[-]
جعبه پيام
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/XI0kt
» <BATMANhttps://www.doostihaa.com/post/tag/%D8%A...kanon-2021
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/pFib3
» <BATMAN> با تشکر از مارک واتنی عزیز/ نسخه های سینمایی بامزی هم منتشر شدن/ بامزی تو سوئد خیلی محبوبه، از گذشته تا به امروز ازین شخصیت انیمیشن تولید میشه
» <مارک واتنی> ارادت شارینگهام عزیز
» <شارینگهام> درود بر همه ی دوستان ، سپاس از مارک واتنی عزیز
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 6 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی کتاب‌های قدیمی (کاغذی یا صوتی/نوار کاست)
نویسنده پیام
فورست آفلاین
سرباز کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۱۰/۲۰
اعتبار: 21

تشکرها : 1637
( 1251 تشکر در 56 ارسال )
شماره ارسال: #22
RE: معرفی و نقد کتاب ( کلاسیک - مدرن )

سـمفـوني مردگـان

عباس معروفي

از آن دسته رمانهايي كه به رمان سيـاه مشهورند و به حق كه همين گونه نيز هستند . تلايه دار اين جبهه از رمان نويسانويليام فاكنر مي باشد. در معرفي اين سبك از رمان نويسي همين بس كه مشخصه اصلي در آنها تيرگي ، سيه روزي و خفقان و شوربختي و فضايي غمناك و سنگين در تمام طول داستان موج مي زند .

•

سمفوني مردگان در اوضاع و احوال جامعه ايران هنگام جنگ دوم جهاني نوشته شده ، و به خانواده جابر اورخاني كه در شهرستان اردبيل زندگي مي كنند ، پرداخته است . پدر تاجر آجيل است ، ٤فرزند دارد به نامهاي يوسف - اورهان - آيدين و آيدا(دوقلو) .يوسف خنگ و كم عقل است و هميشه در خانه به سر مي برد ، آيدا دختر خانه و نماد زن در آن برهه زماني مي باشد كه پدرش اجازه نداده پايش را از آشپزخانه بيرون بگذارد ؛ اورهان پسر حرف گوش كن و علاقمند به تجارت و كار است كه كمك حال پدر مي باشد. و اما آيديـن نماد روشن فكري و قشر باسواد جامعه است كه همواره از جانب پدرش سركوفت مي خورد و از جانب محيط فشار زيادي بر او وارد است . او اهل كتاب و شعر و اينگونه مسائل است . 

ما در طول اين رمان ٤راوي داريم كه باعث زيباتر شدن موضوع شده است و از جنبه هاي گوناگون شاهد مرگ و نابودي و فرسودن اعضاي خانواده هستيم . سردرگم شدن خواننده در ميان روايت ها و خاطراتي كه تعريف مي شود و پيچيدگي زمانبندي تاريخ رخ دادن وقايع ، باعث جذابيت و ماندگاري اثر مي شود. هيچگاه امكان ندارد فردي كه يكبار كتاب را خوانده باشد ، آيدين را از ياد ببرد . آيديني كه در سيل كوته نظريهاي پدرش كوبيده مي شود و در دريا نفهمي و پستي جامعه ناچار به غرق شدن است ، كسي كه به آهستگي شاهد مرگش هستيم و مرگ او كاش فقط جسماني بود …

*نظر بنده نسبت به نويسنده و آثارش : جناب معروفي از نويسندگان مورد علاقه من در ادب پارسي هستند ، شخصي كه به جرات مي توان گفت يك سر وگردن بالاتر از نويسندگان معاصر است و با احترام به ساير بزرگواران ؛ مي توانم بگويم كه در رمان پارسي ايشان صاحب سبك هستند . البته در ميان كارهاي ايشان اين كتاب با فاصله قابل توجهي از ساير آثارشان قرار دارد ، حتي سال بلوا نيز به عظمت سمفوني نمي رسد . كافيست كه شما دوستان گرامي تنها يكبار اين كتاب را مطالعه بفرماييد تا به صحت و سقم گفته هايم نايل گرديد و متوجه شويدكه بنده مبالغه و اغراق نكرده ام كه به حق مي توان گفت اين كتاب شاهكـار است .

بخشي از كتاب را انتخاب كرده ام كه در تكميل نوشته هايم تقديم كنم :

آيدين بر لبه تخت نشست ، لحظه اي آيدا را نگاه كرد كه چشم هايش را بسته بود . گفت : " آيـدا "

آيدا چشم باز كرد ، تاي خودش را كه ديد لبخند زد . لبهاش داغمه بسته بود . آيدين گفت : " امروز خيلي خوشگل شده اي . "

آيدا خنديد و سرش را كمي كج كرد . تا آنروز كسي چنين حرفي بهش نزده بود ، وچقدر دلش مي خواست حالا با آيدين حرف بزند و چقدر آيدين خوب بود . دستهاش را لاي موهاش برد و گفت : " شوخي نكن . "

آيدين گفت : " باور كن آيدا . وقتي چشمهات بسته بود مثل فرشته اي بودي كه چشمهاش بسته است . "

آيدا گفت : " حالا چي ؟ "

- " حالا هم مثل فرشته اي هستي كه چشمهاش باز است ."

آيــدا خنـديـد . آيدين گفت : " خيلي وقت بود كه دلم مي خواست با تو حرف بزنم . من مثل پدر يا اورهان فكر نمي كنم . تو هم نبايد مثل آنها باشي . تو ديگر خيلي بزرگ شده اي . بايد هر تصميمي كه مي خواهي بگيري ، خودت بگيري . از هيچ چيز نترس .

• لطفا هر ووقت فرصتي فراهم شد ، بخوانيد . مطمئن باشيد اين كتاب خيلي بيشتر از يكبار خواندن مي ارزد .

پ.ن : نشر گردون ( و ) جي نشر سپاهان / چاپ اول ١٣٦٨ / تيراژ١١٠٠٠جلد / ( تهيه هرگونه فيلمنامه ،فيلم و نمايشنامه از اين كتاب منوط به اجازه كتبي نويسنده است .

لينك دانلود كتاب به صورت PDF : 

http://mihandownload.com/2011/03/دانلود-...مردگان.php

اين كتاب توسط انتشارات فاخته و انتشارات ققنوس ( تاجايي كه من مطلع هستم) نيز به چاپ رسيده است .

!!!!با عرض معذزت خدمت دوستان عزیز , بخصوص جناب (( میثم )) که این کتاب را قبلا معرفی کرده بودند ( همین تاپیک - ارسال شماره 5 ) البته ایشان از دیدگاهی کلی کتاب را معرفی کرده اند و بیشتر همانند چیزی است که این روزها در همه جای اینترنت در مورد کتاب فوق الذکر به چشم می خورد... به هر حال پوزش می طلبم از تمامی هم کافه ای های عزیز ؛ بخاطر ارسال (تقریبا ) تکراری !!!!

فایل های ضمیمه بند انگشتی

Life Is Beautiful
۱۳۹۱/۱۲/۱۰ صبح ۰۲:۵۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : اکتورز, پرشیا, رزا, بانو, راتسو ریــزو, BATMAN, دزیره, Blanche, آماندا, مگی گربه, ژان والژان, خانم لمپرت, عمر مختار, گولاگ, مکس دی وینتر, رجینا
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: معرفی و نقد کتاب ( کلاسیک - مدرن ) - فورست - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰ صبح ۰۲:۵۰
عقاب - جروشا - ۱۳۹۴/۱۰/۱۰, عصر ۰۶:۰۹