[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 2 رای - 2 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ایمیل بهتر است یا ثروت !!!!!
نویسنده پیام
برو بیکر آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۲/۸/۲۲
اعتبار: 37

تشکرها : 3248
( 6973 تشکر در 203 ارسال )
شماره ارسال: #1
ایمیل بهتر است یا ثروت !!!!!

سلام بر کافه نشینان با صفا

همانطور که مستحضر هستید پس از پایان مراسم قرعه کشی جام جهانی فوتبال و قرار گرفتن تیم ملی کشورمان در گروه F و همگروهی با کشور آرژانتین گروهی از کاربران بی فرهنگ اینترنتی که متاسفانه اغلب از هموطنان عزیزمان بوده اند با مراجعه به صفحه فیس فوک لیونل مسی حسابی ایشان را مورد لطف !!!! قرار دادند. در همین راستا طبق معمول رسانا ها مجددا روی به معقوله فرهنگ سازی در فضای مجازی آوردند.

بروبیکر تقریبا 6 ماه پیش در راستای فرهنگ سازی در همین زمینه و استفاده صحیح از تکنولوژی مقاله ای با نام ایمیل بهتر است یا ثروت در یکی از فرومها نوشت که دیدم یادآوری آن در اینجا نیز خالی از لطف نیست. البته چون اغلب مخاطبین آن فروم نوجوان و جوان بودند با زبانی ساده مطالب را نوشتم و سعی کردم برای جذاب شدن آن در لابلای آن از مطالب طنز استفاده نمایم تا خوانندگان برای خواندن مقاله ترغیب شوند و در حین خواندن لبخندی هم بر لب داشته باشند. مقاله را عینا در اینجا نقل میکنم البته مطلب در تضاد با اهداف کافه است اما اینجا محله چینیهاست و از هر دری سخنی .  امیدوارم دوستان از خواندنش لذت ببرند:

امروز تصمیم گرفتم در خصوص موضوعی که همتون در روز بارها و بارها باهاش سرو کار دارید بنویسم موضوعی بنام ایمیل و اس ام اس و اینکه آیا ما داریم بدرستی از این تکنولوژی روز دنیا استفاده میکنیم یا نه؟ و اینکه آیا برای استفاده صحیح از این تکنولوژی نیاز به فرهنگ سازی هست یا خیر؟و مطابق معمول هم برای اینکه دوستان هنگام خوندن حوصلشون سر نره یه کم هم طنز چاشنیش کردم اونم از نوع مجاز و پاستوریزه امیدوارم مفید باشه .

اوایل ماه رمضون بود صبح که از خونه زدم بیرون آقایی رو دیدم که نیم کیلو پنیر خریده بود و تویه صف نونوایی آنهم از نوع بربری ایستاده بود. با خودم گفتم ما ایرانیها چقدر اعتقاداتمون محکمه تا افطار 12 ساعت مونده و ما از الان در تهیه و تدارک افطاریم. اصولا من آدم مثبت اندیشی هستم نه؟

بگذریم تو حال و هوای خودم بودم که زنگ اس ام اس موبایلم بصدا در اومد طبق معمول یه اس ام اس تبلیغاتی . تا حالا فکر میکردم در سایر کشورهای دنیا هم از ایمیل و اس ام اس دارن به بهترین نحو ممکن استفاده میکنن اما در محل کارم یه خبری توجهمو جلب کرد. خبر در خصوص مردی بود که هرگز ایمیل نفرستاد خبر از این قرار بود:

باد سلیگ یکی از اعضای لیگ برتر بیس‌بال آمریکا در کنفرانس خبری از فوبیای تکنولوژی خود سخن گفته و اعلام کرده هرگز برای کسی ایمیل نفرستاده است. براساس گزارش فاکس، کمیسیونر لیگ برتر بیس‌بال آمریکا هرگز برای کسی ایمیل نفرستاده و هرگز هم قرار نیست این کار را انجام دهد. وی روز دوشنبه در کنفرانسی خبری گفت که نیازی به فراگرفتن نحوه ارسال ایمیل نداشته زیرا هیچ‌وقت نمیخواهد از آن استفاده کند.

وی یکی از معدود افراد قدرتمند در جهان است که در جلسه‌ای عمومی عدم استفاده از تکنولوژی ارتباطاتی مانند ایمیل را تایید کرده‌است. سیلگ در این کنفرانس خبری اعلام کرد اگر کسی بخواهد با من صحبت کند، باید به من زنگ بزند یا یک پیامک بفرستد،‌ایمیل‌ها نمی‌توانند جایگزین جهان مکالمات شوند.

