[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 10 رای - 3.4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اینگرید برگمن
نویسنده پیام
کاپیتان اسکای آفلاین
کاپیتان
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۴/۳۱
اعتبار: 49

تشکرها : 1957
( 4239 تشکر در 288 ارسال )
شماره ارسال: #41
Rainbow RE: اینگرید برگمن و داستان گم شدن کلید از زبان مولانا

اندرحکایت گم شدن کلید (مک گافین) در داستان "بدنام" و جستن مردمان و نیافتن آن را و گشوده شدن راز سر به مهر به دست برگمن دانا!

....

روزگاری، فیلم سازی پاک بود
نام نیکش آلفرد هیچکاک بود

گفت با خود اینک آمد وقت آن
تا بسازم داستانی جاودان

باید اکنون ساختن "بدنام" را

تا نمایم جاودانه نام را

ساخت فیلم و جمله نوپرداز شد

ماجرای تازه ای آغاز شد

خود کلاسیک و قشنگ و ارجمند

فیلم بود، اما غنی از سر و پند

مثل جمله فیلم های او قشنگ

پر هیاهو، پر گهر، پر آب و رنگ

باز، مک گافین و راز پشت او

کَس تواند باز کردن مشت او؟

راز این "بدنام" قفلی بسته بود

یک کلید و عاشقی دل خسته بود

با کلید قصه آخر باز شد

قفل، اما قصه ای آغاز شد

ناگهان شد گم کلید داستان

گوییا افتد به چاه باستان

ولوله افتاد مک گافین چه شد؟

باعث این گم شدن، آخر که شد؟

قفل شد چون باز و در شد بازیافت

هیچکس دیگر کلیدش را نیافت

این چنین "بد نام" رازی سرد داشت

هیچکاک از این معما درد داشت

از چه رو باید شود گم این کلید؟

از چه رو شد ناگهان خود، ناپدید؟

روزگار آمد گذر کرد و گذشت

پر شد و خالی شد از آن سرگذشت

کاش می شد داستان سرنوشت

با مداد آرزو از سر نوشت

این چنین هم، شیر در زنجیر شد

هیچکاک پرتوان هم پیر شد

آن همه ذوق و خیال آخر تمام

هر چه باشد قصه گردد والسلام

دوستانش پُرس پُرسان لب گزان

ای دریغ از این غروب و این خزان

باید اکنون کرد نامش را بلند

تا نیابد از گذشت جان گزند

پس نشستند و گمانه ها زدند

با رفیق و دوست چانه ها زدند

جشن شد آخر کلید گفت و گوی

بهردلجویی ز کام و نام اوی

جمع گشتند از زمین و از زمان

همرهان و دوستان هم زبان

دوستان کهنه، ناگه نو شدند

بهر خورشید زمان، پرتو شدند

آفتابِ هیچکاک آمد پدید

غصه ها از چهره ها شد ناپدید

هیچکاک آمد بدیل آفتاب

آفتاب آمد دلیل آفتاب

هان و هان آمد امید سینما

نِی بدون او نوا و نی نما

یک نظر کرد او به سوی مردمان

دید یاران را همه، پیر و جوان

تا بِرِگمن را میان جمع دید

خنده آمد بر لبان اینگرید

"روز وصل دوست داران یاد باد

یاد باد آن روزگاران یاد باد"

.

.

تا خوش آمد گوید از لطف، اینگرید

چون پرنده او به سوی سن پرید

.

چُست و چابک رفت او بر روی سن

واهمه کی داشت او از سال و سن

خنده بر لب، اینگرید، با آب و تاب

اوستاد خویش را کردی خطاب:

.

هان! من و تو قصه هایی داشتیم

پای دریا، رد پایی داشتیم

فیلم دریا بود و تو، خود، ناخدا

فیلم کی بود از تو و دریا جدا

اکشنی گفتی هراس آغاز شد

در به روی وَهم و رویا باز شد

تا که گفتی کات، دل ها دلهره

ترس می آمد به جان تا خرخره

جمله فیلم و فیلم سازان، مات تو

آفرین بر اکشن و بر کات تو

جمله سرگردان که مک گافین چه شد؟

قاتل و مقتول در کابین که شد؟

خنده برلبهات می آمد، قشنگ

بود در جیب تو مک گافین، زرنگ!

می کشیدی ناگهان آن را برون

جُمله مَست و واله و غرق جنون

آفرین! از مردمان می شد بلند

آلفرد در این میانه سربلند

آفرین و مرحبا و هلهله

شادی و شور و شعور و ولوله

لیک می دانم چرا در غصه ای

غصه داری در دلت از قصه ای

زین میان داری تو یک گم کرده ای

باید اکنون پاره سازم پرده ای

بایدش پاره نمود آن را و دید

این معما هست جانا یک کلید

دست شد در جیب و بیرون شد کلید

خنده آمد بر لب مردم پدید

"این شفای دست های سرد توست

این کلید آن دل پردرد توست"

