[-]
جعبه پيام
» <ماهی گیر> زرد ابری عزیز ممنونم از اظهار لطف شما...
» <بانو الیزا> برای ورود به عشق و جنگ هیچ قانونی وجود نداره .Its a wonderful Life
» <کاپیتان اسکای> گشتاپو دم بجنباند با نیم بوت سروان رنو راهی اقیانوس منجمد شمالی اشان خواهیم کرد!
» <KESSLER> گشتاپو استخدام میکند! جهت اطلاعات بیشتر به محله چینی ها مراجعه کنید. http://cafeclassic5.ir/thread-268-post-3...l#pid38970
» <کاپیتان اسکای> بانوی ارجمند، الیزای عزیز، دعای شما همیشه پشتیبان ما و مبارزان راه آزادی در نبرد با فاشیسم بوده و هست. پایدار باشید.
» <بانو الیزا> خدارو شکر من هرروز برای پیروزی کاپیتان دعا و نیایش میکردم ^_^
» <سروان رنو> درود .... بین ما و کاپیتان مدتهاست که صلح برقرار است ... اگر جنگ بود که الان کل منظومه شمسی نابود شده بود ..
» <کاپیتان اسکای> درود بر شارینگهام عزیز... سروان رنو خوب می داند که جنگ بهانه است. موضوعات مهمتری در بین است.
» <شارینگهام> درود بر همگی...جنگ جهانی دوم تموم شده،ولی جنگ سرد سروان رنو و کاپیتان اسکای تموم نمیشه!
» <کاپیتان اسکای> بانوی کازابلانکا، الیزای عزیز، پاییز شما هم سرشار از خوشی و شادی، ... .
Refresh پيام :


ارسال پاسخ 
 
رتبه موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داستان عامه پسند - داستان در پیتی - Pulp fiction
نویسنده پیام
Schindler آفلاین
[.....]
***

ارسال ها: 142
تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۲/۴/۶
اعتبار: 16


تشکرها : 219
( 1440 تشکر در 18 ارسال )
شماره ارسال: #1
داستان عامه پسند - داستان در پیتی - Pulp fiction

اهل نوشتن متون طولانی نیستم و این البته با تاپیکهای معمول نقد و بررسی فیلم در تضاد است، چرا که نقد فیلم حوصله فراوان میخواهد و ریز بینی و نکته سنجی. من بیشتر میپسندم که سوال بپرسم و چیستی ایده های پشت یک اثر را به چالش بکشم تا نکته ای از دیگران بیاموزم. تعریف کردن داستان فیلم هم شاید چندان موضوعیتی نداشته باشد که البته اگر فیلم را دیده باشی، تعریف مجددش حاصلی ندارد و اگر ندیده باشی چه بسا دیدن آن را لوث کند. مگر میشود فیلمی از  کوینتین تارانتینو را ندید و تعریف و شرح ماوقع آن را خواند؟!

[تصویر: 1456250780_4095_f1a304b5bf.jpg]

ابتدا این را اشاره کنم که در شگفتم چرا اسم این فیلم را به فارسی "داستان عامه پسند" ترجمه کرده اند. شاید همان عبارت "در پیتی" بهتر باشد! که معنی عبارت Pulp به نوعی روزنامه ها و مجله هایی است که روی کاغذهای ارزان بی کیفیت تهیه شده از تفاله های خمیر چوب چاپ میشدند. در زبان خودمان انگار به این نشریات "درپیتی" میگویند که فقط به درد کیپ کردن در پیت های نفتی میخورد! و شاید هم سبزی پاک کردن.

نمیتوانم تاثیر عمیق و عجیبی که این فیلم بر من داشته را انکار کنم یا تقلیل دهم. شاید از این جهت که این فیلم مکررا خشونت عریان را به نمایش میگذارد و البته به همین سادگی و الکی بودن! به راحتی افتادن ماشین در یک دست انداز گلوله ای شلیک میشود و مغزی را متلاشی میکند و به همین راحتی چند نفر در دردسر می افتند! لزوما همیشه قرار نیست در هنگام رخ دادن یک جنایت اتفاقی عظیم بوقوع بپیوندد.

شاید زیبایی این فیلم در همین عکس العملهای کاراکترهای آن در برابر اتفاقات کاملا پیش بینی نشده ای باشد که بسیار ساده رخ داده اند. یک رییس مافیای آنچنانی که در کمتر از یک ساعت کارش به آن زیر زمین میکشد و دشمن خونی که تا دقایقی قبل نزدیک بود به ضرب گلوله اش معدم شود، اکنون ناجی میشود. کلا این فیلم همه مفاهیم سنتی و کلاسیک در ذهن را به هم میریزد. بی عرضگی و دست و پا چلفتی وینسنت در تمام صحنه های فیلم که مدام موقعیت های پیچیده تری خلق میکند با ذهنیت بیننده از سیمای یک چنین قاتل حرفه ای یا نیمه حرفه ای در تضاد است. هر بار که دستشویی میرود یک حادثه  در بیرون دستشویی در شرف رخ دادن است.

بعد از دیدن این فیلم، یکی از آن احساساتی که به بیننده دست میدهد شاید این باشد که چه بسا هم اکنون در پیرامون وی صدها جنایت و اتفاق عجیب در شرف رخ دادن باشند!


کوه با نخستین سنگها آغاز میشود و انسان با نخستین درد
۱۳۹۴/۱۲/۴ عصر ۱۰:۰۷
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : Memento, خانم لمپرت, BATMAN, oceanic, دزیره, واتسون, سروان رنو, جروشا, حمید هامون, حمید هامون, ایـده آلـیـسـت, بانو الیزا, اسکورپان شیردل, پیر چنگی, لو هارپر, rahgozar_bineshan, ویگو مورتنسن, کالاهان, جیم استارک
ارسال پاسخ 


پیام در این موضوع
داستان عامه پسند - داستان در پیتی - Pulp fiction - Schindler - ۱۳۹۴/۱۲/۴ عصر ۱۰:۰۷