[-]
جعبه پيام
» <مارک واتنی> کارتون زیبای "هاکلبری فین" دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...4#pid45474
» <BATMAN> سریال Slasher فصل اولو دیدم و خوشم اومد ، خونریزی الکی نداره ، ببشتر جنایی و معماییه https://s8.uupload.ir/files/slasher_d89c.jpg
» <BATMANhttps://rooziato.com/1402490975/10-best-...-tv-shows/
» <BATMAN> سلام شارینگهام عزیز، با اجازه شما بله!
» <شارینگهام> سلام بتمن جان، گشت شبانه ات آغاز شده؟
» <BATMAN> شب بخیر https://s8.uupload.ir/files/the_batman_hpv2.jpg
» <اکتورز> مجیدی ، کیا رستمی ، پوراحمد و ... نقش بچەها در فیلمهایشان بسیار پررنگ بودە و این بیشتر بە دلیل دور زدن سانسور بودە
» <اکتورز> همەی وجودم درد گرفت
» <اکتورز> ویدیوای از صحبتهای جیم جارموش در مورد کیارستمی دیدم و نظر ایشان این بود کە کیارستمی برای دور زدن سانسور از کودکان در فیلمهایش بهرە میگرفتە
» <سروان رنو> تلگرام یا فروم ؟ مساله این است ! ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...4#pid45464
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 11 رای - 3.82 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زندان : تاریخچه , ادبیات و ... سینما !
نویسنده پیام
حمید هامون آفلاین
مرد آرام!

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۰/۴/۳
اعتبار: 51

تشکرها : 9428
( 2163 تشکر در 56 ارسال )
شماره ارسال: #10
RE: زندان : تاریخچه , ادبیات و ... سینما !

(۱۳۹۱/۸/۲۹ عصر ۱۱:۱۴)سی.سی. باکستر نوشته شده:  

کنت مونت کریستو

کارگردان: کوین رینولدز

بازیگران: جیم کاویزل، داگمار ادومینچیک، گای پیرس و ...

فیلمنامه «کنت مونت کریستو« بر اساس کتابی با یک ماجرای جنایی واقعی نوشته شده است. ماجرای کتابی که الکساندر دوما آن را نوشته است در زمان هیتلر اتفاق می افتد. داستان درباره ادموند دانتس است. دریانورد زندانی و مسافری مرموز که به دلایلی به زندان می افتد. او در آنجا با مردی آشنا می شود که نقشه گنج دارد. ادموند زمانی که آن مرد می میرد جسدش را مخفی می کند و خودش به جای او توسط ماموران به دریا انداخته می شود و فرار می کند. این یکی از هوشمندانه ترین فرارهایی است که در سینما به تصویر کشیده شده است

کنت دو مونت کریستو برای من نه تنها یک رمان یا یک فیلم و حتی یک کارتون محبوب – بلکه بیشتر به عنوان یک پدیده موثر در زندگی ام بوده است.اولین برخورد من با این داستان کارتونی بود که روز سیزدهم فروردین اواسط دهه ی شصت از تلویزیون پخش شد.بعدا فهمیدم این کارتون آمریکایی بوده و توسط زوج ویلیام هانا و جوزف باربارا (کارگردانان بهترین دوره ی تام و جری)تولید شده است.زمانی که نوجوان بودم و عاشق ماجراجویی و پیدا کردن گنج! کلی از قصه اش خوشم آمد و از همان موقع شخصیتها (و حتی بخشی از موسیقی متن کارتون) به خاطرم مانده و از همان زمان حسرت دوبار دیدن کارتون در وجود ما ماند که ماند!چند سال بعد از دیدن کارتون (اواخر دهه ی شصت) بود که به رمان اصلی آن دسترسی پیدا کردم و با ولع کتاب دوهزار و خورده ای صفحه ای را خواندم.سه بار!عاشقش شدم.(و هستم هنوز)... 