اینگرید چون آلفرد را مات کرد

آخرین اندیشه اش را کات کرد

چون پرنده آمد و هم دوش شد

با مراد خویش هم آغوش شد

بوسه زد بر آن لبان بی قرار

گریه کرد آن سان که ریزد آبشار

آن زمان آن را به دست دوست داد

هر چه داری، خود فدای دوست باد

آلفرد چون مک گافین در کف بدید

غصه و غم از دلش شد ناپدید

گفت اینک وقت من گشته تمام

بایدم رفتن به سوی ناتمام

این کلید گنج فردای من است

آخرین راز من و پای من است

پای باید تا نهم من در گذار

رهگذارم رهگذارم رهگذار

دیگرم جانا به دنیا کار نیست

مرمرا در خاک فانی بار نیست

با گل و گل چهره و روی دگر

ساخت باید فیلم در سوی دگر

هدیه به هم کافه ای های ارجمند به پاس داشت روز درگذشت اینگرید برگمن

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این شعر به تاريخ دوشنبه 7 شهريور 1390 به شماره سريال 141111 در وب سايت شعرنو امتیاز: 5.0 از 5 ثبت شد.

ارادتمند: کاپیتان اسکای
۱۳۹۰/۶/۷ عصر ۰۲:۳۶
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : Classic, پایک بیشاپ, بانو, اسکورپان شیردل, FONDA, اسکارلت اُهارا, الیشا, دن ویتو کورلئونه, دزیره, بهزاد ستوده, سروان رنو, گرتا, کاپیتان هادوک, kramer, میثم, بهمن مفید, پاشنه طلا, کاترین جویس, جو گیلیس, زرد ابری, مگی گربه, رزا, فورست, حمید هامون, الیزا دولیتل, BRUCE WAYNE, خانم لمپرت, گولاگ, اکتورز, ریچارد, بانو الیزا, کنتس پابرهنه, جروشا, تارا, آلبرت کمپیون, مکس دی وینتر, Emiliano
اسکورپان شیردل آفلاین
ناظر انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۳/۱۱
اعتبار: 50

تشکرها : 5286
( 6629 تشکر در 287 ارسال )
شماره ارسال: #42
RE: اینگرید برگمن - بازیگر بی همتا

چند تا عکس از فیلم های اینگرید برگمن  به مناسبت سالگرد درگذشتش

اول از فیلم چراغ گاز-1944 (هنرپیشه مرد شارل بوایه است)

دو عکس از فیلم ملاقات-1964 (با آنتونی کوئین و ایرنه دمیک)

عکس بند انگشتی هم یک وال پیپره تقدیم به دوستدارانش

این هم بضاعت ما بود برای ادای دین به اینگرید عزیز 

فایل های ضمیمه بند انگشتی

طریقت سامورایی استوار بر مرگ است. آن‌گاه که باید بین مرگ و زندگی یکی را انتخاب کنی، بی‌درنگ مرگ را برگزین. دشوار نیست؛ مصمم باش و پیش رو. آن هنگام که تحت فشار انتخاب زندگی یا مرگ قرار گرفته‌ای، لزومی هم ندارد به هدف خود برسی {گوست داگ؛سلوک سامورایی}
۱۳۹۰/۶/۷ عصر ۰۷:۳۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : FONDA, گرتا, الیشا, کاپیتان اسکای, دزیره, بانو, سروان رنو, میثم, بهمن مفید, کاترین جویس, رزا, الیزا دولیتل, BATMAN, خانم لمپرت, گولاگ, ژان والژان, کنتس پابرهنه, ریچارد, مکس دی وینتر
FONDA آفلاین
Hank Fonda

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۳/۱۳
اعتبار: 7

تشکرها : 100
( 535 تشکر در 17 ارسال )
شماره ارسال: #43

شخصا در عالم سینما چهره ای اینچنین آرامش بخش مانند اینگرید برگمن تا حالا ندیده ام ...

.

.

"من فیلم های زیادی بازی کردم که مهم تر بودند ، اما فیلمی که مردم همیشه میخوان راجع بهش حرف بزنن ، اون یکی با بوگارته..."

.

۱۳۹۰/۶/۷ عصر ۰۸:۴۳
تشکر شده توسط : گرتا, اسکورپان شیردل, الیشا, کاپیتان اسکای, سناتور, اسکارلت اُهارا, دزیره, بهزاد ستوده, سروان رنو, میثم, بهمن مفید, کاترین جویس, رزا, الیزا دولیتل, گولاگ, ریچارد
اسکارلت اُهارا آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۵/۱۵
اعتبار: 30

تشکرها : 1867
( 609 تشکر در 35 ارسال )
شماره ارسال: #44

(۱۳۹۰/۶/۷ عصر ۱۲:۲۴)گرتا نوشته شده:  

فیلم محبوب اینگرید برگمن "زنگ ها برای که به صدا در می آیند؟" بود که وی تلاش زیادی کرد تا بتواند موفق به ایفای نقش در آن فیلم شود و وقتی در هنگام بازی در فیلم کازابلانکا با خبر شد که برای فیلم "زنگ ها برای که به صدا در می آیند؟" انتخاب شده است، بی صبرانه منتظر آغاز بازی در آن فیلم بود.

