تالار کافه کلاسیک

نسخه کامل: رادیو کافه
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید. نمایش نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحات: 1 2

(۱۳۹۲/۹/۲۱ عصر ۰۷:۲۹)سرهنگ آلن فاکنر نوشته شده: [ -> ]

(۱۳۹۲/۵/۲۸ صبح ۱۰:۳۴)خانم لمپرت نوشته شده: [ -> ]

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 82 حمید عاملی را به عنوان "پیشكسوت اهل قلم" معرّفی كرد... اما پخش برنامه قصه ظهر جمعه شبکه تهران که از سال 74 آغاز شده بود درست مثل پخش همتای خودش که باسابقه چند دهه ساله از شبکه ایران متوقف شده بود ، شهریور ماه 1385 به دستور مدیر رادیو تهران قطع گردیدو عاملی از کار برکنار شدومتاسفانه فعالیت پیرمهربان قصه گو  «باباعاملی »بعد از حدود نیم قرن در رادیو متوقف شد!

ضمن تشکر از خانم لمپرت و یادآوری یک نوستالوژی بنام بابا عاملی

فقط فکر میکنم احتمالا در تاریخهایی که عنوان کردید اشتباه کردید. بابا عاملی شخصیت محبوب نسل قدیمیهاست. یادمه از پیش از انقلاب هر جمعه قبل از اخبار ساعت 14 قصه ها و افسانه های کهن پارسی را در غالب قصه ظهر جمعه در رادیو اجرا میکرد. اما از اوایل دهه شصت ناگهان آقای محمد رضا سرشار جایگزین ایشان شدند. یادمه ابتدا تمام بچه ها و حتی اعضای خانواده من علیرقم صدای دلنیشین آقای سرشار نتونستیم صدای ایشان را بجای صدای بابا عاملی قبول کنیم اما ظاهرا چاره ای نبود و آروم آروم با صدای آقای سرشار هم خو گرفتیم و ایشان بیش از 24 سال قصه ظهر جمعه را اجرا کردند.

یادمه اونموقعها در پایان برنامه بابا عاملی و قتی از بچه ها میخواست برایش نامه بنویسند در آدرس صدا و سیما از عبارت بعد از پل تجریش استفاده میکردند.

باسپاس از سرهنگ فالکنر جهت بذل توجهشان

باتوجه به آنچه در ویکی پدیا درباره پیشینه رادیو ایران و رادیو تهران آمده است:

"درچهارم اردیبهشت ۱۳۱۹ اولین فرستنده‌رادیویی در ایران در محل بی‌سیم در جاده قدیم شمیران افتتاح گردید. از سال ۱۳۱۹ رادیو تهران در ۲۴ ساعت فقط ۸ ساعت برنامه اجرا می‌کرد که شامل اخبار، موسیقی ایرانی، گفتار مذهبی، فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی بود. درسال ۱۳۲۲ رادیو تهران بخش دیگری به‌تعداد بخش‌های قبلی خود افزود و صبح‌ها نیز برنامه آن سه ساعت افزایش یافت‌. در سال ۱۳۲۴ برای روزهای تعطیل نیز برنامه‌هایی‌مدون پخش می‌گردید.

در بدو تأسیس، رادیو تهران دارای دو فرستنده یکی برای موج متوسط و دیگری برای موج‌کوتاه بود، برای پخش برنامه‌های خود از یک استودیو در محل اداره بی‌سیم استفاده می‌کرد. در سال ۱۳۲۷ یک فرستنده در اختیار رادیو قرار گرفت و یک استودیوی کوچک در میدان ارگ برای پخش اخبار ساخته شد. در سال ۱۳۳۶ نام «رادیو تهران» به «رادیو ایران» تبدیل و بعدها در جنب رادیو ایران فرستنده دومی بنام رادیو تهران نیز مشغول به کار گردید که در آغاز امر تنها موسیقی از آن پخش می‌شد ..."

موردی که شما فرمودید مربوط به برنامه ایشان در شبکه سراسری ایران میباشد که از سال 52 با فوت آقای مهتدی مرحوم عاملی تا مدتی قصه‌گوی برنامه «قصه ظهر جمعه» درشبکه سراسری گردیدوبعدها جای ایشان را آقای سرشار گرفت. اما ایشان مجددا پس از انقلاب و از سال 74 در برنامه یک روز تعطیل شبکه تهران به قصه گویی پرداختند که البته بخشی ازخاطرات شیرینی که از صدای گرم وقصه های شنیدنیشان دارم مربوط به آن سالیان است.

سلام به دوستان عزیز.

چند وقت پیش اتفاقی  داشتم به رادیو گوش میدادم .رادیو نمایش اتفاقا ساعت ده و نیم صبح هم بود دیدم یک برنامه هست به نام یکی بود یکی نبود که آهنگش همون آهنگ متن قصه شب معروف بود قصه های جالبی میگذاره هر روز ساعت ده و نیم صبح و بعد از ظهر هم یک قصه دیگه ساعت 5/30 پخش میشه که اکثرا قدیمی هم هستند و خاطره انگیز.

اما قصه ای که برای شما گذاشتم در سه قسمت پخش شد  با نام نقش خیال برای قبل از انقلاب هست اما نمیدونم تاریخش کی هست خیلی قشنگ و خاطره انگیزه پیشنهاد میکنم گوش کنید .چون صداها خیلی جوون و زیبا بوده.

نوشته :همراد

هنرپیشگان به ترتیب اجرای نقش

 رامین فرزاد:سعید

پرویز بهرام :همایون

توران مهرزاد:عاطفه

مهین بزرگی:راضیه

اکبر مشکین:ماهان

مسعود تاجبخش:فرشید

هوشنگ خلعتبری:دکتر

فرخنده:ساغر

کارگردان:صادق بهرامی

گوینده :مانیhttp://www.mediafire.com/download/zfyz23...HIAL+1.mp3
http://www.mediafire.com/download/1jcoeo...HIAL+2.mp3
http://www.mediafire.com/download/63u1n5...HIAL+3.mp3

سلام دوستان .یه قسمت دیگه از قصه های قدیمی رادیو از سری برنامه های یکی بود یکی نبود براتون میگذارم خیلی داستان زیبایی هست حتما گوش کنید

فقط بازیگر نقش عاطفه رو دوستان گوش کنند در توضیحات نام فرخنده گفته میشه دوستان ببینید که معصومه فرخنده مال نیست. چون خیلی صداش شبیه اون هست .

