[-]
جعبه پيام
» <باسکرویل> سلام و روز بخیر. اگر در مورد یافتن یک انیمیشن قدیمی پخش شده از تلویزیون سؤال داشته باشم، در کدوم قسمت باید درج کنم؟
» <سروان رنو> آقا حظ کردیم از این نسخه "افسانه سه برادر" ... http://cafeclassic5.ir/thread-509-post-4...l#pid44959
» <رابرت> ژانر "علمی- تخیلی" در خاطرات سودا زده من http://cafeclassic5.ir/thread-1150-post-...l#pid44946
» <دون دیه‌گو دلاوگا> همیشه از نوشته‌های محققانه شما استفاده کرده‌ام مراد بیگ عزیز. پُست شما درباره کارلو لوی و "مسیح هرگز به ..." هم عالی بود
» <مراد بیگ> سپاس از دوست گرانقدرمان جناب دون دیگو دلاوگا ، لطفتان پایدار و تشکر مجدد از دو عزیز یابنده عنوان فیلم و مترجم اثر که تماشای مجدد آن را بر ما هموار نمودند .
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در زیرنویس فارسی، همان ابتدا به نام دوستی که یابنده‌ی عنوان اصلی این فیلم بود اشاره شده است. روزی که نام این فیلم در کافه کشف رمز شد را هنوز در خاطر دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> دوستان، این پُست واقعاً ارزشمند است؛ هم بخاطر زیرنویس اختصاصی فیلم-اش و هم قدردانی-اش از یکی از دوستان ارجمندمان در کافه. زنده باد! http://cafeclassic5.ir/thread-46-post-44...l#pid44037
» <مارک واتنی> ارادت شارینگهام عزیز. شما لطف دارید. کارتون خانواده وحوش تمام زحماتش بر عهده پدرام عزیز بوده. بنده کار خاصی نکردم
» <مموله> سپاس از دکتر پدرام برای سینک کارتون روبوتک
» <شارینگهام> درود و سپاس از تمام دوستان ، به خصوص Dr.Pedram و مارک واتنی عزیز بابت یافتن کارتون های قدیمی
Refresh پيام :


نظرسنجی: نظر شما در خصوص روند بازسازی سالن های سینما چیست؟
با تخریب کامل سینما و ساخت سینمایی مدرن بجای آن موافقم.
با بازسازی سینما و تعویض تجهیزات آن بدون تخریب کامل سینما موافقم.
با هرگونه تغییر و بازسازی سینماهای قدیمی مخالفم.
[نمایش نتیجه]
توجه: این یک نظرسنجی عمومی است و کاربران میتوانند گزینه ای که به آن رای داده اید را مشاهده کنند.
ارسال پاسخ 
 
رتبه موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازسازی سالن های سینماهای قدیمی آری یا نه ؟!
نویسنده پیام
سرهنگ آلن فاکنر آفلاین
رحمت الله علیه
*

ارسال ها: 58
تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۲/۸/۲۳


تشکرها : 1574
( 840 تشکر در 29 ارسال )
شماره ارسال: #14
RE: بازسازی سالن های سینماهای قدیمی آری یا نه ؟!

روز گذشته  در یکی از کلاسهای درسم موضوع بازسازی مدارس از سوی دانش آموزان مطرح گردید و خیلی جالب بود که اغلب متفق القول بودند که به حال پدران خود قبطه می خورند و می گویند با تعاریفی که پدرانشان از مدارس قدیمی و نیمکتهای چوبی و بخاریهای نفتی و تخته سیاه و گچ و تخته پاکن می کنند اعتقاد داشتند صفا و صمیمیت و انگیزه های درس خواندن در آن مدارس بیشتر بوده و دوست داشتند دوران تحصیل پدران خود را تجربه کنند تا درس خواندن در مدارس فعلی. هرچند معتقدم این طرز فکر دانش آموزانم کاملا احساسی بود اما باعث گردید تا یکبار دیگر نظرات دوستان را در تاپیکی که بروبیکر عزیز تقریبا یکسال پیش در خصوص بازسازی سینماهای کشور ایجاد نموده بودند را مطالعه کنم. بیش از 58 درصد از دوستانی که در نظر سنجی شرکت نمودند دوست دارند سینماها مانند آثار باستانی به همان صورت باقی بماند و صرفا بازسازی و ترمیم گردند. ایده جالبی است اما جالب است بدانید که در اغلب شهرهای کشورمان موضوع بازسازی سینما ها در دستور کار دوایر دولتی قرار گرفته است لکن به شیوه گزینه اول.

