[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 10 رای - 4.3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دیالوگهای ماندگار
نویسنده پیام
BATMAN آفلاین
Nightmare
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۳/۵
اعتبار: 81

تشکرها : 10474
( 12693 تشکر در 564 ارسال )
شماره ارسال: #281
RE: دیالوگهای ماندگار

THE WIZARD OF OZ 1939

عمه اِم! هیج جا خونه آدم نمیشه!

اینقدر مهم نیست چقدر دوست داری

مهم اینه که دیگران چقدر دوسِت دارن

! I'M BATMAN I'M VENGEANCE
۱۳۹۲/۴/۱۸ عصر ۰۱:۲۵
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : کنتس پابرهنه, اسکارلت اُهارا, اکتورز, ژان والژان, خانم لمپرت, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, Memento, پطرکبیر
آماندا آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۵/۲۲
اعتبار: 8

تشکرها : 574
( 1004 تشکر در 48 ارسال )
شماره ارسال: #282

دنیا در هر لحظه هزار جور قلب تورو میشکنه این تضمین شده است .

Silver Lining Playbook

من چه میدانستم دل هرکس دل نیست

حمید مصدق
۱۳۹۲/۴/۲۰ عصر ۰۵:۵۹
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : ژان والژان, اکتورز, BATMAN, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, Memento, پطرکبیر
جو گیلیس آفلاین
فیلمنامه نویس

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۴/۱۷
اعتبار: 24

تشکرها : 726
( 1279 تشکر در 68 ارسال )
شماره ارسال: #283

مرد تاریخی: تو زنده ای، تو آزادی، تو هزار هزار در اطراف داری، من در میان کنیزانم بسیار داشتم، اما به هیچ یک عاشق نشدم، تو مرا شکنجه میکنی!
تارا: تعریف کن!
مرد تاریخی: تمام تبار در این لحظه به من می نگرند و من نمی توانم برگردم، شرم بر من!
تارا: چرا دیشب در حیاط منزل من را می رفتی؟
مرد تاریخی: زخم ها آزارم می دادند!
تارا: باید می بستی!
مرد تاریخی: این زخم ها بسته شدنی نیست! می شنوی؟ کهنه است ولی مرهم ناشدنی نیست، هر روز خون تازه از آن بیرون می آید!
تارا: از کی؟
مرد تاریخی: از دمی که تورا دیده ام!

چریکه تارا (1957) - بهرام بیضایی

http://cafeclassic4.ir/imgup/3042/1373876271_3042_9546540790.jpg

من بزرگم... این فیلم ها هستند که کوچک می شوند
۱۳۹۲/۴/۲۴ صبح ۱۱:۴۸
تشکر شده توسط : پرشیا, آماندا, بانو, Papillon, ژان والژان, Classic, زاپاتا, اکتورز, BATMAN, سارا, خانم لمپرت, مگی گربه, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, پطرکبیر
بانو آفلاین
مدیر داخلی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۵/۳۱
اعتبار: 63

تشکرها : 7909
( 3540 تشکر در 125 ارسال )
شماره ارسال: #284

(۱۳۹۲/۴/۲۴ صبح ۱۱:۴۸)جو گیلیس نوشته شده:  

چریکه تارا (1957) - بهرام بیضایی

http://cafeclassic4.ir/imgup/3042/1373876271_3042_9546540790.jpg

با تشکر از شما، ناخودآگاه به یاد این دیالوگ افتادم:

مرد تاریخی: تو با عتاب، شوکتم می بخشی و با محبت، خوارم می کنی... کاری که دشمنان با من نکردند!

مریم هروی
۱۳۹۲/۴/۲۴ عصر ۰۴:۳۹
تشکر شده توسط : Papillon, جو گیلیس, ژان والژان, Classic, زاپاتا, پرشیا, اکتورز, نیومن, حمید هامون, سارا, مگی گربه, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, پطرکبیر
Schindler آفلاین
[.....]