داستان سه عشق.نوشته پوران فرخزاد
اين هنرپيشگان نقش هاي داستان را به ترتيب اجرا مي کنند.
منصور والامقام در نقش گوينده فرودگاه
مهين شهرجردي :نغمه
هوشنگ بهشتي :گرانمهر
فرخنده:عاطفه
مهين ديهيم:راضيه خانم
مهدي عليمحمدي: قباد
ثريا قاسمي :زمرد
فخري پازوکي :مستخدمه
مسعودتاجبخش :دکتر هومان

کارگردان :صادق بهرامي
گوينده داستان :ايرج گرگين
تهيه کننده شاهرخ نادري

http://s5.picofile.com/file/8136419818/1.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136420868/2.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136421976/3.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136423184/4.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136424334/5.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136426068/6.mp3.html

دوستان یک داستان قدیمی و زیبای دیگه از مجموعه داستانهای یکی بود یکی نبود رو براتون میگذارم با عنوان سنگ رازدار. البته متأسفانه پارت 2 این قصه رو گم کردم.

نوشته محمد مجلسی

این هنرپیشگان به ترتیب ،نقشهای داستان رو اجراخواهند کرد.
مسعود تاجبخش:پورنگ
اکبرمشکین:مازیار
توران مهرزاد:زبرجد
فراز:میاتوس
ناصرکوره چیان :قارن
نصرت ا... محتشم :حکمران بخارا(نصرت الله محتشم شوهر اول خانم ژاله علو هستند)
مهدی علیمحمدی:روئین
کارگردان :صادق بهرامی
گوینده داستان :مرتضی اخوت
تهیه کننده شاهرخ نادری

مازیار طبیب برای دست یافتن به چشمه آب گوارایی که در دل کوه بود از کاروان جدا شد و هنگامی که بازگشت کاروان دور شده بود.
صدای زنگ ها از آنسوی دشت پهناور به گوش او می رسید وبرای مازیار تنها راه این بود که پای پیاده خود را به بخارا برساند .
پیاده و تنها فرسنگها راه را پیمود وخسته و مانده روی تخت سنگی نشست.سواد شهر بخارا از دور پیدا بود اما مازیار قدرت رفتن نداشت.آفتاب گرم نیمروز آزارش می داد.
با اندوه دور و برش را نگاه کرد تا سایبانی بیابد و رد پناه آن لحظه ای بیاساید...

http://s5.picofile.com/file/8136886734/1.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136887384/3.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136889676/4.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136891434/5.mp3.html
http://s5.picofile.com/file/8136892500/6.mp3.html
<

به نام خدا

و با سلام به دوستان کافه کلاسیک 

.

.

زمانی رادیو جز وسایل ارتباطی ناگزیر و جدایی ناپذیر مردم بشمار می آمد . در خانه، محل کار و یا حتی در حین سفر، رادیو محبوبیت خود را بین وسایل ارتباط جمعی حفظ کرده بود و مردم با برنامه های آن ساعات زیادی را سپری کرده، از اخبار و وقایع مهم مطلع میشدند . بطبع برنامه های رادیو و صداهای گویندگان آن هم تبدیل به بخشی از خاطرات مردم میشد  . پخش طولانی برنامه هایی مانند خانواده، خردسالان ،قصه شب، راه شب، قصه های خان عمو، صبح جمعه، تقویم تاریخ، قصه ظهر جمعه، پخش زنده مسابقات ورزشی و یا پخش موسیقی سنتی آرام و دل انگیز در بعدالظهر های ساکت و خلوت، بسیار خاطره انگیز بود .

چندین سال قبل، برنامه مستند زیبایی بنام " سپیدان " در ساعات پایانی شب از شبکه چهارم سیما پخش گردید و صدای زیبا و گرم گوینده آن، آنقدر برایم تداعی کننده صدای خاطره انگیز جناب هوشنگ لطیف پور - در برخی مستندهای دهه شصت - بود که برای عدم اشتباه به زحمت تا تیتراژ پایانی برنامه بیدار ماندم تا رسیدن به جمله :

گوینده : کمال سلمان پور

در حال حاضر ایشان در برنامه های رادیو فارس مشغول فعالیت هستند و برای بنده صدای وی جز صداهای زیبای گویندگان رادیو محسوب میشود .

.

.

http://www.aparat.com/v/07TuX

.

.

kurt steiner


امروز جشن تولد هفتاد و پنج سالگی رادیو برگزار گردید. چهارم اردیبهشت سال 1319 برای اولین بار صدای رادیو ایران در خانه ها طنین انداز گردید. بر حسب اتفاق امروز برای انجام کاری دوبار مسیر تهران - کرج را طی نمودم و در طول این مدت صدای رادیو تنها سرگرمی من بود. روز خوبی بود زیرا رادیو ایران ( فرکانس 90/9)  از صبح ویژه برنامه ای را تا ساعت 9 شب پخش می نمود و برای رادیو جشن تولد 75 سالگی را برگزار نمودند.

نمی دانم چند نفر از دوستان امروز شانس شنیدن این برنامه را داشتند اما باید خدمتتون عرض کنم این برنامه آنقدر زیبا بود که حاضر بودم یکبار دیگر اتوبان تهران - کرج را برای شنیدن کامل این برنامه طی نمایم. در این برنامه مجریان رادیو میهمانان بزرگی را به نوبت دعوت کرده بودند و با برخی هم ارتباط تلفنی برقرار نموده بودند. منوچهر آذری - استاد جلال مقامی - سرکار خانم صدیقه کیانفر - ژاله علو و ......

صدای همگی با روزهای اوج خود بسیار فاصله داشت. صداها خسته و پیر شده بودند. بویژه صدای استاد جلال مقامی که بسختی قابل تشخیص بود. حتی منوچهر آذری هم صدایش خش دار شده بود. همگی خاطره های بسیار جالبی تعریف می کردند و تقریبا از تمامی درگذشتگان رادیو بارها و بارها به نیکی یاد گردید. اما نکته جلب پخش قسمتهای مختلف نمایشنامه های قدیمی بود که شنیدن آنها حس زایدالوصفی را نصیب شنونده می نمود. از جانی دالر گرفته تا قصه ظهر جمعه بابا عاملی و تکه نمایشنامه های صبح جمعه با شما با صدای عزت الله مقبلی و منوچهر نوذری.

