[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 11 رای - 4.18 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آخرین فیلم کلاسیک که دیدم ...
نویسنده پیام
1991 آفلاین
Willi

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۵/۲۶
اعتبار: 1

تشکرها : 151
( 201 تشکر در 24 ارسال )
شماره ارسال: #39
نقد: بدانیدکه‌گاهی‌دانستن‌خیلی‌آسان‌است.

پسانوشت: اگر غـلط املایی رویت شد به حساب 12سال تنبلی بگذارید و عفو کنید!

اصولاً دانستن کار سختی‌ست. برای همین هم هست که وقتی برای کنکور می‌خوانی احساس می‌کنی که روی اعصابت یک لودر درحال خاک برداری است. اما دانستن همه‌چیز، چیزی فراتر از سخت هست. اصولاً دو نوع چیز در جهان هست: یکی چیزهایی‌اند که سخت هستند مثل دانستن و دومی چیزهایی هستند که سخت نیستند. این‌ها چیزهایی‌اند که نمی‌شود فهمیدشان. تا به حال به این فکر کردید که بچه‌ها فسقلی چقدر راحت و آسوده به آتش دست می‌زنند؟ حتماً فکر کرده‌اید. به چه جوابی رسیده‌اید؟ شاید به جوابی که من رسیده‌ام رسیده باشید. آنها در جهانی سیر می‌کنند که چیزهایی که سخت نیستند را تجربه می‌کنند. آتشی که برای ما سخت است برای آنها تجربه‌ایی هیجان‌انگیز و شاید لذت‌بخش باشد. برای همین هم هست که ما همیشه می‌خواهیم ندانیم هرچند خودمان را خیلی هم که خاکی نشان دهیم جوینده‌ی علم می‌دانیم و آمال و آرزویمان این است که انیشتین بشویم یا ابن‌سینا. و خنده‌دار آنجاست که عده‌ایی می‌خواهند همه‌چیزدان شوند (و فاجعه آنجاست که عده‌ایی خود را همه‌چیزدان می‌دانند!)!

وقتی از همه‌‌چیزدرباره‌ی‌ایو شنیدم خنده‌ام گرفت. مگر می‌شود همه‌چیز را درباره‌ی ایو فهمید. اصلاً ایو کیست؟ از سر کنجکاوی گرفتم و نگاه‌ش کردم. فیلم از نظر کیفیت همه‌چی تمام بود. صحنه‌ی اول که به ساده‌ترین شکل ممکن برگزار شد سپری شد. صدای گرمی که بقولی یگان‌یگان افراد را معرفی می‌کرد و من را سخت گرفته بود. این عجیب بود!
از فیلم‌هایی که همه‌چیز را همان دقیقه‌ی اول می‌ریزند روی دایره خوشم می‌آید. آدم را آتل‌و‌باطل نمی‌گذارند تا ته‌ش به آدم بگویند دنیا دست کیست که معمولاً هم نمی‌گویند! این همان چیزیست که یک فیلم را سرپا نگاه می‌دارد. گاهی که فیلم‌های غیر از این نوع را نگاه می‌کنم، وسط فیلم از خودم می‌پرسم: خب! اگه من نفهمم که آخرش چی می‌شه، مثلاً چی می‌شه؟ که معمولاً از سر بی‌حوصلگی فیلم را تمام می‌کنم و هیچی به هیچی! اما ببینید فیلم‌هایی را که با این سوال می‌کشند آدم را: چطور می‌کشد؟ چطور می‌میرد؟ چطور می‌رسد؟ چطور می‌بوسد؟ و چطورهای دیگر. همیشه چطورها پیچیده‌تر از چه‌ها بوده‌اند.

همه‌چیز‌درباره‌ی‌ایو هم از همین قماش است. مرا کشاند که ببینم چطور ایو آن جایزه‌ی را می‌گیرد. و اینجاست که کارگردان خیالش از بابت داشتن تماشاگر راحت می‌شود و فیلم‌ش را می‌سازد.

