[-]
جعبه پيام
» <رابرت> ژانر "علمی- تخیلی" در خاطرات سودا زده من http://cafeclassic5.ir/thread-1150-post-...l#pid44946
» <دون دیه‌گو دلاوگا> همیشه از نوشته‌های محققانه شما استفاده کرده‌ام مراد بیگ عزیز. پُست شما درباره کارلو لوی و "مسیح هرگز به ..." هم عالی بود
» <مراد بیگ> سپاس از دوست گرانقدرمان جناب دون دیگو دلاوگا ، لطفتان پایدار و تشکر مجدد از دو عزیز یابنده عنوان فیلم و مترجم اثر که تماشای مجدد آن را بر ما هموار نمودند .
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در زیرنویس فارسی، همان ابتدا به نام دوستی که یابنده‌ی عنوان اصلی این فیلم بود اشاره شده است. روزی که نام این فیلم در کافه کشف رمز شد را هنوز در خاطر دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> دوستان، این پُست واقعاً ارزشمند است؛ هم بخاطر زیرنویس اختصاصی فیلم-اش و هم قدردانی-اش از یکی از دوستان ارجمندمان در کافه. زنده باد! http://cafeclassic5.ir/thread-46-post-44...l#pid44037
» <مارک واتنی> ارادت شارینگهام عزیز. شما لطف دارید. کارتون خانواده وحوش تمام زحماتش بر عهده پدرام عزیز بوده. بنده کار خاصی نکردم
» <مموله> سپاس از دکتر پدرام برای سینک کارتون روبوتک
» <شارینگهام> درود و سپاس از تمام دوستان ، به خصوص Dr.Pedram و مارک واتنی عزیز بابت یافتن کارتون های قدیمی
» <رابرت جوردن> با تشکر ویژه از Dr.pedram بابت کارتون روبوتک و خانواده سویسی
» <Emiliano> ممنون«اکتورز» عزیز. / سپاس فراوان «رابرت» نازنین.
Refresh پيام :


ارسال پاسخ 
 
رتبه موضوع
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاریخ مستند در سینما (معرفی فیلم های ارزندۀ تاریخی)
نویسنده پیام
پیرمرد آفلاین
دوست قدیمی
***

ارسال ها: 253
تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۶/۶
اعتبار: 55


تشکرها : 6321
( 4649 تشکر در 174 ارسال )
شماره ارسال: #1
تاریخ مستند در سینما (معرفی فیلم های ارزندۀ تاریخی)

دوستان گرامی کافه کلاسیک

عرض سلام و ادب دارم،

می دانیم که موضوع های تاریخی یکی از پرکاربردترین زمینه های داستانی برای فیلم سازان و کارگردانان مطرح تاریخ سینما بوده است و کمتر کارگردان برجسته ایست که حداقل یک فیلم با درونمایۀ وقایع تاریخی نساخته باشد. لذا جای آن داشت که خیلی پیشتر جستاری برای پرداختن به فیلم های تاریخی در انجمن ایجاد گردد و فیلم های خوبی که با این محتوا در طی بیش از یک قرن تولید شده، به علاقه مندان معرفی شود. البتّه چنان که از عنوان جستار بر می آید، اقتباس ها و داستان های ابداع شده توسط ذهن نویسندگان در این بحث نمی گنجد.

ضمناً از بزرگواران بخش دوبله خواهش می کنم پس از معرفی فیلم ها در صورتی که گروه دوبلاژ فیلم را به خاطر می آورند، از ذکر نام ایشان دریغ نفرمایند.

به عنوان آغازگر این جستار فیلم الکساندر نِفسکی(گرچه Невский یا Nevsky نوشته می شود امّا در زبان روسی واو ساکن ف تلفّظ می گردد) را که از شبکه های سیما نیز بارها پخش شده(من اولین با در برنامۀ هنر هفتم دیدم)، معرّفی می کنم.

الکساندر نفسکی

[تصویر: 1415627179_5616_fb3ddf148b.jpg]

کشور: اتّحاد جماهیر شوروی

سال تولید: 1938 

زمان: 111 دقیقه

کارگردان: سرگی آیزنشتاین، دیمیتری واسیلیف

هنرمندان: نیکلای چرکاسف(الکساندر نفسکینیکلای اوخلوپکف(واسیلی بوسلایفآندری آبریکوزوف(گاوریلو اولکسیچ)

مقدّمه: این فیلم که تولیدش حدود 10 سال به طول انجامیده ، نهایتاً مقارن با آخرین روزهای آرامش پیش از طوفان(جنگ جهانی دوّم) اکران می شود. با سر زدن به سایت هایی مانند ویکیپدیا متوجّه می شویم که این فیلم اثر پر سر و صدایی در آن روزگار بوده و مورد حملات شدیدی تا به امروز قرار گرفته است. حتّی برخی معتقدند که این فیلم تا حدودی تحت تأثیر روابط تیرۀ آلمان هیتلری و شوروی استالینی بوده است و کلاه خودهای شوالیه های تویتونیک، نمادی از کلاه سربازان آلمانی در جنگ جهانی اوّل است.