با تشکر ازگرتای عزیز

به نظر من اینگرید به دلیل تاثیر شخصیت ارنست همینگوی بر وی، فیلم "زنگ ها برای که به صدا در می آیند؟" را به کازابلانکا ترجیح می دهد.

وقتی که فاجعه های انسانی مثل جنگ و زلزله و ...... اتفاق می افتد،  ادبیات و به تبع اون سینِما هم اوج می گیرد. و اغلب از دل این فاجعه ها آثار زیبایی تولید میشوند. مثل کازابلانکا

انگار که اندوه باعث میشه تا احساسات صاحبان آثار شکوفا بشه.

کسانی که آرزوی موفقیت دارند باید سوالات مقدماتی دقیقی بپرسند" ارسطو"
۱۳۹۰/۶/۸ صبح ۰۴:۳۴
تشکر شده توسط : دزیره, گرتا, بهزاد ستوده, میثم, کاترین جویس, زرد ابری, مگی گربه, رزا, گولاگ, الیزا دولیتل
گرتا آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۴/۲۷
اعتبار: 23

تشکرها : 831
( 846 تشکر در 18 ارسال )
شماره ارسال: #45

(۱۳۹۰/۶/۸ صبح ۰۴:۳۴)اسکارلت اهارا نوشته شده:  

با تشکر ازگرتای عزیز

به نظر من اینگرید به دلیل تاثیر شخصیت ارنست همینگوی بر وی، فیلم "زنگ ها برای که به صدا در می آیند؟" را به کازابلانکا ترجیح می دهد.

با تشکر از شما، با نظرتان موافقم. ارنست همینگوی از نویسندگان محبوب اینگرید برگمن و همچنین از دوستان وی بوده است که همانطور که شما اشاره کردید برگمن تحت تاثیر او قرار داشته است و به همین دلیل علاقه زیادی به فیلم زنگ ها برای که به صدا در می آیند؟ داشته است. البته به گفته دوستان و نزدیکان اینگرید برگمن دلیل دیگر علاقه برگمن به آن فیلم حضور گری کوپر و بازی در کنار او بوده است.

چه پر شتاب فرو می ریزند شن های زمان، مگر آن هنگام که در سختی باشیم! (گوژپشت نتردام/1923)
۱۳۹۰/۶/۸ صبح ۱۰:۰۰
تشکر شده توسط : بهزاد ستوده, الیشا, دزیره, اسکارلت اُهارا, سروان رنو, کاپیتان اسکای, میثم, بهمن مفید, سم اسپید, رزا, گولاگ, ریچارد
بهزاد ستوده آفلاین
متولد اصفهان

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۶/۶
اعتبار: 39

تشکرها : 2215
( 5890 تشکر در 536 ارسال )
شماره ارسال: #46

(۱۳۹۰/۶/۸ صبح ۱۰:۰۰)گرتا نوشته شده:  

با تشکر ازگرتای عزیز

با تشکر از شما، با نظرتان موافقم. ارنست همینگوی از نویسندگان محبوب اینگرید برگمن و همچنین از دوستان وی بوده است که همانطور که شما اشاره کردید برگمن تحت تاثیر او قرار داشته است و به همین دلیل علاقه زیادی به فیلم زنگ ها برای که به صدا در می آیند؟ داشته است. البته به گفته دوستان و نزدیکان اینگرید برگمن دلیل دیگر علاقه برگمن به آن فیلم حضور گری کوپر و بازی در کنار او بوده است.

اینگرید توی یک مصاحبه گفته بعد از اکران زنگها ... مدل موی کوتاه او در این فیلم  مد روز شد و سرتاسر جهان از این مدل استفاده می کردند و  همینطور بازی کنار گری کوپر خیلی برای این بانوی بزرگ سینما جذابیت داشت

یکی از فیلمهایی که بسیار بر اینگرید تاثیر داشت حتی تا پایان عمر فیلم "استرومبولی" بود زندگی در یک منطقه دور از تمدن بدون وسایل ارتباطی بدون امکانات تاثیری نامطلوبی بر روحیه بانوی بزرگ سینما داشت که هیچگاه او را رها نکرد

هر جا سخن از دوبله است نام "بهزاد ستوده "میدرخشد
۱۳۹۰/۶/۸ صبح ۱۰:۱۳
تشکر شده توسط : گرتا, الیشا, دزیره, اسکارلت اُهارا, سروان رنو, میثم, کاترین جویس, زرد ابری, مگی گربه, رزا, گولاگ, ریچارد, مکس دی وینتر
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۱/۲۶
اعتبار: 84

تشکرها : 11430
( 18963 تشکر در 1592 ارسال )
شماره ارسال: #47

خانم ها و آقایون ... مشرف فرمودید ... مشرف فرمودید ... لطف کردید ... محبت کردید ... [تصویر: 130fs1258263.gif]

ما خواستیم بریم سر مزار اما متوجه شدیم اینگرید اصلا مزار نداره ( کمثله مارلون براندو ) و وصیت کرده بوده که خاکسترش رو در دریاچه مقابل خونه دوران کودکی اش به آب بریزن .

