ی قشنگی راجب این فیلم خوندم که می گفت "کازابلانکا رو وقتی نگاه میکنید تصور میکنید انگار هیچ کدوم از این صحنه ها کارگردانی نداشته ". که کاملا بنظر من درسته ؛ ما تصور میکنیم که برگمن و بوگارت واقعا خالصانه عاشق همدیگه ان و طوری به هم نگاه می کنند که انگار فراموش کردن دارن فیلم بازی میکنند . عمق نگاهی که این دو به هم میکنند رو ما حتی تو دنیای واقعی هم نمی تونیم ببینیم .

واقعا هیچ وقت نمی تونم کازابلانکا رو بدون بوگارت و برگمن تصور کنم . بهترین زوج سینمایی تاریخ بودند از نظر من و تا ابد هیچ زوجی به ماندگاری این دو نمی رسند. نه کسی می تونه مانند بوگارت عاشقی باشه که از همه ی زن ها کناره میگیره و در پس نگاه های سرد و بی تفاوتش یک نگاه عاشقانه داشته باشه که اون رو تو تمام زندگیش فقط به یک زن تقدیم کنه . و نه کسی میتونه مثل برگمن در حالی که عشق ابدی یک مرد رو در دل خودش داره ، به همسر خودش هم وفادار باشه و وقار و نجابت و اصالت رو در رفتار و گفتار خودش حفظ کنه و در آخر بخاطر پایدار بودن عشقش ، سختی جدایی رو بجون بخره و برای همیشه از کازابلانکا بره .

هرگز فالگیر نبودم
فقط خواستم دستت را بگیرم
۱۳۹۴/۸/۱۷ صبح ۱۰:۱۱
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : rahgozar_bineshan, Memento, پیرمرد, حمید هامون, سروان رنو, BATMAN, کاپیتان اسکای, زبل خان, ساسان, دزیره, جروشا, ژیگا ورتوف, آلبرت کمپیون, ریچارد, زرد ابری, جیمز باند, مکس دی وینتر, باربوسا
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
نگاهی دوباره به کازابلانکا ... - Green - ۱۳۹۳/۹/۲۱, صبح ۰۱:۰۶
RE: نگاهی دوباره به کازابلانکا... - بانو الیزا - ۱۳۹۴/۸/۱۷ صبح ۱۰:۱۱