[-]
جعبه پيام
» <ال سید> (این بود آغاز سقوط امپراطوری رم این تمدن بزرگ را نیرویی از خارج تسخیر نکرد تا آن که خود از درون متلاشی شد) مثل این این تیکه تازه بهش اضافه شده
» <سروان رنو> درود بر "اسکارلت اوهارا" و "پیرمرد" .... عیدتون مبارک .... و هم اینک فیلم "سقوط امپراطوری روم" از شبکه نمایش [تصویر: happy_new_year1.gif]
» <اسکارلت اُهارا> سال نو همه ی دوستان خوب کافه کلاسیک مبارک
» <نسیم بیگ> میام تو این انجمن هم حالم خوب میشه هم بد ! اولا که یاد خوشی ها می افتم . فضای آرومی داره . از طرفی متوجه گذر عُمر میشم و میبینم که دارم پیر میشم و به مرگ نزدیک !
» <BATMAN> یادآور خاطرات (طنز تلویزیونی ساعت خوش) بیست دو سه سال پیش http://www.farsnews.com/13951221000990
Refresh پيام :


ارسال پاسخ 
 
رتبه موضوع
  • 8 رای - 4.13 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قهوه خانه ی کافه کلاسیک (احوال پرسی دوستان)
نویسنده پیام
سروان رنو آنلاین
پلیس انجمن
******

ارسال ها: 1,730
تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۱/۲۶
اعتبار: 57


تشکرها : 7483
( 12953 تشکر در 253 ارسال )
شماره ارسال: #541
RE: قهوه خانه ی کافه کلاسیک (احوال پرسی دوستان)

خب دوستان.

کم کم داریم به پایان سال 1395 نزدیک میشیم.

سال 95 که سال میمون بود برای خیلی ها نامیمون بود. برای شما چطور بود ؟

و اما سال 96  سال خروس است.

تا ببینیم چه پیش آید ....  :eee2

.


رویاهای ما زندگی واقعی ما هستند .
۱۳۹۵/۱۲/۲۹ عصر ۱۱:۵۶
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : ال سید, شارینگهام, Papillon, BATMAN
پیرمرد آفلاین
دوست قدیمی
***

ارسال ها: 220
تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۶/۶
اعتبار: 37


تشکرها : 3966
( 3874 تشکر در 32 ارسال )
شماره ارسال: #542
RE: قهوه خانه ی کافه کلاسیک (احوال پرسی دوستان)

موش و بقر و پلنگ و خرگوش شمار.       زین چار چو بگذری نهنگ آید و مار

آنگاه به اسب و گوسفند است حساب.     حمدونه* و مرغ و سگ و خوک آخر کار

سلام و عرض ادب و احترام و تبریک سال نو خدمت دوستان و هم محفلی های قدیم و جدید و حاضر و غایب، کوچ کردگان و بازماندگان

سال ۱۳۹۵ با تمام سختی‌ها و ناملایماتش گذشت و سالی نو، چون هندوانه ای دربسته در پیش روی ماست. امیدوارم سالی پربار و پرخیر و برکت با حداقل تلخ کامی ها برای مردم ما باشد.

بازگشت موقت بنده به پاتوق قدیمی، همراه با غیبت همراهان بسیار گرانقدری است که مایه افسوس است.برایشان در هر جای عالم که هستند آرزوی سلامتی و خرسندی دارم و حضور تازه نفسان را خیرمقدم عرض می کنم.

سخن را با شعری عامیانه آغاز کردم تا درآمد سخنی باشد که به نظرم قابل تامل است.

نفوذ فضای مجازی در عمق جامعه ما واقعیتی انکارناپذیر است گرچه این مسئله مختص کشور ما نیست اما متأسفانه معمولاً ما در چنین مواجهاتی، راه افراط و تفریط را در پیش می‌گیریم. انگشتان شناور بر روی صفحه نمایش تبلتها و موبایلهای هوشمند در هر جا و هر لحظه از رختخواب تا سر کلاس درس و حین راه رفتن در خیابان، صحنه ای عادی است. شاید علت آن است، مردمی که آرزوهایشان را در جهان واقع دور از دسترس می بینند، سعی در رسیدن به آن در فضای مجازی دارند. اما مطلبی که می خواهم به آن بپردازم چیز دیگری است.