(۱۳۹۰/۶/۶ عصر ۰۹:۵۲)کاپیتان اسکای نوشته شده:  

... اینگرید وقتی وارد یک صحنه می شه، احساس می کنم روحش عین شعاع نور، تمام صحنه رو پر می کنه و این برای یک بازیگر به راستی غیر عادیه! در مورد هیچ بازیگری همچین حسی نداشتم! 

بفرمایید . حالا هی بگید هاله نور اشتباه بوده.  من همیشه می گفتم که این دختر هاله نور داره ... حتی کاپیتان هم با اون عینک درشتش دیده .

(۱۳۹۰/۶/۷ عصر ۰۲:۳۶)کاپیتان اسکای نوشته شده:  

دیگرم جانا به دنیا کار نیست ...  مرمرا در خاک فانی بار نیست

با گل و گل چهره و روی دگر ...  ساخت باید فیلم در سوی دگر

هدیه به هم کافه ای های ارجمند به پاس داشت روز درگذشت اینگرید برگمن

آقا واقعا دست مریزاد با این ذوق و شعر .  چه زیبا این جریان رو به نظم در آوردی .   اگر کسی فیلم این مراسم رو ندیده باشه نیم عمرش بر فناست. عشق و انسانیت و هنر , همه در یک سالن جمع شده است. ( = مراسم تقدیر از هیچکاک با حضور همه بازیگرانش  و دوستانش )

در مورد زنگ ها برای که به صدا در می آیند ( یا عنوان درست تر : ناقوس  برای که می نوازد ) نکته جالب موی کوتاه برگمنه. بیشتر بازیگرهای زن وقتی موی خودشون رو اینقدر کوتاه می کنن خیلی زشت و بدریخت می شن اما اینگرید با اینکه موها رو زده و به اقتضای نقشی که داره  یک قلم آرایش هم نداره و لباسهای وصله پینه ای هم پوشیده , باز جذاب و زیباست.

درسته. برگمن و همینگوی دوستان خیلی خوبی بودن و اغلب با هم نامه نگاری داشتن. سر همین جریان ازدواج با روسلینی که  که روزنامه ها بیجا  تبدیل به جنجالی عجیب  کردن , یکی از معدود افرادی که با وجود جو سنگینی که ضد برگمن بوجود اومده بود  علنا ازش حمایت می کرد ارنست همینگوی بود. می گفت " من نمی دونم  این مطبوعات از جون این دختر چی می خوان ؟! "

یکی از فیلمهایی که بسیار بر اینگرید تاثیر داشت حتی تا پایان عمر فیلم "استرومبولی" بود

درسته. اصلا کلا اون جریان داستان زندگی اینگرید رو عوض کرد و باعث شد که 7 سال از بهترین سالهای عمرش رو از هالیوود دور باشه. توی کتاب زندگینامه اش , در گیر و دار درگیری رسوایی رابطه اش با روبرتو روسلینی , یکی از خبرنگارها وقتی اونو در استرومبولی می بینه اعلام می کنه " چشمان زیبای فیروزه ای برگمن که همیشه از شوق برق می زد دیگر فروغی ندارد و آن لبخند جادویی اش بر لبانش خشکیده است  "   

البته خودش همیشه می گفت که هیچوقت به خاطرش پشیمان نیست. من فکر می کنم که اینگرید روحیه ماجراجویی زیادی داشت:  اولین سفرش به آلمان بود که با اینکه باردار بود , یکنفره از شوهرش خداحافظی کرد و رفت آلمان نازی تا سه تا فیلم بسازه. بعدش هم که یکنفره  هزاران کیلومتر مسافرت کرد تا بره یک فیلم آزمایشی برای دیوید سلزنیک در هالیوود بسازه در حالیکه شوهر و دخترش در سوئد بودند. خود اینگرید در کتابش میگه که بیشتر , از نامه هایی که هر روز براش می اومد ناراحت می شد. هزاران نامه از طرفداران , دوستان و مقامات بلند مرتبه که ازش می خواستن توبه کنه و برگرده آمریکا !  اون نامه معروف هاوارد هیوز هم بین این هزاران نامه بوده که اینگرید 15 سال بعد هنگام خونه تکونی پیداش می کنه و  ... اصلا فکرش رو بکنید که چقدر این جریان , جنجالی و مهم بوده که بحث به مجلس سنای آمریکا کشیده میشه !

راستی اینم لوگوی جدید سایت کافه سینما  که به مناسبت سالروز برگمن طراحی کرده. جالبه که به جای عکس های معصوم همیشگی , اینبار یک عکس اغواگر و شرور از اینگرید انتخاب کردن. احتمالا فهمیدن که اینگرید چه شیطون بلایی بوده و آنچنان هم معصوم و سر به زیر نبوده !

