تالار کافه کلاسیک

نسخه کامل: سیگار و سینما
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید. نمایش نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحات: 1 2 3

SOPHIA LOREN


همه ما که یه وجه اشتراک کلی با هم داریم اون هم مدیای فیلم و سینما و وکلا هنر هستش. خوشبختانه یا شوربختانه سیگار را نمیتونیم بیخیالش بشیم .هر بار که سیگار را ترک کردم کافی یکی از فیلمهای بوگارت را ببینم وسوسه و اجبار کار دستم میده و سیگار کشیدن و ادای همفری را درآوردن .

صرف نظر از سیگارکشیدن مرسوم ومتداول همفری بوگارت و لورن باکال درفیلمهایشان ، این دوتصویر از یکی از فیلمهای مشترک آنها ، کی لارگو 1948 ، از استعمال دخانیات جناب ادوارد جی رابینسون و سرکارعلیه فلیپا گومز ،بسیار قابل تامل و به قولی جالب انگیز است !

خوش تیپی بزرگ و کوچیک نمیشناسه


 دوره نوجوانی و شیطنت هاش


Don't Torture A Duckling 1972


SOPHIA LOREN / MONICA BELLUCCI    


Humphrey Bogart & Lauren BacallAudrey Hepburn


همین تصویر بصورت متحرک (بارگذاری تصویر GIF بصورت کامل کمی زمان میبره )  http://cafeclassic4.ir/imgup/2932/140837...50193f.gif

گذرگاه تاریک و سیگارهایش

چندی پیش که فیلم گذرگاه تاریک از شبکه نمایش بصورت کامل پخش گردید مطلبی را در خصوص ترمیم دوبله آن نوشتم و همچنین اسامی گویندگان آن را نیز در دایره المعارف دوبله نگاشتم. گذرگاه تاریک مانند فوتبال که می گویند تماشاگران یار دوازدهم آن هستند دارای یک یار دوازدهم می باشد. سیگار یار دوازدهم فیلم گذرگاه تاریک می باشد. بار دیگر این فیلم زیبا را به تماشا نشستم اما اینبار به قصد کشف سیگاریهای فیلم. نتیجه خیلی جالب بود در این فیلم همه سیگار می کشند بجز بازرس کندی و باب (که البته چون جزو بچه مثبتهای فیلم محسوب می شوند). از هنرپیشه های نقش اول و دوم گرفته تا هنرپیشه های مکمل و حتی هنرپیشه هایی که شاید لزومی نداشت سیگار بکشند.

محوریت سیگار در این فیلم از ثانیه های اولیه فیلم شروع می شود. جاییکه بوگارت فقید از زندان سن کوئینتین فرار کرده است و از داخل بشکه بیرون می آید و حسین عرفانی بصورت راوی از قول وینسنت پری عنوان میکند که یه سیگار و یک لیوان آب یخ هوس کرده.

1 - بوگارت در در نقش وینسنت پری در 60 دقیقه ابتدایی بصورت نامرئی و از زاویه چشم یک دوربین حضور دارد و حضور او از دقیقه 60 فیلم و پس از عمل جراحی پلاستیک بدیهی می گردد. علاقمندی وینسنت حتی وقتی چهره اش نمایش داده نمی شود از تعارف سیگار هنرپیشه های متقابلش به نمایش در می آید:

2 - دلباخته بوگارت در این فیلم یعنی لورن باکالِ تازه درگذشته نیز در این فیلم لحظه ای از کشیدن سیگار غافل نمیشه و در سکانسهایی نادر که از زیر تیغ سانسور جان سالم به در می آورد در حال کشیدن سیگار است :

3 - حتی راننده تاکسی یعنی سم کابی که کمک بزرگی به وینسنت می کند و او را به یک جراح پلاستیک معرفی می کند و پیشنهاد تغییر چهره را به وینسنت میدهد نیز سیگاریست:

4 - دوست صمیمی وینسنت یعنی جورج که آرزو داشت در پرو ترومپت بزند نیز یک سیگاری قهار است :

5 - حتی وقتی بوگارت منزل جورج  را جهت رفتن به مطب دکتر والتر کُلی ترک می کند انتقال حس دلهره به مخاطب با محوریت سیگار به وقوع می پیوندد. جائیکه رهگذری مقابل وینست را می گیرد و جهت روشن کردن سیگار خود از بوگارت مطالبه آتش می کند و سپس بعد از دیدن چهره بوگارت در روشنایی آتشی که برای روشن شدن سیگارش بپا شده است از بوگارت می پرسد من شما را قبلا ندیدم؟