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۲/۴/۶
اعتبار: 17

تشکرها : 219
( 1528 تشکر در 79 ارسال )
شماره ارسال: #285

[تصویر: 1373979846_4095_35287fab0b.jpg]

کلینت ایست وود 

تو این دیار بُرد با اوناییه که از مُخشون کار میکشن ؛ بخوای از دلت مایه بذاری سوختی ...

کوه با نخستین سنگها آغاز میشود و انسان با نخستین درد
۱۳۹۲/۴/۲۵ عصر ۰۴:۳۴
تشکر شده توسط : سناتور, اکتورز, پرشیا, بانو, ژان والژان, حمید هامون, BATMAN, سروان رنو, parviz_xx, مگی گربه, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, Memento, پطرکبیر
سناتور آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۲/۴
اعتبار: 36

تشکرها : 3690
( 4535 تشکر در 390 ارسال )
شماره ارسال: #286

اگر بخواهی مردم حرفت رو گوش کنند فقط کافی نیست آروم بزنی روی شونشون ،باید با یه پتک بزنی توی سرشون اون وقت می بینی که همه به تو توجه می کنند.

کوین اسپیسی در se7en

۱۳۹۲/۴/۲۶ عصر ۱۲:۴۲
تشکر شده توسط : Schindler, ژان والژان, اکتورز, BATMAN, Papillon, سارا, سی.سی. باکستر, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, Memento, پطرکبیر
Schindler آفلاین
[.....]

شماره ارسال: #287

یکی از دیالوگ های بسیار زیبا بین فامیل دور و آقای مجری

[تصویر: 1374065136_4095_2348516424.jpg]

آقای مجری: واسه چی در باز گذاشتی؟

فامیل دور: واسه بهار.

از در بسته دزد رد می‌شه ولی از در باز رد نمی‌شه. وقتی یه در باز بذاری که دزد نمیاد توش. فکر می‌کنه یکی هست که در ُباز گذاشتی دیگه.

ولی وقتی در بسته باشه، فکر می‌کنه کسی نیست یه عالمه چیز خوب اون ‌تو هست می‌ره سراغ‌شون دیگه. در باز کسی نمی‌زنه. ولی در بسته رو همه می‌زنند.

خود شما به خاطر این‌که بدونی توی این پسته دربسته چیه،می‌شکنیدش. شکسته می‌شه اون در. دل آدم هم مثل همین پسته می‌مونه.

یه سری از دل‌ها درشون بازه. می‌فهمی تو دلش چیه. ولی یه سری از دل‌ها هست که درش بسته ‌اس.

این‌قدر بسته نگهش می‌دارند که بالاخره یه روز مجبور می‌شند بشکنند وهمه‌چی خراب می‌شه.

آقای مجری: در دل آدم چه‌جوری باز می‌شه؟

فامیل دور: در دل آدم با درد دله که باز می‌شه

به یاد این دو نفر که بخشی از خاطرات خوب کودکی ما را رقم زدند (البته یک جورایی دلم میخواد بگم بیشتر به یاد جبلی)

[تصویر: 1374065154_4095_80441f231f.jpg]

۱۳۹۲/۴/۲۶ عصر ۰۴:۱۷
تشکر شده توسط : ژان والژان, پرشیا, بانو, سناتور, سروان رنو, حمید هامون, فورست, زرد ابری, parviz_xx, دایی جان ناپلئون, هایدی, Memento, پطرکبیر
Schindler آفلاین
[.....]

شماره ارسال: #288

پدرخوانده

[تصویر: 1374855199_4095_bc8c2dbbb7.jpg]

ویتو کورلئونه: همیشه فکر می کردم این سانیه که باید این کارو ادامه بده همین طور فردو.... من این کار رو ... این کار رو  برای تو نمی خواستم. زندگیمو طوری اداره کردم که برای سرپرستی خانواده ام از کسی عذر نخوام.

