[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 19 رای - 4.37 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی
نویسنده پیام
دلشدگان آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۸/۲۶
اعتبار: 24

تشکرها : 3231
( 1347 تشکر در 70 ارسال )
شماره ارسال: #116
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی

تقدیم به زنده یاد حسن عباسی

مجموعه پلنگ صورتی

[تصویر: 17843859639182228593.jpg]

مدیریت دوبلاژ سری پلنگ صورتی ( بازرس کلوزو،مورچه و مورچه خوار) : زنده یاد حسن عباسی
راوی خاطره انگیز کارتون زیبای پلنگ صورتی : زنده یاد پرویز نارنجیها

مورچه : حسن عباسی
مورچه خوار: مهدی آرین نژاد

بازرس کلوزو : حسن عباسی
بازرس دودو : مهدی آرین نژاد

[تصویر: 86130825779357897604.jpg]

مجموعه پلنگ صورتی :

فکر نمیکنم کسی کارتون باز یا دوبله باز باشد و صدای مرحوم پرویز نارنجیها را نشناسد . او راوی خاطره انگیز مجموعه " پلنگ صورتی" بود و با صدای گرم و منحصر به فردش روی بعضی از اپیزودهای این مجموعه حرف میزد.در فیلمهای سینمایی بیشتر صدایش را روی پرسوناژهای متشخص و آداب دان می شنیدیم مثل نقشی که در دیوانه ای از قفس پرید اجرا کرد و به جای سیدنی لاسیک حرف زد.مرحوم نارنجیها در کارتون پسر شجاع به جای آقای دکتر بز حرف میزد. یادگارهای بسیاری از دوبله هایی که با مدیریت او انجام شده به جا مانده است که از میان آنها می توان به چوبین و ای کیوسان اشاره کرد. پرویز نارنجیها در یکی از اجراهای کوتاه و دریغ انگیزش در فیلم سینمایی بیلیاردباز به جای عموی مسئول دخل باشگاه بیلیارد در ابتدای فیلم حرف می زد که در جواب ادی تند دست و دوستش چارلی که می پرسند این جا نوشیدنی ندارید؟ جواب می دهد : نه نوشیدنی داریم نه ماشین بازی و نه بولینگ. تنها چیزی که داریم بیلیارده، فقط بیلیارد، به اینجا می گن ایمز آقا!

مهدی آرین نژاد : پدر تاک را در رابین هود یادتان هست؟ یکبار که داروغه مثل همیشه برای جمع کردن مالیات زورکی از مردم ناتینگهام به کلیسایش آمده بود باشکم او را به بیرون هل دادو گفت : " از کلیسای من برو بیرون!" اما بین تمام شخصیتهای کارتونی که مهدی آرین نژاد صدایشان را خلق کرده مورچه خوار مفلوک و بدشانس کارتون مورچه و مورچه خوار در مجموعه پلنگ صورتی چیز دیگری است. تکیه کلام های سلام مورچه و سلام سوسیس هنوز هم بین بچه های خوره کارتون آن سال ها به کار می رود. بازرس دودو هم که با آن لباس فرم پلیس فرانسه برای خودش شاهکاری بود. او همیشه در ماموریت ها به بازرس کلوزوی بیچاره میگفت : " بازرس اگر کاری داشتی فقط سوت بزن" و بازرس هم که مهلت سوت زدن نداشت ناکار می شد.

پلنگ صورتی : شخصیت پلنگ صورتی به سفارش بلیك ادواردز كارگردان یك فیلم سینمایی به همین نام توسط فریستس فرلنگ، انیماتور معروف دیزنی خلق شد. تیتراژ انیمیشن فیلم آن‌قدر محبوب شد كه تهیه‌كننده را تشویق كرد تا یك مجموعه انیمیشن بر اساس همین شخصیت خلق كند. و همین‌طور موسیقی محشر هنری مانچینی، آن را جاودانه كرد.  شاید پلنگ صورتی حتی قبل از استن لورل و اولیورهاردی نگاه به دوربین رو به مخاطب را كشف كرده بود و استفاده می‌كرد. كاری كه بعدها مهران مدیری با آن بسیار محبوب شد.   احسان بیكایی   هفته نامه همشهری جوان ویژه کارتونهای دوران کودکی ما

پی نوشت : به نظر من معروفترین آهنگ جهان که در تمام دنیا زمزمه می شود و همه از کوچک و بزرگ آن را می شناسند موسیقی کارتون پلنگ صورتی است . با خوش ذوقی در قسمتی از کارتون پس از اجرای کنسرت پلنگ صورتی یک نفر در انتهای سالن پلنگ صورتی را تشویق می کند که فکر می کنم هنری مانچینی بود.