کلا پس از تحقیقاتی که نمودم به این نتیجه رسیدم که دیگر سینما داری به سبک و شیوه سابق در این مقطع زمانی توجیه اقتصادی ندارد و سینماها یکی پس از دیگری پس از تخریب تبدیل به پردیسهایی با عنوان مجتمع فرهنگی - تجاری می گردند. در این شیوه یک سالن سینما تبدیل به سه یا چهار سالن می گردد. بنابراین نوستالوژی را فراموش کنید زیرا در آینده ای نزدیک خواهید دید که دیگر هیچ اثری از سینماهای سابق نخواهد بود.

در اغلب شهرستانها پروژه بازسازی یا متوقف گردیده یا همچنان به درازا کشیده شده است و یا .... به گوشه ای از اخبارهای بازسازی سینماها در طی سه سال گذشته توجه فرمایید:

استان قم :

سینما استقلال قم از سال 1385 تا کنون در نوبت بازسازی قرار گرفته است و اکنون بعد از گذشت 8 سال خبری از بازسازی این سینما نیست و درهای این سینما به بهانه بازسازی به روی مردم بسته گردید. اما سینما ملل در قم تبدیل به یک سینما با سه سالن می گردد

استان کرمانشاه:

سینما پیروزی کرمانشاه دو سال قبل جهت بازسازی کاملا تخریب گردید اما این پروژه هم اکنون متوقف شده است . سینمای پیروزی یمی از قدیمی ترین سینما های کرمانشاه بود و قرار بود پس از تخریب به یک مرکز چند منظوره تبدیل گردد. در همین استان نیز سینما فرهنگ بازسازی می گردد و دارای دو سالن نمایش می شود.

استان کرمان:

سینما نور کرمان بصورت نمادین افتتاح می شود!!!!! مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در مراسم نمادین!!!!! افتتاح این سینما می فرمایند که 100 میلیون تومان !!!!!!! یارانه برای بازسازی این سینما می پردازند. اغلب کرمانی ها از این سینما خاطره دارند. حتی خود مدیر کل محترم می فرمایند آخرین فیلمی که در این سینما دیده اند فیلم کانی مانگا بوده است و بهترین خاطره ایشان نیز خوردن ساندویچ کالباس در این سینما بوده است.

استان ایلام :

سینما قدس ایلام قرار است کاملا تخریب شود و بجای آن یک مرکز فرهنگی تجاری ساخته شود. دلیل آن نیز مستهلک شدن ساختمان سینما عنوان گردیده است. دیگر سینمای این شهر بنام سینما آبدانان نیز بخاطر تغییر کاربری تعطیل می باشد.

استان فارس:

سینما پرسیا در شیراز با قدمت 75 سال سال گذشته به دلیل ایمن نبودن و بازسازی تعطیل گردید. البته این سینما چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است . در سال 86 دوست و چهل و پنج میلیون تومان جهت بازسازی به این سینما کمک شد. همزمان 500 میلیون نیز از سوی مالکان تزریق گردید اما معلوم نیست با وجود 750 میلیون تومان هزینه در سال 86 چرا این سینما مجددا نیاز به بازسازی دارد؟

استان آذربایجان شرقی:

سینما آزادی در تبریز نیز قرار است کاملا تخریب شود و بجای آن یک مجتمع فرهنگی - تجاری - تفریحی ساخته شود. فرسوده بودن بافت ساختمان و تجهیزات سینما دلیل چنین تصمیمی می باشد.

استان لرستان:

سینما استقلال خرم آباد با قدمت چهل ساله کاملا تخریب می گردد و سپس با صرف شش میلیارد ریال هزینه تبذیل به یک سینمای جدید با دو سالن نمایش می شود. در طبقه اول این سینما 317 صندلی و در طبقه دوم آن 160 صندلی نصب می گردد.  همزمان سینما آزادی در بروجرد به بهانه بازسازی تعطیل می گردد. بروجردیها تعطیلی این سینما را توطئه خرم آبادیها در پی افتتاح سینما استقلال می دانند.

بوکان

سینما وحدت در بوکان نیز با قدمت سی ساله با تصویب شورای شهر بوکان قرار است با صرف یک و نیم میلیارد تومان صاحب 600 صندلی گردد.