قبول نکردم مثل یه احمق زندگی کنم و عروسکی باشم که سر نخش دست آدم بزرگاست.

فکر میکردم وقتی تو بزرگ شدی سر نخ ها رو دست بگیری. سناتور کورلئونه، فرماندار کورلئونه ...

مایکل: من افسوس نمی خورم پدر

ویتو کورلئونه: وقت کافی نبود مایکل ، وقت نبود

مایکل: فراموش کنید پدر، فراموش کنید

[تصویر: 1374855423_4095_0c537ee972.jpg]

۱۳۹۲/۵/۴ عصر ۰۷:۳۵
تشکر شده توسط : Papillon, اکتورز, ژان والژان, BATMAN, parviz_xx, زرد ابری, فورست, پطرکبیر
Schindler آفلاین
[.....]

شماره ارسال: #289

[تصویر: 1374855716_4095_8021c5f03b.jpg]

تاکو: خدا با ماست، چون از یانکی ها متنفره.

بلوندی: نه. خدا با ما نیست، چون از احمق ها هم متنفره!

۱۳۹۲/۵/۴ عصر ۰۷:۵۳
تشکر شده توسط : پرشیا, Papillon, اکتورز, ژان والژان, سارا, parviz_xx, زرد ابری, دایی جان ناپلئون, پطرکبیر
پرشیا آفلاین
مترجم کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۹/۱۶

تشکرها : 4498
( 2786 تشکر در 76 ارسال )
شماره ارسال: #290

پرده نئی

امروز در یادداشتی که در جستار برگمان گذاشتم, از استاد بهرام بیضایی گفتم و فیلمنامه ی پرده ی نئی. داستانی که در روزگاران قدیم در شهر ری می گذرد؛ دردنامه ی دختری به نام ورتا که تنها فرزند پدری بود دبیر که مردان جوان را حکمت و دانش می آموخت و مادری فرزانه و اهل مطالعه و کتاب که دلخسته از انحصار دانش در دست مردان, ورتا را می گفت: مرا پسری نیست تا این علم وی را بیاموزم. تو آن را چون راز نگه دار, که از دیرزمان گفته اند پنهان کن زرت را و راهت را و اندیشه ات را.

وقتی گرد پیری بر سیمای پدر می نشیند و نور از دیده اش می رود و شاگردان از گردش پراکنده می شوند, زلزله ای دیوار خانه ای را که مهد دانش و فرزانگی بود خراب می کند و پدر به ناچار پیشنهاد مرد توانگری را می پذیرد که در ازای تعمیر خانه, دنگی از آن را بر می دارد. مرداس, تاجر آزمند ورتا را چون گنجی در خانه ی پدر می یابد و او را خواستار می شود. ورتا به پدر و مادر نمی گوید  که مرداس را دوست نمی دارد, که آنچه می کند برای نجات خانه است.

در زیر چند دیالوگ ماندگار از این فیلم نامه را تقدیم حضورتان می کنم:

مرداس: عزیز جانم ورتا, امروز بزرگ ترین هدیه ای را به تو می دهم که شوهری به نوعروس اش می دهد. چی خیال می کنی؟ طلا؟ نه, قابل تو نیست. نقره؟ چه ارزشی دارد؟ خانه یا باغ؟ - برای تو کوچک است! نمی توانی حدس بزنی ورتا؛ من امروز اسم تو را عوض می کنم. از امروز تو دیگر ورتا نیستی؛ ام جابری!

ورتا جا خورده می نگرد و نمی فهمد. مرداس توضیح می دهد.

مرداس: جابر نام پدرم بود که پسر را می بخشم [خوشنود دست ها را به هم می مالد] از امروز ورتا را فراموش می کنیم.

