[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گنجینه‌های ناپدید شده‌ی دوبله
نویسنده پیام
Chance آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۷/۱۷
اعتبار: 5

تشکرها : 26
( 358 تشکر در 74 ارسال )
شماره ارسال: #1
گنجینه‌های ناپدید شده‌ی دوبله

همه‌ی دوبله‌دوستان به احتمال زیاد وصف دوبله‌های بسیاری را خونده‌ن یا شنیدن که انگار دیگه هیچ نسخه‌ای ازشون وجود نداره و در عین حال به نظر می‌آد از شاه‌کارهای هنر هشتم بودن.

امیدوارم بتونیم در این مبحث این آثار رو لیست کنیم و برسیم به زمان و علت ناپدید شدن‌شون و آخرین باری که دیده شدن.

به ترتیب بر اساس الفبا بخوایم شروع کنیم  اولین موردی که به ذهن‌م می‌رسه الان:

آمارکورد

خسرو خسروشاهی درباره‌اش گفته: «دوبله‌ی این فیلم از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های عمرم است. لحظه به لحظه‌اش را یادم هست. کلاکت‌اش اندازه‌ی نصف این میز بود. بس که فیلم پر دیالوگ و پر شخصیتی بود.»

بر اساس روایات بسیاری از گویندگان نامی در دوبله‌‌ی آمارکورد هنرنمایی کرده‌ن.

آواز در باران

اگه درست یادم مونده باشه این فیلم دوبله شده به احتمال زیاد در استودیو مولن‌روژ ومنوچهر نوذری هم از گویندگانش بوده.

ادامه دارد...

لطفن تکمیل و تصحیح کنید

۱۳۹۸/۱/۱۸ عصر ۰۲:۳۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : دون دیه‌گو دلاوگا, جیمز باند, سروان رنو, نیومن, سناتور, زرد ابری, آنتونیو, پیرمرد, باربوسا
سناتور آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۲/۴
اعتبار: 36

تشکرها : 3690
( 4535 تشکر در 390 ارسال )
شماره ارسال: #2
RE: گنجینه‌های ناپدید شده‌ی دوبله

با درود. من چندین سال هست دنبال نسخه دوبله ناگهان تابستان گذشته مونتگمری کلیف هستم زمان زنده یاد vhsیک بار تو یک لیست دیدم اما نتونستم بهش دسترسی پیدا کنم. خیلی از دوبله هایی که الان دنبالشون میگردیم الان معلوم نیست تو کدوم آرشیو داره خاک می خوره

۱۳۹۸/۱/۱۹ عصر ۰۶:۱۸
تشکر شده توسط : ژنرال, زرد ابری, پیرمرد, باربوسا
Chance آفلاین
دوست قدیمی

( 358 تشکر در 74 ارسال )
شماره ارسال: #3

(۱۳۹۸/۱/۱۹ عصر ۰۶:۱۸)سناتور نوشته شده:  

با درود. من چندین سال هست دنبال نسخه دوبله ناگهان تابستان گذشته مونتگمری کلیف هستم زمان زنده یاد vhsیک بار تو یک لیست دیدم اما نتونستم بهش دسترسی پیدا کنم. خیلی از دوبله هایی که الان دنبالشون میگردیم الان معلوم نیست تو کدوم آرشیو داره خاک می خوره

حتمن می‌دونید که دو بار هم دوبله شده و دوبله‌ی دومش به احتمال زیاد تحت سیطره‌ی صداسیماست از ۲۳ بهمن چهل سال پیش به بعد.

علی کسمایی در شماره‌ی ۱۴۵ مجله‌ی فیلم درباره‌ی دوبله‌ی اولش که احتمالن از گنجینه‌های ناپدید شده‌س خاطره‌ی جالبی تعریف کرده که نشون می‌ده چه کار نفس‌گیری بوده.