[تصویر: Ghelyon.gif]

پس نوشت:  سایت کافه سینما الان , یک مقاله در مورد اینگرید گذاشته که اینجا است. یک مطلب زیبا از خانم دنیا میرکتولی به مناسبت سالروز اینگرید برگمن . نقل قول های جالب همراه با عکس های دیدنی.

چند تا نقل قول خواندنی هم گذاشته از جمله :

او ترکیبی از زیبایی ناب، طراوت، نیروی زندگی و استعداد است که جمع شدن همۀ اینها در یک نفر، مثل گل دادنِ «گیاه قرن» به ندرت اتفاق می افتد.  واندا هیل / منتقد سینما

او بازیگری خارق العاده است. کازابلانکا را فقط به خاطر اینگرید برگمن سه بار پشت سر هم دیدم .مارلون براندو / بازیگر سینما

رویاهای ما زندگی واقعی ما هستند .
۱۳۹۰/۶/۹ صبح ۰۱:۵۳
تشکر شده توسط : کاپیتان اسکای, اسکورپان شیردل, کاپیتان هادوک, دزیره, بهزاد ستوده, الیشا, Classic, میثم, ژان والژان, اسکارلت اُهارا, ترومن بروینک, بهمن مفید, کاترین جویس, مگی گربه, زرد ابری, رزا, فورست, خانم لمپرت, گولاگ, اکتورز, ریچارد, کنتس پابرهنه, جروشا, مکس دی وینتر
الیشا آفلاین
عاشق اینگرید برگمن
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۳/۲۵

تشکرها : 4486
( 1245 تشکر در 62 ارسال )
شماره ارسال: #48

با سلام خدمت شما سروران چون مطلبی نداشتم در خور این بازیگر بزرگ یک خط شعر از خیام

اکنون که گل سعادت پر بار است

دست تو ز جام می چرا بیکار است

می خور که زمانه دشمنی غدار است

در یافتن روز چنین دشوار است

:ttt1:ttt1

مهم نیست که تو واقعا گریه کنی. مهم این است که تماشاگران فکر کنند تو داری گریه می‌کنی. اینگرید برگمن
۱۳۹۰/۶/۱۴ صبح ۰۹:۳۰
تشکر شده توسط : بهزاد ستوده, دزیره, میثم, ژان والژان, ترومن بروینک, بهمن مفید, کاترین جویس, رزا, کاپیتان اسکای, گولاگ
Classic آفلاین
صاحب کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۱/۲۷
اعتبار: 47

تشکرها : 6825
( 6072 تشکر در 445 ارسال )
شماره ارسال: #49

اينگريد , اين فقط يه فيلمه !

گويا اين حرف را استاد هيچكاك به اينگريد گفته، وقتي ديد او بازي را زيادي جدي گرفته است. نصيحتي كه بعدها خودش به دخترش ايزابلا روسليني درباره بازيگري گفت: «آن را ساده بگير. صورتت را همين‌طور معمولي نگهدار، موسيقي و داستان پرش مي‌كنند!» نمي‌دانم اگر آن آسانسورچي باعث نمي‌شد كه اينگريد با آن تهيه‌كننده همه فن حريف، ديويد . او. سلزنيك آشنا و كشف شود چه بر سر فيلم «كازابلانكا» و «بدنام» و... مي‌آمد؟

نمي‌دانم تصور فيلم «كازابلانكا» چقدر بدون اينگريد برگمن عزيز و آن بدتركيب جذاب و تلخ- همفري بوگارت نمردني را مي‌گويم ! - معني دارد؟ آن صورت ساده و چشمان معصوم و حس تمام‌نشدني كه از دايره پوست و گوشتش بيرون مي‌زند و نمي‌شود كه از او چشم برداري، با آنكه به نظر كار عجيبي نمي‌كند. «به عقيده من مهم‌ترين خصوصيت لازم براي يك هنرپيشه اين است كه خيلي خوب بداند چطور هيچ كاري نكند.» اين را هم هيچكاك گفته و اينگريد به واقع چنين كرد. حتي در نقش «آليشا»ي فيلم بدنام. مسير زني الكلي تا عاشقيت و جاافتادگي و تلخ‌شد‌گي- چون ليمويي قاچ شده كه مانده روي دست عشق و وظيفه را نرم و باوركردني بازي مي‌كند. علاقه هيچكاك آنقدر به او زياد است كه مي‌خواست اين مدل افتخار، اين ستاره را بر سينه بزند و به خاطر او فيلم «برج جدي» را مي‌سازد. «من علاقه خاصي به آن رمان نداشتم و اگر به خاطر اينگريد برگمن نبود، خيال نمي‌كنم دست به ساختن اين فيلم مي‌زدم.» هرچند بعدا فكر مي‌كند اين كار بچگانه‌اي بود!