در مجموع برنامه بسیار زیبایی بود و می توان گفت هیچیک از بزرگان را فراموش نکرده بودند. خاطره پیش کسوتان نیز بسیار جالب و شنیدنی بود. از پیوستن خانم صدیقه کیانفر برای اولین بار به رادیو از طریق رادیو نفت در آبادان و ماجرای پیوستنش به رادیو ارتش گرفته تا معرفی جلال مقامی از سوی صارمی به عرصه دوبله و دهها خاطره زیبای دیگر.

اگر دوستان لینکی از برنامه پیدا نمودند حتما به اطلاع دوستان برسانند. برنامه جالبی بود. کلکسیونی از نامهای ماندگاری که در این کافه بارها و بارها از آنان یاد گردیده و جالب اینکه دقت فراوانی شده بود تا هیچکس از قلم نیوفتاده باشد. متاسفانه دسترسی به اینترنت نداشتم که به دوستان اطلاع رسانی نمایم.

تصاویر این برنامه را در لینک زیر می توانید ببینید:

http://www.radioiran.ir/main_newsview.php?id=14730

به نام خدا

و با سلام به دوستان کافه کلاسیک 

.

.

از برنامه های نسبتاً قدیمی رادیو، برنامه "  فرهنگ مردم " است که جمعه شبها در ساعت 21:30 دقیقه از رایو ایران پخش میگردد .

این برنامه در راستای شناخت بیشتر شنوندگان با آیین ها و فرهنگ های مناطق مختلف کشور ساخته شده است . از گزارشگران قدیمی این برنامه زنده‌ياد حسين حقايق میباشد که از سال 62 تا به امروز گزارشگر برنامه «فرهنگ مردم» بوده و گزارش‌هاي زيادي از آواها و نواها در آرشيو اين برنامه از او به يادگار مانده است .

http://s6.picofile.com/file/8202829576/f...m.mp3.html

.

از گویندگان این برنامه نیز میتوان به خانم شمسی فضل‌الهی و محمد محسن رفيعی اشاره نمود .

فایل صوتی : http://easymedia.iranseda.ir/LightBox/?c...15&t=21:30

منبع :

http://www.radioiran.ir/main_newsview.php?id=1277

.

.

kurt steiner

به نام خدا

و با سلام به دوستان کافه کلاسیک 

.

.

وقتهای غروب، لحظه هایی که خورشید پشت افق پنهان می شد و آخرین پرتوهایش خاموش می شدند . در آن لحظات که پیچ رادیو باز میشد؛ این نغمه زیبا در آسمان می پیچید و چنان احساسی غریب و ناگفته ای را ایجاد میکرد که عطر آن ناخودآگاه تا اعماق روح نفوذ و احساسی از امید و رجا را برای راز و نیاز بدرگاه احدیت در دلها پدید می آورد . حسی غریب از پرواز مرغ روح  ...

درست کمی قبل از اذان مغرب و قرائت قرآن بود ... با صدای بال کبوتران ...

– هرچند محتوای آن مربوط به سحر میشد و گرچه در برخی بیتها تشخیص متن آن بسیار دشوار می نمود - تا چند سال پیش که بلاخره این نغمه رادیویی از آرشیو ها بیرون آمد و شبکه چهارم سیما کلیپی از آن را با متن کامل شعر به نمایش درآورد؛ در آنجا بود که متوجه شدیم خواننده آن قاسم رفعتی است و معنی برخی ابیات خوانده شده در آن چیست .

.

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

.

ســحرگهـــان که مــــوذن بـر آورد آواز
به روی دل شــودم هـــر در عنایت باز

بر آورند مناجاتیــــان قــدس خـــروش
زنند بر صف روشـــندلان صلای نمــاز

بیـا به مجمع ایمانیـــان یکدل و دیــــن
که این گروه به یک قبله میکننـــد نماز

مقـــام امن الــــهی منادی توحــــید
عظـــیم تر حرم کبریا حریــــم نـــماز

ز خــــواب بخت بلندم به کوتهی گرود
بگــو مــوذن خوش لهجه بر کشـد آواز

.

.

فایل صوتی : http://www.iranseda.ir/player/?g=647297 :

[  تصاویر اول :  ISNA - Photo : amin khosroshahi  تصویر دوم : گالری عکس مینا فام : مسجد جامع یزد  ]

.

.

kurt steiner

(۱۳۹۴/۲/۲۷ صبح ۰۱:۰۸)Kurt Steiner نوشته شده: [ -> ]

.ســحرگهـــان که مــــوذن بـر آورد آواز ....

نوشته ی دوست گرامی اشتاینر مرا یاد آواهای رمضان انداخت که بهنگام سحر و افطار از رادیو و گاه از تلویزیون در دهه های 60 و 70 پخش میشد.

علاوه بر آوای ملکوتی قاسم رفعتی که بدان اشاره شد و وی در یک برنامه تلوزیونی اشاره کرد که این آواز را در خانه و با یک دستگاه ضبط و پخش واکی تاکی ضبط کرده و آنرا در در دستگاه دشتی اجرا کرده است ، بیاد آوای محمد رضا شجریان افتادم که معمولا همزمان با این آوا و پیش از ربنای وی پخش میشد. به جد میگویم بهنگام پخش این آوای آسمانی در حالی که کودکی بیش نبودم از خود بیخود میشدم و تا تمام شدن کامل آن صبر میکردم. شجریان اشعار آوازش را از بخشهای مختلفی مثنوی مولوی انتخاب کرده بود و در دستگاه افشار به طرزی خارق العاده اجرا کرد...

این دهان بستی دهانی باز شد

تا خورنده ی لقمه های راز شد

لب فرو بند از طعام و از شراب

سوی خوان آسمانی کن شتاب

گر تو این انبان ز نان خالی کنی

پر ز گوهرهای اجلالی کنی

طفل جان از شیرشیطان یاز کن

بعد از آنش با ملک انباز کن

چند خوردی چرب و شیرین از طعام

امتحان کن چند روزی در صیام

چند شبها خواب را گشتی اسیر

یک شبی بیدار شو دولت بگیر

یکی دیگر از خوانندگان ادعیه و مناجاتهای ایام رمضان که صدایش ما با خود همراه میکرد و میکند صدای سید قاسم موسوی قهار است که دعای سحر ماه رمضان با صدای او فراتر از هر دعای سحری است که بسیاری آنرا خوانده اند . البته وی مجددا آنرا طی سالهای اخیر خواند که بار دوم بسیار پخته تر از بار اول بود که اوایل انقلاب خوانده بود . یکبار هم که ماه رمضان مصادف با سال تحویل بود وی بصورت زنده این دعا را لحظاتی پس از تحویل سال و بهنگام سحر از شبکه اول سیما خواند که متاسفانه ضبط نشد.