حسادت بردی به ایو ، حسادت مارگو به ایو . این‌ها چیزهایی هستند که ایو را وسط سیبل می‌گزارد اما سیبلی که بجای تیر فقط نگاه‌ها را به خود می‌کشد. ایو وسط همه‌ی ماجراهاست. ایو کسی است که باید ستایش شود علی رغم اینکه مارگو در تمام فیلم ستایش شده‌ی مطلق است. ایو کسی است که همه باید او را ببیند. همه‌جا باید از ایو بگویند، همه ایو را دوست دارند .. ایو .. ایو .. ایو!
اینجاست که مارگو کنار می‌رود. مارگویی که ایو عاشقانه می‌پرستیدش. مارگویی که ایو تئاتر را می‌دید فقط بخاطر او. و نوبت ایو می‌شود تا همان چیزی که باید باشد، باشد.

اما داستان اینجا پایان نمی‌پذیرد. داستان باید حرفی داشته باشد. چه حرفی؟ مثلاً از عدالت بگوید یا آزادی اقشار محروم جامعه و یا از معارف و فلسفه؟ داستان ساده‌ی ایو باید پایان ساده‌ایی داشته باشد که همه‌چیز بالانس باشد. شروع ساده، ادامه‌ی ساده و پایان ساده. همه‌چیز ساده و آسان. همه‌چیزی که باید بدانیم، خیلی ساده و آسان.

دی‌ویت: بگو ببینم، فی‌بی! دوست داری یه روز خودت جایزه‌ایی مث این بگیری؟
فی‌بی: آره! بیشتر از هرچیز دیگه‌ایی توی دنیا!
دی‌ویت: خب! پس از خانم هرینگ‌تون بپرس چطوری این رو گرفته! اون راه و چاه این رو خوب بلده!

این را مقابل در هتل دی‌ویت به فی‌بی، ایو جدید می‌گوید. ایوی که آمده تا ایو جدیدی باشد برای او. همیشه پایان‌های سورس‌ باز مرا خسته می‌کند! باید آدم همینطور فکر کند فکر کند و باز هم فکر کند. فی‌بی روزی ایو را می‌زند کنار و روزی کسی دیگر فی‌بی را و روزی دیگر کسی دیگر آن کــ.ــس را و ... . این سیکل ادامه دارد تا بی‌نهایت. و این روزگار هنرمندان است، یکی می‌آید یکی می‌رود.

دیدید! همه‌چیز درباره‌ی ایو چقدر ساده و راحت فهمیده شد؟ دیدید که همه‌ی چیزهای دانستنی سخت نیستند؟ دیدید گاهی می‌شود در عین سادگی همه‌چیز‌ را در مورد کسی/چیزی گفت درحالی که آب هم از آب تکان نخورد؟ بنظرتان این کار سختی‌ست؟ اگر جوزف‌لـ.مانکیوچز باشید، اصلاً سخت نیست ... .

پ.ن: این اولین است و همیشه اولین‌ها مشکل دارند که اولین آدم هم مشکل‌دار بود!

۱۳۸۹/۵/۲۷ صبح ۰۱:۰۶
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : موسيو وردو, اسکورپان شیردل, Classic, john doe, دشمن مردم, رزا, Lino Ventura, سم اسپید, الیشا, dered, واتسون
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: - سروان رنو - ۱۳۸۸/۵/۲۳, صبح ۰۲:۲۷
RE: - soheil - ۱۳۸۸/۷/۲۲, صبح ۱۰:۵۱
RE: آخرین فیلمی که دیدم ... - MunChy - ۱۳۸۸/۸/۱۸, عصر ۰۶:۳۵
RE: آخرین فیلمی که دیدم ... - سروان رنو - ۱۳۸۸/۸/۱۹, صبح ۱۲:۳۷
RE: آخرین فیلمی که دیدم ... - Classic - ۱۳۸۸/۱۱/۱, صبح ۰۱:۱۵
RE: آخرین فیلمی که دیدم ... - Negar - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷, صبح ۰۱:۲۳
RE: آخرین فیلمی که دیدم ... - Classic - ۱۳۸۹/۲/۱۱, عصر ۱۰:۳۹
RE: آخرین فیلمی که دیدم ... - Savezva - ۱۳۸۹/۲/۱۸, عصر ۰۲:۵۱
RE: آخرین فیلمی که دیدم ... - سروان رنو - ۱۳۸۹/۲/۱۶, عصر ۰۸:۴۰
RE: آخرین فیلمی که دیدم ... - Classic - ۱۳۸۹/۲/۲۰, صبح ۰۱:۱۱