در سال ۲۰۱۱ نیز رئیس یکی از بزرگترین شرکت‌های IT جهان به نام Atos استفاده از ایمیل را در فضای کاری ممنوع اعلام کرد. همچنین رئیس شرکت مشاوره Leadership نیز برای چند هفته استفاده از ایمیل را در محل کار برای کارمندانش ممنوع کرد زیرا به اعتقاد وی خواندن، پردازش کردن، مدیریت کردن، دسته‌بندی کردن و پاسخ دادن به ایمیل‌ها بسیار زمان‌بر است.

یادش بخیر روزای اولی که برای خودم ایمیل ساخته بودم روزی سه بار ایمیلمو چک میکردم. همه رو بدقت میخوندم. زنگ اس ام اس موبایل که بصدا در میومد بلافاصله اس ام اس رو باز میکردم. اما حالا.......
خدائیش چند نفرتون تعداد ایمیلهای باز نشده تو این باکستون چهار رقمی شده. منکه تعداد اس ام اس های باز نشده گوشیم سه رقمی شد. میدونید که چی میگم؟

پسر خالم هفته پیش رفته فیلم گذشته اصغر اسکار خودمونو دیده بعد برای من یه ایمیل زده که من رفتم دیدم اگر تو نرفتی آخر هفته میام برات تعریف میکنم. یکساعت بعد یه اس ام اس داده که ایمیلتو چک کن برات یه ایمیل زدم. بعد نیم ساعت بعد بهم زنگ زده که یه اس برات فرستادم خوندی؟؟؟؟؟؟؟ یعنی اطلاع رسانی سه جانبه و با تمام قوا. خدا چنین پسرخاله ای نصیبتون نکنه.(فامیله داریما)

یعنی خارجیها تمام افتخار و زرنگیشون این بود که بیان و از ترکیب سه کلمه 
Short Message Service
به عبارت مخفف اس ام اس برسن اصلا فکرشم نمیکردن که ما ایرانیها از اونها زرنگتریمو میایم مخفف اونها رو دو باره مخفف میکنیم و میگیم یه اس دادم خوندی؟ گاهی وقتها فکر میکنم معلم ادبیات دوران دبیرستان ما خیلی چیزها رو به ما یاد نداد. یعنی مخفف یه مخفف چی میشه؟ تازه ما پنج شنبه ها هم میرفتیم مدرسه. یه روز اگر وقت کنم میخوام برم آموزش و پرورش پول پنج شنبه هایی که رفتم مدرسه رو ازشون بگیرم. یعنی کلا زبان فارسی سرشاره از همین کلی گوییها. فقط تو ایرانه که میتونن بجای سریع برو فلان چیز رو بگیر و بگرد یه کلمه بگیم اومدیا.

بگذریم نمی دونم داستان زندگی عجیب آبدرچی مایکرو سافت رو که ایمیل بلد نبود بزنه رو شنید یا نه:

مرد بیکاری برای سِمَتِ آبدارچی در مایکروسافت تقاضا داد. رئیس هیئت مدیره با او مصاحبه کرد و تمیز کردن زمینش رو – به عنوان نمونه کار- دید و گفت: «شما استخدام شدین، آدرس ایمیلتون رو بدین تا فرم‌های مربوطه رو واسه‌تون بفرستم تا پر کنین و همینطور تاریخی که باید کار رو شروع کنین…

مرد جواب داد: «اما من کامپیوتر ندارم، ایمیل هم ندارم!»

رئیس هیئت مدیره گفت: «متأسفم. اگه ایمیل ندارین، یعنی شما وجود خارجی ندارین. و کسی که وجود خارجی نداره، شغل هم نمیتونه داشته باشه.»

مرد در کمال نومیدی اونجا رو ترک کرد. نمیدونست با تنها ۱۰ دلاری که در جیبش داشت چه کار کنه. تصمیم گرفت به سوپرمارکتی بره و یک صندوق ۱۰ کیلویی گوجه فرنگی بخره. یعد خونه به خونه گشت و گوجه فرنگی‌ها رو فروخت. در کمتر از دو ساعت، توانست سرمایه‌اش رو دو برابر کنه. این عمل رو سه بار تکرار کرد و با ۶۰ دلار به خونه برگشت. مرد فهمید میتونه به این طریق زندگیش رو بگذرونه و شروع کرد به این که هر روز زودتر بره و دیرتر برگرده خونه. در نتیجه پولش هر روز دو یا سه برابر میشد. به زودی یه گاری خرید، بعد یه کامیون و به زودی ناوگان خودش رو در خط ترانزیت (پخش محصولات) داشت…

پنج سال بعد، مرد دیگه یکی از بزرگترین خرده فروشان امریکا شد. شروع کرد تا برای آینده خانواده‌اش برنامه‌ریزی کنه و تصمیم گرفت بیمه عمر بگیره. به یه نمایندگی بیمه زنگ زد و سرویسی رو انتخاب کرد. وقتی صحبتشون به نتیجه رسید، نماینده بیمه از آدرس ایمیل مرد پرسید. مرد جواب داد: «من ایمیل ندارم.»