گرامی میداریم یاد و خاطره مرحوم سید جواد ذبیحی را که پیش از انقلاب اذان او و ربنای او و تمام دعاها و مناجاتهای  او بهنگام سحر و افطار ماه رمضان و غروب و طلوع هر روز مجلس آرای روزه داران و خداجویان بود اما متاسفانه در روزهای آغازین انقلاب توسط تندروها و متعصبین به دشتهای اطراف تهران برده شد و به طرز فجیعی (تنها به این بهانه که چرا وقتی همه را دعا میکرد شاه را هم جز همگان قرار میداد) به قتل رسید. و پس از آن پخش کلیه دعاهای او از رادیو و تلویزیون ممنوع شد و شجریان بجای ربنای او ربنای دیگری خواند که ماندگار شد. و البته آن هم همچون خواننده اش چند سالی است از صدا و سیما پخش نمیگردد. ذبیحی مناجاتهای اسلامی را که عربی است در دستگاه موسیقی ایرانی میخواند و اولین کسی است که بجای اَ گفت آ. (الله را با لا خواند و نه همچون عربها لَ. چیزی که موذن زاده بعدها در اذان خود آنرا اجرا کرد)

گرامی میداریم یاد و خاطره مرحوم محمد آقاتی (موذن مسجد گوهرشاد مشهد) را که اذانش پس از اذان مرحوم رحیم موذن زاده اردبیلی بهترین اذان و پس از 50 سال همچنان در اوج است. گرامی میداریم . و باز هم یاد میکنم از مرحوم محمد حسین تسویه چی اذان گوی خردسال اوایل انقلاب که اذانش یکی از زیباترین اذانهای موجود است. او در همان اوان نوجوانی از دنیا رفت و به روایتی شهید شد. همچنین یاد باد مرحوم حسین صبحدل که اذانش یکی از دلنوازترین اذانهای ایرانی است و به همت او و قطبی (ریس وقت تلوزیون بود) که شجریان را برای خواندن ربنای دیگری بجای ربنای ذبیحی تشویق کردند.

سلام به همه دوستان...

درگذشت نابهنگام گوینده قدیمی رادیو جناب آقای مهران دوستی را به نوبه خود تسلیت عرض مینمایم. صدای این گوینده فقید رو بارها از رادیو شنیده بودم. کمتر پیش اومده بود در حین انجام کارهای منزل رادیو روشن نباشه، با صداشون خیلی خاطره دارم.

روحش شاد...

هر کسی را دوست داشتم بهار از من گرفت!

امشب بالای تخت رفیقم ایستادم، در سکوت اتاق بی صدا گریه کردم

به خدا سخت است برای کسی که صدای روزگارش بوده بی صدا گریه کنی!

به خدا سخت است!

دلم می خواست بغلش کنم، همانطور که در استودیو های رادیو دستم را به دورش حلقه میکردم و تنومندیش نمی گذاشت ، دو دستم به هم برسد. ولی این بار نمی شد. نمی شد عزیزم را در آغوش بگیرم!

گرم ترین صدای رادیو ایران بر روی تختش خاموش شد!

مهران ترجیح داد چشمش را باز نکند

مهران مرگ مغزی شد

مهران رفت! هر کسی را دوست داشتم بهار از من گرفت

رفیق! استاد! خداحافظ...

مهران دوستی ، خداحافظ همین حالا.

منبع khabar online

به دوستان پیشنهاد میکنم این کلیپ حتما ببینند

گفتگویی جذاب با مهران دوستی در برنامه خندوانه با رامبد جوان

به نام خدا

و با سلام به دوستان کافه کلاسیک 

.

.

بیاد صدایی استوار و گیرا که در عین حال گرم و مهربان بود ...

بیاد یکی از محبوبترین گویندگان رادیو که چون نامش دوست داشتنی بود ...

و بیاد مهران دوستی که با رادیو و شنوندگان آن پیوندی دوستانه داشت .

.

.

گوینده ای که جدا از برنامه های مختلف رادیویی، علاقمندان سینما صدای گرم او را در برنامه های خاطره انگیز سینمایی چون سینما یک می شنیدند .

و این آخرین برنامه  کافه رادیو از اوست که در روزهای قبل - پنج شنبه گذشته - با صدای ایشان اجرا گردید .

.

http://easymedia.iranseda.ir/LightBox/?c...15&t=15:00

.

روحش شاد

.

.

kurt steiner

 خدمت همه دوستان سلام عرض می کنم.

تنها صداست که می ماند.

اولین نفری که در رادیو گفت:اینجا تهران است،صدای ایران ، درگذشتند.

شامگاه شنبه 30 آبان استاد  رضا سجادی ،اولین گوینده رادیو بعد از 75 سال خدمت به فرهنگ و هنر این مرز و بوم در سن 95 سالگی در گذشتند.

مصاحبه جالبی از ایشان هم در آدرس زیر تقدیم می شود.

http://www.ghatreh.com/news/nn28761074/%...A%A9%D8%B3

و شنیدن صدای مصاحبه ای از ایشان و اولین متنی که در رادیو خوانده شد.

http://www.radioiran.ir/main_newsview.php?id=14734

روحشان شاد.

(۱۳۹۴/۹/۱ صبح ۰۹:۵۳)واتسون نوشته شده: [ -> ]

شامگاه شنبه 30 آبان استاد  رضا سجادی ،اولین گوینده رادیو بعد از 75 سال خدمت به فرهنگ و هنر این مرز و بوم در سن 95 سالگی در گذشتند.

مصاحبه جالبی از ایشان هم در آدرس زیر تقدیم می شود.

http://www.ghatreh.com/news/nn28761074/%...A%A9%D8%B3

و شنیدن صدای مصاحبه ای از ایشان و اولین متنی که در رادیو خوانده شد.

http://www.radioiran.ir/main_newsview.php?id=14734

روحشان شاد.

با تشکر از واتسون عزیز بابت اطلاع رسانیشان، شاید خالی از لطف نباشد که مطلب درج شده در سایت قطره سه سال پیش توسط اینجانب در صفحه قبلی همین پست قرار داده شده است:ashk

http://cafeclassic4.ir/thread-228-post-1...l#pid15104

که البته آن هم به نقل از مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر بود که مصاحبه ای توسط جناب مرتضی رسولی پور انجام شده بود.

