تالار   کافه کلاسیک
مردی که هرگز نخندید (باستر کیتون) - نسخه قابل چاپ

+- تالار کافه کلاسیک (http://cafeclassic5.ir)
+-- انجمن: تالارهای تخصصی (/forumdisplay.php?fid=10)
+--- انجمن: بازیگران و فیلمسازان (/forumdisplay.php?fid=33)
+--- موضوع: مردی که هرگز نخندید (باستر کیتون) (/showthread.php?tid=614)


مردی که هرگز نخندید (باستر کیتون) - مارشال ویل کین - ۱۳۹۳/۱/۱۲ عصر ۰۳:۵۵

جوزف فرانک کیتون ششم ملقب به باستر در 4 اکتبر 1885 دیده به جهان گشود سالرزو تولدش مصادف بود با شکل گیری سینما به شکلی که امروزه آن را هنر هفتم مینامند باستر در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد وقتی 6 ماهه بود از چند پله سقوط کرد به همین دلیل لقب باستر به معنای عجیب را به وی اعطاء کردند.
گرچه داستان دیگری در باب وی گفته شده که بیشتر به افسانه میماند اما شنیدن آن خالی از لطف نیست او در دو سالگی به همراه پدر و مادرش در خیابان قدم میزده که باد شدیدی وزیدن میگیرد باد کیتون را از پدر و مادر جدا ساخته در دو سه خیابان آن طرف تر به زمین میزند وقتی پدر و مادرش هراسان به دنبال او به این در آن در میزدنند پسرشان را در حال بازی در چند خیابان آنطرف تر میابند.گرچه باور این قصه کمی سخت است اما مطمئنا کیتون را میتوان بدلکارترین بازیگر سینما دانست.
وی بدن نرم و انعطاف پذیرش را از پدر و مادرش به ارث برده بود موهبتی که در آینده در فیلمهایش به کمکش آمد و او را تبدیل به بزرگترین بازیگر_کارگردانی کرد که بدلکار فیلمهایش نیز خودش بود.
اولین نمایش باستر کیتون در سه سالگی به همراه والدینش به روی صحنه رفت آنها گروهی 3 نفره را به نام گروه کیتون ها تشکیل دادند و نمایشهایی کوتاه را به همراه رقص و آواز برای بینندگان اجرا میکردند.
تولد و رشد در خانواده ای هنرمند باستر را به آینده ای سوق داد که امروزه از وی به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیر گذارترین چهره های دوران صامت یاد شود.
وی تا سالها زیر سایه بازیگر هم عصر خود چارلی چاپلین میزیست اما بر خلاف او هیچگاه در رفاه و آسایش زندگی نکرد و شاید بتوان چهره همیشه غمگین و سردش را به سختی هایی که در عمرکوتاهش گذراند مربوط دانست.
چهره سرد و سنگی بدنی نرم و جنب و جوش وصف ناپذیر کیتون وی را در یادها ماندگار ساخت از بهترین فیلمهای کوتاه کیتون که تنها 20 دقیقه زمان دارد میتوان به (یک هفته) اشاره کرد اثری به یاد ماندنی از مردی که قصد دارد تازه عروسش را به خانه بخت ببرد اما طوفان موجب خرابی خانه شان میشود کیتون که تمام حرکات اکشن این فیلم را خودش انجام داده توانسته یکی از بدعت ها و رسم شکنی های سینما را در این (یک هفته) به نمایش گذارد آنجا که زنش در حمام تن خود را میشوید و دستی خارج از کادر وارد شده جلوی لنز دوربین را میگیرد و بعد از اتمام استحمام دست کنار رفته و با خنده شیطنت آمیز کاراکتر زن مواجه میشویم بی شک این تمحید یکی از اولین و بهترین خود سانسوری های سینماست که به شکلی جالب سانسور در فیلمهای آنزمان هالیوود را مورد تمسخرقرار میدهد.
با گذشت زمان کیتون شروع به ساخت فیلمهای بلندی کرد که از بهترین آنها میتوان به ژنرال اشاره نمود شرح روایی اثر در رابطه با لوکوموتیو ران جوانیست که ناخواسته متوجه توطئه شمالی ها برای ربودن قطار جنوبی ها شده و خود به تنهایی از جان مایه گذاشته و قطار را باز پس میگیرد.قاب بندی ها,کمدی اسلپ استیک و بازی خیره کننده کیتون این اثر را به یکی از ماندگارترین آثار سینمای صامت بدل کرده است.
باستر همچنین آثاری ماندگار از جمله شرلوک جوان,دریانورد,هفت شانس را در کارنامه هنری خود دارد.
دریانورد داستان میلیونر جوان و تنبلیست که از انجام کارهای روزمره خود نیز سر,باز میزند بر حسب اتفاقاتی با دخترک جوانی در یک کشتی محبوس شده و در دریا سرگردان میشوند حال این دو که هیچ چیز از زندگی و شرایط سخت آن نمیدانند باید با شرایط دشوارمحیط,خود را وفق داده و از پس مشکلات ریز و درشت بر آیند کیتون جسور در سکانسی از فیلم لباس غواصی بر تن کرده و به عمق آب میرود این جسارت و شجاعت ستودنی کیتون در اکثر فیلمهایش نمود داشته در ادامه کیتون و دخترک با مردمی از جزیره آدمخواران درگیر میشوند و لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطب رقم میزنند.
از دیگر آثار مشهور او میتوان به هفت شانس اشاره کرد شاید باستر بیشترین دوندگی ها را در این فیلمش به نمایش گذاشته باشد ماجرا از این قرار است که اگر کیتون تا ساعت هفت همان روز با دختری ازدواج کند هفت میلیون دلار ارثیه میبرد اما کیتون که در بیان احساسات عواطفش ناتوانست نمیتواند از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کرده بنابراین یک آگهی ازدواج را در روزنامه چاپ میکند و زنان ترشیده بسیاری برای ازدواج با باستر در کلیسا صف میکشند صحنه های تعقیب و گریز باستر و زنان در خیابان بسیار خاطره انگیز و دیدنی مینماید بیادماندنی ترین و مهم ترین سکانس فیلم بدون شک سکانس تغییر فصلها در اثرست جایی که کیتون و محبوبه اش روی نیمکتی در پارک نشسته اند و شاهد تغییر فصول میباشیم این تغییر فصول به بیننده نشان میدهد که یک سال از رابطه وعشق این دو به هم میگذرد اما ارتباطشان هنوز سرانجامی نداشته از این تمحید تغییر فصول کیتون بعدها در آثار کارگردانان بسیاری استفاده شد.