نماینده بیمه با کنجکاوی پرسید: «شما ایمیل ندارین، ولی با این حال تونستین یک امپراطوری در شغل خودتون به وجود بیارین.. میتونین فکر کنین به کجاها میرسیدین اگه یه ایمیل هم داشتین؟» مرد برای مدتی فکر کرد و گفت:

آره! احتمالاً میشدم یه آبدارچی در شرکت مایکروسافت…

حالا صبح تا شب برید دنبال یادگیری تکنولوژی. متاسفانه یا خوشبختانه ما در دوره ای داریم زندگی میکنیم که سرعت تکنولوژی خیلی سریع تر از اونیه که بتونیم بهش برسیم
بیچاره بچه های ما! میگین چرا؟ چون نه میتونن تو کامپیوتر فایل مخفی کنن. نه میتونن یواشکی اس ام اس بدن . نه میتونن برن کتابخونه نه خونه دوستشون . خلاصه از هر جهت حساب کنید سرویسه سرویسن، چون خودمون آخرشیم دیگه ماشاا

با اینحال گاهی فکر میکنم ما از این ظرفیتهای تکنولوژی درست استفاده نمی کنیم. خود من پارسال رفته بودیم مهمونی و بابام رفته بود بالای منبر و جوری روشن شده بود که مگه خاموش میشد. من که حوصلم سر رفته بود با خودم گفتم اینجاست که باید از تکنولوژی کمک بگیرم با موبایلم یه اس ام اس براش زدم که بابا داره دیر میشه سخنرانی رو تموم کن بریم اس ام اس رو که فرستادم  وسط سخنرانی بابام موبایلش زنگی زد که انگار یه تریلی 18 چرخ میخواد از تو پذیرایی خونه رد بشه. سخنرانیشو قطع کردو موبایلش رو ازجیبش در آوردو عینکش و زد به چشماش و بعد از یکی دوبار موبایلو جلو عقب بردن رو کرد به من و گفت : تویی بابا   باشه بابا الان حرفهام تموم میشه میریم. فکر کنم لازم نباشه تلفیقی از رنگ لبو و چهره خودمو براتون تجسم کنم چون خودتون زودتر تجسم کردین (باباست داریما) یعنی یه بارم که اومدم از تکنولوژی استفاده کنم اینطوری شد.

هفته پیش یه صندلی و دوتا متکا گذاشتم زیر پام که از بالای کمد تو خونه یه چیزی بردارم. تو همین حین زنگ اس ام اس موبایلم بصدا در اومد. خواهر کوچیکم (9 سالشه) گوشیمو برداشته میگه برات اس ام اس اومد بخونم. گفتم بخون بازم یه اس ام اس تبلیغاتی برام اومده بود. خط اولشو خوند : ویژه آقایان یعنی هنوز یادم نمیاد از روی صندلی افتادم یا خودم اومدم پایین که گوشی رو از دستش بگیرم.
بازم دمشون گرم به همین دو کلمه اکتفا کرده بودنو یه شماره تلفن داده بودن. یعنی تا همین امروز هنوز مشغول توضیح دادن به خواهرم هستم که این ویژه آقایون یعنی چی؟

باور کنید این تکنولوژی جدید ایمیل و اس ام اس و موبایل شده یه ویروس تو زندگی بعضیها. نمیدونید بنیان چه خونواده ها که وقتی آقای خونه جهت استحمام به حمام تشریف بردند فرو پاشیده شده. یه همکار دارم دو تا بچه داره میگم بزرگترین معضل زندگیت چیه میگه اینکه برم حموم و موبایلمو رو میز تلوزیون جا گذاشته باشم. گرفتین که .دیدم که میگما!!!