سلام خدمت بزرگواران

سوالی داشتم: آیا در دهه های 30 الی 50 آگهی های تجارتی از رادیو هم پخش می شده است؟ با دوستی صبحت میکردم که در کمال تعجب میگفت آگهی های تجارتی و بازرگانی در آن زمان فقط در تلویزیون پخش میشده که این موضوع به نظر صحیح نمیرسد. لطفا اگر خاطره و یا اطلاعاتی در باب پخش آگهی های تجارتی از رادیو در پیش از انقلاب دارید در اختیارم بگذارید. سپاس بسیار.

در رمضان خیلی چیزها مزه خاص، بی‌نظیر و تکرار ناشدنی دارند. از طعم زولبیا و بامیه تا لقمه‌های نان و پنیر و سبزی افطار؛ از گرسنگی و تشنگی نزدیک اذان مغرب و باز کردن روزه تا چُرت زدن پای سفره سحری؛ از دعای سحر عباس صالحی تا دعاهای موسوی قهار؛ از اذان رحیم مؤدن‌زاده اردبیلی تا اذان آقاتی؛ از اذان طوخی تا اذان ابوزید؛ از اذان صبحدل تا اذان غفاری؛ از سحرگهان قاسم رفعتی تا اسماءالحسنی محمد نقشبندی از مثنوی‌خوانی امیر نوری تا ربّنای محمد رضا شجریان...*

قبلاً جناب منصور مطلب خوبی را در همین جستار آورده است (اینجا) که مطالعه آن پر فایده است و آن را به همه دوستان توصیه می‌کنم. لذا من در این نوشتار، فقط بعضی موارد را تکمیل خواهم کرد.

ابتهال زیبای اسماء الحسنی شاید بالغ بر ده‌ها بار توسط گروه‌ها و کشورهای مختلف (از جمله مصر، ترکیه، سوریه و ایران) اجرا شده است.

صد اسم زیبای خداوند به شرح زیر:

نسئلُک یا من هُو اللهُ الذی لا إله إلا هو

الرَحمن الرَحیم المَلِک القُدوس السَلام المؤمن المُهیمن العَزیز الجَبار

المُتکبر الخالق البارئ المُصور الغَفار القَهار الوَهاب الرَزاق الفَتاح العلیم

القابض الباسط الخافض الرافع المُعز المُذل السَمیع البَصیر الحَکم العَدل

اللَطیفُ الخَبیر الحَلیم العَظیم الغَفور الشَکور العَلی الکَبیر الحَفیظ المقیت

الحَسیب الجَلیل الکَریم الرَقیب المُجیب الواسع الحَکیم الودود المَجید الباعث الشَهید

الحقُ الوَکیل القویُ المَتین الوَلی الحَمید المُحصِی المُبدئ المُعید المُحیی المُمیت الحَی القَیوم

الواجدُ الماجدُ الواحدُ الصمدُ القادرُ المُقتدر المُقدم المُؤخر الأولُ الآخِر

الظاهِر الباطِن الوالی المُتعالی البر التَواب المُنتقم العفو الرءوف مالک المُلکِ ذو الجلال والإکرام

المُقسط الجامع الغَنی المُغنی المعطی المانع الضار النافع النور الهادی البَدیع الباقی

الوارثُ الرشیدُ الصبورُ الذی لَیس کمثلِه شَی ء و هُو السَمیع البَصیر

اللهم صلّ افضل صلاة على اسعد مخلوقاتک سیِدّنا محمد و على آله و صَحبه و سَلِّم عَدد معلوماتک و مداد کلماتک

کلّما ذکرک الذاکرون و غفل عن ذکره الغافلون

ظاهراً اولین بار استاد سید محمد نقشبندی، این تواشیح و در واقع ابتهال** را اجرا کرده است. از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

استاد محمد نقشبندی

اما اجرای زیر به سفارش رادیو مصر تهیه شده که سید محمد سید مکاوی (از موسیقی‌دانان معروف مصری) تنظیم آن را بر عهده داشته و ریتم و تمپوی آن اندکی متفاوت است. در این نسخه، علاوه بر استاد نقشبندی مبتهلین معروف دیگری مثل شیخ محمد فیومی و عبدالسمیع بیومی هم شرکت داشته‌اند. از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

همچنین می‌توانید فایل صوتی فرازهایی از مناجات خمسه عشر امام سجاد (ع) که توسط استاد امیر نوری دکلمه شده و سپس اسماء الحسنی مرحوم نقشبندی به آن متصل است، از اینجا بشنوید و یا دانلود کنید.

استاد امیر نوری

نمونه‌ای از مناجات‌خوانی مرحوم سید جواد ذبیحی را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

مرحوم عباس صالحی نیز از مبتهلین خوش‌آوا بود که سال‌هاست از مرگ او می‌گذرد. حزن و سنگینی صدای او واقعاً تأثیرگذار بود. وی در ۵۳ سالگی و در سال ۱۳۶۹ درگذشت و در امامزاده صالح تجریش دفن شد.

مرحوم عباس صالحی

مرحوم صالحی کلمات را بسیار شمرده و با طمأنینه ادا می‌کرد و به همین خاطر زمان اجرای دعاها و نغماتش اندکی از سایرین بالاتر است و متأسفانه این روزها دعاهای او کمتر پخش می‌شود. می‌توانید دعای سحر او را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید. او همچنین دعاهای روزهای ماه مبارک رمضان را نیز به زیبایی خوانده که به عنوان نمونه، دعای روز دهم را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

جناب قاسم رفعتی نیز سال‌ها پیش قطعه زیبای سحرگهان را خوانده است که گهگاه در ماه رمضان پخش می‌شود. ایشان این قطعه را در منزل شخصی و جلوی ضبط خانگی اجرا کرده است. سحرگهان را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید. متن شعر را نیز قبلاً جناب Kurt Steiner در اینجا آورده است.

مرحوم سید قاسم موسوی قهار نیز بسیاری از دعاها را به زیبایی اجرا کرده که برای نمونه می‌توانید دعای اللهم رب شهر رمضان... را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

معروف‌ترین اذان مرحوم رحیم مؤدن زاده اردبیلی را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

اذان زیبای مرحوم محمد آقاتی را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید. (شخصاً هر موقع این اذان را می‌شنوم، فکر می‌کنم آسمان شکافته شده و رحمت الهی بر زمین می‌بارد.)