ورتا: ورتا را - فراموش می کنیم؟

مرداس: به خاطر پسرم

ورتا: کدام پسر؟ پسری که روی جهان ندیده؟ مرا به نام او می خوانید که هنوز در خیال هم نیست؟ در حالی که من هستم؛ - و نام ام ورتاست.

مرداس: با آن نام وداع کن ام جابر!

...........

ورتا: چرا مرا از پسرم بیزار می کنی؟ از آن پسر که با کشتن من به دنیا بیاید, بیزارم!

مرداس: من اشتباه کردم. من زنی می خواهم گوش به فرمان و بی سواد. من از زن پسر می خواهم؛ حسابدان, مراقب دخل, که جای مرا در حجره بگیرد. آری, من از زن مرد می خواهم!

...........

اندکی بعد مرداس در صندوقچه ی ورتا چند کتاب را در غلاف پارچه ای می یابد و به سراغ ورتای لرزان می رود.

مرداس: تو بیماری ورتا. تو می لرزی

مستخدمان تشت آتشی پیش می آورند.

مرداس: این ها را به آتش بینداز تا گرم شوی!

ورتا: [لرزان و رنجیده] نخستین بار که مرا دیدی و نام ام ورتا بود, آیا مرا با کتاب ندیدی؟

مرداس: [خشمگین] تمام شد! [کتاب ها را در آتش می اندازد] ام جابر کتاب نمی خواند تا به غرور دانش مبتلا شود!

ورتا: [کتاب ها را از آتش می قاپد] این دانش است مرداس. دنیا بهتر می شد اگر ما بیشتر می دانستیم!

مرداس: این کتاب آیا می گوید من انبار قماش بفروشم یا سودم در صبر است؟ و نیل بیارم یا زردچوبه یا زرنیخ؟ این کتاب ها چه می گوید؟

ورتا: می گوید علت بیماری ها در روان آدمی است, نه تن!

در ناگهان باز می شود؛ ورتا بی تاب و خشمگین از در می آید - کتاب ها در بغل-

ورتا: [فریاد می زند] به من می گوید نام دیگر کن! می گویم مرداس- نام بگذار و اندیشه ی دیگر کن!

بهرام بیضایی

بزرگ ترین مصیبت برای یک انسان این است که نه سواد کافی برای حرف زدن داشته باشد نه شعور لازم برای خاموش ماندن

ژان دو لا برویر, فیلسوف فرانسوی قرن 17
۱۳۹۲/۵/۶ عصر ۱۱:۲۳
تشکر شده توسط : اکتورز, BATMAN, Schindler, مگی گربه, فورست, سارا, ژان والژان, منصور, بانو, زرد ابری, Kathy Day, پطرکبیر
BATMAN آفلاین
Nightmare
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۳/۵
اعتبار: 81

تشکرها : 10474
( 12693 تشکر در 564 ارسال )
شماره ارسال: #291

پهلوانان نمی میرند 1376

پهلوان خليل خطاب به پسرش نصرت :يادت باشه آدماي بد دو دسته ان، دسته اول مثل گرگن و دسته دوم مثل روباه، از دسته دوم بيشتر برحذر باش!

(واقعا همینطوره! کسی که با قلدری کارش پیش میبره باندازه کسی که با فریبکاری این عمل مرتکب میشه باعث رنج انسان نمیشه)

! I'M BATMAN I'M VENGEANCE
۱۳۹۲/۵/۷ صبح ۰۴:۲۷
تشکر شده توسط : اکتورز, Schindler, مگی گربه, بانو, سناتور, سی.سی. باکستر, سارا, ژان والژان, سروان رنو, خانم لمپرت, زرد ابری, دایی جان ناپلئون, هایدی, Kathy Day, Memento, پطرکبیر
فورست آفلاین
سرباز کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۱۰/۲۰
اعتبار: 21

تشکرها : 1637
( 1251 تشکر در 56 ارسال )
شماره ارسال: #292

سولاريس 1972

آندري تاركوفسكـي

انسان را طبيعت بوجود آورده ، بخاطر اينكه بتواند آنرا بشناسد .