۱۳۹۸/۱/۱۹ عصر ۰۷:۵۱
تشکر شده توسط : ژنرال, زرد ابری, پیرمرد, باربوسا
soheil آفلاین
پیشکسوت
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۵/۲۰
اعتبار: 32

تشکرها : 1030
( 2834 تشکر در 400 ارسال )
شماره ارسال: #4

درود

دوبله دوم در تلویزیون موجود هست.

۱۳۹۸/۱/۲۹ عصر ۰۲:۳۹
تشکر شده توسط : زرد ابری, پیرمرد, مارک واتنی, باربوسا
کاپیتان اسکای آفلاین
کاپیتان
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۴/۳۱
اعتبار: 49

تشکرها : 1957
( 4239 تشکر در 288 ارسال )
شماره ارسال: #5
پرویز بهرام، فروغ و برگردان فیلم مُهر هفتم

یادم هست اولین بار "مُهر هفتم" را با دوبله فارسی در تلویزیون دیدم. در همان دوران کودکی، این فیلم تاثیر شگرفی بر من گذاشت و نگاه مرا به دنیای سینما دگرگون کرد. البته به گمانم فیلم به شدت کوتاه شده و آسیب دیده بود و صد البته چنین فیلمی به کارگردانی اینگمار برگمن چنان قوی هست که حتی یک سکانس آن هم برای بیننده جذاب، پخته و تماشایی باشد.

شوربختانه کنکاش بسیار من برای یافتن دوبله این اثر ارزشمند هرگز به جایی نرسید و امروز در حاشیه یک گفتگوی قدیمی با پرویز بهرام صحبت از دوبله این اثر شد که افسوس مرا چندین برابر کرد.

این گفتگوی شنیدنی را از کتاب "آیه های آه" اثر ناصر صفاریان در بخش ،سیلی شانزدهم، بخوانید:

"دوبلۀ مُهر هفتم چگونه پیش آمد؟

وقتی نمایش اتللو به کارگردانی مصطفی اسکویی روی صحنه بود و من در آن بازی می‌کردم، اوج فعالیت من در کارهای هنری بود. همان موقع آقای گلستان از من خواست در کارهای استودیو گلستان هم حضور داشته باشم. ایشان پیشنهاد کرد مدیریت دوبلاژ فیلم مُهر هفتم را به عهده بگیرم.

متن انگلیسی دیالوگ‌ها را هم در اختیار داشتید یا از زبان اصلی ترجمه شد؟

فیلم، زیرنویس انگلیسی داشت و خود گلستان آن را ترجمه کرد.

فروغ چه نقشی داشت؟

دیالوگ‌های نقش همسر دلقک را می‌گفت. فروغ در سفر به ایتالیا کار دوبله کرده بود و تجربه داشت. فروغ، سین‌شین می‌زد و بعضی کلمه‌ها را «نُک‌زبانی» می‌گفت. خیلی شیرین حرف می‌زد و بیان زیبایی داشت. فکر می‌کنم اگر کار دوبله را ادامه می‌داد، یکی از بهترین‌ها می‌شد.

نقش‌های دیگر را چه کسانی گفتند؟

نقش اول را که شوالیه بود، خودم گفتم. جعفر والی هم نقش دلقک را گفت. ژاله کاظمی و منوچهر اسماعیلی و تعداد دیگری از دوستان هم بودند.

روزهایی که همدیگر را می‌دیدید، و به ویژه زمان دوبلۀ مُهر هفتم، متوجه نشدید به چه نوع سینمایی علاقه دارد؟ گویا برگمان و سینمای او را خیلی دوست داشته.

دربارۀ علایق سینمایی‌اش چیزی به خاطر ندارم، ولی یادم هست که فیلم‌های اینگمار برگمان را خیلی دوست داشت.

چرا فیلمی که دوبله شد هرگز به نمایش در نیامد؟ اصلاً کسی آن را دید؟

دلیلش را نمی‌دانم. آن فیلم به نمایش در نیامد و کسی آن را ندید."

