[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 5 رای - 3.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقش ترجمه در کیفیت دوبله
نویسنده پیام
رامین_جلیلوند آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۸/۳۰
اعتبار: 27

تشکرها : 1178
( 2597 تشکر در 321 ارسال )
شماره ارسال: #61
RE: نقش ترجمه در کیفیت دوبله

(۱۳۸۹/۵/۱ عصر ۱۱:۴۷)john doe نوشته شده:  

یکی از فیلم هایی که متاءسفانه سخت دچار ضعف ترجمه است فیلم دوست داشتنی جک غول کش است.در دوبله دوم این اثر که بعد از انقلاب دوبله شده نه تنها از نظر روایت فیلم دچار مشکل است بلکه در فیلم اسم کاراکتر ها به فارسی برگردانده شده است.

مثلا" در فیلم شخصیت جادوگری که نقشش را تورین تاچر بازی می کند Pendragon است که

در دوبله گفته می شود قلم اژدها  tajob2

..

..

اگر می شود لیست گویندگان دوبله اول و دوم را بگذارید.
در کودکی و روی ویدیوی گراندیگ شاید ده بار این فیلم را دیدم. صدای خسرو شاهی در گوشم است؟

۱۳۸۹/۵/۲ صبح ۱۲:۰۲
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : رزا, گولاگ
سم اسپید آفلاین
پیشکسوت
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۱/۸
اعتبار: 52

تشکرها : 2700
( 5519 تشکر در 315 ارسال )
شماره ارسال: #62

چند سال پیش که ابوالحسن تهامی آنونس فیلم های آخر هفته صدا و سیما رو می خوند نام کارگردان 3:10 دقیقه به یوما (Delmer Daves) رو Delmer Diooz خوند (عمدا اینطوری نوشتم که قابل خوندن باشه). تو برنامه دو قدم مانده به صبح که اومده بود خیلی با شک و تردید جواب می داد، و احساس کردم حافظه زیاد خوبی نداره و شاید همین موضوع این اواخر واسش دردسر شده چون ما ایرانی ها 1000 تا کار خوبم کسی انجام بده همون یه دونه کار بد رو یادمون می مونه. ولی در هر صورت جزء ارکان اصلی دوبله ایران محسوب میشه و در خیلی از کارهای خوب دوبله مخصوصا در قبل از انقلاب حضور داشته. بیشتر منظورم اینه که عاشق دوبله و سینما بوده و هیچ وقت در تمام این سال ها از کارش خسته نشده و جزء معدود دوبلورهایی هست که همیشه سعی کرده به نقشی که دوبله می کنه شخصیت بده. همه جور نقشی صحبت کرده و از اون مهمتر مدیر دوبلاژ درجه یکی بوده مخصوصا با کارهایی نظیر: این گروه خشن، چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟ و این فرار مرگبار.    

مشکل من با دنیا این است که او همیشه یک گیلاس از من عقب تر است (هامفری بوگارت)
۱۳۸۹/۵/۲ صبح ۱۲:۴۸
تشکر شده توسط : رامین_جلیلوند, بچه رزماری, john doe, Classic, دلشدگان, میثم, بهروز, رزا, مگی گربه, گولاگ
بهزاد ستوده آفلاین
متولد اصفهان

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۶/۶
اعتبار: 39

تشکرها : 2215
( 5890 تشکر در 536 ارسال )
شماره ارسال: #63

چند ماه پيش فيلمي ديدم كه اسمش خاطرم نيست ولي توي تيتراژ فيلم

خسرو شمشيرگران اسم Robert Wise  بصورت Rabert  Wainer  تلفظ كرد

اول متوجه نشدم چرا اشتباه خوانده شما هم شايد متوجه نشويد . حالا متوجه مي شويد

رابرت وايـز       رابرت واينـر

نفظه (ز) را فكر كرده  مال (ن) است و (ز) را (ر) تلفظ كرده

از اين سوتي ها توي تيتراژ و آنونس فيلم زياد است

هر جا سخن از دوبله است نام "بهزاد ستوده "میدرخشد
۱۳۸۹/۵/۲ صبح ۰۸:۴۸
تشکر شده توسط : موسيو وردو, دشمن مردم, Classic, john doe, سامورایی, دلشدگان, میثم, رزا, آماندا, گولاگ
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۱/۲۶
اعتبار: 84

تشکرها : 11430
( 18963 تشکر در 1592 ارسال )
شماره ارسال: #64

.... یکی داره نیگات می کنه بچه !... به سلامتی دیدن تو عزیزم .....تصدق اون چشات .

....  " بذار به اون چشمات خوب نگاه کنم "..... قربان اون نگاهت  ...جمالتو عشق است.