انسان ، در حركت بي پايان بسوي حقيقت ، محكوم به اكتساب دانش است .   هر چيز ديگري بي اهميت است .

Life Is Beautiful
۱۳۹۲/۵/۱۰ صبح ۰۱:۱۸
تشکر شده توسط : اکتورز, مگی گربه, بانو, BATMAN, ژان والژان, خانم لمپرت, زرد ابری, Memento, پطرکبیر
جو گیلیس آفلاین
فیلمنامه نویس

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۴/۱۷

تشکرها : 726
( 1279 تشکر در 68 ارسال )
شماره ارسال: #293

http://cafeclassic4.ir/imgup/3042/1376334510_3042_db526bc165.jpg

چشم دروغگو رسواست . اما بچه میگه و مادر باور میکنه. برین پسرا پی برادرتون... خدا پشت و پناهتون ... کجاست بره گمشده ی این گوسفند پیر صحرا؟ وقت ذبح نزدیکه و قربانی مشتاق و منتظر، برّک پروار من ، غلامرضا.

مادر / رقیه چهره آزاد با صدای نوری بدرالهی

من بزرگم... این فیلم ها هستند که کوچک می شوند
۱۳۹۲/۵/۲۱ عصر ۱۰:۴۳
تشکر شده توسط : اسکارلت اُهارا, سارا, BATMAN, ژان والژان, سروان رنو, بانو, حمید هامون, خانم لمپرت, اکتورز, پرشیا, زرد ابری, سی.سی. باکستر, دایی جان ناپلئون, پطرکبیر
سارا آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۱۱/۳

تشکرها : 1030
( 660 تشکر در 17 ارسال )
شماره ارسال: #294

دیالوگهایی از فیلم مرگ یزدگرد استاد بهرام بیضایی

سرکرده:برویم تاریخ را پیروز شدگان مینویسند

.

.

سرکرده:ما همه شکار مرگ بودیم و خود نمی دانستیم.داوری پایان نیافته است.بنگرید که داوران اصلی از راه میرسند.انها یک دریا سپاهند نه درود میگویند و نه بدرود . نه میپرسند و نه گوششان به پاسخ است.انها با زبان شمشیر سخن میگویند.

.

.

زن: اری اینک داوران اصلی از راه میرسند.شما را که درفش سپید بود این بود داوری ... تا رای درفش سیاه انان چه باشد!

۱۳۹۲/۵/۲۲ صبح ۰۱:۰۶
تشکر شده توسط : BATMAN, ژان والژان, ناخدا خورشيد, جو گیلیس, سروان رنو, بانو, حمید هامون, خانم لمپرت, اکتورز, پرشیا, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, Kathy Day, پطرکبیر
خانم لمپرت آفلاین
مدیر بازنشسته

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۲/۵/۳
اعتبار: 61

تشکرها : 7981
( 8500 تشکر در 282 ارسال )
شماره ارسال: #295

سابرینا 1954

این دیالوگ بسیار مشهور و درخشان سرشار از طنازی و ظرافت کلام در یکی از کمدی رومانتیکهای ناب وایلدری است...سابرینا ... ضمنا یکی از صداسازی های معروف ناصر طهماسب را که از یک صدای ته گلویی برای نقش های پیر استفاده می کرد، به جای بارُن سنت فونتانل (پیرمرد همکلاس سابرینا در درس آشپزی با بازی مارسل دالیو) و همان زنگ و شکنندگی معروف و خاطره انگیز صدای خانم مهین کسمایی را به جای سابرینا در نظر آورید.
دیالوگ ها درست وقتی شروع می شوند که استاد آشپزی از سوفله ی دستپخت بارُن تعریف می کند و به سوفله ی خام و نپخته ی سابرینا بد می گوید و می رود.