روزگاری ایرانی از دسترسی به علم و دانش محروم بود و زمانی که فرصتی یافت در تمام عرصه های علم خود را نشان داد. امروزه به مدد فضای مجازی دسترسی به بسیاری از مطالب بسیار ساده و آسان شده، اما برعکس انتظاری که باید داشته باشیم، رویکرد مردم به مسائل، گاهی بطور غیرقابل باوری سطحی و دور از انتظار است.

بحث ملی گرایی و گرایش به سنت های قومی که در سده اخیر با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده در سال‌های اخیر بار دیگر مورد توجه بخش قابل توجهی از مردم بویژه جوانان قرار گرفته است. شخصاً در صدد رد یا تأیید چنین گرایشی نیستم اما معتقدم هر گرایشی تنها در صورتی که با مطالعه و فکر باشد، قابل احترام است و الا تفاوتی با جاهلیت ندارد.

مسأله چهارشنبه سوری برای بخش قابل توجهی از مردم، چنان حیثیتی شده است که اگر در شب موعود قادر به برگزاری آن در حد و اندازه خانمان سوزی اش نشوند در شبها و روزهای آتی به نیت قربۀ الی الله قضای آن را به جا می آورند. علامت فروهر را در سر و گردن و دیوار خانه شان می آویزند و بر البسۀ دور از فرهنگ ایرانیشان نصب می کنند اما... اما کمترین دقت و توجهی به فرهنگ و رسوم خود ندارند.

نوروز جشن و سنتی باستانی است که در بین اقوام مختلف داخل و خارج ایران رواج داشته و دارد. در گذر زمان به این سنت باستانی، رسومی افزوده و یا از آن کاسته شده است. یکی از آرایه های آن، نامگذاری سال ها با نام برخی از حیوانات است که اصالتا متعلق به قوم اویغور (از اقوام کوچ نشین آسیای مرکزی) است و شاید قریب هزار سال است که در بین اقوام ایرانی هم رواج دارد. ورای مفهوم و یا فایده چنین سنتی، شایسته است اگر می‌خواهیم آن را به کار ببریم حداقل ظاهر آن را ضایع نکنیم.

در شعر فوق نام سالها آورده شده است. این شعر ساخته و پرداختۀ من نیست. من هم آن را از پدربزرگم در سن 5-6 سالگی آموخته ام. در هیچ جای آن، نامی از خروس برده نشده است. از قضا در اکثر فرهنگ و زبان های رایج دنیا، جنس نر و ماده ماکیان، نامهای متفاوتی دارند و جنسیت آن ها با لفظ نر و ماده از هم تفکیک نمی شود. این مسأله حتی در مورد شیر با آن یال و کوپال و هیمنه وجود ندارد. مطمئناً مردم ایران زمین هم می دانند فرق مرغ و خروس در حد تفاوت میان زن و مرد است و  کسی نیست که جنسیت زن و مرد را تشخیص ندهد و یا روز زن را روز مرد بنامد؟! همانقدر که اگر کسی ساعت را از سین های هفت سین بداند!

(۱۳۹۵/۱۲/۲۹ عصر ۱۱:۵۶)سروان رنو نوشته شده:  

و اما سال 96  سال خروس است

:ccco:ccco:ccco:ccco:ccco:cccoسروان جان سال مرغ است نه سال خروس!!!!

خوشبختانه بعد از انقلاب هم، در شبکه های سیما و برنامه های تلویزیونی حتی در زمان جنگ، همواره به این سنت نامگذاری سالها با نام حیوانات مزبور، اشاره می شده است و چیزی نیست که بگوئیم به علت فاصله زمانی طولانی از یادها رفته است.