جدیدترین عبارت برای Here's looking at you هم کشف شد:  همه اش فدای یه تار موت !

اینو توی مجله 24 که پرونده فیلم کازابلانکا داشت و جدیدا توی اینترنت آپلود شده  پیدا کردم .

رویاهای ما زندگی واقعی ما هستند .
۱۳۸۹/۵/۴ صبح ۰۹:۳۴
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : john doe, موسيو وردو, دشمن مردم, اسکورپان شیردل, سامورایی, دلشدگان, بهزاد ستوده, میثم, Classic, سم اسپید, رزا
بهزاد ستوده آفلاین
متولد اصفهان

شماره ارسال: #65

Shutter Island

لئوناردو ديكاپريو/افشين ذينوري

مارك رافالو/منوچهر والي زاده

بن كينگزلي/ناصرتهماسب

ماكس فون سيدو/اجمد رسول زاده

جان كارول لينچ/پرويز ربيعي

فيلم جزيره شاتر  آخرين اثر مارتين اسكورسيزي  را تماشا كردم كه با مديريت  و ترجمه "ايرج سنجري دوبله شده    ترجمه اي كه خود انجام داده خيلي ضعيف است

انتخاب گوينده هاي اصلي  خوب است بجز احمد رسول زاده كه مناسب نقش نيست و صرفاً بخاطر سابقه قبلي كه بجاي اين بازيگر حرف زده انتخاب شده.  گوينده هاي فرعي نسبتا خوب است

انتخاب "كتايون اعظمي"  و "مريم رادپور" خوب است  ولي "الهام جعفر نژاد" با ان چهره معصوم  و دوست داشتني ضعيف كار كرده  وانتخاب نادرستي بوده

ايرج سنجي در مصاحبه با "محمدرضا كلانتر " اشاره ميكند كه ترجمه ها نسبت به 5 سال پيش بهتر شده

ديگر هر ترجمه اي دستمان نمي آيد .ميتوان از واژه هاي درست استفاده كرد من خيلي وقتها اين كار را ميكنم وصرفا از واژه لعنتي استفاده نمي كنمچون بنظرم اين تكرار احمقانه است... [خيلي جالب است در فيلم جزيره شاتر كه آخرين كار "ايرج سنجري" است .قفط  درCDاول فيلم  9 مرتبه از "لعنتي   ولعنتي ها استفاده شده]

Deputy Warden McPherson كلانتر جزيره رييس زندان    مك فرسون   دو تلفظ دارد

پرويز ربيعي  مي گويد: سركار وظيفه مك فرسون هستم  جايي ديگر مي گويد  مايك فرسون هستم

راشل مرتبه  اول راشل سولانـدو گفته مي شود دومين مرتبه   راشل سولانـو

بنظر مي آيد ايرج سنجري فيلم را از روي نسخه زيرنويس فارسي دوبله كرده باشدچون نسخه زير نويس فيلم را نديدم جمله ها اكثرا نامربوط و نامفهوم هستند بانو ناهيد اميريان هم قبلاًفيلم "هيت من" را با نسخه زيرنويس دوبله كرده و در تيتراژ فيلم اسم ايشان بعنوان مدير دوبلاژ و مترجم توامان گفته مي شود

ايرج سنجري مي گويد "استارت هر قيلم  و اين كه با چه گويندگاني شروع بشود خيلي مهم است

وقتي صدا بيننده را جذب كند انوقت فيلم را مي بيند و به معنا ومفهوم فيلم توجه ميكند "

نتيجه اخلاقي اين است كه دركنارهم قراردادن چند گوينده ممتاز نشان از دوله خوب نيست ترجمه مهمتر از چيدمان گوينده هاست

قبلاًبه فيلم  "شركت   با هنرمندي تام كروز لشاره كردم كه دوستان نظر بدهند .فيلم شركت  دقيقاً تزجمه فيلم با نسخه زيرنويس برابر است و نتيجه  وحشتناك است

اين فيلم را سعيد مظفري دوبله كرده ولي از عجايب روزگار منوچهر والي زاده گويندگي كرده

يكي دو روز پيش از دوستي پيام رسيد كه چطور از دوبله لذت ميبري وقتي دوبله خوب  نمي بيني ؟

سعي مي كنيم منصضفاته و عادلانه قضاوت كنيم و اميدوار باشيم درتاينده بهتر از اين كه هست بشود

۱۳۸۹/۵/۳۰ عصر ۰۶:۵۱
تشکر شده توسط : اسکورپان شیردل, john doe, سروان رنو, میثم, موسيو وردو, رزا, مگی گربه, گولاگ
soheil آفلاین
پیشکسوت
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۵/۲۰
اعتبار: 32