به قول همين رند انگليسي «هنرپيشگان زني كه شهرتي طولاني داشتند (دارند) هيچ جاذبه تمناگري به مفهومي كه امروز رايج است، ندارند، آنان موفقيت خود را تنها به استعداد و جذابيت طبيعي خود مديون هستند، آنان به طور لايتغير در نقش‌هايي ظاهر مي‌شوند كه از جذبه الهام بخشيدن و كمال بازي بهترين جنبه‌هاي انساني را مورد خطاب قرار مي‌دهد» و ادامه مي‌دهد كه «از نظر جسمي و روحي، هنرپيشه روي پرده امروزه، نبايد تنها دختري كاملا دلپذير باشد، او بايد در نگاه و صدايش زندگي داشته باشد. دوران هنرپيشه‌اي كه فقط تصويري نيكو داشته باشد سر آمده...» او هميشه دوست داشت به مو و سر و صورتش دست نزند. يعني دماغ و دهن و گونه‌اش مال خودش بود. از لنز‌هاي رنگين هم كمك نگرفت ولي هميشه رنگين ماند با آن همه فيلم‌هاي سياه و سفيدي كه بازي كرده!

چقدر تهيه‌كنندگان آمريكا زور زدند تا اسمش را هم عوض كنند و او زير بار نرفت و به نام برگمن بودن افتخار كرد و عاقبت هم در كنار استاد سينماي سوئد قرار گرفت و سونات پاييز را با هم نواختند.
اما عشق به غيرمتعارف بودن، اينگريد را به سمت «سفر ايتاليا» كشاند تا در كنار روسليني بزرگ عشق و جنجال را تا پاي طرد شدن در آمريكا به جان بخرد و باز گردد. اين يعني از تجربه نهراسيدن و تكرار نكردن و حتي شكستن چهره معصومش كه در فيلم «جكيل و مسترهايد» تصويري شد.
نمي‌دانم از سر تصادف- كه رهبر جهان است گويا- سه‌بار ازدواج كرد، سه بار جايزه اسكار برد و سه فرزند دارد؟!
مي‌گويند در 1915 متولد شدي و من تاريخ مرگت را به ياد نمي‌آورم. شايد برمي‌گردد به شناسنامه و شايد هم اعداد و ارقام نمي‌توانند گوياي عمر هنرت باشند از اين رو تو هنوز زنده‌اي. تولدت مبارك اينگريد عزيز!  :heart:

منبع : روزنامه شرق - نوشته محمد علی سجادی - 7 شهریور 1390

لینک :http://s h a r g h n e w s p a p e r.ir/News/90/06/07/9735.html

اینهمه کافه توی دنیا هست , اونوقت شما درست اومدین به کافه ی ما
۱۳۹۰/۶/۱۵ عصر ۰۱:۱۴
تشکر شده توسط : الیشا, کاپیتان هادوک, بانو, دزیره, میثم, سروان رنو, دن ویتو کورلئونه, ژان والژان, گرتا, بهمن مفید, کاترین جویس, کاپیتان اسکای, مگی گربه, بهزاد ستوده, رزا, خانم لمپرت, گولاگ, ریچارد, مکس دی وینتر
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

شماره ارسال: #50

همانطور که قبلا هم به اطلاع رسید , علاوه بر مراسم ما , مجلس یادبودی هم به همت بچه های کافه سینما در آدرس زیر برقرار است که دوستان می توانند ضمن مراجعه , نظرات و یادداشت خود را بنویسند. واقعا مطالب و عکس های دل انگیزی گذاشتن .  تبریک به خانم میرکتولی و برادران قادری ( حفظ الله سایتهم ) به خاطر این حسن سلیقه و عرض ارادات به سایر عزیزانی که از راه های دور قدم رنجه کردند و تشریف آوردند , از هالیوود , از رم , از پاریس , از لندن , از استکهلم , از هامبورگ , از ایران !  و ... .

لینک : مطلب در  کافه سینما

۱۳۹۰/۶/۱۶ عصر ۱۰:۴۸
تشکر شده توسط : ژان والژان, اسکورپان شیردل, کاپیتان اسکای, الیشا, اسکارلت اُهارا, Classic, گرتا, بهمن مفید, کاترین جویس, ممل آمریکایی, Papillon, مگی گربه, ناتالی وود, زرد ابری, بهزاد ستوده, رزا, خانم لمپرت, گولاگ, ریچارد, مکس دی وینتر
کاپیتان اسکای آفلاین
کاپیتان
*

شماره ارسال: #51
گرفتار

۱۳۹۱/۴/۲۱ عصر ۰۲:۰۸
تشکر شده توسط : ژان والژان, بانو, اسکارلت اُهارا, Papillon, سناتور, ناتالی وود, Blanche, مگی گربه, سروان رنو, Classic, زرد ابری, ناخدا خورشيد, بهزاد ستوده, Von Werra, رزا, پرشیا, خانم لمپرت, lamarilyn, گولاگ, ریچارد, کنتس پابرهنه, مکس دی وینتر
Von Werra آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۱۱/۱۴
اعتبار: 3

تشکرها : 53
( 236 تشکر در 17 ارسال )
شماره ارسال: #52

به مناسبت سالروز تولد و وفات ستاره بی بدیل سینما و برای زنده نگهداشتن یاد او ، چند تصویر از آن بانوی هنرمند تقدیم دوستان می گردد :

بدون شرح :

[تصویر: 1346183046_646_d51e1368fe.jpg]           [تصویر: 1346183077_646_b81172f07d.jpg]

روحش شاد ، یادش گرامی .

