[-]
جعبه پيام
» <کوئیک> ممنون از رابرت و مموله گرامی . سلامت باشید
» <مموله> کوئیک عزیز ممنون برای سینک سریال کاراگاه کاستر وتداعی خاطرات خوب گذشته
» <رابرت> سپاس ویژه از کوئیک عزیز به خاطر سریال "کارآگاه کاستر"
» <اکتورز> سپاس جناب رابرت
» <رابرت> اکتورز عزیز، نظر لطف شماست. سلامت باشید.
» <کوئیک> سری کامل سریال کاراگاه کاستر https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...6#pid45306
» <اکتورز> این خاطرات سودا زدەی جناب رابرت بسیار خواندنیست ، گاهی بدون ورود بە کافە مطالعەیشان میکنم و صرفا جهت تشکر کردن ورود میزنم
» <رابرت> جنابEmiliano نظر لطف‌تان است. سلامت باشید.
» <Emiliano> «رابرت» عزیز، از شما بابت تهیّهٔ محتوای دست‌اوّل، مفید و پربار جُستار «خاطرات سودازدهٔ من» متشکّریم.
» <رابرت> "اخبار بامدادی" (قسمت دوم) در خاطرات سودا زده من https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...2#pid45302
Refresh پيام :


ارسال پاسخ 
 
رتبه موضوع
  • 3 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برنامه هفت ( شبکه 3 )
نویسنده پیام
راتسو ریــزو آفلاین
پیانیست کافـه
***

ارسال ها: 107
تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۸/۲۶
اعتبار: 26


تشکرها : 977
( 1565 تشکر در 39 ارسال )
شماره ارسال: #16
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 )

ظاهرا" سوءتفاهمی پیش آمده و دوست یا دوستانی صحبت از خوش ساخت بودن قلاده های طلا به زعم بنده و دیگرانی که این نظر را داشتند را به مفهوم دیگری تلقی کرده اند.

در این رابطه ذکر چند نکته بسیار ضروری است؛

قبل از هر چیز وقتی با مطلبی روبرو می شویم آن را کاملا" و با دقت مطالعه کنیم، شاید آن مطلب با نظر ما تضاد چندانی نداشته باشد. بنده در مطلب کوتاهم از جهت گیری سیاسی فیلم به هیچ وجه دفاع نکرده ام. اتفاقا" همه تقصیرها را گردن عامل خارجی انداختن را از نواقص بسیار بزرگ فیلم عنوان کرده ام و هیچ سندیت تاریخی و سیاسی برای فیلم قائل نشده ام. در مطلب Classic عزیز نیز به همین نکته اشاره شده است.

من و دیگرانی که درباره فیلم مطالب کوتاهی نوشته ایم همه بدون در نظر گرفتن مباحث سیاسی و بحث های فرامتنی به آن پرداخته ایم. یک بار دیگر مطلب را مرور کنید؛ یکی دو خط بیشتر نیست. فقط صحبت از خوش ساخت بودن فیلم است که هیچ ربطی به سیاست و سبز و سرخ و سفید ندارد. هر مسئله ای تا وقتی به صورت فیلم درنیامده برای بحث در اینجا بی ربط و زائد می نماید اما هر مسئله حساسی پس از تبدیل شدن به فیلم، از دریچه سینما قابل نقد و بررسی است.

خوش ساخت بودن یعنی چه؟ نمی خواهم معنی آن را به کسی یاد بدهم چون چنین سوادی نداشته و ادعای آن را نیز ندارم. خوش ساخت بودن از نظر من و بسیاری دیگر یعنی تسلط کارگردان بر مدیومی که در آن کار می کند. یعنی تسلط بر کار بازیگران و سیاهی لشکر ها ( اتفاقا" یکی از دلایل خوش ساخت بودن فیلم کارگردانی صحنه های شلوغ فیلم در خیابان، در زمان تبلیغات و همچنین صحنه های شلوغ مترو و درگیری هاست. چیزی که نقطه ضعف اکثر فیلم های این چنینی و حتی به اصطلاح فاخر وطنی است)، کادر بندی و انتخاب لنز مناسب و میزانسن مطلوب. همفکری با فیلم بردار و انتخاب و طراحی حرکت های مورد نظر، افکت های تصویری مناسب و تدوین سنجیده و در یک کلام تسلط بر همه عوامل اجرایی در ساخت یک فیلم، آن هم فیلمی تا این حد شلوغ. این چه ربطی به دروغ یا راست بودن داستان فیلم دارد. اصلا" فیلم صد در صد دروغ، این چه ربطی به خوش ساخت بودن یا نبودن فیلم دارد. دوستان فیلم 300 را مثال زده اند؛ اگر 300 را یک کارگردان قوی تر می ساخت و از نظر چفت و بست فیلم نامه و شخصیت پردازی منطق محکم تری داشت و همه این دروغ های تاریخی را هم می گفت، جز عدم واقعیت تاریخی آیا ایراد دیگری به فیلم وارد بود؟ با فیلم خوش ساختی طرف بودیم که دروغ می گوید و دروغگویی یک فیلم ورای خوش ساخت بودن یا نبودن آن است. آیا حالا که 300 دروغ است تصاویر زیبایی ندارد؟ تصاویر و گرافیک فیلم به خصوص وقتی با بلوری دیده می شود بیسیار زیباست. فیلم سقوط اثر الیو هیر اشپیگل محصول 2004 را هم دیده اید. فیلم به روزهای پایانی زندگی هیتلر می پردازد و چهره ای انسانی از او نشان می دهد. فیلم جایزه های بی شماری می گیرد. اما آیا جایزه ها به فیلم داده شد یا به مهربان بودن شخصیت هیتلر ؟ چه بسیارند فیلم های بزرگی در تاریخ سینما که انواع دروغ را تحویل تماشاگر در تمام تاریخ سینما داده اند. از ماجرای بی رحمی سرخ پوستان یا ترویج نژاد پرستی تا فیلم هایی که به ایران و نمایش جامعه ایرانی می پردازد. آیا وقتی شاهکاری از جان فورد را که درباره بی رحمی سرخپوستان مرثیه سرایی می کند را می بینیم و از تجربه دیدار آن مشعوف می شویم کاری به راست و دروغ آن داریم؟ عدم استقبال منتقدان خارجی از فیلم بدون دخترم هرگز عدم انطباق آن با واقعیت های جامعه ایران نبود. ایراد همه بر ساختار ضعیف و آبکی بودن فیلم نامه و عوامل اجرایی فیلم بود وگرنه آن ها چه می دانند چگونه نماز می خوانند و صفوف نماز جماعت چگونه تشکیل می شود. اتفاقا" بن افلک فیلمی در دست ساخت دارد به نام آرگو که به مسئله گروگان گیری در سفارت امریکا می پردازد. شاید فیلم سراسر توهین به ایران و ایرانی باشد اما با توجه به سابقه فیلم سازی کوتاه بن افلک احتمالا" با فیلم خوش ساختی طرفیم که اگر اینگونه بود چه باید گفت؟ مثال ها بسیارند و حافظه همه دوستان بهتر است و نیازی به تکرار آن توسط بنده نیست. قصد من از ادامه این بحث رفع سوءتفاهم هاست و این که اگر فیلمی با عقاید و حتی دیده های ما در برهه ای از تاریخ مطابقت ندارد آن را می توان فقط از دریچه سینما نقد کرد، چون قبل از هر چیز سینماست؛ و در مرحله دوم راست و دروغ بودن آن را مورد سوال قرار دهیم.