تشکرها : 1030
( 2834 تشکر در 400 ارسال )
شماره ارسال: #66

(۱۳۸۹/۵/۳۰ عصر ۰۶:۵۱)بهزاد ستوده نوشته شده:  

Shutter Island

لئوناردو ديكاپريو/افشين ذينوري

مارك رافالو/منوچهر والي زاده

بن كينگزلي/ناصرتهماسب

ماكس فون سيدو/اجمد رسول زاده

جان كارول لينچ/پرويز ربيعي

فيلم جزيره شاتر  آخرين اثر مارتين اسكورسيزي  را تماشا كردم كه با مديريت  و ترجمه "ايرج سنجري دوبله شده    ترجمه اي كه خود انجام داده خيلي ضعيف است

با تمام انتقاداتی که می توان به ایرج سنجری وارد کرد یک خصوصیت خیلی خوب دارد .

آن هم انتخاب مناسب و منصفانه گویندگان است.

به عنوان مثال انتخاب گویندگان در رفتگان بسیار مناسب تر از انتخاب گویندگان  نسخه ای بود که محمود قنبری دوبله کرده بودند.

۱۳۸۹/۵/۳۰ عصر ۰۸:۳۲
تشکر شده توسط : john doe, میثم, رزا
رامین_جلیلوند آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #67

چه جالب مشغول تماشای مردی از غرب هستم و جناب شمشيرگران گری کوپر را گری گوپر تلفظ کرد.

۱۳۸۹/۵/۳۰ عصر ۰۹:۰۲
تشکر شده توسط : میثم, john doe, رزا
بهزاد ستوده آفلاین
متولد اصفهان

شماره ارسال: #68

فيلم فراري 2 (مارشال هاي ايالتي ) را مشغول تماشا بودم به يكي دو نكته خنده دار برخورد كردم كه واقعاً از" اميرزندي" كه برنده جايزه بهترين مترجم بوده بعيد است

يك قسمت از فيلم، هواپيماي محكومين درحال پرواز است و يكي از مامورين مراقب درحال جدول حل كردن است

سوال ميكند"شكاف آن با بستني خوشمزه تر است 6 حرفي است "!!!

مامور دوم جواب مي دهد "بنان"

تام لي جونز جواب ميدهد "بنان ها ... جمع است

مامور اول توي خانه هاي خالي جدول مينويسد "BANANAS "اره درست است بنان ها

يك مورد ديگر اينكه وقتي ويزلي اسناپس پيش دوستش ميرود و پاكت مداركش را مي گيرد  مي گويد كيلد"KILED"  كجاست و طرف كـلــيد صندوق را به او مي دهد

بقول شاعر  : هرچه بگندد نمكش مي زنند  واي به وقتي كه بگندد نمك

۱۳۸۹/۶/۲۳ صبح ۰۷:۴۹
تشکر شده توسط : میثم, موسيو وردو, دشمن مردم, john doe, اسکورپان شیردل, Classic, Esa, رزا, آماندا
سم اسپید آفلاین
پیشکسوت
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۱/۸
اعتبار: 52

تشکرها : 2700
( 5519 تشکر در 315 ارسال )
شماره ارسال: #69
[split] برنامه های پخش شده درباره صداهای ماندگار

(۱۳۸۸/۸/۳ عصر ۰۲:۲۹)IranClassic نوشته شده:  

ناصر طهماسب:heart: از انگشت شمار دوبلورهای قدیمی است که هنوز خودشه. دقیق و عاشق کارش . خدا نگهش داره .

اتفاقا من دقیق شدم ببینم آیا ترجمه هم متفاوته که دیدم همینطوره . یه جای دیگه هم تفاوت داشت:

-  درسته ... آلمان و ویشی خیلی از من ممنون می شن. ( دوبله اول )

- بله آلمان .. اِ ... یعنی حکومت ویشی خیلی از من ممنون می شه. ( دوبله دوم )

به نظر میاد که ترجمه در دوبله اول ( علی رغم انتخاب ضعیف تر دوبلورها ) از کیفیت بهتری برخوردار باشه.