از کارتون پلنگ صورتی من عاشق قسمت استخوان مال کیه بودم . یادش به خیر .

دقیقا یادمه سالها پیش در تلویزیون از آقای مهدی آرین نژاد پرسیدند به نظر شما بهترین کارتون دنیا چیه؟ استاد بدون کوچکترین مکثی گفتند : به نظر من کارتون پلنگ صورتی بهترین کارتون دنیاست.

مورچه و مورچه خوار

[تصویر: 47621379838298065139.jpg]

توی یکی از قسمت‌های سری"مورچه و مورچه‌خوار " با عنوان  "جزیره هوس"، مورچه‌خوار که به خاطر تعقیب بی‌نتیجه چارلی، مورچه قرمز، حسابی قات (شاک! )زده بود، تصمیم می‌گیرد با کشتی به جزیره‌ای که پر از مورچه است، مهاجرت کند! توی همین قسمت یکی از همان دیالوگ‌های به یادماندنیِ مورچه‌خواری اش را می‌گوید: ده میلیارد مورچه توی این دنیا وجود داره، اون وقت من با این یکی مشکل دارم! ، بگذریم از این که درست بعد از گفتن این دیالوگ، کشتی‌اش غرق می‌شود و گیر کوسه‌ای می‌افتد، اما تمام حس و حال داستانک‌هایی این سریی کارتونی و سایر کارتون‌های مشابه(زوج کاراکترهای کارتونی درگیر باهم) توی همین جمله خلاصه می‌شود.

مجموعه "مورچه و مورچه‌خوار" یکی از کارتون‌هایی بود که بین سال‌های1969 تا 1971 برای پخش صبح‌های شنبه از تلویزیون آمریکا در نظر گرفته شده بود. تهیه‌کنندگانش دیوید اچ دِپاتی و فریتز فرلنگ یعنی همان زوج تهیه‌کننده‌های مجموعه"  پلنگ صورتی " بودند. اتفاقا اگر یادتان باشد، تلویزیون ما، این دو مجموعه را با هم نشان می‌داد، یک مورچه‌خوار آبی رنگ که همیشه خدا در تعقیب مورچه‌ای است به اسم چارلی، حتی عنوان‌بندی کارتون هم روی این قضیه تأکید می‌کرد، ابتدا کلمه" The "Ant با رنگ قرمز از سمت چپ تصویر وارد می‌شد و بلافاصله «and the Aardvark» با رنگ آبی از گوشه دیگر می‌آمد و دنبالش می‌افتاد! این ایده تعقیب و گریز زوج کارتونی درگیرِ با هم (که "تام و جری" جد همه آن‌ها است تا آن موقع بارها در مجموعه‌های مختلف استفاده و کاملا دستمالی شده بود، مثل مجموعه‌های کایوت و رود رانر یاسیلوستر و توئیتی که این یکی توسط خود فریتز فرلنگ ساخته شده بود. اما مورچه و مورچه‌خوار یک تفاوت اساسی با تمام کارتون‌های این شکلی داشت، شخصیت‌های این یکی ناطق مشهور به کارتون‌های رادیویی بودند. کمدین مشهوری به اسمِ جان باینر، یک تنه به جای مورچه‌خوار با تیپ صدایی شبیه به یک کمدین مشهور به اسم جکی میسن و چارلیِ مورچه با تیپ صدایی شبیه به دین مارتین حرف می‌زد و کلی دیالوگ و عبارت بامزه می‌گفت که بعدها در خاطره‌ها باقی ماند. جالب است که در نسخه دوبله شده برای پخش از تلویزیون‌مان، این نکته کاملا رعایت شده و مهدی آرین‌نژاد مورچه‌خوار و مرحوم حسن عباسی مورچه را با تیپ‌هایی مشابه جای این کاراکترها می‌گفتند . نکته دیگر، شوخی‌های بامزه‌ای است که سازندگان این مجموعه در قسمت‌های مختلف‌اش قرار داده‌اند، مثل آن ایده "سوراخ فوری " که یکی از حقه‌های استاد مورچه‌خوار بود برای گیرانداختن چارلی، اما مثل همیشه خودش توی آن می‌افتاد، یا مثلا در قسمت دیگری با عنوان «From Bed To Worst» عمدا عبارت انگلیسی را نوشتم تا به جناس ظریفی که در عبارت هست پی ببرید!  وقتی مورچه‌خوار بعد از مدت‌ها مورچه را بی‌دردسر می‌گیرد و بلافاصله قورتش می‌دهد، یکهو همان اتوبوس جهانگردی پیدایش می‌شود و از روی مورچه‌خوار رد می‌شود. جفت مورچه و مورچه‌خوار را به بیمارستان می‌برند. توی بیمارستان پرستاری می‌خواهد به مورچه‌خوار فِرِنی! بدهد که بخورد اما مورچه‌خوار متعصب که به‌اش برخورده، می‌گوید: "اون فکر کرده من کی هستم؟ یه مو طلایی؟! مورچه‌‌خوارها فقط مورچه می‌خورن، مورررررچه!."