-  سابرینا : نمی دونم چرا این جور شد؟
-  بارُن: من بهت می گم چرا این جور شد. تو اصلاً یادت رفت فِر رو روشن بکنی...
- اوه!!!
- من خیلی وقته که مواظب تو هستم مادموازل. حواس تو هیچ متوجه پخت و پز نیس. اصلاً جای دیگه اس. تو عاشق هستی دختر جون! و من حتی یک قدم بالاتر می ذارم و می گم عاشق ناامیدی هستی.
- مگه معلومه؟!!
- در کمال وضوح! یک زن عاشق امیدوار معمولاً سوفله رو می سوزونه. ولی یک زن عاشق ناامید، اصلاً فراموش . می کنه فِر رو روشن بکنه! {#smilies.blush}

در مسلخ عشق جز نکو را نکشند ... روبه صفتان زشت خو را نکشند
۱۳۹۲/۵/۲۲ عصر ۰۶:۴۹
تشکر شده توسط : حمید هامون, terme, زاپاتا, سارا, BATMAN, اکتورز, ژان والژان, ناخدا خورشيد, پرشیا, زرد ابری, کاپیتان اسکای, سروان رنو, مگی گربه, سی.سی. باکستر, بانو, Blanche, فورست, دایی جان ناپلئون, آماندا, Memento, پطرکبیر
منصور آفلاین
آخرین تلالو شفق
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۸/۱۷
اعتبار: 77

تشکرها : 395
( 8061 تشکر در 307 ارسال )
شماره ارسال: #296

یکی از دیالوگهای فوق العاده سریالهای ایرانی مجادله شیخ حسن جوری (با بازی امین تارخ) و قاضی القضات باشتین قاضی شارح ( با بازی علی نصیریان) در آخرین سکانسهای سریال سربداران است. نویسندگی مرحوم کیهان رهگذار اگرچه در حد و توان مرحوم علی حاتمی نیست اما هر جمله از دیالوگهای این سریال و همچنین سریال بوعلی سینا که خود نوشت و کارگردانی کرد در متن زندگی مردم جاری است.

قاضی و شیخ در حضور ارغون شاه (مرحوم جمشید لایق) و عروس وی (افسانه بایگان) مناظره می کنند

قاضی شارح : السلام علیک یا شیخ الشیوخ خراسان

شیخ حسن جوری : السلام ، نه عليک

قاضی : آیا شیخ قصد نشستن ندارند؟

شیخ : گرسنگی هنوز از پایم درنیاورده

قاضی : شیخ به انسو نظر نمیکنند؟ (با دست به ارغون شاه و عروسش اشاره میکند)

شیخ : از شیطان حذر میکنم

قاضی : دیشب را تا سحر غرق بودی در عبادت ، دوبار آمدم، اما حرمت نگاه داشتم، شیخ چنان زاری میکرد که هرگز هیچ تن را چنین زار ندیده بودم مقابل مرگ. حرمت نگاه داشتم، عبادتت را نشکستم

شیخ : مقابل مرگ نبودم... هدایت میخواستم برای تو و مثل تو

قاضی: برای خود نیز هدایت خواستی؟

شیخ : پیوسته میخواهم

قاضی : این سخنان برای عامیان است ، پس برای همانان بگوئید ، نه در خلوت خدای خود و قاضی شارح

شیخ : قاضی شارح با خدای خود خلوتی ندارد. او خواسته است که بر او احاطه داشته باشند که ... دارند (با پشت دست به ارغون شاه اشاره میکند)

قاضی : شیخ حسن نیز در احاطه مردم است ، اما من بتو می آموزم که در احاطه شاهان نیستم آنان در احاطه منند.

عروس شاه : چه میگوید؟!

شاه : سخنانی که شنیدن آن در شان شاهان نیست.