نه تنها ترجمه دوبله اول از دوبله دوم بهتر است بلکه انتخاب دوبلورها هم نسبت به دوبله دوم برتری دارد. تنها ایراد دوبله اول انتخاب مهین کسمایی به جای اینگرید برگمن است که تناسبی با چهره این بازیگر ندارد و به اصطلاح توی ذوق می زند (ولی در گویندگی ایشان شک نکنید، کاملا از عهده نقش برآمده است، در واقع صدای ایشان کاملا با ناز و اداهای برگمن متناسب است اما با چهره او تطابق ندارد)، علاوه بر این به ندرت صداهای تکراری می شنوید در حالیکه در دوبله دوم بارها و بارها شاهد شنیدن صداهای تکراری هستیم و حتی از تیپ گوینده های دوبله اول نیز تقلید شده است، به عنوان مثال تیپی که شهروز ملک آرایی برای نقش جیب بر در دوبله دوم خلق کرده است کاملا تقلیدی از گوینده این تیپ در دوبله اول می باشد که متاسفانه نتوانستم گوینده آن را شناسایی کنم. شاید، اگر از ژاله کاظمی به جای مهین کسمایی استفاده می شد امروز از دوبله اول کازابلانکا به عنوان یکی از شاهکارهای دوبلاژ ایران نام می بردیم، اما آنچه باعث شده تا دوستان تصور کنند دوبله دوم بهتر است تناسب بیش از اندازه صدای حسین عرفانی با چهره بوگارت است.

(۱۳۸۸/۸/۳ عصر ۰۲:۲۹)IranClassic نوشته شده:  

دوست دارم بدونم عبارت جنجالی فیلم یعنی here's looking at you kid که در دوبله دوم خراب شده ، در دوبله اول چطور ترجمه شده. سعی می کنم این تیکه هایی که تونستم از TV کپچر کنم فردا آپلود کنم.

در طول فیلم 4 بار از این عبارت استفاده شده است که 3 مورد آن دوبله نیست (البته در نسخه ای که از آن باقی مانده است)، تنها بار آخر در لحظه وداع برگمن و بوگارت شاهد ترجمه این متن هستیم:

موفق باشی کوچولو

مشکل من با دنیا این است که او همیشه یک گیلاس از من عقب تر است (هامفری بوگارت)
۱۳۹۰/۱/۱۵ عصر ۰۶:۵۱
تشکر شده توسط : john doe, دلشدگان, اسکورپان شیردل, رامین_جلیلوند, الیور, Classic, Papillon, مگی گربه
اسکورپان شیردل آفلاین
ناظر انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۳/۱۱
اعتبار: 50

تشکرها : 5286
( 6629 تشکر در 287 ارسال )
شماره ارسال: #70

(۱۳۸۹/۳/۱۶ صبح ۱۲:۰۰)سروان رنو نوشته شده:  

راستی شما معمای لاینحل این دیالوگ رو بالاخره با چه ترجمه ای حل کردی ؟

Here's looking at you

البته یک مختصری در ابتدای تاپیک دوستان در موردش بحث کردن.

گویا بحث در مورد جملۀ احساسی و عجیب همفری بوگارت در فیلم کازابلانکا تمامی ندارد.در همین کافۀ خودمان هم در یکی- دو تاپیک در مورد آن بحث شده است (راستی! چرا دیگر از این بحث ها در کافه شکل نمی گیرد؟ در سایر کشورها ، فروم هایی داریم که به صورت اختصاصی معنی و منشاء جملات و عبارات سینمایی را بررسی می کنند. ) من فکر می کردم که معنای این جمله و ترجمۀ آن فقط برای ما ایرانیها (فارسی زبانان) جالب است ، اما بعد از اینکه سری به فرومهای کشورهای دیگر زدم دیدم که جذابیت این عبارت ، بین المللی است! 

برای مثال در فرومی انگلیسی زبان ، یک ژاپنی اینطور نوشته:

"... منشا این جملۀ مشهور همفری بوگارت در فیلم کلاسیک کازابلانکا ، نامعلوم و گیج کننده است.

در ژاپن این جمله به زبان ژاپنی اینطور ترجمه شده است: به سلامتی چشمات! Cheers TO Your Eyes و تقریباً همۀ مردم ژاپن فکر می کنند که عبارت Here's … براساس اصطلاح معروف انگلیسی ، در موقع نوشیدن مش.روب بوجود آمده است ؛ مانند عبارت Here is luck to you و یا Here is health to you . اما اخیرا در پشت صحنۀ یک دی وی دیِ کازابلانکا شنیدم که این جمله ، یک اصطلاح متداول در بازی ورق (پوکر) است. آیا این موضوع واقعیت دارد؟" 

البته در سایت ویکی پدیا هم به این نکته اشاره شده است :

"... این جمله در فیلمنامه مقدماتی وجود نداشت اما گفته شده است که بوگارت چون فکر می کرد که بازی پوکر در بین آندو در جریان است{!} این جمله را بکار برد..."