6 - تمام هنر پیشه های این فیلم  دلبستگی عجیبی به سیگار دارند. دکتر جراح پلاستیک بوگارت هم از بدو ورودش به فیلم با سیگاری در دست خود نمایی می کند:

7- حالا وینسنت با چهره جدیدش وارد می شود و لحظه ای از کشیدن سیگار غافل نمی شود. یعنی بوگی رو میشه تویه فیلم بدون سیگار تصور کرد؟

8 - حتی آقای بیکر که به خیال خودش با تهدید باکال از طریق بوگارت میخواهد صاحب 200 هزار دلار پول نقد و یا مفت بشه هم یه سیگاریه:

9 - بوگی وقتی از شر بازرس کندی خلاص میشود و در یک هتل توسط بیکر غافلگیر میشود و در حالیکه دستانش را به نشانه تسلیم به دستور بیکر به پشت صندلی گرفته از بیکرِ باج گیر هیچ چیز مطالبه نمی کند بجز یک نخ سیگار:

10 - حالا همه این آدمها قبول این متصدی فروش بلیط اتوبوس که فقط 25 ثانیه تو فیلم حضور داره هم باید سیگاری باشه؟ تازه اونهم از نوع برگ!!!!

به همه اینها بروبیکر را هم اضافه کنید که از ابتدا تا انتهای این پست 4 نخ سیگار رو صرف کرد تا بتونه یک پست تمام سیگاری را تقدیم دوستان سیگاری و غیر سیگارس کافه نماید

امیدوارم کسی از قلم نیوفتاده باشه. ضمنا در اغلب صحنه های فیلم هم دود سیگار به زیبایی تمام مشغول صحنه آرایی سکانسهای مختلف می باشد. در پایان فیلم هم که سانسور شد بوگارت در کافه ای کنار دریا در پرو با سیگاری روشن به روی میزش به استقبال باکال می رود. سیگار از ابتدا تا انتهای فیلم بعنوان یار دوازدهم با فیلم گذرگاه تاریک مانند یار دوازدهم در فوتبال همراه است.

در سینمای کلاسیک سیگار یعنی بوگی و بوگی یعنی سیگار. بوگی بدون سیگار مثل ماشین بدون موتور میماند.

Alfred HitchcockANTHONY QUINN

 1967 Anthony Quinn & Anna Karina

آنا کارینا آنتونی کوئین در حین شوخی 1967


جای این عکس زیبای مرحوم ناتالی وود در این تاپیک خالی بود.

البته عکس های دیگه ای هم با سیگار دارند ولی عکس بالا خیلی عالیه. به نظرم بهترین عکس ناتالیه.

عکسی که با مایکل کین عزیز داره هم بامزه است. اون که پشت کله اش پیداست به استیو مک کویین می خوره! اون سمت راستی هم که البته مرحوم فرانک سیناتراست.

با تشکر از سرهنگ دکس عزیز.

سیگار ممنوع !

    سیگار با همه جذابیت های بصری که به کاراکترهای سینمایی می بخشد در چند دهه اخیر بعلت پیشرفتهای پزشکی و شناسایی عوارض قلبی، ریوی، گوارشی و کارسینوژنیک ناشی از استعمال توتون و تنباکو در اکثر جوامع بین خاص و عام مورد تقبیح قرار گرفته است. تا پیش از این سیگار حتی در سینمای کودک نیز علیرغم هشدارهای گروه های اجتماعی جایگاهی باز نموده بود گرچه نظر جامعه شناسان براین بود که کودکان با دیدن این کاراکترهای  محبوب انیمیشنی سیگاری ناخودآگاه گرایش به استعمال دخانیات پیدا می کنند و باید هرچه زودتر جلوی این معضل را گرفت، اما کمپانی های تولید فیلم و سریالهای کارتونی توجهی به این هشدارها نمی کردند و عمق فاجعه وقتی بود که شخصیتهای خوب کارتونها هم سیگاری از آب در می آمدند!