موضوع داستان انتقام گیری است.انتقام گیری فردی (ادمون دانتس) از کسانی که او را به ناحق به زندان انداخته اند ((که حتما همه می دانید)).داستانک های فراوانی مرتبط با این مقوله در این کتاب آورده شده اند که همگی در خدمت داستانند و غیر قابل حذف از رمان.زندان رفتن قهرمان داستان و فرار از آن فقط  چیزی درحدود 300 صفحه از داستان است.حدود  13 درصد قصه.کل داستان یک ماجرای تاریخی – عشقی – روانشناختی – اجتماعی و حتی فلسفی و مذهبی است.ماجرای تاریخی آن در قرن هجدهم و همزمان با انتهای سلطنت ناپلئون بناپارت (دوره ی امپراتوری 100 روزه و شکست ناپلئون در جنگ واترلو و احیای سلطنت بوربون ها )در فرانسه اتفاق می افتد.((دلیل گاف عجیب سایت کافه سینما که دوست خوبمان سی.سی.باکستر مطلبشان را از آنجا نقل قول کرده اند متوجه نمی شوم.شاید یک لحظه حواس نویسنده مطلب پرت بوده)).زندان محل حبس دانتس قلعه ی ایف (یا به قول بانو (شاتو دیف)) بوده که محلی هولناک جهت حبس زندانیان سیاسی بوده است.(توضیحات بانوی گرامی در چند پست ابتدایی را مطالعه فرمایید).فراموش کردم بگویم که دانتس را به جرم سیاسی متهم کرده و به زندان می اندازند... 

بعد از سه بار خواندن داستان که هر بار حدود یک هفته تا ده روز از وقتم را گرفت به این نتیجه رسیدم که این داستان اقتباس ناپذیر است! یعنی به نظرم هر جور کوتاه کردن داستان به آن لطمه میزند.حتی اگر به شکل سریال باشد (که یکی دو سال پیش دیدم در حال پخش است و چند قسمتی را هم دنبال کردم و به دلیل سرخوردگی ناشی از تحریف داستان قید دیدنش را زدم).اقتباس های سینمایی آن هم بعید می دانم چیز دندانگیری برای عاشقان رمان از کار در آمده باشد... 

غرض از پر حرفی هایی که کردم:

1-رمان کنت دو مونت کریستو همانطور که عرض کردم داستانی با مقوله زندان نیست و به نظرم صحیح نیست که فقط در این ژانر طبقه بندی شود. 

2- این رمان به نظر من بهترین کار آلکساندر دومای پدر است.بسیار جذاب است.با ترجمه ی سلیس زنده یاد ذبیح الله منصوری که همینطور که خودشان چند بار در کتاب ذکر کرده اند کاملا وفادار به متن اصلی صورت گرفته و دخل و تصرفی در آن صورت نگرفته است.ضمنا عمدا زیاد داستان را باز نکردم که رمان برای کسانی که آنرا نخوانده اند بکر باقی بماند. 

3-همانطور که قبلا در جایی دیگر عنوان کرده ام خواندن این رمان فوق العاده را از دست ندهید.حداقل س.ا.ن.س.و.ر در آن صورت گرفته که به متن اصلی صدمه نمی زند.فقط  با توجه به مسائل اخیر قدری قیمت چاپهای جدید آن بالاست.اما به نظر من باز هم ارزشش را دارد... 

بابت زیاده گویی هایم از دوستان عذر خواهی می کنم. 

با احترام : حمید هامون 

یا حق ... 

span style=

من غرقِ غرق زاده شدم
دریا به قدر خاطره هایم عمیق بود
۱۳۹۱/۹/۳ عصر ۰۵:۴۴
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : سی.سی. باکستر, بانو, دانتس, سروان رنو, مگی گربه, پایک بیشاپ, واترلو, اسکارلت اُهارا, دزیره, dered, دانته, ژان والژان, خانم لمپرت, Classic, آقای همساده, BATMAN, اکتورز, پیرمرد, پرشیا, Memento, زینال بندری, هانا اشمیت, کنتس پابرهنه, زرد ابری
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: زندان : تاریخچه , ادبیات و ... سینما ! - حمید هامون - ۱۳۹۱/۹/۳ عصر ۰۵:۴۴