در فروم های دیگر هم کسانی معنای این عبارت را به اشکال مختلف ذکر کرده اند ؛ مثلا یک نفر معنای این جمله را اینطور نوشته:  I'm so happy to be with you

در فرومی ایتالیایی نیز ، کاربران معادل های ایتالیایی این عبارت را نوشته بودند که چون ایتالیایی نمی دانم ، از خیر بررسی صحت و سقم آن گذشتم. [تصویر: free-confused-smileys-423.gif]

یک نفر هم حدس زده که Here's شکل دیگر I am  است!  

یا یک نفر دیگر معنی این عبارت را به این صورت نوشته :  Here's to good health

اما این نوشته از یک آمریکایی مقیم کالیفورنیا هم جالب است:

"...  این عبارت توسط بوگارت در فیلم گذاشته شد و توسط فیلمنامه نویس نوشته نشده بود.این عبارت، یک اصطلاح مربوط به دهه سی است که راستش را بخواهید ، من آن را در هیچ جای دیگری ندیده و نشنیده ام.

لب کلام اینکه این جمله یعنی (تو را خواهم دید) I'll be seeing you یا (تا دیدار بعد) Untill we meet again . کلمۀ The kid هم اصطلاحی است برای گرامی داشت یا عزیز شمردن یک فرد ؛ یعنی که آن دختر ، جوان و یا به عبارتی معصوم است. به هرحال این برداشت من بود..."

بعضی ها هم (که البته تعدادشان هم کم نبود) اصرار داشتند که کلمۀ Here's در ابتدای جمله به باده نوشی اشاره دارد!

کاربری هم در این میان کار خود را راحت کرده و گفته معنی این عبارت می شود: I'm looking at you 

یک نفر هم با استناد به ویکی پدیا نوشته بود که این جمله ، معمولا در مواقعی بکار می رود که شخص مخاطب (مونث) ازدواج کرده باشد یا به هر دلیل دیگری از دست (آن پسر یا مرد) رفته باشد!!

فردی نیز در این میان طبع شاعریش گل کرده بود و آن را اینطور معنی کرده بود:

Here's to you , whose sight gives me so much pleasure   یعنی:

برای تو ، که نگاهت به من سودای عاشقی بخشیده! (ترجمه با کمی دخل و تصرف!)

یک نفر هم آن را معنی کرده : I want to toast for me who is looking at you

اما گویا خودش هم از ترجمه اش راضی نبوده ؛ زیرا که در ادامه نوشته است :

"...پس چرا بعد از کلمۀ To , Here's  وجود ندارد؟ آیا حذف شده است؟ لطفاً کمکم کنید!!"

نتیجه : به نظر می رسد که با وجود گذشت هفتاد سال از ساخت این فیلم ، معنای این جملۀ بوگی عزیز همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و شاید هیچوقت معمای این جمله حل نگردد. مگر اینکه روح مرحوم بوگارت را احضار کنیم و از خودش بپرسیم قصدش از گفتن این جمله چه بود!!!

[تصویر: smoking-pipe-024.gif]

پ ن : می دانستید که ترانه ای با نام Here's Looking at You, Kid وجود دارد؟ این ترانه در سال 2008 توسط گروه The Gaslight Anthem اجرا شد. در قسمتی از این ترانه آمده است:

Tell her it's all right
You know it's hard to tell you this
Oh, it's hard to tell you this
Here's looking at you, kid

ترانۀ زیبایی است که اگر اینترنت دایل آپ بنده اجازه دهد ، برایتان آپلودش میکنم.

طریقت سامورایی استوار بر مرگ است. آن‌گاه که باید بین مرگ و زندگی یکی را انتخاب کنی، بی‌درنگ مرگ را برگزین. دشوار نیست؛ مصمم باش و پیش رو. آن هنگام که تحت فشار انتخاب زندگی یا مرگ قرار گرفته‌ای، لزومی هم ندارد به هدف خود برسی {گوست داگ؛سلوک سامورایی}
۱۳۹۰/۱/۱۷ عصر ۰۳:۴۵
تشکر شده توسط : john doe, رزا, پایک بیشاپ, دن ویتو کورلئونه, الیور, بهزاد ستوده, بانو, Classic, دلشدگان, سروان رنو, مگی گربه, فورست
اتان ادواردز آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۳/۲۴
اعتبار: 7

تشکرها : 664
( 559 تشکر در 46 ارسال )
شماره ارسال: #71

دوبله فيلم شاه لير اقتباس گريگوري كوزينتسف ،  دوبله بسيار زيبايي دارد مخصوصاً كار استاد اسماعيلي ، ولي نكته عجيب در ترجمه آن است كه همه جا بجاي شاه لير ، كينگ لير گفته مي شود. چرا ؟ ترجمه آن كه بسيار بديهي است . تعمداً اين كار صورت گرفته؟