قاضی : تو نیز چیزی به من بیاموز، معلم پیشین دیگر چیزی در مکتبش نیست، شاگرد از معلم سر شده است. چه نیکو میتوانستیم به کمک خواجه قشیری و محمد هندو بر خراسان حکومت کنیم.معلم من چنین گفت و معلم تو گفت نه... اکنون مغولی نالایق بر ما مستولی شده .آیا معلمت می گوید آری؟ اما معلم من میگوید ارغون شاه شاه خراسان است. عامیان نیازمند حکومتی هستند ، آن حکومت هرقدر مقتدرتر باشد نیاز آنان بیشتر برآورده شده است، ارغون شاه در اوج اقتدار است،و بیش از هر شاهی مستوجب خدمت ، بشرطی که خدمت به او روزی به انتها برسد. در مقابل تو به آنان که تو می اندیشی آنان بر من احاطه دارند میگویم و به صراحت و قاطعیت میگویم که قاضی القضاتی شاه مغول بر من بسبار حقیرانه است ... (سکوت میکند) ... تو می بینی که آنان ساکتند، بر من خشم نمی گیرند، برما نظاره میکنند. قاضی شارح در راستگوئی اش چنان صریح است که راستش از هر دروغی بیشتر تردید می آفریند. اکنون صریح ترین کلام راستین مرا بشنو قاضی شارح آرزو میکند در خدمت شیخ الشیوخ باشد تا در خدمت ارغون شاه مغول.زبان تو در مردم نافذ است و زبان من در شاهان. امروز بر من تنها کلمه ای بیاموز،تنها بگو آری

شیخ : کلمه ای می گویم.اگر آموختی کلمه ای دیگر می گویم... آن "رب" است

قاضی : ای شیخ شاهان بر ما مستولی نخواهند ماند

شیخ : بر تو مستولی خواهند ماند مگر آنکه بیاموزی آنچه را که گفتم

قاضی: به اسقبال مرگ نرو، این شاگرد میتواند جانت را حفظ کند

شیخ : نیاموختی

قاضی :  پیروانت مصون خواهند ماند

شیخ : نخواهند ماند ، اگر علیه تو و مانند تو مبارزه کنند جانشان را از کف میدهند و اگر با تو بسازند جانشان را مالشان را و شان انسانیشان را... تا تو هستی ایشان مصون نخواهند ماند

قاضی : آنچه تاکنون انجام داده ام هرگز خیانتی به مردم نبوده است . مغولان دوست تر دارند بدون محاکمه کشتار کنند چنانکه چنگیز چنین میکرد ، تنها عملی که حقیر انجام داده است مهار کردن کشتار آنان با حکمیت و قضاوت بوده است ، آیا این جنایت است یا مهار کردن جنایت؟

شیخ (با فریاد) : محقق جلوه دادن جنایت. که از نفس جنایت موهن تر است.

قاضی : قضاوت من چون تیغی دو دم است که یک دم آن بسمت جنایتکاران است (به شاه اشاره میکند) ...

شیخ (حرف او را با فریاد قطع میکند) : که هر دو دم بسوی مردم است... (با آرامش ) و تو نیاموختی

قاضی : مردم مردم مردم ، سرتاسر تاریخ را انباشته اید از دادخواهی برای مردم و آنان را به کشتار داده اید و سیراب کرده اید از خون آنان تاریخ را ، این تشنه سیراب نشدنی را ... شیخ خلیفه در سبزوار اسیر مرگ شد و تو در نیشابور اسیر مرگ شده ای. این پایان طریقت است مگر اینکه حقیر را به خدمت بپذیری...

شیخ : (لحظه ای سکوت و نگاهی سرد به قاضی) : نیاموختی

قاضی (با عصبانیت) : نیاموختم و نخواهم آموخت ... انا لله و انا الیه راجعون. مرخص بفرمائید... تو به راه مرگ برو و من به راه خود

قاضی بسمت ارغون شاه میرود...