متاسفانه کیتون همیشه در اوج نبود وی نیز همانند بسیاری از کارگردانان هم عصر خود به دلیل تحت فشار قرار گرفتن توسط کمپانی های فیلمسازی بالاخره در دام آنها گرفتار آمد و با مترو گلدین مایر قرار دادی بست که از این قرار داد میتوان به حکم نابودی خلاقیت و استعداد باستر کیتون نام برد.
فشار تهیه کنندگان کمپانی هرنوع بدعت و خلاقیت را از کارگردانان سلب میکرد و کیتون نیز از این امر مستثنا نبود کیتون که در زندگی زناشویی هم دچار مشکلات عدیده ای گشته دچار ورشکستگی شد و همسرش نیز از وی تقاضای طلاق کرد مدتی بعد کمپانی از سر دلسوزی و ترحم بار دیگر قراردادی را با باستر امضا کرد و با پرداخت مبلغی ناچیز اورا در اختیار گرفت.
اما افسوس که کیتون دهه بیست دیگر هیچ گاه تکرار نشد البته باستر در چندین فیلم بلند ناطق حضور داشت اما به هیچ وجه نتوانست موفقیتهای گذشته اش را تکرار کند شاید حضور کوتاه و چند دقیقه ای وی در فیلم سانست بلوار گواهی بر زندگی واقعی او در دهه 50 باشد بازیگری که در گوشه ای رها گشته بود در تنهایی و مشکلات خویش روزگار میگذراند اینبار زندگی کیتون نیز همانند صورتش سنگی مینمود.
این مرد بزرگ در سال 1966 براثر ابتلا به بیماری سرطان ریه جان به جان آفرین تسلیم کرد مردی که در هیچ فیلمش نخندیده بود با روی باز پذیرای فرشته مرگ گردید تا آخرین نمایش زندگیش را به پایان رساند.
یادش گرامی

vifoxs
RE: مردی که هرگز نخندید(باستر کیتون) - پرنسس آنا - ۱۳۹۶/۲/۱۴ عصر ۱۲:۵۰

با سلام خدمت دوستان

هفته پیش بود که در فضای مجازی گیف جالبی از باستر کیتون دیدم تحت این عنوان " باستر کیتون موقع فیلم برداری این صحنه واقعا ایستاد زیر این دیوار دو تنی، فیلمبردار از ترس رویش را برگردانده بود!". اتفاقا چند روز پیش از برنامه طنز پیشگان شبکه 4، بخش هایی از فیلم ژنرال (1926) پخش شد. به نظرم تماشای این صحنه بهانه ی خوبی هست برای یادی دوباره از مردی که هرگز نخندید. ::ok:

پنجره دقیقا جایی که کیتون ایستاده فرود می آید

لینک دانلود

http://s8.picofile.com/file/8293955918/BB.mp4.html