۱۳۹۱/۱/۱۵ عصر ۰۹:۳۷
تشکر شده توسط : اسکارلت اُهارا, نیومن, تارا
آمادئوس آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۸/۲۷
اعتبار: 31

تشکرها : 627
( 1316 تشکر در 67 ارسال )
شماره ارسال: #72

اگر اشتباه نکنم مترجم این کار مهندس کاظم انصاری ( مترجم کتاب جنگ و صلح تولستوی) است که از روسی ترجمه می کرد. احتمال دارد در نسخه ی اصلی عنوان کینگ به همراه نام لیر استفاده شده باشد. گاهی استفاده از لقب به زبان اصلی برای تأکید بر خارجی بودن فرد و یا مشخص کردن ملیت اوست. مثلاً استفاده از لقب «موسیو» که به معنی آقاست میتواند فرانسوی بودن فرد را نشان دهد.

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل ( سعدی)
۱۳۹۱/۲/۳۱ صبح ۱۲:۱۸
تشکر شده توسط : ناخدا خورشيد, اتان ادواردز, مگی گربه, گولاگ, هایدی
آمادئوس آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #73

یکی از منتقدان سینما مطلبی درباره ی دوبله و زبان فارسی نوشته است با عنوان « شما را به خدا به زبان فارسی رحم کنید» که قسمتهایی از آن در این آدرس درج شده است: http://cinema-daily.ir/?p=5646  

((علی معلم در شماره ۲۱۹ ماهنامه دنیای تصویر با انتشار یادداشتی به انتقاد از کیفیت دوبله انیمیشن های خارجی در شبکه ویدیویی پرداخته است. وی در ابتدای این یادداشت به یاد خواننده می اورد که "مدت های مدیدی است که بر خلاف فیلم های سینمایی خارجی که اغلب اسیر قضا و بلا می شوند و به بازار نمایش خانگی داخلی راه نمی یابند، فیلم های انیمیشن قدیمی و جدید در بازار نمایش خانگی به شکل گسترده ای پخش و مورد استقبال هزاران کودک و نوجوان قرار می کیرند. این به جای خود خوب است که کودکان سرزمین ما بتوانند حوراک تصویری مناسب را به زبان مادری و همزمان با مردمان سایر نقاط جهان ببینند."

معلم در ادامه به روی دیگر سکه نگریسته و می گوید؛ذ "اما سویه های تاریک کیفیت این فیلم ها دوبله های این اثار است. کثرت استفاده از کلمات بد، لهجه های مسخره و زبان یاجوج و ماجوج می تواند تاثیر بسیار بدی را بر روی مخاطبان بگذارد. بچه ها نیازمند شنیدن کلمات صحیح با تلفظ مناسب و به دور از ادبیات جاهل مسلک و کوچه بازاری هستند. این کارتون ها که بعضاً ده ها بار توسط بچه ها دیده می شوند می توانند صدمه زیادی به زبان و فرهنگ ملی ما بزند.. وی تعریضی را هم به ممیزان کرده و می نویسد؛ "شکر خدا مسئولان نظارتی ما که تنها به دنبال خطوط نارنجی دیدگاه هایشان در حذفآاثار هستند و فرصت ندارند که به موضوعات بی اهمیتی مثل زبان فارسی رسیدگی کنند."

او در پایان تقاضایش را صراحتاً بر قلم جاری ساخته است؛ "درخواست صاحب این قلم از دوبلورهای با استعداد و مترجمان گرامی ومدیران کارکشته دوبلاژ سرزمین مان این است که شما را به خدا به زبان فارسی رحم کنید. اگر فرزندان من و شما فردا با گفتن کلمات بی معنی و زشت در کوچه و خیابان با هم گفتگ کنند و ما خجالت بکشیم، مسئول هستیم."))

1- آیا درست است که مشکلات تربیتی و اخلاقی فرزاندان این مرز و بوم را به دوبله بچسبانیم؟ یعنی آموزش و پرورش و والدین در کار خود موفقند و تنها دوبله است که بچه ها را منحرف می کند؟

2-آیا زبان کوچه و بازار و کارگر و عمله و راننده تاکسی و...زبان فارسی نیست و فقط سعدی فارسی صحبت می کرده است؟( بماند که سعدی هم هزلیات کم ندارد) آیا ناسزاهای مردم جزئی از زبان فارسی نیست؟