قاضی : از خدای خود نیز سرسخت تر است

عروس: قاضی القضات به شما اجازه داده شد آنچه میخواهید بگوئید.اجازه داده شد زبانتان را چون تیغ بروی شاهان بگشائید . چه نتیجه گرفتید؟

قاضی: شکست خوردم بانو. مبارزه پیوسته دو سویه دارد که یک سوی آن پیروزی است.

به نظر میرسد لحظه ای که قاضی به "مردم" اشاره میکند و میگوید شماها در طول تاریخ مردم را به کشتن داده اید، شیخ بجای جواب دادن (که جوابی هم ندارد) حاشیه میرود و به نیاموختی وی از کلمه رب اشاره میکند که ارتباطی با سوال قاضی ندارد

۱۳۹۲/۵/۲۷ صبح ۱۲:۴۸
تشکر شده توسط : اکتورز, سروان رنو, BATMAN, ژان والژان, مگی گربه, کنتس پابرهنه, پرشیا, سارا, دایی جان ناپلئون, Kathy Day, هایدی, پطرکبیر
ناخدا خورشيد آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۵/۱۳
اعتبار: 19

تشکرها : 645
( 712 تشکر در 47 ارسال )
شماره ارسال: #297

هری کالاهان(کلینت ایستود با صدای سعید مظفری):می دونم داری چه فکری می کنی.داری فکر می کنی پنج تا تیر شلیک کردم یا شیش تا؟راستش خودم هم خاطرم نیست.ولی یه گلوله این مگنوم کله ات رو از جا می پرونه و در جا جونت رو می گیره. حالا می خوای امتحانش کنی؟

هری کثیف

در آن زمان که خرد را سودی نیست ،خردمندی دردمندی ست.سوفوکل
۱۳۹۲/۶/۲ عصر ۱۰:۲۰
تشکر شده توسط : خانم لمپرت, سارا, اکتورز, ژان والژان, زاپاتا, زرد ابری, بانو, سروان رنو, BATMAN, دایی جان ناپلئون, پطرکبیر
Schindler آفلاین
[.....]

شماره ارسال: #298

پدر: مادرت زن نجیبی بود.

دکتر: نجابت وقتی معنا پیدا میکنه که راه دومی هم وجود داشته باشه!

خانه ای روی آب

۱۳۹۲/۶/۳ عصر ۰۲:۰۸
تشکر شده توسط : ژان والژان, پرشیا, اکتورز, سروان رنو, BATMAN, اسکارلت اُهارا, فورست, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, پطرکبیر
Schindler آفلاین
[.....]

شماره ارسال: #299

دکتر: چه دنیای بدی که من آخرین امید یک کسی ام...

خانه ای روی آب

۱۳۹۲/۶/۳ عصر ۰۶:۱۸
تشکر شده توسط : ژان والژان, پرشیا, اکتورز, اسکارلت اُهارا, زرد ابری, Memento, پطرکبیر
فورست آفلاین
سرباز کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۱۰/۲۰
اعتبار: 21

تشکرها : 1637
( 1251 تشکر در 56 ارسال )
شماره ارسال: #300

روانی ___ 1960 ___  psycho 

آلفرد هیچکاک

نورمن : ماهمه در تله های خودمان گرفتاریم. چهاردست و پا درآن گیرکرده ایم وتا آخر عمرنمیتوانیم خلاص شویم.دائما" پنجول میکشیم و چنگ می اندازیم اما به اندازه یک وجب هم تکان نمی خوریم .

ماریون : گاهی اوقات با پای خودمان هم وارد این تله ها میشویم.

Life Is Beautiful
۱۳۹۲/۶/۶ صبح ۱۱:۰۹
تشکر شده توسط : خانم لمپرت, کنتس پابرهنه, بانو, پرشیا, اکتورز, سارا, BATMAN, دایی جان ناپلئون, زرد ابری, Kathy Day, پطرکبیر
ارسال پاسخ