امسال در فضای مجازی وقتی اولین پیامهای تبریک دوستان را با نام سال خروس دیدم، تعجب کردم ولی با خود گفتم شاید از روی کم حواسی و مشغله فراوان این روزهاست ولی وقتی دیدم همه جا به جای سال مرغ با اعتماد به نفس فراوان می گویند سال خروس، و برچسب هایی(استیکر)هم بر این اساس تهیه کرده اند، متحیر ماندم. مصیبت تا جایی است که وقتی لفظ صحیح را هم می گویی با نگاه عاقل اندر سفیه مواجه می شوی.  بسیاری از کاربران فضای مجازی که حداقل 30 سال از عمرشان گذشته، اگر مبتلا به بیماری فراموشی نباشند، باید به خاطر بیاورند که هیچ گاه در 12 و 24 سال قبل سالی به نام سال خروس نداشته ایم ولی چرا امسال ناگهان بعد از چندین قرن مرغ سال، تغییر جنسیت داده است، الله اعلم.:ccco

حقیقت امر این است و پرواضح که صرف نام اصلاً اهمیتی ندارد بلکه این مطلب مشتی است از خروار بی دقتی، سطحی نگری و اعتماد بیش از حد به فضای مجازی و تکرار بدون فکر مطالب و بازنشر آنها، که موجب نگرانی است. مطمئناً اگر این رویه ادامه پیدا کند، نسل های بعدی ما بدیهی ترین واقعیات تاریخی و مسایل فرهنگی خود را از دست می دهند و رابطۀ آنان با نیاکان خود که هم اکنون هم به مدد تک فرزندی و دو فرزند کافی است به پایین ترین سطح خود تنزل یافته، بطور کلی قطع خواهد شد.

بیاییم در این سال نو قبل از بازنشر هر مطلبی یکبار آن را با تأمل بخوانیم.nnnn:

امیدوارم در سال مرغ، مرغ بختتان تخم طلا بگذارد.:cheshmak: 

*حمدونه: بوزینه

دیروز صبح ۱۲:۲۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : مراد بیگ, خانم لمپرت, سروان رنو, ال سید, شارینگهام, رجینا, Kurt Steiner, اسکارلت اُهارا
Kurt Steiner آفلاین
Commanding The 12th Parachute Detachment
***

ارسال ها: 466
تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۱/۲۹
اعتبار: 37


تشکرها : 1397
( 6655 تشکر در 150 ارسال )
شماره ارسال: #543
RE: قهوه خانه ی کافه کلاسیک (احوال پرسی دوستان)

پست موقت

.

.

.

ضمن  تشکر از پستهای گذشته دکتر هانیبال


سال نو  را به تمام دوستان حاضر و غایب ، آمده و کوچ کرده، جدید و قدیم ... همچنین آقایان و خانم های غائب

.

شرلوک، کنتس پابرهنه، دکتر لکتر Memento، واتسون، جروشا، ژیگا، Princess Anne، دزیره، زاپاتا، پرشیا، هایدی، منصور، کمپیون، لوسکا، زینال، محمد، ایرج، پدرام، بهروز، آرماند دوال، اشپیلمن، فورست، فرانکشتاین، بهزاد ستوده، اسپونز، ocenic ، رهگذر بی نشان، ایـده آلـیـسـت، Flirtacia, بولیت، hari ، هانسي ، Kamiya Kaiser ، اکتورز، مگی گربه، واتسون، بانو، حمید هامون، بروبیکر، Keyser، نانگیولا، جیسون بورن ، دن ویتو کورلئونه ، برت گوردون، جو گیلیس، دهقان فداکار ، green ، الکترو پیانیست، مکس دی وینتر، سارا، رامین - جلیلوند، لوهاربر، هانا اشمیت، ترنیتی، نوبادی، سرهنگ دکس، پیر چنگی، آقای همساده، لوسیان، فیلیپ ژربیه ، نیومن ، seyed و  .... تبریک و شاد باش گفته و برای همگی سال خوبی را آرزومندم

.

.

با یاد و احترام به کاربران سالهای گذشته کافه کلاسیک :

.

واترلو، دلشدگان،  zhivago ، رزا، کاساندرا،  الیور، سم اسپید ، گرتا، میثم، مریم، پيمان-شريعت، موسيو وردو, کوهیار، دکتر استرنچ لاو، الیشا، ولگرد کوچک, هری لایم ، ممل آمریکایی ، FONDA ، دشمن مردم ، دانتس ، ناخدا خورشيد ،  راتسو ریــزو و  ...

.

.

steiner


دنیا فریبنده و دل انگیز است اما دوامی ندارد .
دیروز عصر ۰۹:۱۴
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : ال سید, پیرمرد, اسکارلت اُهارا, سروان رنو, سناتور
ارسال پاسخ