3- آیا دوبله به خاطر عمومی بودن و عموم پسند بودن آنقدر مبتذل و پیش پا افتاده است که هر کسی به خود اجازه بدهد اهالی آنرا نصیحت و راهنمایی کند؟ ( و لو آنکه مؤدبانه) سئوال این است که چرا به هیچ حرفه ی دیگری ( از معلمی و جوشکاری و پزشکی گرفته تا مدیریت و صدارت و...) این چنین حمله نمی شود؟ از همه مهمتر، آیا نگارنده این سطور خود ادبیات فارسی را ارج نهاده و دستور زبان را فرا گرفته و آنرا به طور صحیح به کار برده است؟ آخر این چه جمله ای است؟: "شکر خدا مسئولان نظارتی ما که تنها به دنبال خطوط نارنجی دیدگاه هایشان در حذف آثار هستند و فرصت ندارند که به موضوعات بی اهمیتی مثل زبان فارسی رسیدگی کنند."

4- با توضیحی که ایشان داده اند لابد دوبله ی «رنگو» کودکان را گمراه و زبان فارسی را نابود کرده است!!!

۱۳۹۱/۶/۲۸ عصر ۰۱:۲۸
تشکر شده توسط : زاپاتا, آراگورن, همشهری_میثاق, Classic, فورست, اسکورپان شیردل, گولاگ, هایدی
آراگورن آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۸/۲۸
اعتبار: 5

تشکرها : 94
( 288 تشکر در 19 ارسال )
شماره ارسال: #74

متاسفانه جناب علی معلم اطلاعات شون از دوبله خیلی خیلی کمه.ایشون حتی سعی نکردن اطلاعاتشون رو به روز کنن.جالبه در یکی از مقدمه های شماره های پیشین دنیای تصویر دوبله ی پدرخوانده ی 1 رو افتضاح نامیدند!!!!!!!

هر چقدر اطلاعات شون در سینما زیاده ولی واقعاً از دوبله عقب اند.جالب اینجاست که اهداکننده ی جایزه به امیر زند ایشون بودن و حسابی از کار امیر زند تعریف کردند ولی حتی نمی دونند دوبله چیه...

بارها شده به سایت کافه سینما اعتراض کردم بابت این نوع ادبیات آقای معلم ولی راه به جایی نمی بره.

کسی باید در مورد دوبله اظهار نظر کنه که حداقل دو تا فیلم دوبله ببینه.نه ایشون...

۱۳۹۱/۶/۲۸ عصر ۰۷:۴۷
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : آمادئوس, زاپاتا, همشهری_میثاق, گولاگ
آمادئوس آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #75

دوست عزیزی این چند صفحه از مجله ی فیلم را که درباره ی ترجمه فیلم است در اختیارم گذاشت:

فایل های ضمیمه بند انگشتی

۱۳۹۲/۱۲/۱۷ صبح ۱۲:۲۱
تشکر شده توسط : اسکورپان شیردل, واترلو, برو بیکر, زاپاتا, جیسون بورن, مگی گربه, گولاگ, تارا, هایدی
آمادئوس آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #76

چند مصاحبه ی دیگر در مورد ترجمه ی فیلم

فایل های ضمیمه بند انگشتی

۱۳۹۲/۱۲/۱۷ عصر ۰۳:۰۳
تشکر شده توسط : واترلو, اسکورپان شیردل, سناتور, زاپاتا, جیسون بورن, رامین_جلیلوند, برو بیکر, مگی گربه, گولاگ, تارا, هایدی
رامین_جلیلوند آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #77

بسیاری از فیلم هایی که مدیریت دوبلاژ آنها به عهده آقای رسول زاده بوده است از کیفیت ترجمه بسیار پایینی برخوردار هستند.

۱۳۹۲/۱۲/۱۸ عصر ۰۱:۱۷
تشکر شده توسط : گولاگ
منصور آفلاین
آخرین تلالو شفق
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۸/۱۷
اعتبار: 77

تشکرها : 395
( 8061 تشکر در 307 ارسال )
شماره ارسال: #78

(۱۳۹۱/۱/۱۵ عصر ۰۹:۳۷)اتان ادواردز نوشته شده:  

دوبله فيلم شاه لير اقتباس گريگوري كوزينتسف ،  دوبله بسيار زيبايي دارد مخصوصاً كار استاد اسماعيلي ، ولي نكته عجيب در ترجمه آن است كه همه جا بجاي شاه لير ، كينگ لير گفته مي شود. چرا ؟ ترجمه آن كه بسيار بديهي است . تعمداً اين كار صورت گرفته؟