استان گلستان:

مسئولین این استان معتقدند سینما هجرت در شهر گنبد پس از بازسازی به زیباترین سینمای شمال کشور تبدیل شده است. به همین دلیل  در سال 87 تصمیم میگیرند تا سینما بهمن را در گرگان تبدیل به یک مجتمع فرهنگی نمایند و بازسازی سینما عصر جدید را در گرگان در دستور کار خود قرار می دهند.

استان اردبیل:

قدیمی ترین سینمای اردبیل که در سال 1323 ساخته شد سینما جهان نام دارد که بعدها به سینما ایران  تغییر نام می دهد. این سینما نیز به بهانه بازسازی تعطیل گردید و در حال حاضر شهرداری با تغییر کاربری آن موافقت کرده است. جدال بر سر جلوگیری از تغییر کاربری این سینما بین اداره ارشاد و شهرداری اردبیل همچنان ادامه دارد.

استان زنجان:

سینما استقلال در زنجان نیز کاملا تخریب می گردد و تبدیل به یک مجتمع فرهنگی تجاری می گردد. ظرفیت جدید این سینما 220 نفر می باشد

استان خراسان رضوی:

کار ساخت سینما هویزه در سال 1343 در مشهد آغاز می گردد و در سال 1347 آماده بهره برداری می گردد. این سینما با داشتن دو هزار و پانصد صندلی زمانی سرآمد تمام سینماهای خاور میانه بود. کار بازسازی این سینما و تبدیل آن به پنج سالن نمایش از 28 فروردین سال 1390 آغاز می گردد.

استان اصفهان

سینما سوره در اصفهان نیز با برخورداری از سیستم صوتی دالبی دیجیتال با ظرفیت 300 نفر مرمت و بازسازی می گردد . سینما سوره نخستین سینمای اصفهان می باشد . حفظ نمای بیرونی سینما به شکل سنتی از نکات مهم مرمت این سینما می باشد. نصب پله برقی و یکعدد تلوزیون ال سی دی 50 اینچی در سالن انتظار و یکدستگاه تلوزیون شهری ال ای دی در بیرون سینما از ابتکارات مهم در بازسازی این سینما به شمار می رود.

در ادامه سینمای سیتی سنتر نیز در اصفهان تبدیل به یک سینما با سه سالن می گردد.

استان مازندران

سینمای جهان نما نیز در شهر چالوس به زیر چکش بازسازی می رود. ساخت سینما در شهرهای شمالی بدلیل توریست پذیری آنها کاملا دارای توجیه اقتصادی است. اما قطعا مسافرینی که از تهران به شهرهای شمالی جهت تفریح می روند انتظار دارند تا با سالنهای زیبا و مجهز روبرو گردند.

استان همدان

سینما فلسطین در استان همدان بازسازی می گردد و تبدیل به یک سینما با سه سالن می گردد . در این بازسازی دیگر هیچ اثری از سینما فلسطین سابق باقی نمی ماند

نیشابور

تب تبدیل یک سالن به چند سالن به نیشابور نیز می رسد و سینمای شهر فیروزه در نیشابور نیز تبذیل به یک سینمای دو سالنه می گردد

استان گیلان

شهر انزلی در سال 1310 صاحب سینمایی می گردد بنام سینما شهرداری که نقل می کنند سینمای زیبایی بوده است . این سینما در سال 1341 در آتش می سوزد. این سینما به لطف هلال احمر بازسازی می گردد اما دیگر خبری از آن سینمای زیبای رو باز سابق نبود. لذا این سینما در رقابت با دیگر سینمای این شهر بنام سینما گل سرخ کاملا جا مانده است.

استان خراسان شمالی

تا اوایل سال 1382 شهرهای شیروان - بجنورد و اسفراین در استان خراسان شمالی دارای سینما بوده اند اما سه سال پیش وقتی مالک سینما قدس پرده سینمای خود را در شهر بجنورد پایین می کشد آیا می دانستید این استان عملا فاقد سینما می شود؟ لذا مسولین بفکر می افتند و با تخصیص یک و نیم میلیارد تومان به فکر بازسازی دیگر سینمای شهر بجنورد یعنی سینما گلشن می افتند

استان بوشهر

سینما بهمن در بوشهر در سال 1341 ساخته می شود. پس از انقلاب این سینما به تصرف بنیاد مستضعفان در می آید تا اینکه در سال 1365 مالکیت آن به حوزه واگذار می گردد. در سال 1380 سینما بمدت پنج سال جهت بازسازی تعطیل می گردد و پس از پنج سال از دل سینما بهمن سه سالن بنامهای سالن دریا - سالن ساحل و سالن فانوس متولد می گردد.