مرحوم محمد آقاتی

اذان زیبا و معروف جناب حسین‌علی شریف را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

اذان با صلابت مرحوم محمد طوخی را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

اذان آرام‌بخش مرحوم محمد حسین ابوزید را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

اذان مرحوم محمد غفاری را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

قطعه مجزای مثنوی‌خوانی افشاری استاد محمد رضا شجریان (این دهان بستی...) را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید. {این قطعه از سایت ایشان و با بهترین کیفیت موجود بارگذاری شده است.}

قطعه مجزای ربّنای معروف استاد شجریان را که همگی از آیات قرآن کریم بوده و تمام فرازها با کلمه رَبَّنا شروع می شوند از اینجا بشنوید یا دانلود کنید. {این قطعه نیز از سایت ایشان و با بهترین کیفیت موجود بارگذاری شده است.}

مجموعه متصل مثنوی‌خوانی این دهان بستی با اجرای استاد امیر نوری و مثنوی‌خوانی و ربّنای استاد شجریان را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

استاد محمد رضا شجریان

اما درمورد ربّنا ذکر یک نکته ضروری است. این قطعه نوستالوژیک و آسمانی همان‌طور که جناب منصور گفته است با همت مرحوم حسین صبحدل ضبط و پخش شده است؛ اما لازم به ذکر است آقای رضا قطبی نقشی در ضبط آن نداشته؛ زیرا آن زمان (تیر ماه ۵۸) از ایران رفته بود و عملاً مدیرعاملی رادیو و تلویزیون ملی را نیز از شهریور ۵۷ واگذار نموده بود. در واقع از بهمن ۵۷ تا آذر ۵۸ اداره رادیو و تلویزیون بر عهده صادق قطب‌زاده بوده است.

در اینجا بد نیست اشاره‌ای به نقش مهم مرحوم صبحدل در ضبط، گردآوری و نگهداری قطعات موسیقی مذهبی و حتی آوازی داشته باشم. مرحوم صبحدل که از مسئولان با کفایت و مجرب رادیو و تلویزیون در اواخر دهه پنجاه و دهه شصت بوده، به خوبی با ردیف‌های آوازی موسیقی ایرانی آشنایی داشته و در عین حال به خاطر تعلقات مذهبی، کار گردآوری قطعات و نغمات مذهبی و سنتی را نیز انجام می‌داده است. بزرگی کار او وقتی قابل درک می‌شود که بدانیم در آن روزگار افراد تندرو به انهدام آثار به جا مانده از قبل کمر بسته بودند و حتی اذان معروف مرحوم مؤذن‌زاده را مصداق غِنا می‌دانستند! در این شرایط مرحوم صبحدل نه تنها بیش از ۱۳۰۰ قطعه را جمع‌آوری کرد؛ بلکه نقش مهمی در تولید بسیاری از آثار مذهبی و آوازی ایرانی داشت. ضبط، نگهداری و پخش بسیاری از تصنیف‌ها، دعاها و اذان‌ها به همت او انجام شده است. (مثلاً قطعه سحرگهان که ذکرش رفت، با همت مرحوم صبحدل پخش شد.)

اما ربّنای معروف استاد شجریان که تا سال ۸۹ از تمام شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی پخش می‌شد، حکایت جالب‌تری دارد. محمد رضا شجریانِ ۳۹ ساله با درخواست‌های مکرر مدیر وقت رادیو (آقای وجیه اللهی) در تیر ماه ۵۸ به رادیو می‌آید تا یک اثر مذهبی جدید را اجرا کند؛ زیرا متعصبان انقلابی نظر خوشی به مرحوم سید جواد ذبیحی نداشته و او را بایکوت کرده بودند. (مرحوم ذبیحی یک سال بعد، در تیر ماه ۵۹ به قتل رسید.) استاد شجریان به خاطر علاقه به آثار مرحوم ذبیحی نپذیرفته و قرار می‌شود چند نفر را آموزش دهد تا آنها آثاری مشابه ربّنای مرحوم ذبیحی اجرا کنند. شاگردانی که ظاهراً ۴ نفر بوده‌اند. (یکی از آنها جناب قاسم رفعتی و یکی دیگر مرحوم عباس صالحی بوده است!) استاد شجریان کار آموزش را آغاز کرده و خود نمونه‌هایی را اجرا می‌کند. ایشان آیات ۲۵۰ سوره بقره، ۸ آل عمران، ۱۰ کهف و ۱۰۹ مؤمنون را که همگی با کلمه ربّنا آغاز می‌شوند با مقدمه چند بیت از اشعار مولوی و به صورت تمرینی می‌خواند. این تمرین‌ها ضبط شده و به همت آقایان وجیه اللهی و خوشدل مدون شده و در قالب یک اجرا از رادیو پخش می‌شود! استاد شجریان که انتظار نداشته، تمریناتش به فاصله کمتر از چند روز روانه آنتن شود، راضی نبوده و از مسئولانِ وقت می‌خواهد تا به هیچ عنوان اسم او را کنار اثر پخش شده اعلام نکنند! اما در اینجا پیش‌بینی و حُسن سلیقه آقایان وجیه اللهی و خوشدل باعث می‌شود میراثی برای ایرانیان بماند که هیچ‌گاه از شنیدنش سیر نخواهند شد! استاد شجریان که قصد بازخوانی آیات به قصد ضبط مجدد را داشته، وقتی رضایت و استقبال فراوان مردم را می‌بیند، منصرف شده و ترجیح می‌دهد مردم همان را بشنوند که از ابتدا دوست داشته‌اند...

اما مرحوم صبحدل که خود دستی بر آوازخوانی داشت و ردیف‌های موسیقی را به خوبی می‌شناخت، شخصاً آثار متعدد با زمینه مذهبی اجرا کرده که یکی از اذان‌های او در مایه بیات ترک از ماندگارترین آنهاست. اذانی با اوج شنیدنی و ماندگار... این اذان را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

مرحوم حسین صبحدل

مرحوم حسین صبحدل از اواسط دهه ۸۰ به سختی درگیر بیماری ریه شد و در سال‌های آخر عمر به آلزایمر نیز مبتلا شده و نهایتاً در ۱۳ آبان ۱۳۸۸ درگذشت.

اما در پایان جا دارد یادی هم بکنم از مرحوم محمد حسین نورشاهی که سال‌ها مجری برنامه‌های سحرگاهی رادیو سراسری (قرار بی‌قراران) بود. در آن روزگار که هنوز تلویزیون دو شبکه بیشتر نداشت و یا پخش برنامه‌ها به ۲۴ ساعت نمی‌رسید. در آن سال‌ها روزه‌داران رادیوهای خود را روشن کرده و مخصوصاً از زمان پخش اذان صبح آگاه می‌شدند. مجری اصلی این برنامه‌ها مرحوم نورشاهی بود:

- شنوندگان ارجمند، ده دقیقه به اذان صبح باقیست...