مترجم فیلم بخوبی آگاه بوده است که ترجمه تحت الفظی، کینگ ، شاه است اما تعمدا از آن استفاده نکرده . شاه در معنای مصطلح فردی تخت نشین ، صاحب منصب ، حاکم و حکمرانی بر سرزمين ، با خدم و حشم بسیار است... در اصطلاح کامل "شاه لير" و در نخستین گام توجه شنونده به کلمه شاه معطوف میشد و نه لير. بطور کل در این دوکلمه سنگینی بر واژه شاه بوده تا شخصیت لیر. در داستان شکسپیر توجه بسیار خاصی روی صاحب منصب بودن و شاه بودن لیر نشده است. آنچه مورد تاکید است شخصیت لیر است. به همین دلیل ، مترجم این فیلم که فردی بسیار با نبوغ است کلمه کینگ را به همان شکل ترجمه کرده تا توجه یک بیننده با زبان فارسی (با احتمال وی بر این اصل که:  کینگ صرفا یک لقب است که معنای آن چندان اهمیتی نداشته و میتواند شبیه لرد یا دوک و امثالهم باشد) ،صرفا به نام لیر جلب گردد که کلمه ای بسیار خاص است... در واقع این یک نبوغ است که یک مترجم حرفه ای در کجا عین کلمه را بدون ترجمه گرته برداری کند و کجا تمام جزئیات را ترجمه کند.

۱۳۹۲/۱۲/۱۸ عصر ۰۳:۲۵
تشکر شده توسط : پرشیا, soheil, مگی گربه, اسپونز, گولاگ, هایدی
سناتور آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۲/۴
اعتبار: 36

تشکرها : 3690
( 4535 تشکر در 390 ارسال )
شماره ارسال: #79

چند روز پیش نسخه دوبله دنیا کافی نیست یکی از فیلم های جیمز باند رو دیدم. همون طور که می دونید سازمان MI 6  سازمان ضد جاسوسی انگلستان هست.گوینده فیلم فکر کنم بهمن هاشمی دو بار این سازمان رو M شونزده خوند. من با خودم گفتم یعنی مترجم انقدر اطلاعات درباره کشور انگلستان نداشته که بین کلمه ای انگلیسی و یک تفاوت ببینه.

۱۳۹۲/۱۲/۱۹ صبح ۱۲:۱۶
تشکر شده توسط : زاپاتا, نیومن, گولاگ, ژان والژان
زاپاتا آفلاین
amir_e_delaram (زاپاتای سابق)
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۸/۲۲
اعتبار: 58

تشکرها : 2102
( 9996 تشکر در 329 ارسال )
شماره ارسال: #80

(۱۳۹۲/۱۲/۱۹ صبح ۱۲:۱۶)سناتور نوشته شده:  

چند روز پیش نسخه دوبله دنیا کافی نیست یکی از فیلم های جیمز باند رو دیدم. همون طور که می دونید سازمان MI 6  سازمان ضد جاسوسی انگلستان هست.گوینده فیلم فکر کنم بهمن هاشمی دو بار این سازمان رو M شونزده خوند. من با خودم گفتم یعنی مترجم انقدر اطلاعات درباره کشور انگلستان نداشته که بین کلمه ای انگلیسی و یک تفاوت ببینه.

متاسفانه از اين اشتباهات زياده ،مقصر اصلي مدير دوبلاژ است كه بر كارگوينده نظارت نداشته است . بنظرمن دوبله تلويزيون ديگر تمام شده بايد تلقي شود. گوينده اي كه كارمندي سركارحاضر شود و كارت حضور و غياب بزند هنرمند نيست . هنرمند كسي است كه از ساعت 9 صبح در استوديو حاضر مي شد و فقط يكساعت سر يك ديالوگ با مدير دوبلاژ و مترجم صحبت مي كرد. مگر اينكه دوباره كساني مانند زنده ياد سعيد شرافت پيدا شود و دلش براي كار بسوزد . خوشبختانه سالهاست به دوبله تلويزيون نگاه نمي اندازم ،چون دوست ندارم درگير فشار خون شوم !دلمان هم به دوبله هاي بخش خصوصي گرم بود كه گل سرسبدشان آقاي جعفري قرن 21 بود كه اخيرا از قوطي عطار گوينده پيدا مي كند و در كنار دو سه با تجربه مي گذارد و معجوني بيرون مي دهد كه بايد از دوبله هاي جم كلاسيك تشكر كرد. ديگر هارموني صداها ،ترجمه خوب ،مدير دوبلاژ كاردان را بايد در موزه سينما جستجو كرد!

۱۳۹۲/۱۲/۱۹ صبح ۰۸:۰۸
تشکر شده توسط : نیومن, Classic, اسکورپان شیردل, بانو, آمادئوس, پدرام, سناتور, اسپونز, جیسون بورن, آراگورن, گولاگ, ژان والژان, هایدی
ارسال پاسخ