[تصویر: 1415647105_5616_e02123761c.jpg]]

از دیگر سو منتقدان غربی فیلم، این اثر را یک حملۀ گسترده به کلیسای کاتولیک و مقام روحانیّت این کلیسا تلقّی کرده اند،(با نشان دادن صحنه های جنایات کشیش ها و شوالیه های صلیبی در سوزاندن پیران و کودکان)، که البتّه حداقل ما شرقی ها سبعیّت ایشان را در جنگ های صلیبی از خاطر نبرده ایم و نمی توان این ادّعای منتقدان غربی را کاملاً غیرمغرضانه و بیطرفانه دانست.

 

[تصویر: 1415642912_5616_a5e02ffe30.jpg]

از انتقادهای دیگر به این فیلم، بزرگ نشان دادن الکساندر و سعی در مشابه سازی وی با استالین است، که البتّه این مورد را نمی توان انکار کرد. همچنین نشان دادن زنان در صف رزمندگان نیز در راستای اهداف حکومت کمونیستی است.

صحنۀ جنگ این فیلم که حدود نیم ساعت به طول می انجامد با توجه به امکانات زمان ساخت فیلم بسیار استادانه طراحی شده و مورد تقلید نیز قرار گرفته است. تعدادی از فیلم هایی که در ادوار بعدی با الهام از صحنه های جنگ روی یخ در این فیلم، صحنه هایی مشابه ارائه داده اند عبارتند از: دکتر ژیواگو(1965)، ذهن یک میلیارد دلاری(1967)، اسلحۀ بربرها(1982)، مولان(1998)، آرتورشاه(2004).

[تصویر: 1415643205_5616_51c7fb6be2.jpg]

خلاصه: الکساندر زمانی بر اریکۀ قدرت تکیه می زند که روسیه دو دشمن عمده دارد، در مناطق جنوبی زوچیین اولس(ایل های طلایی) که باقیماندۀ مغولان هستند و الکساندر باید هر ساله به آنان خراج و رعایای خود را به عنوان برده بدهد و دیگری شوالیه های تویتونیک که ژرمن تبارند و در لهستان و آلمان نفوذ دارند و تحت لوای مذهب کاتولیک مناطق غربی روسیه را آماج حملات خود قرار می دهند.

[تصویر: 1415643147_5616_ef8d973b63.jpg]

[تصویر: 1415642887_5616_80c664a08d.jpg]

الکساندر پس از حملۀ صلیبی ها به پسکف، نیروهای خود را بسیج کرده و با آنها درگیر می شود و در ابتکاری آنها را به سوی دریاچۀ یخ زدۀ پسکف می کشاند و یخ شکسته و صلیبی ها غرق می شوند.

[تصویر: 1415643181_5616_cff2d5de8d.png]

لینک فیلم: h t t p : / / w w w . y o u t u b e.com/watch?v=mr3S6ItLMTo

لینک اسکرین شات:  http://s5.picofile.com/file/8167160676/alx.jpg

۱۳۹۳/۸/۱۹ عصر ۰۹:۴۴
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : برو بیکر, BATMAN, زینال بندری, شیخ حسن جوری, ژان والژان, مگی گربه, Keyser, خانم لمپرت, پرشیا, Kurt Steiner, Papillon, سروان رنو, برت گوردون, گولاگ, Classic, نوبادی, اسپونز, فرانکنشتاین, بانو, پیر چنگی, بلوندی غریبه, زرد ابری, سارا, رضا خوشنویس, واتسون, حمید هامون, هایدی, پروفسور, ماهی گیر
ارسال پاسخ 


پیام در این موضوع
تاریخ مستند در سینما (معرفی فیلم های ارزندۀ تاریخی) - پیرمرد - ۱۳۹۳/۸/۱۹ عصر ۰۹:۴۴
لورنس عربستان - خانم لمپرت - ۱۳۹۴/۵/۳۰, عصر ۰۲:۵۵