خوی

خوی برای اولین بار در سال 1310 صاحب سینما می گردد و تا پیش از انقلاب صاحب سه سینما می گردد. پس از وقوع انقلاب یکی از آنها تعطیل می گردد. سینما ایران و سینما انقلاب هر دو تا سال 1388 فعال بودند اما بدلیل فرسوده بودن هر دو سینما به بهانه بازسازی تعطیل می گردد و همچنان این بازسازی ادامه دارد.

گناباد

در دهه شهر اولین سینما در گناباد ساخته می شود. سینما شهر تنها سینمای شهر 120 هزار نفری گناباد بود. این سینما نیز بدلیل فرسودگی تعطیل می گردد و با تخصیص یک و نیم میلیارد تومان اعتبار مورد بازسازی قرار می گیرد.

استان کردستان

سابقه نمایش فیلم در استان کردستان و در شهر سنندج به سال 1320 بر می گردد آنهم در سه راه طالقانی فعلی در کنار حوضی توسط آپارت و بدون صندلی . اما اولین سینما در این شهر سینمای فردوسی بود که در زمین باشگاه قذیم ارتش با ظرفیت 200 نفر و بوسیله یک آپارات ذغالی و بلیط یک ریالی افتتاح می گردد. در سال 1336 سینما رئوف با گنجایش 520 نفر در روبروی مرکز بهداشت فعلی با نمایش فیلم بلبل مزرعه افتتاح می گردد.

در سال 1350 سینما بهمن فعلی با نام سینما شهر فرنگ با ظرفیت 960 نفر بازگشایی می گردد و همزمان در سقز دو سینما و بانه نیز دو سینما و قروه و بیجار و مریوان نیز یک سینما راه اندازی می گردد. پس از انقلاب نیز در حالیکه در اغلب شهرستانها سینماها از چرخه مردم حذف می گردید اما سنندج صاحب سینما شیدا می گردد.

بزرگترین سینمای این شهر که همان سینما بهمن می باشد (شهرفرنگ و قدس سابق) در سال 1374 بازسازی می گردد اما سعی می شود بافت اصلی سینما حفظ گردد. لذا در طبقه فوقانی آن یک سالن 150 نفری ساخته می شود بنام سالن سیروان که کار خود را با نمایش فیلم گبه آغاز می نماید. اما در سال 1386 این سینما مجددا بازسازی می گردد و این بازسازی همچنان ادامه دارد و باعث می گردد شهری که زمانی دارای چند سالن سینما بود را بدون سینما نماید.

با عرض معذرت از  دوستان:

از ابتدا فقط می خواستم در خصوص چند سینمای شاخص در شهرستانها بنویسم اما هرچه جلوتر می روم می بینم این قصه آنچنان سر دراز دارد که اگر بخواهم ادامه دهم حالا حالا ها تمام نمی شود و بجز خرد شدن اعصاب چیز دیگری را در بر ندارد .....

کلیه مطالب بصورت پراکنده از روی بیش از بیست  سایت مختلف جمع آوری گردیده است و در قالب یک پست تجمیع گردید تا دوستان با مطالعه گذرا بتوانند پی به وضعیت بازسازی سالنها در سراسر کشور ببرند. در پایان نیز این پست را تقدیم می دارم به بروبیکر عزیز که همیشه با مطالب بکر و جذاب ما را غافلگیر می نمودند اما مدتی است دوستان خود را ( بنا به دلایلی تاسف بار ) از قلم خود بی بهره نموده اند.


[img]http://www.uplod98.ir/images/o7v4j3cfmng99a8ev4w.jpg[/img]

بیهوده عجب می تازیم
۱۳۹۳/۹/۱۰ صبح ۱۲:۱۶
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : زینال بندری, گولاگ, Classic, پرشیا, BATMAN, مگی گربه, حمید هامون, سروان رنو, برو بیکر, Kurt Steiner, زرد ابری, شیخ حسن جوری, کارآگاه علوی
ارسال پاسخ 


پیام در این موضوع
RE: بازسازی سالن های سینماهای قدیمی آری یا نه ؟! - سرهنگ آلن فاکنر - ۱۳۹۳/۹/۱۰ صبح ۱۲:۱۶