و اما نکته دیگر که اگر اشتباه از بنده است خواهشمندم مدیران محترم هرچه سریع تر مرا از اشتباه در آورند؛ و آن اینکه به گمان من هدف از تاسیس کافه کلاسیک فقط و فقط پرداختن به هنر دوبله و آثار دوبله شده نیست که اگر اینگونه باشد وجود تالارها و انجمن های مختلف زائد و بی مصرف است. بحث اصلی اینجا خود سینما و آشنایی با سینمای ناب است که مهمتر از هر چیز دیگریست که اگر سینما نبود دیگر دوبله ای نیز وجود نداشت.

در پایان تشکر می کنم از دوستانی که نظرات مخالف خود را بروز می دهند و مجالی برای برقراری دیالوگ در بین دوستان فراهم می کنند، چون به نظر بنده اگر همه با مسئله ای موافق باشند و نظرات متفاوتی وجود نداشته باشد دیگر هیچ گفتگویی شکل نخواهد گرفت.

با درود


تکرار می کرد: نمی شود کاری اش کرد... نمی شود کاری اش کرد...
خیلی خنده ام گرفت، انگار چیزی هست که بشود کاری اش کرد
. زندگی در پیش رو - رومن گاری
۱۳۹۱/۲/۹ عصر ۰۸:۴۲
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : ژان والژان, دانتس, سروان رنو, دزیره, ناخدا خورشيد, اتان ادواردز, مگی گربه, جیسون بورن, Classic, زرد ابری, باربوسا
ارسال پاسخ 


پیام در این موضوع
برنامه هفت ( شبکه 3 ) - سروان رنو - ۱۳۸۹/۱۰/۱۹, عصر ۱۱:۳۱
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - Classic - ۱۳۸۹/۱۱/۹, عصر ۱۱:۰۶
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - بهزاد ستوده - ۱۳۸۹/۱۱/۱۶, صبح ۰۸:۰۰
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - Esa - ۱۳۸۹/۱۱/۱۶, عصر ۰۷:۵۹
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - Lino Ventura - ۱۳۸۹/۱۲/۱, عصر ۰۷:۴۱
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - Classic - ۱۳۹۰/۱/۸, صبح ۱۲:۲۴
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - Classic - ۱۳۹۰/۴/۲, صبح ۱۲:۳۸
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - california - ۱۳۹۰/۶/۱۱, عصر ۰۷:۳۶
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - جیسون بورن - ۱۳۹۰/۷/۲۹, صبح ۰۲:۰۴
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - جیسون بورن - ۱۳۹۰/۱۰/۵, عصر ۰۱:۳۴
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - Classic - ۱۳۹۱/۱/۱۹, عصر ۰۷:۴۷
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - راتسو ریــزو - ۱۳۹۱/۲/۹ عصر ۰۸:۴۲
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - سروان رنو - ۱۳۹۱/۲/۱۱, عصر ۱۰:۱۹
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - دنی براسکو - ۱۳۹۱/۲/۱۶, عصر ۰۲:۱۶
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - سروان رنو - ۱۳۹۱/۳/۱۹, عصر ۱۲:۲۶
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - BATMAN - ۱۳۹۱/۳/۱۹, عصر ۰۸:۴۳
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - جیمز باند - ۱۳۹۵/۳/۸, صبح ۰۹:۴۶
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - سروان رنو - ۱۳۹۵/۳/۱۱, صبح ۰۱:۱۹
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - اکتورز - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸, صبح ۱۲:۵۶
RE: برنامه هفت ( شبکه 3 ) - سروان رنو - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸, عصر ۰۷:۵۲