همین پسر خاله خودم که معرف حضورتون هست سه ماه پیش بعد از یکدوره یکهفته ای اعتصاب غذا(بخدا از نوع غیر 30 یا 30 ) بالاخره باباشو راضی کرد یه سامسونگ گالکسی اس چهار براش بخره هفته پیش میگفت مامانش تو آشپزخونه داشت میرزا قاسمی درست میکرد و یه گوشکوب دستش گرفته بود و هی داشت بادمجونها رو میکوبید باباش اومده اس چهارشو تو یه دست گرفته و گوشی خودشو تو یه دست دیگه و میگه الان این گوشی تو چه فرقی با گوشی من داره که 2 میلیون بابتش از من پول گرفتی خالم از تو آشپز خونه گفت به اون گوشی روزی 10 تا دختر زنگ میزنه ولی به گوشی تو اگر یکی زنگ بزنه گوشی و صاب گوشی رو با همین گوشکوب خوردو خاکشیر میکنم میگه بابام گوشیمو بهم داد رفت تو تراس سه ساعته داره گلدونها رو آب میده از اون روز تا حالا از 5 متری گوشی منم رد نمیشه (خاله ست داریما)

بابام هروقت گوشیش زنگ می خوره به من میگه برو بیارش .... یه جورایی با رکس احساس همزادپنداری می کنم یعنی یه اینطور آدامهایی دور و بر من جمع شدن.

دختر دائیم تازه ترم یک دانشگاهست اونهم مهندسی کامپیوتر به خودم گفتم دوران سلطنت من تو فامیل در خصوص فن اوری اطلاعات چند وقت دیگه تموم میشه هفته پیش بهم زنگ زده میگه مدل لپ تاپت چیه میگم واسه چی میپرسی؟ میگه میخوام به بابام بگم یه مدل بالاترشو واسم بخره. منو میگی... یعنی به روش غیر مستقیم میخواد بگه تا چشات دربیاد. مقاله شاید برای شما هم اتفاق بیوفته منو تو موبایلستان خونده بود رفته یه دل خریده بدون گارانتی و ویندوز بهم زنگ زد که بیا روش ویندوز نصب کن زودتر بیا میخوام ایمیلهامو چک کنم .با خودم گفتم هیچی دیگه پوز و پوز زنیه اگر چهارتا سوال خیلی تخصصی کنه چی بگم؟ 

کار نصب که تموم شد بهم گفت مای کامپیوتر هم روش نصب کن تو دلم گفتم آخیش این آدم حالا حالا ها طول میکشه تا به من برسه. کارم که تموم شد گفتم با کدوم مرورگر راحتی فایر فاکس – اپرا – اکسپلورر ؟ بهم گفت همونی که اولش گوگل و باز میکنه. (دختر دائیه داریما) اونوقت این آدم داره لحظه شماری میکنه که زودتر بره ایمیلاشو چک کنه

با اینحال نمیدونم شما از این تکنولوژی چجوری دارین استفاده میکنید. البته اعتراف میکنم که خیلیها بخاطر سرعت وحشتناک اینترنت تو مملکتمون ترجیح میدن بیشتر اس ام اس رو جایگزین ایمیل کنن (هرچند هر کدوم جایگاه خاص خودشونو دارن). گاهی وقتها فکر میکنم اگر پیاده برم از مدیر عامل گوگل یه سوال کنم زودتر جواب سوالمو میگیرم تا از طریق سرچ گوگل. تنها از یه چیز این گوگل پلاس خوشم میاد اینه که این عربها جونش در میاد تا بگن گوگل پلاس.

بابام همیشه میگه دوست داشتم تو دوران پدرم زندگی میکردم. عجیب اینکه منم یکی از آرزوهام اینه که تو دوران پدرم زندگی میکردم. اما اگر یه روزی بچه من بگه دوست داشتم تو دوران بابام زندگی میکردم با پشت دست چنان میزنم تو دهنش که اصلا زندگی کردن یادش بره.

امیدوارم لذت برده باشید. شوخیهایی که تو مقاله کردم فقط بقصد عوض کردن حال و هواتون بود تا یه کم متفاوت با سایر مقاله ها باشه فقط عاجرانه ازتون میخوام از تکنولوژی و اینترنت و بلوتوث درست استفاده کنید و فرهنگ استفاده از آن را به دیگران هم بیاموزید

در پایان همینقدر بگم که به جای اینکه به گذشته نگاه کنید و افسوس بخورید، به آینده نگاه کنید و مایوس شوید ! الان قشنگ به زندگی‌ امیدوار شدین یا بیشتر توضیح بدم؟؟

۱۳۹۲/۹/۱۹ عصر ۱۰:۱۵
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : پرشیا, BATMAN, بانو, فورست, اندی دوفرین, سروان رنو, سرهنگ آلن فاکنر, سارا, اسپونز, شیخ حسن جوری, زرد ابری, Memento, واتسون
برو بیکر آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۲/۸/۲۲
اعتبار: 37

تشکرها : 3248
( 6973 تشکر در 203 ارسال )
شماره ارسال: #2
RE: ایمیل بهتر است یا ثروت !!!!!