مرحوم محمد حسین نورشاهی

مرحوم نورشاهی در ۲۰ آبان ۱۳۹۹ به خاطر بیماری کرونا درگذشت. نمونه صدای مرحوم محمد حسین نورشاهی را از اینجا بشنوید یا دانلود کنید.

در انتها یک فایل صوتی ۲۳:۳۲ را تقدیم می کنم تا دوستانی که مایل هستند در آستانه اذان مغرب از آن استفاده کنند. (از اینجا بشنوید یا دانلود کنید)

کافی است پخش فایل را ۱۴ دقیقه قبل از اذان مغرب آغاز کنید تا به ترتیب و به صورت یکپارچه این قطعات را بشنوید:

مثنوی‌خوانی استاد نوری، مثنوی‌خوانی و ربّنای استاد شجریان، اسماء الحسنی استاد نقشبندی، اذان مرحوم آقاتی، دعای اللهم لک صمنا (هم‌خوانی)، دعای یا علی یا عظیم (هم‌خوانی) و دعای اللهم رب شهر رمضان مرحوم موسوی قهار   

-----------------------------------------------

* تمام عزیزانی که نام‌شان را در این متن برده‌ام از اساتید بلامنازع هستند و برای آنکه کلمه استاد به صورت مکرر و آزاردهنده استفاده نشود، آن را حذف کرده‌ام. همچنین تمام افراد نامبرده به غیر از اساتید "امیر نوری"، "حسین علی شریف" و "قاسم رفعتی" -که عمرشان دراز و تن‌شان سالم باد- جان به جان آفرین تسلیم کرده و دیگر در این سرای خاکی نیستند.

** تواشیح و ابتهال کمی متفاوت هستند. در تواشیح ممکن است از اشعار شاد و حتی سازهای ساده ضریی نیز استفاده شود؛ اما در ابتهال نغمات با حزن و حالت درخواست و بدون موسیقی زمینه خوانده می‌شوند.

*** در تنظیم این متن از خبرگزاری قرآنی (ایکنا) و مصاحبه‌‌های شفاهی استاد "محمد رضا شجریان" نیز بهره جسته‌ام.

**** اگر این مطلب برایتان مفید بود و حال‌تان را بهتر کرد، مرا هم از دعای خیرتان محروم نفرمایید.

در راستای پست ارزشمند و خاطرە انگیز جناب رابرت گرامی؛

حدود دە دوازدە سال پیش در کافه از دوستان پرسیدم کسی در مورد اینکە چە گروهی اسمإالحسنی(چە کسانی هستند و کجایی) را اجرا کردەاند(آن ورژن کە قبل از افطار از سیما پخش میشد و صدای آسمانی نوجوانی میان دیگر صداها خودنمایی میکرد) کە متاسفانە پاسخی دریافت نکردم و سالها در نت جستجو کردم و نتیجە رسیدن بە نام مرحومان نقشبندی و سید مکاوی و گروه هایی در چند کشور کە جناب رابرت هم اشارە فرمودند بود اما آن گروە کە مد نظر بندە بود را نیافتم.

همچنین یکی دیگر از جستجوهایم دانستن نام موسوی قهار بود کە هم بە کودکیم و هم بە دوران آموزشی سربازی در زمستان سرد تبریز در ماە محرم سال هشتاد و چهار گرە خوردە بود.(وقتی ساعت سە شب بیدارمان میکردند و در حیاط گروهان یک ساعت و نیم خبردار می‌ایستادیم تا بفرستندمان برای صبحانە و از آن سر هم دم غروب همین برای قبل شام تکرار میشد و در این میان شنیدن نوای سحر انگیز و روحنواز موسوی قهار از بلندگوهای نمازخانە پخش میشد کە آرامشی برای روح و جان بود فارغ از اعتقاد و هر مذهبی کە اتفاقا در آنجا هم ما را بە خاطر سنی زادە بودن جدا میکردند کە برای شخص خودم هیچ تفاوتی نداشت).

جا دارد اشارەای هم بە این موضوع داشتە باشم سوای این صداهای زیبا کە رابرت عزیز در ارسال بالا در موردشان توضیح دادەاند کە بخشی از خاطرات مشترکمان هستند ، برای من کورد زبان سنی مذهب(سنی زادەی بی مذهب) یک نوستالژی دیگر هم وجود دارد و آنهم صدای زیبای مرحوم ملا محمد ربیعی (از دوستان شیخ عبدالباسط) کە بهنگام سحر از رادیو مهاباد و یا رادیو سنندج پخش میشد و دلنواز و تاثیر گذار بود.

صلات کوردی ویژگی خاص خودش را دارد و معمولا مناجات‌های زیبایی‌ست کە عمدەی اشعارش از شاعران عارف کورد از زمانهای بسیار دور تا بە امروز می‌باشد کە از بلندگوی مساجد حدود یک ربع پخش میشود و بنحوی فراخوان برای بیداری سحر محسوب میشود.

پ ن : در ماە رمضان موسیقی زیبای تیتراژ سریال آقای ساعت‌چی هم از جملەی نوستالژیکهای نسل ما بەحساب می‌آید.

با عرض پوزش از رابرت عزیز کە فی‌الفور زیر پست ایشان پست جدید ارسال کردم کە بیشتر دلیلش محدودیت  جعبەی پیام بود وگرنە میخواستم فقط در مورد اسمإالحسنی بپرسم کە آیا ایشان میداند آن گروه کە و کجایی بودند؟

(۱۴۰۲/۱۲/۲۲ عصر ۰۷:۴۷)اکتورز نوشته شده: [ -> ]

حدود دە دوازدە سال پیش در کافه از دوستان پرسیدم کسی در مورد اینکە چە گروهی اسمإالحسنی(چە کسانی هستند و کجایی) را اجرا کردەاند(آن ورژن کە قبل از افطار از سیما پخش میشد و صدای آسمانی نوجوانی میان دیگر صداها خودنمایی میکرد) کە متاسفانە پاسخی دریافت نکردم و سالها در نت جستجو کردم و نتیجە رسیدن بە نام مرحومان نقشبندی و سید مکاوی و گروه هایی در چند کشور کە جناب رابرت هم اشارە فرمودند بود اما آن گروە کە مد نظر بندە بود را نیافتم.