ارادتمند: کاپیتان اسکای
۱۳۹۸/۳/۹ عصر ۱۰:۲۱
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : ال سید, سروان رنو, Chance, بانو الیزا, زرد ابری, Classic, rahgozar_bineshan, مراد بیگ, Kathy Day, سناتور, پیرمرد, کنتس پابرهنه, پطرکبیر, باربوسا
Chance آفلاین
دوست قدیمی

( 358 تشکر در 74 ارسال )
شماره ارسال: #6
RE: پرویز بهرام، فروغ و برگردان فیلم مُهر هفتم

(۱۳۹۸/۳/۹ عصر ۱۰:۲۱)کاپیتان اسکای نوشته شده:  

یادم هست اولین بار "مُهر هفتم" را با دوبله فارسی در تلویزیون دیدم. در همان دوران کودکی، این فیلم تاثیر شگرفی بر من گذاشت و نگاه مرا به دنیای سینما دگرگون کرد. البته به گمانم فیلم به شدت کوتاه شده و آسیب دیده بود و صد البته چنین فیلمی به کارگردانی اینگمار برگمن چنان قوی هست که حتی یک سکانس آن هم برای بیننده جذاب، پخته و تماشایی باشد.

شوربختانه کنکاش بسیار من برای یافتن دوبله این اثر ارزشمند هرگز به جایی نرسید و امروز در حاشیه یک گفتگوی قدیمی با پرویز بهرام صحبت از دوبله این اثر شد که افسوس مرا چندین برابر کرد...

ابراهیم گلستان شاید تنها کسی‌ه که نسخه‌ی کامل دوبله‌ی مهر هفتم را ممکن‌ه داشته باشه.

امیدوارم قبل اون که دیر بشه یه نفر از او در این باره بپرسه، چه بسا راضی بشه به انتشار دوبله‌ی فیلم.

پی‌نوشت: اگه درست یادم باشه جایی خونده‌م مهر هفتم مدتی در سینما کسرا سر خیابان بهار در شاهرضا اکران شده.

۱۳۹۸/۳/۱۰ عصر ۰۳:۵۸
تشکر شده توسط : زرد ابری, کاپیتان اسکای, سروان رنو, پرنسس آنا, پیرمرد, کنتس پابرهنه, پطرکبیر, مسیو هالوت, باربوسا
کاپیتان اسکای آفلاین
کاپیتان
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۴/۳۱
اعتبار: 49

تشکرها : 1957
( 4239 تشکر در 288 ارسال )
شماره ارسال: #7
RE: پرویز بهرام، فروغ و برگردان فیلم مُهر هفتم

(۱۳۹۸/۳/۱۰ عصر ۰۳:۵۸)Chance نوشته شده:  

(۱۳۹۸/۳/۹ عصر ۱۰:۲۱)کاپیتان اسکای نوشته شده:  

شوربختانه کنکاش بسیار من برای یافتن دوبله این اثر ارزشمند هرگز به جایی نرسید و امروز در حاشیه یک گفتگوی قدیمی با پرویز بهرام صحبت از دوبله این اثر شد که افسوس مرا چندین برابر کرد...

ابراهیم گلستان شاید تنها کسی‌ه که نسخه‌ی کامل دوبله‌ی مهر هفتم را ممکن‌ه داشته باشه.

... با صدای فروغ و دیگر بزرگان دوبله سینما باید اثر بسیار ارزشمند و یکتا باشد. کندوکاو و پرس و جوی شیفتگان دوبله شاید بتواند سرنخی به دست دهد. از همه دوستان می خواهم پیگیر این تحفه ناب باشند و هر خبری به دست آمد در اختیار علاقمندان بگذارند.

با سپاس بی شمار ...