لطفا بلوتوث خود را با احتیاط روشن کنید!!!!!

در ادامه بحث ایمیل بهتر است یا ثروت 4 ماه پیش مجددا در فروم موبایلستان در راستای فرهنگسازی استفاده از تکنولوژی مقاله ای با عنوان بالا نوشتم که دیدم آوردنش در اینجا خالی از لطف نیست.

این مقاله را نیز در آنجا به دو بخش تقسیم کردم بخش اول نکات فنی و تخصصی در خصوص پیدایش بلوتوث و در بخش دوم به معضلات و مزایای آن اشاره نمودم و همانطور که قبلا هم عرض کردم  از انجا که اغلب خوانندگان آن سایت قشر نوجوان و جوان هستند سعی کردم در بخش دوم با استفاده از معقوله طنز مطلب را پیش ببرم تا حوصله  کسی از خواندن مطالب سر نرود. مطالب بخش اول کاملا تخصصی است اما مطالب بخش دوم را حتما بخوانید:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: bloot.jpg مشاهده: 48 حجم: 7.2 کیلو بایت

امروز تصمیم گرفتم کمی در خصوص بلوتوث براتون مطلب بنویسم. و همچنان طبق معمول هردفعه با کمی چاشنیه طنز سالم. هرچند برخی از مطالب بکار رفته در متن مقاله خارج از موضوعه اما برای اینکه دوستان حوصله کنند و مطلب را کامل بخونند از این نوع طنز ها استفاده کردم تا از خوندن مطالب خسته نشوند . 

اغلب شما هنگام كار با كامپيوتر و اتصال تجهيزات جانبي مورد نياز خود توسط كابل به آن، مشكلات زيادي را تجربه كرده اید و شايد به دنبال راه حلي، جهت حل اين مشكلات نيز بوده اید. اصلي ترين اين مشكلات شلوغي ميز كار و مديريت تجهيزات مي باشد. شايد اولين راه حلي كه به ذهن متخصصان خطور کرد استفاده از Infrareds يا امواج Microwave و ... بود. بلوتوث به عنوان يك راه حل متفاوت ديگر جهت برقراري ارتباط بين دستگاه هاي الكترونيكي كه در مجاورت و نزديكي يكديگر قرار دارند، مورد استفاده قرار مي گيرند.

تكنولوژي بلوتوث موفق ترين تكنولوژي ارتباطي بي سيم برد كوتاه «Short Range Wireless Communication» مي‌باشد كه در بيليون ها دستگاه مانند تلفن هاي همراه، هدست ها، هدفون ها، تجهيزات پزشكي، كنسول هاي بازي، پخش كننده هاي موسيقي و فيلم قابل حمل «Portable Media Player» و ... مورد استفاده قرار گرفته اند.

يكي از نقاط قوت بلوتوث، سهولت در برقراري ارتباط با ساير دستگاه‌هاي موجود در مجاورت خود مي باشد. بلوتوث برخلاف Wi-Fi 
« استاندارد شبكه سازي بي سيم 802.11b» كه اغلب كاربران را وا مي دارد كه به طور دستي يك سيگنال راديويي را پيدا كند و سپس هويت خود را اثبات كند، كار زيادي بر عهده كاربر قرار نمي دهد. فقط كافيست دو دستگاه داراي بلوتوث را در محدوده يكديگر قرار داده و باقي كارها بطور خودكار انجام خواهد شد.

بلوتوث در واقع ريز تراشه اي است كه در يك فركانس مشخص عمليات شناسايي ديگر دستگاه هاي بلوتوث دار،
بر قراري ارتباط با آنها و ارسال اطلاعات به آنها را انجام مي دهد. ريز تراشه موجود در واقع يك دستگاه فرستنده - گيرنده «Transceiver» مي باشد كه از امواج راديويي در طيف فركانس 2.4 گيگاهرتز براي انتقال سيگنالهاي صوتي و داده اي بين وسايل بلوتوث دار بهره مي گيرد.