با تمام این حرف‌ها، آن موقع فقط هفده قسمت از این مجموعه ساخته و پخش شد. تا سال1993 که کمپانی ام‌جی‌ام قدر این مجموعه را دانست و دو سری بیست و شش قسمتی از آن را در مجموعه جدید پلنگ صورتی جا داد که البته اصلا موفقیت اپیزودهای سری اول را به دست نیاورد.

منبع : نوید غضنفری هفته نامه همشهری جوان ویژه کارتونهای دوران کودکی ما

"دیالوگ‌های به یادماندنیِ مورچه‌خواری" :

مورچه‌خوار در حالی که یک اتوبوس بزرگ از روی او رد شده: «این اتوبوس جهانگردی فقط سالی یکبار از این‌جا رد می‌شه، اون هم باید همین الان باشه»

مورچه‌خوار پس از دیدن مورچه که سوسیسی بر سر گرفته و می‌رود: «سلام سوسیس!، اِ، من به یک سوسیس سلام کردم!»

مورچه‌خوار در حالیکه از ترس یک سگ به بالای تیر رفته و سگ دارد با هر گاز یک قسمت از تیر را می‌کَنَد: «آقا سگه! امیدوارم وقتی می‌رسم اون پایین تصمیم عجولانه‌ای نگرفته باشی!»

بیش از هفتاد هزار جور حشره توی این دنیا هست بعد من فقط باید مورچه بخورم.

ده میلیارد مورچه توی این دنیا وجود داره، اون وقت من با این یکی مشکل دارم!

. توی بیمارستان پرستاری می‌خواهد به مورچه‌خوار فِرِنی! بدهد که بخورد اما مورچه‌خوار متعصب که به‌اش برخورده، می‌گوید: »اون فکر کرده من کی هستم؟ یه مو طلایی؟! مورچه‌‌خوارها فقط مورچه می‌خورن، مورررررچه«!.

مورچه و مورچه خوار هم زمان مشغول خوردن یک رشته از اسپاگتی هستند و مورچه خوار با بی میلی بدون اینکه بفهمد اسپاگتی و مورچه رو با هم می خوره  یهو چشماش یه برقی میزنه و در همین هنگام مورچه از دهان مورچه خوار فرار می کند . مورچه خوار میگه : برگرد مورررچه مزش رفت!

حقیقتا کار گویندگان این کارتون آسمانی و ملکوتی است . زبان قاصر و ناتوان تر از آن است که حتی ذره ای از ارزشهای کار این عزیزان را بیان کند . عشق و علاقه و اشتیاق فراوان در کار این عزیزان بیداد می کند . یاد اساتید بزرگوار حسن عباسی و پرویز نارنجیها گرامی باد و از خداوند متعال می خواهیم که عمری طولانی همراه با سلامتی کامل و رفاه و شادی به استاد مهدی آرین نژاد و سایر هنرمندان دلسوز و زحمتکش این سرزمین عطاء کند . الهی آمین.

۱۳۸۹/۴/۶ صبح ۱۱:۰۵
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : رامین_جلیلوند, بهزاد ستوده, محمد, سروان رنو, Surrealist, بانو, اسکورپان شیردل, ایرج, Savezva, مریم, موسيو وردو, میثم, رزا, Kassandra, mezzo, farzad178, آوینا, John Coffey, مگی گربه, لمون, آرام, هایدی, واتسون, شارینگهام
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی - دلشدگان - ۱۳۸۹/۴/۶ صبح ۱۱:۰۵
برنامه بچه های دیروز - هری لایم - ۱۳۹۰/۴/۱۷, عصر ۰۶:۴۶
داگ فادر - دون دیه‌گو دلاوگا - ۱۳۹۹/۷/۲, صبح ۰۱:۰۴
شجاع وشیرین - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۱, عصر ۰۹:۱۸
RE:پرسی پارکبان - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۳, عصر ۰۸:۰۸
کارتون قدیمی میکروبی - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۴, عصر ۰۸:۱۲
RE:مسافرکوچولو - مموله - ۱۳۹۹/۵/۲۱, عصر ۰۲:۴۰
RE: موش کوهستان - مموله - ۱۳۹۹/۹/۲۵, عصر ۰۹:۱۶
ای کی یو - مموله - ۱۴۰۰/۳/۱۱, عصر ۱۱:۱۲
سه بچه خرس عروسکی - رابرت - ۱۴۰۰/۶/۲۲, عصر ۰۹:۱۵