اما کمپانی والت دیزنی در نشست مدیران ارشد درماههای اخیر این مسئله را بطور جدی مورد بررسی و بازبینی قرار داده است. باب ایگر از رئسای ارشد کمپانی دیزنی اعلام نمود تصمیمات جدی دال بر ممنوعیت نمایش صحنه های استعمال دخانیات در انیمیشنهای گروه سنی زیر 13 سال اتخاذگردیده است. وی برای خبرنگاران جزئیات این طرح پیشرونده، که همه فیلم های دیزنی دارای امتیاز PG-13 یا پایین تر - را دربر خواهد گرفت، توضیح داد و درپاسخ خبرنگاری که معترض بود در حال حاضر در 43 درصد فیلم‌هایی که بر اساس داستان‌های مصور شرکت مارول ساخته می‌شود، شخصیت‌ها در حال سیگار کشیدن هستند!- افزود:  "من و استودیو دیسنی قصد گسترش سیاست‌های موجود دیسنی که از سال 2007 پایه ریزی شده است را داریم و تمامی شرکت‌ها و کمپانی‌های تابع دیسنی نیز آن‌ها را رعایت خواهند کرد، ما سیاست ممنوعیت نمایش سیگار کشیدن در فیلم‌ها را به تمامی استودیوهای تابع خود از جمله مارول، لوکاس، پیکسار و دیسنی ابلاغ کرده‌ایم. این سیاست تنها در زمانی نقض خواهد شد که فیلم، داستان شخصیت واقعی و تاریخی را روایت می‌کند که سیگار می‌کشیده است؛ برای مثال، اگر ما فیلمی در مورد آبراهام لینکلن بسازیم او را در حال سیگار کشیدن نشان خواهیم داد، زیرا او سیگاری بوده است. اما در مورد شخصیت‌های جدید و شخصیت‌هایی که برای نمایش در فیلم‌های هر کدام از استودیوها خلق می‌شوند، سیگار کشیدن ممنوع است."

حال باید منتظر باشیم و ببینیم آیا در محصولات جدید دیزنی و بالاخص کاراکترهای روزافزون شرکت مارول این امر تا چه حد رعایت خواهد شد. البته کمپانی های دیگر هالیوودی نیز نسبت به این اقدام دیزنی هنوز واکنش مثبت یا منفی نشان نداده اند اما امید آن می رود که دیگران نیز به تبعیت از دیزنی سیگار را در کارتونهای گروه سنی اطفال حذف نمایند.

الحمدلله ما که اینجا کاربر زیر 13 سال نداریم . پس تا این ممنوعیت فراگیر نشده چشممان را به جمال سیگاری و دودزای برخی کاراکترهای محبوب کودکیمان تیره و تار کنیم:

منابع:

http://www.cinemablend.com/new/Why-Disne...70279.html

http://www.verbicidemagazine.com/2013/07...-cigars/2/

http://www.footofan.com/fa/contents/deta...%B1%D8%AF/

...

عکس متعلق است به فیلم paris when it sizzles با بازی ادری هیپبورن و ویلیام هولدن. یک فیلم تماما فانتزی.

فیلم گیلدا و سیگار کشیدن ریتا هیورث

حتی روی جلد فیلم هم ریتا هیورث سیگاری در دست دارد


این عکس جالب مربوط به پشت صحنه و گریم یکی از هنرپیشگان نقش اول  فیلم کلاسیک سیاره میمون ها 1968 است. حدس بزنید  چهره چه کسی زیر این گریم سنگین فرو رفته ولی آنقدر سیگار- لازم است که با این وضعیت و با این مشقت و ایضا با این محدودیت! دودی به حنجره می رساند؟!

راهنمایی: گریم مزبور متعلق به کاراکتر زیرا Zira می باشد.

بله، این زیباروی سیگاری! سرکار خانم کیم هانتر است (هنرپیشه نقش استلا در اتوبوسی به نام هوس)

ارسال خانم لمپرت عزیز درباره میمون زیبای سیگاری زیرا یا همون خانم کیم هانتر  منو یاد مطلبی انداخت که درباره سیگاری شدن یک میمون واقعی در یک فیلم بود! کریستال در فیلم Hang over2 که سال 12-2011 اکران شد.