ارادتمند: کاپیتان اسکای
۱۳۹۸/۳/۱۱ عصر ۰۷:۴۴
تشکر شده توسط : سروان رنو, ژنرال, rahgozar_bineshan, Chance, بانو الیزا, پرنسس آنا, پیرمرد, کنتس پابرهنه, زرد ابری, باربوسا
امیر عرفان آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۸/۴/۶
اعتبار: 0

تشکرها : 0
( 16 تشکر در 3 ارسال )
شماره ارسال: #8

سلام‌دوست عزیز وقت بخیر.بنده هم‌مثل شما دنبال این‌فیلم و فیلم ملکه آفریقایی جان هیوستون،محاکمه‌نورنبرگ،کلئوپاترا با بازی الیزابت‌تیلور و مکانی در آفتاب با بازی مونتگمری کلیفت بودم،تا وقتیکه یک‌نفر رو‌‌پیداکردم بواسطه آشنایی با مدیر دوبلاژها،این فیلمهای نایاب رو دارن،که البته با قیمت گزافی میفروشن،بالای سه میلیون میدن.البته حق دارن،چون‌آثار ارزشمندیه،

۱۳۹۸/۴/۱۲ عصر ۱۰:۱۰
تشکر شده توسط : سروان رنو, زرد ابری, مسیو هالوت, باربوسا
Chance آفلاین
دوست قدیمی

( 358 تشکر در 74 ارسال )
شماره ارسال: #9

آیا دوبله‌ی اول «سرگیجه» را باید به کل از بین رفته قلمداد کرد چون بر خلاف «بعضی‌ها داغشو دوست دارن» حتی چند پرده از نسخه‌ی ۳۵ میلیمتری‌ش هم باقی نمونده؟ نمونه صدا یا آنونسش پیدا می‌شه؟

(۱۳۹۳/۴/۴ عصر ۱۰:۱۱)لو هارپر نوشته شده:  

سرگیجه (دوبله اول) - محصول 1958

مدیر دوبلاژ : ایرج دوستدار

دوبله شده در استودیو مولن روژ 1339

توضیحات :این فیلم در سال 1339 در سینماهای مولن روژ ، برلیان ، کریستال و اسکار با سانسهای دو ساعت و ربع یعنی نسخه کامل با دوبله کامل اکران شد و با موفقیت بسیار زیاذ مردم و منتقدین مواجه شد.این فیلم چندین سال بعد در سینما تخت جمشید مجددا به نمایش گذاشته شد.

رفعت هاشمپور / کیم نواک / مادلین الستر ، جودی بارتون

منوچهر نوذری / جیمز استوارت / جان اسکاتی فرگوسن

نصرت حمیدی / تام هلمور / گاوین الستر

آذر دانشی / باربارا بل گیدس / میج وود

مهری عقیلی / مارگارت بریتون / فروشنده زن

کاووس دوستدار / کنستانتین شین / پاپ لیبل

سوسن مهاحر / الن کوربی / متصدی هتل مک کیتریک

دیگر گویندگان : اصغر مستان ، هوشنگ خسروی ، کاظم مجمودیان.

منبع : کتاب تاریخجه دوبله.

۱۳۹۸/۱۱/۱ عصر ۰۲:۴۵
تشکر شده توسط : Kathy Day, کاپیتان اسکای, سروان رنو, پیرمرد, آلبرت کمپیون, زرد ابری, مسیو هالوت, باربوسا, سناتور
soheil آفلاین
پیشکسوت
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۵/۲۰
اعتبار: 32

تشکرها : 1030
( 2834 تشکر در 400 ارسال )
شماره ارسال: #10

(۱۳۹۸/۱۱/۱ عصر ۰۲:۴۵)Chance نوشته شده:  

آیا دوبله‌ی اول «سرگیجه» را باید به کل از بین رفته قلمداد کرد چون بر خلاف «بعضی‌ها داغشو دوست دارن» حتی چند پرده از نسخه‌ی ۳۵ میلیمتری‌ش هم باقی نمونده؟ نمونه صدا یا آنونسش پیدا می‌شه؟

(۱۳۹۳/۴/۴ عصر ۱۰:۱۱)لو هارپر نوشته شده:  

سرگیجه (دوبله اول) - محصول 1958

متاسفانه تا به حال هیچ جا از موجود بودنش چیزی گفته نشده.