از كاربردهاي اين تكنولوژي مي توان به موارد زير نيز اشاره نمود:
1 - ايجاد يك شبكه بي سيم براي چند كامپيوتر با پهناي باند كوچك
2 - دستگاه هاي اندازگيري و تست
3 - استفاده از ابزارهاي پزشكي
4 - استفاده در گيرنده هاي GPS
5 - استفاده در اتومبيل به عنوان هندزفري موبايل
6 - استفاده در كنترل از راه دور تلويزيون به جاي اينفرارد
7 - استفاده در پلي استيشن سه و نينتندو به عنوان اهرم كنترل خود
8 - استفاده در وسايل كمك شنوايي

کلمه بلوتوث ریشه دانمارکی دارد و از نام پادشاه دانمارک در سال‌های 940 تا 986 گرفته شده است.
ا یده اصلی ایجاد سیستم ارتباطی یکپارچه بین وسایل الکترونیکی با یک استاندارد کلی در سال ۱۹۹۴ توسط شركت موبایل اریکسون ارائه شد. جالب است بدانید ریاست این پروژه انقلابی را زنی ایرانی به نام ماریا خورسند بر عهده داشت. ماریا خورسند، یكی از مدیران مشهور صنعت آی تی جهان است.
ماریا خورسند در زمان مدیریت خود در شركت اریكسون سوئد، مدیریت این پروژه را به عهده گرفت و به او لقب مادر معنوی تكنولوژی بلوتوث داده شد

يكي از جالب ترين نكات درباره اين تکنولوژی روشي است كه وسايل مجهز به سخت افزار های بلوتوث به طور خودكار و هوشمند يكديگر را تشخيص مي دهند ، به تبادل اطلاعات می پردازند و داده ها را به وسیله نرم افزار مدیریت ارسال BLUETOOTH شما يا بدون دخالت شما منتقل می کند.

به صورت کلی در خصوصيات ارسال بلوتوث يك ارتباط راديويي با برد كوتاه تعريف شده است. این برد در حالت عادی 10 متر میباشد.
اين استاندارد هم چنين يك برد متوسط ارسال بلوتوث 100 متري را نیز تعريف كرده است ، اما کمتر به كار مي رود ، چون به توان وهزينه بيشتري احتیاج دارد.
هر وسيله ای که تکنولوژی بلوتوث را دارا است حاوي يك سخت افزار فرستنده / گيرنده مربعي 4 سانتيمتري است كه در باند فركانس راديويي ISM يا صنعتي ، علمي ، پزشكي کار مي كند.

طراحان اين فركانس ارسال را بدين جهت انتخاب كردند كه در سراسر جهان به رايگان و سهولت در دسترس است و محدوديتهاي داشتن مجوز را ندارد .

بلوتوث از لحاظ نظري امکان ایجاد پهناي باند يك مگابايت در ثانيه را دارد ، كه معادل سرعتي نزديك به 723 كيلوبيت در ثانيه است.
اين سرعت گرچه خيلي بالا نيست ، اما براي انتقال داده ها بين وسايل خانگی و دسترسي به اينترنت كافي است.

بلوتوث يك زبان مشترك بين وسايل مختلف مي سازد كه به آنها امكان مي دهد كه به آساني با هم ارتباط برقرار كنند و بهم وصل شوند.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: bloot3.jpg مشاهده: 56 حجم: 8.0 کیلو بایت

نمی خوام زیاد وارد بحث تخصصی نحوه شکل گیری و انواع نسخه های آن و میزان امنیت آن شوم چون در این مقاله هدف دیگه ای دارم و آن چیزی نیست بجز نحوه استفاده از این تکنولوژی در کشور خودمون و عدم استفاده صحیح از آن و مقدمه بالا پیش درآمدی بود از نکات فنی در خصوص بلوتوث و تاریخچه و کاربردهای آن.

در کشور ما خودتون بهتر میدونید که بیش از 80 درصد مورد استفاده بلوتوث معطوف شده به ارسال عکس و موزیک و کلیپ بین دیوایسها .حالا محتویات این عکسها و کلیپها چی هستند بماند.

چند وقت پیش رفته بودم پیش استاد یکی از دروس عمومی تویه دانشگاه قدیمیم . روی گوشیم لانچر SPB SHELL نصب بود و استاد از این لانچر خوشش اومد و ازمن خواست که بقول خودش برنامشو براش ببرم تا رویه گوشیش نصب کنم. گفتم استاد همین الان همراهم هست لطفا بلوتوث موبایلتونو روشن کنید. چنان با تعجب بهم نگاه کرد که انگار میخوام با گوشیم آب طالبی براش درست کنم. گرفتین که. استاد فکر میکرد بلوتوث فقط برای انتقال عکس و فیلمه (استاد دانشگاه ست داریم ما).