سلام و ارادت خدمت همه دوستان، مخصوصا اکتورز عزیز؛

حدود سی و دو سه سال پیش و در سنین نوجوانی‌ام که امکانات مثل حالا نبود، نوارهای کاست خیلی رواج داشتند و من که به تلاوت‌های قاریان مصری همچون عبدالباسط، متولی عبدالعال، مصطفی اسماعیل و صدیق منشاوی علاقمند بودم، مرتب به خیابان لاله‌زار رفته و تلاوت‌های مورد نظرم را از واحدی بزرگ و معروف به اسم نغمه‌سرای اسلامی خریداری می‌کردم. (نمی‌دانم آن تشکیلات هنوز هست یا نه؟)

به هر حال این مؤسسه‌ انواع آثار تلاوت، مداحی، سخنرانی مذهبی و ... را تکثیر و به کل کشور ارسال می‌کرد. از آنجا که زمان اجرای تلاوت‌ها متفاوت بود، معمولا انتهای نوارها خالی می‌ماند و متصدیان مؤسسه‌، جای خالی را با انواع تواشیح و ابتهال پر می‌کردند. در انتهای یکی از این نوارها یک اجرای اسماء الحسنی بود که صدای زیر و پر نفس یک خواننده بقیه صداها را تحت‌الشعاع قرار می‌داد. آوایی داوودی و بی‌نظیر...

سال‌ها بعد و در اوایل دهه هفتاد و به طور اتفاقی یکی از هم‌خدمتی‌های دوران سربازی، نواری وی.اچ.اس به من داد که در انتهای آن، اجرای اسماء الحسنی توسط یک گروه اهل ترکیه ضبط شده بود. همان اجرای زیبا و همان ریتم تند! بر خلاف انتظارم خواننده نوجوان نبود، بلکه حداقل ۴۰ سال داشت. او به شدت خوش‌نفس بود و صدای زیرش در بین گروه حدودا ده نفره خوانندگان، قابل شناسایی و تاثیرگذار. اگر اشتباه نکنم، این اجرا در دهه ۷۰ چند بار از تلویزیون پخش شده است و احتمالا منظور جناب اکتورز همین اجراست. به هر حال علاقمند شدم تا دوباره آن را گوش کنم. در صورتی که موفق شوم، اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

راستی جناب اکتورز از اتفاقات تاسف‌بار دوران سربازی گفته‌اید. در اینجا و به مناسبت درگذشت استاد منوچهر اسماعیلی اشاره‌ای گذرا داشته‌ام به یکی از رسوم عجیب و غریب دوران سربازی که احتمالا مطالعه فرموده‌اید. به هر حال، اصولا تصمیمات محیرالعقول، سنگ بنای اداره سربازخانه‌هاست! 

(۱۴۰۲/۱۲/۲۲ عصر ۰۷:۴۷)اکتورز نوشته شده: [ -> ]

در راستای پست ارزشمند و خاطرە انگیز جناب رابرت گرامی؛

حدود دە دوازدە سال پیش در کافه از دوستان پرسیدم کسی در مورد اینکە چە گروهی اسمإالحسنی(چە کسانی هستند و کجایی) را اجرا کردەاند(آن ورژن کە قبل از افطار از سیما پخش میشد و صدای آسمانی نوجوانی میان دیگر صداها خودنمایی میکرد) کە متاسفانە پاسخی دریافت نکردم ...

با عرض پوزش از رابرت عزیز کە فی‌الفور زیر پست ایشان پست جدید ارسال کردم کە بیشتر دلیلش محدودیت  جعبەی پیام بود وگرنە میخواستم فقط در مورد اسمإالحسنی بپرسم کە آیا ایشان میداند آن گروه کە و کجایی بودند؟

سلام و درود بر دوستان هم کافه ای و تشکر از جناب رابرت برای پست اجمالیِ اخیرشان که خاطره انگیز و البته بسیار آموزنده بود ...

دوست عزیزمان جناب اکتورز شاید نسخه ای که شما به دنبال آن هستید مربوط به آلبوم النّور و قطعه ی یازدهم از آن باشد ، اکثر قطعات این مجموعه سالها و در مناسبتهای مقارن بصورت بی نام از رادیو و تلویزیون  پخش و مورد استفاده قرار گرفته :

https://esfahanifan.ir/albums/alnoor-album/

(۱۴۰۲/۱۲/۲۲ عصر ۱۱:۰۶)مراد بیگ نوشته شده: [ -> ]

 آلبوم النّور و قطعه ی یازدهم از آن باشد ، اکثر قطعات این مجموعه سالها و در مناسبتهای مقارن بصورت بی نام از رادیو و تلویزیون  پخش و مورد استفاده قرار گرفته :

https://esfahanifan.ir/albums/alnoor-album/

سپاس جناب مراد بیگ عزیز ، همین نسخە را عرض کردەام و سالهاست گاە و بی‌گاە با گوش دل شنوندەاش هستم(گاها نصف شب هندزفری بە گوش پشت کامپیوتر یا گوشی موبایل / از شنیدن صدای آن جوان واقعا لذت می‌برم) .

پس با این حساب این گروە ایرانی از آب درآمدن و کاش میشد فهمید این صدای ملکوتی مربوط بە چە کسی است.

البتە کە جناب رابرت عزیز هم بە یک گروە از کشور ترکیە اشارە فرمودند ولی مورد تحت پیگرد من همین گروە هستند کە جناب مراد بیگ در لینک بالا اجرایشان را قرار دادە اند.

اگرچە در معرفی گروە النور در مورد جناب عباس سلیمی و دکتر اصفهانی بە عنوان تکخوانهای گروە اشارە شدە است ولی خُب قانع کنندە نیست.

مجددا سپاس از هر دو دوست عزیزم بخاطر توجە و پاسخ.

پ ن : جناب رابرت بزرگوار ، قبلا پست مذکور شما در رابطە با هم دوران سربازی و هم مرحوم اسماعیلی را مطالعە کردە بودم و اکنون قسمت چنین شد دوبارە بخوانمش . راستش یکی از بهترین لحظات زندگیم دیدار جمعی از اساتید دوبلە بود و البتە استاد منوچهر اسماعیلی کە با خودم عهد بستە بودم اگر روزی ایشان را از نزدیک ببینم حنجرەاشان را میبوسم و در لحظەی دیدار هم بخاطر تجمع زیاد افراد دور ایشان نشد حنجرە و گلویشان ولی روی ماهش را بوسیدم ، ضمن اینکە دوست قدیمیمان جناب محمد لطف کردند و با موبایلم چند عکسی برای یادگار گرفتند.

صفحات: 1 2
آدرس های مرجع