کریستال که همون میمونی بود که در فیلم شبی در موزه نقش آفرینی کرده بود حالا در قسمت دوم فیلمHang over (خماری) نقش یک ساقی مواد مخدر رو بازی میکنه! صحنه سیگار کشیدن میمون صدای اعتراض انجمن های حیوانات و مردم حیوون دوست رو درآورد و شاکی شدن که چرا باید یک حیوون بیگناه ازهمه جا بیخبر در فیلمی اینجوری استعمار و استثمار بشه؟! بیشترها هم کارگردان رو مقصر میدونستن. اما قبل هیاهو بهتر بود این سوال رو بپرسن که آیا واقعا تاد فیلیپس کارگردان فیلم مربی حیوانات رو برای این استخدام کرده بود تا به کریستال سیگارکشیدن یاد بده؟

نه بابا همش شوخی بود. کار کار آقای رابرت اِستد مسئول جلوه های کامپیوتری فیلم بود! تمام صحنه سیگار کشیدن میمون قاچاقچی! افکت رایانه ای بوده! . آقای تاد فیلیپس اذعان میکنه: «میمون ما حتی یک پک هم به سیگار نزده!» تاد گوندرسون هم که مربی کریستال در این فیلم بود گفته: «والله تاد فیلیپس راست میگه . کریستال اصلا از دود و دم بیزاره!»

امان از این کامپیوتر که چه ها نمیکنه با سینما= ژیان رو  فِراری، گنجیشک رو قناری و میمونها رو سیگاری میکنه! خلاصه هرچی ازین رو به اون رو میشه بقول جناب مولوی:

خواجه مگو که من منم من نه منم نه من منم

گر تو تویی و من منم من نه منم نه من منم

ای بابا چقد هرکی هرچی شد!!! ما فعلا بریم یه نخ سیگار دود کنیم بلکه بفهمیم کی به کیه:D

شوخی کردم ! من؟! سیگار؟! استغفراله  :cheshmak: ای داد و بیداد! پس این چیه؟!tajob

نهههههههههه اون با اینکه منم  ولی نه من منم . بابا من نیستم.shrmmm!

اصلا گول خوردم کار دوستان نابابه! لعنت به هرچی نارفیقه

خدابخیر کنه این آخری (خانومه) آب شنگولی هم دستشه! من ارتباطم رو با این سه ملعون تکذیب میکنم. اینا باید بدونن پلیس فتای کافه هوشیاره و خیلی زود هرسه تاییشون که خواستن برای من پرونده سازی کنن دستگیر و اگه تو کوره نندازه لاقل راهی «مهمانی کوسه ها» میکنه! خلاصه که:

من نه منم !

..........افسانه 1900...........

یکی از کاراکترهای مورد علاقه ی من ، تونی مونتانا(آل پاچینو ) ی صورت زخمیه .

کوبایی جاه طلبی که به قصد رسیدن به پول و مقام و البته زن :cheshmak: به آمریکا اومده بود و از همون ابتدا برای رسیدن به این هدف هر کاری میکرد و خیلی راحت پل های پشت سرش رو هم خراب میکرد . چرا که رسیدن به این جاه و مقام دل پرجرات و کنار گذاشتن احساسات رو می طلبید.

222

تونی دوتا ویژگی داره : یکی اینکه از هیچی نمی ترسه و دل پرجراتی داره و دوم اینکه خیلی رو راسته و هیچی رو تو دلش پنهان نمی کنه و ظاهر و باطنش یکیه .

هیچ کسی رو نمی تونه در کنار خودش نگه داره  ،چون آدمها عادت کردند به ظاهر خوب و موقر و باطن زشت و پلید .کسی حوصله آدم عصبی رو نداره و لو اینکه بدونه ته قلبت هم رفیقتو دوست داری هم زنتو هم خاهرو مادرتو ...

2121

تونی محبوبم حتی منو هم عصبانی کرد .

هی پسر! چته ؟ چرا با همه دعوا داری؟ چرا با خودت دعوا داری ؟

یکم بخند:cheshmak:

1212

سیگار همش تو دهنشه و یه لحظه از استعمال مواد دست نمی کشه !!!

همش فحش و ناسزا و دعوا و جنجال با این و اون و تهش هم از دست دادن مادر و خواهر و همسر و رفیق و پول و مقام و جان خودش!!!cccc:cccc:cccc:

حالا هی بشین سیگار بکش!!

565

سلام

از این تاپیک خوشم اومد چون

سیگاری نیستم!

دود سیگار هم برام مضره!!

اما وقتی ادای سیگار کشیدن را درمیارم همه (همه یعنی همه) میگن تو قبلا سیگاری بودی!! خلاصه کار به قسم و آیه میکشه

خوب چیکار کنم بلدم اداشو دربیارم؟

اینم چندتا عکس...

و

خیلی فضا دودآلود شد!!!

صفحات: 1 2 3
آدرس های مرجع