تویه مترو یا استادیوم کافیه یه سرچ کنید. آدم از اسامی انتخاب شده گوشیها گاهی اوقات چنان خجالت میکشه که نگو و نپرس. حالا اگر ارسال فایل یکی از این اسامی نگو و نپرس را آدم اکسپت کنه دیگه خودتون پی ببرید چی قراره بیاد.

از بد روزگار چنان اسم بلوتوث تو جامعه بد در رفته که وقتی به یکی میگی بلوتوثتو روشن کن اطرافیانت فکر میکنن الان دارید مواد مخدر رد و بدل میکنید.

طرح تبلت دانش آموزی رو که یادتونه
(مقاله ای در همینخصوص چندی پیش نوشتم که در آن اشاره شده از سال بعد دانش آموزان باید بجای کیف و کتاب با خود تبلت حمل کنند). یکی از مولفه های مهم آموزش وپرورش در ورود این ابزار به کلاسهای درسی استفاده از گجتی هست که فاقد بلوتوث باشه. یعنی بجای اینکه بیایم فرهنگ صحیح استفاده از این ابزار رو از پایه به بچه های دبستانی یاد بدیم از همین الان داریم بهشون میگیم بلوتوث ابزاریست بسیار بد که فقط جهت استفاده خلاف کاربرد دارد.

همونطور که تو مقاله ایمیل بهتر است یا ثروت
 به عدم استفاده صحیح از اس ام اس اشاره کرده بودم اینجا هم در استفاده صحیح از این تکنولوژی یه جورایی داریم به بیراهه میریم.

پدر بزرگم برای خودش یه گوشی دست دوم از فک و فامیل با خط ایرانسل گرفته که هر وقت بیرون میره بچه هاش نگرانش نشن و از حالش خبر دار بشن. هر وقت میرم خونشون انگار وزیر مخابراتو گیر آورده باید بشینم یکی یکی اس ام اس هاشو براش بخونم و توضیح بدم. یه روز میخوام برم دفتر ایرانسل بهشون بگم یا برای پدر بزرگ من دیگه اس ام اس نفرستن یا اگر میفرستن لطف کنن خودشون برن براش توضیح بدن با این طرح های جور واجورشون که خودم باید 6 ساعت فکر کنم این طرحشون با اون طرحشون چه فرقی داره تا بعد بتونم برای پدر بزرگم توضیح بدم. 

کاری نداریم یه بار موبایلشو چک کردم یه چیزایی از تو موبایلش در آوردم که نگو و نپرس.
شاخ درآورده بودم . خلاصه کاشف بعمل اومد که صبحها که میره پارک هر پیغام دریافت فایلی که توسط بلوتوث از سوی جوانان رشید اما بیکار این مملکت برای اطرافیان ارسال میشه رو با یه YES ناقابل پاسخ میده دلیلش هم این بود که دختر دائیم گوشیه اسبقشو که میخواسته بندازه دور داده به پدربزرگم و احتمالا بلد نبوده قبلش اسم دیوایس رو که به اسم خودش گذاشته بود تغییر بده و ...

بخش اعظم وقت نسل جدید در تکنولوژیهای آی تی مثل استفاده از اینترنت و اس ام اس و بلوتوث و ....... نمی دونم بگم داره تلف میشه یا داره بروز میشه.

همین پسر خاله من که معرف حضورتون هست. امروز بهم زنگ زده میگه این ویندوز عجب قابلیتهایی داره ها میگم چطور مگه؟ میگه هیچی دیشب بابام سرزده در اتاقمو باز کرده یه ساعت بالای سر من وایساده میگه میخوام ببینم تو با این کامپیوترت چه غلطی میکنی که تا نصف شب دل ازش نمیکنی. اونوقت منم مجبور شدم یکساعت تمام هلپ ویندوز و بخونم. یعنی این آدم یه ساعت نمی تونست یه استفاده مفید دیگه از این کامپیوترش ببرها. وقتی میشینه پای کامپیوتر فیلمیه واسه خودش
مثل این شوفر اتوبوسا یه فلاسک چایی میزاره پایین میز کامپیوتر، همینطور که نگاش به مانیتوره خم میشه میارش بالا … انگار قراره ماشین از جلو بیاد.

حالا تصور کنید نسل بعدی قراره از کلاس اول دبستان (طبق طرح تبلت دانش آموزی آموزش و پرورش ) تبلت به دست بشه. خواهر 9 سالمو که یادتونه. یه شب اومدم بشینم پشت میز کامپیوتر دیدم یه کاغذ چسبونده روی مونیتور روش نوشته بود هر وقت زلزله اومد نوشته پشت مانیتورتو بخون. از رو صندلیم بلند شدم ببینم پشت مانیتورم چه خبره. دیدم یه کاغذ دیگه چسبونده پشت مانیتور روش نوشته: خره گفتم هر وقت زلزله اومد بخون . اینا رو که بنظرتون تو مدرسه یاد نگرفته که. حتما بازم دارید میگید عجب آدم مثبت اندیشیه.