۱۳۹۸/۱۱/۶ صبح ۱۲:۱۵
تشکر شده توسط : سروان رنو, سناتور, Savezva, پیرمرد, مارک واتنی, آلبرت کمپیون, زرد ابری, باربوسا
دره پدری آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۸/۲/۱۶
اعتبار: 1

تشکرها : 4
( 30 تشکر در 6 ارسال )
شماره ارسال: #11

سلام به همه دوستان.

کسی احتمالا نسخه دوبله فیلم "شپ به یاد ماندنی" و فیلم "پروانه ای روی شانه" (https://www.imdb.com/title/tt0078439/) در اختیار نداره؟

صداقت، بهترین سیاست است.
۱۳۹۹/۱۱/۱۹ عصر ۰۸:۲۶
تشکر شده توسط : آلبرت کمپیون, مارک واتنی, زرد ابری, باربوسا, مموله
مارک واتنی آفلاین
فضانورد

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۲/۱۸
اعتبار: 31

تشکرها : 4399
( 2446 تشکر در 214 ارسال )
شماره ارسال: #12

(۱۳۹۹/۱۱/۱۹ عصر ۰۸:۲۶)دره پدری نوشته شده:  

سلام به همه دوستان.

کسی احتمالا نسخه دوبله فیلم "شپ به یاد ماندنی" و فیلم "پروانه ای روی شانه" (https://www.imdb.com/title/tt0078439/) در اختیار نداره؟

دوبله فارسی فیلم A Night to Remember 1958

کیفیت بلوری 720

کیفیت بلوری 1080

۱۳۹۹/۱۱/۱۹ عصر ۱۱:۱۰
تشکر شده توسط : آلبرت کمپیون, Kathy Day, کنتس پابرهنه, دره پدری, پروفسور, سروان رنو, زرد ابری, مورفیوس, مسیو هالوت, باربوسا, شارینگهام, پطرکبیر, مموله
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۱/۲۶
اعتبار: 84

تشکرها : 11432
( 18965 تشکر در 1592 ارسال )
شماره ارسال: #13

همانطور که دوبله دوستان می دانند یکی از زیباترین دوبله های قدیمی مربوط به فیلم بدنام هیچکاک است که با صدای بسیار زیبای نیکو خردمند در نقش آلیشیا هوبرمن ( اینگرید برگمن ) و صدای مرموز ناصر طهماسب در نقش تی آر دولین ( کری گرانت ) دوبله شده است. نسخه هایی که در بازار بود در برخی سکانس ها صدا ناواضح و بریده بریده بود.

دیشب در کانال کافه سینما تلگرام - که قبلا بهش اشاره کرده ام - دیدم که برای اولین بار صدای ریل دوبله فیلم بدنام را گذاشته بودند. کیفیت صدا و وضوح آن بسیار متفاوت و شگفت انگیز بود.

نمی دانم کار رازمیک باشد یا دیگر عزیزان. اما دست شان درد نکند . انگار که این فیلم را برای بار اول می بینید از بس که صداها متفاوت و تازه هستند.

دوستانی که آرشیو دارند حتما نسخه جدید را جایگزین نسخه قبلی کنند .:ccco

صوت دوبله بدنام نسخه ریل بدون تگ سینک شده با  Criterion

سکانسی از فیلم بدنام هیچکاک با بازی اینگرید برگمن و کری گرانت

رویاهای ما زندگی واقعی ما هستند .
۱۴۰۰/۹/۱۶ صبح ۱۱:۳۷
تشکر شده توسط : پهلوان جواد, مارک واتنی, مراد بیگ, مورفیوس, رابرت, کاپیتان اسکای, Dr.pedram, شارینگهام, Classic, باربوسا, آدمیرال گلوبال, مموله, کنتس پابرهنه, Kathy Day, کاپیتان باگواش, Stalker, pari persona, rahgozar_bineshan, نیومن, پطرکبیر
ارسال پاسخ