دانستن ، مردن است . (جدبرگ در سریال لبه تاریکی)
۱۳۹۱/۶/۷ عصر ۱۱:۱۶
تشکر شده توسط : Papillon, ژان والژان, شرلوك, دزیره, کنتس پابرهنه, سناتور, زاپاتا, سروان رنو, بهزاد ستوده, بانو, مگی گربه, رزا, کاپیتان اسکای, پرشیا, خانم لمپرت, گولاگ, الیزا دولیتل, ریچارد, مکس دی وینتر
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

شماره ارسال: #53

ای دل غافل .... ای روزگار پر شتاب ...

انگار همین دیروز بود که توی سه تا پست بالاتر اشاره به مطلبی در مورد سالروز اینگرید عزیز کردیما.zzzz:

واقعا تا  چشم به هم بذاری این دو روز عمر هم می گذره و همه مون نابود می شیم می ریم پی کارمون ! :haha::

و اما بعد ...

حکایت ما و این دیکتاتورها هم حکایتی ست شنیدی و پر پول و البته پر آب چشم ! خدا بیشترشون کنه. هر جا سر و صدا و انقلابی میشه , ما مثل عقاب اونجا شیرجه می ریم. به هر حال بهترین و سود آورترین تجارت ها رو فقط هنگام جنگ میشه انجام داد .taeed سرتون رو درد نیارم . بعد از  قذافی شهید  مظلوم  , ما مدتی بیکار بودیم تا اینکه چند هفته پیش ریک تماس گرفت و گفت سروان در سوریه اوضاع جوره !   البته ما اولش خیلی راغب نبودیم چون معلوم نبود اونجا باد موافق از کدوم طرف می وزه  تا اینکه یه شب خود بشار زنگ زد و گفت سروان بیا که اوضاع خیلی قاراش میش شده و کمک لازم داریم. ما هم که دیدیم بوی پول میاد  با زیردریایی به صورت مخفیانه رفتیم دمشق و دیدیم بعـــله بد جوری بوی الرحمن بشار  بلند شده !  خلاصه مدتی گرفتار بودیم و  اوضاعش رو تا حدود زیادی مرتب کردیم. بگذریم از اینکه چه پیچیدگی هایی داشت و آخرش هم باز حس کردیم که باد موافق از سمت مخالفان می آید و ...

القصه دیدیم که این جنگ تمومی نداره و اگر اینجوری پیش بره نمیتونیم سالروز اینگرید جون :lovve:در کافه باشیم , بنابراین امور رو دادیم دست آجودان خودمون ستوان کـَسـل و عزم برگشت کردیم. هر چی بشار اصرار کرد که سروان نرو , من پام روی صابونه و هر لحظه ممکنه بخورم زمین و از این جور حرفا , من گفتم هیچ راهی نداره. اگر دنیا هم در حال نابودی باشه من باید سالروز اینگرید جون رو در کافه باشم و تمام . nnnn:

الان هم تازه برگشتم و حسابی خسته ام اما به عنوان شروع چند تا عکس کمیاب از برگمن می ذارم :

*

تولد اختر تابناک آسمان سینما - اینگرید برگمن (س ) - را به عموم شیفتگان حضرتش تبریک عرض می نماییم.    [تصویر: balloons.gif]

*

*

اینگرید برگمن در عنفوان جوانی

اینگرید در نمایی از کازابلانکا (تصویر تبلیغاتی فیلم که رنگی شده است )

اینگرید در فیلم طاق نصرت

۱۳۹۱/۶/۸ عصر ۱۱:۱۷
تشکر شده توسط : اسکارلت اُهارا, Papillon, کنتس پابرهنه, اسپونز, جو گیلیس, ژان والژان, شرلوك, دزیره, بهزاد ستوده, BATMAN, حمید هامون, بانو, Classic, Von Werra, مگی گربه, رزا, فورست, کاپیتان اسکای, پرشیا, خانم لمپرت, گولاگ, زرد ابری, اکتورز, ریچارد, مکس دی وینتر
کنتس پابرهنه آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۶/۵
اعتبار: 47

تشکرها : 3518
( 2849 تشکر در 120 ارسال )
شماره ارسال: #54

عکس زیر تقدیم به دوستداران اینگرید برگمن.