بابام دیشب اومده بالا سرم یه تیکه از ملودی یه آهنگو با دهنش میزنه میگه میتونی از تو اینترنت پیداش کنی نه جون من پیداش میکنی؟! یعنی مثل مهران مدیری دنبال یه دوربین میگشتم که زل بزنم توش. بعد از اتاقم که داره میره بیرون میگه پیداش کردی واسم بلوتوث کن.

در مورد فک و فامیلمون و استفاده از تکنولوژیشون دیگه چیزی نگم بهتره. فقط همینقدر بگم دو هفته پیش که وسط چله تابستون نصف شب تهران بارون اومد و آسمون رعد و برق میزد مادرم اومده منو بیدار میکنه میگه برو از تو تراس لباسها رو جمع کن خیس نشن. میگم آخه چهار تا تیکه لباس چیه که منو بیدار میکنی میگه دیشب اخبار گفت تو کرمان رعد و برق زده یه نفر رو کشته من میترسم تو برو . یعنی گاهی فکر میکنم نکنه منو از تو زنبیل تویه رودخونه گرفتن آوردن خونه.

میگن خدا هر کی رو دوست داره بیشتر امتحان میکنه ... اینطوری که من حساب میکنم خدا عاشقمه..!
خدایا وقت کردی بی زحمت مسیر زندگی ما رو بررسی مجدد کن!
قسمت آسفالتش افتاده رو دهن من. 
جدیدا اونقدر بد شانس شدم که میترسم حتی اگر هندونه هم بخورم باید پای لرزش بشینم وای به حال خربزه.

بگذریم ...با ورود تکنولوژی به زندگی روزمره ما کم با زبون فارسی خودمون مشکل داشتیم این فینگلیش هم اومد شد قوز بالا قوز یعنی وقتی یکی اس ام اس میده میزنه BAGHALI نمیدونم باید بخونیم بقالی یا بخونیم باقالی یا بخونیم بغلی. 

يارو تو فییس بوکش نوشته:
من ديكته اين كلمه رو بلد نيستم يكي كمكم كنه
غبراق ، غبراغ ، قبراق ، قبراغ . . . ؟؟

بعد يكي زيرش كامنت گذاشته
“ ghebragh “ 
حرکتو داشتین که. جهت اطلاعتون باید بگم در زبان شیرین فارسی :

شیشه رو نمی‌شه غلط نوشت
«دوغ» رو می‌شه ۱ جور غلط نوشت
«غلط» رو می‌شه ۳ جور غلط نوشت
«دست» رو می‌شه ۵ جور غلط نوشت
«اینترنت» رو می‌شه ۷ جور غلط نوشت
«سزاوار» رو می‌شه ۱۱ جور غلط نوشت
«زلزله» رو می‌شه ۱۵ جور غلط نوشت
«ستیز» رو می‌شه ۲۳ جور غلط نوشت
«احتذار» رو می‌شه ۳۱ جور غلط نوشت
«استحقاق» رو می‌شه ۹۵ جور غلط نوشت

... و «اهتزاز» رو می‌شه ۱۲۷ جور غلط نوشت.....!

بازم بگم یا کافیه
واقعا چطور شد که ما تونستیم دیکته یاد بگیریم..؟!؟ تازه ما پنج شنبه ها هم میرفتیم مدرسه ...........  خیل خوب بابا میدونم تکراریه.

در مجموع دوستان خوب من بلوتوث - اینترنت - فیس فوک - اپل - سامسونگ - سونی و .....   اومدن تا در خدمت ما باشند نه بلایی باشند در زندگی مردم. از این تکنولوژیها اگر درست استفاده کنید دنیای زیبایی خواهیم داشت. مخترع دینامیت آنرا اختراع کرد تا بشر بتواند به لطف آن به اعماق معادن و زمین دست پیدا کند باور کنید حتی فکرش را هم نمی کرد یه روزی یکنفر با عملیات انتحاری بخواد .........   گرفتید که!!!!!

شاد و پیروز و سربلند باشید

۱۳۹۲/۹/۲۱ عصر ۰۱:۵۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : پرشیا, بانو, سرهنگ آلن فاکنر, BATMAN, اسپونز, شیخ حسن جوری, زرد ابری, واتسون
ارسال پاسخ