کمین بگیر جهانت را ، سپس شکارچیانت را
به تیرِ معجزه آهو کن
۱۳۹۱/۱۰/۶ عصر ۰۶:۱۷
تشکر شده توسط : بانو, مگی گربه, رزا, Papillon, سناتور, فورست, Blanche, کاپیتان اسکای, BATMAN, اسکارلت اُهارا, حمید هامون, پرشیا, سروان رنو, خانم لمپرت, Kathy Day, زرد ابری, گولاگ, ژان والژان, ریچارد, Memento, مکس دی وینتر
کاپیتان اسکای آفلاین
کاپیتان
*

شماره ارسال: #55
اینگرید برگمن در ایران

۱۳۹۳/۴/۳ عصر ۰۶:۴۰
تشکر شده توسط : زبل خان, اسکورپان شیردل, فورست, اسکارلت اُهارا, Papillon, بانو, حمید هامون, پرشیا, سروان رنو, BATMAN, Classic, مگی گربه, خانم لمپرت, زرد ابری, گولاگ, اکتورز, ناتالی وود, ژان والژان, ریچارد, Memento, مکس دی وینتر
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

شماره ارسال: #56

از اول هم حساب تو جدا بود ... سکوت ات شعر ناب بیصدا بود ...

به یک جمله بگویم بی کم و کاست .... سراپای تو  آیات خدا بود ...

سالروز تولد  گوهر جان  , الهه سینما , روشنایی پرده , چراغ صحنه , عزیز دل بنده ,  اینگرید برگمن (س) بر عموم شیفتگان حضرتش مبارک باد.

:heart:

۱۳۹۳/۶/۸ صبح ۱۲:۵۷
تشکر شده توسط : Papillon, کنتس پابرهنه, BATMAN, oceanic, هانا اشمیت, Classic, اسکارلت اُهارا, زینال بندری, خانم لمپرت, برو بیکر, مگی گربه, کاپیتان اسکای, کارآگاه علوی, فیلیپ ژربیه, زرد ابری, گولاگ, اکتورز, ناتالی وود, ژان والژان, ریچارد, مکس دی وینتر
کاپیتان اسکای آفلاین
کاپیتان
*

شماره ارسال: #57
آلفرد و کلید

اندرحکایت گم شدن کلید (مک گافین) در داستان "بدنام" و جستن مردمان و نیافتن آن را و گشوده شدن راز سر به مهر به دست برگمن دانا!

روزگاری، فیلم سازی پاک بود

نام نیکش آلفرد هیچکاک بود

و اینک "فیلمسُرایش" این داستان با امکان تماشا و دانلود با حجم 50 مگابایت از آپارات

برای تماشا و دانلود اینجا کلیک نمایید.

نکته:

- "فیلمسرایش" را از ترکیب فیلم و سروده پدید آورده ام.

۱۳۹۳/۶/۱۴ عصر ۰۹:۵۷
تشکر شده توسط : خانم لمپرت, هانا اشمیت, Classic, سروان رنو, پرشیا, مگی گربه, گولاگ, اکتورز, ناتالی وود, ژان والژان, ریچارد, مکس دی وینتر
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

شماره ارسال: #58

" ... گمان مبرید که ما همیشه این چنین زرد و خشک بوده ایم. زمانی برگ سبزی بر شاخه درخت بودیم ..." : بخشی از داستان پاییز از زبان برگ , کتاب درسی دبستان

در برگ ریزان پاییزی , اینگرید , خزانِ عمر خود را می نگرد.

۱۳۹۳/۹/۱۵ صبح ۱۲:۳۶
تشکر شده توسط : BATMAN, گولاگ, فیلیپ ژربیه, پرشیا, خانم لمپرت, مگی گربه, Classic, زرد ابری, سناتور, سرهنگ آلن فاکنر, الیزا دولیتل, اکتورز, ناتالی وود, ژان والژان, ریچارد, مکس دی وینتر
BATMAN آفلاین
Nightmare
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۳/۵
اعتبار: 81

تشکرها : 10474
( 12693 تشکر در 564 ارسال )
شماره ارسال: #59

اینگرید و کریسمس آن دوران

Ingrid

! I'M BATMAN I'M VENGEANCE
۱۳۹۳/۱۰/۱۱ عصر ۰۵:۴۰
تشکر شده توسط : پیرمرد, مگی گربه, برو بیکر, خانم لمپرت, زینال بندری, هانا اشمیت, پرشیا, فیلیپ ژربیه, سروان رنو, سناتور, اکتورز, ناتالی وود, کنتس پابرهنه, ژان والژان, ریچارد, مکس دی وینتر
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

شماره ارسال: #60

جالبه که کریسمس برای خارجی ها با برف معنی پیدا می کنه و همیشه در این زمان آنها را در حال برف بازی می بینیم. ( برعکس ما که عید نوروز با سرسبزی و دشت و طبیعتِ پر گل و سنبل معنا دارد )

پی نوشت:  فیلم ناقوس های سنت ماری با بازی اینگرید برگمن و بینگ کرازبی یکی از فیلم هایی است که شبکه turner classic معمولا برای کریسمس پخش می کند به نوعی فیلم مناسبتی است. شاید به دلیل ارتباط آن با کلیسا و راهبه ها و تولد حضرت مسیح .

۱۳۹۳/۱۰/۱۲ صبح ۱۲:۱۷
تشکر شده توسط : سناتور, مگی گربه, خانم لمپرت, BATMAN, اکتورز, پیرمرد, برت گوردون, ناتالی وود, Classic, کنتس پابرهنه, گولاگ, ژان والژان, ریچارد, مکس دی وینتر
ارسال پاسخ