[-]
جعبه پيام
» <مارک واتنی> ممنونم رابرت جوردن عزیز
» <رابرت جوردن> سپاس از مارک واتنی و بتمن
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/XI0kt
» <BATMANhttps://www.doostihaa.com/post/tag/%D8%A...kanon-2021
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/pFib3
» <BATMAN> با تشکر از مارک واتنی عزیز/ نسخه های سینمایی بامزی هم منتشر شدن/ بامزی تو سوئد خیلی محبوبه، از گذشته تا به امروز ازین شخصیت انیمیشن تولید میشه
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 2 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شکلات
نویسنده پیام
جروشا آفلاین
جودی آبوت

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
اعتبار: 26

تشکرها : 1821
( 1582 تشکر در 64 ارسال )
شماره ارسال: #2
RE: شکلات

عوامل فیلم شکلات

در سال 1999 خانم جوآن هریس نویسنده انگلیسی، نوول شکلات رو منتشر کرد. این کتاب خیلی زود محبوب شد و جایزه های معتبری نظیر Creative Freedom Award رو دریافت کرد. داستانش درباره زن مهاجری بود بنام وین روشه که با دخترش آنوک همراه باد شمال وارد شهری کوچیک و آروم و دورافتاده میشه که در اون یک کشیش متعصب بنام فرانسیس رینود بر افکار ارتجاعی مردم حکومت میکرده. وین که جد اندر جد جادوگر بوده عاشق آشپزی و شکلات سازیه و میخواد با کمک شکلاتهای مختلف مردم شهر رو از این سکون و رخوت نجات بده. ولی ایام روزه داری فرارسیده و کشیش رینود مخالفت میکنه و تمام تلاشش رو کار میگیره تا وین و دخترشو از شهر بیرون کنه ولی آخرش موفق نمیشه و وین در روز عیدپاک فستیوال شکلات خودشو برپا میکنه و همه هم استقبال میکنن...

خانم هریس درباره شخصیتهای جالب کتابش گفته که بسیاری از شخصیتهای داستانش رو از زندگی حقیقیش الهام گرفته؛ شخصیت  آنوک کوچولو رو از دختر خودش، پانتوفل کانگوروی خیالی رو از خرگوش خیالی دخترش!، وین روشه و همینطور خانم آرماند رو از مادربزرگ خودش که زنی محکم و آزاداندیش و جسور بود برداشت کرده.

خوب، امتیاز داستان خیلی زود بوسیله کمپانی میراماکس خریداری میشه و رابرت نلسون جاکوب سناریست آمریکایی اون رو تبدیل به فیلمنامه میکنه و برای فیلمنامه اقتباسی شکلات برنده جایزه اسکار هم میشه. فیلمبرداری توسط راجر پرات و به کارگردانی لَس هالسترم در یکی از روستاهای ایالت بورگاندی فرانسه طی دوماه جولای و آگوست انجام میگیره. موزیک دلنشین تم فیلم هم از خانم ریچل پورتمن هست که برای موسیقی زیباش نامزد اسکار میشه. در کل فیلم کاندید 5 اسکار و 8 تا بفتا و 4 تا گلدن گلوب میشه که نام ژولیت بینوش و جودی دنچ به عنوان هنرپیشه های اصلی و مکمل در لیست نامزدی هرسه جشنواره دیده میشه. خود فیلم هم کاندید بهترین فیلم اسکار و گلدن گلوبه.

یکی از نکات جالب حضور خودم (لسلی کارون)در این فیلمه :) tajob بعله بنده در نقش مادام اودل سالخورده، یک بانوی متشخص و کمرو که سالیان ساله شوهرش رو در جنگ از دست داده و بیوه است بازی میکنم البته پای یک عاشق بامزه و خواستگار پایه و دلخسته هم در میونه بنام گیلیام بلروت (جان وود) که هم خودش هم سگش عاشق من هستن! :) به به :lovve:

وقتی شکلات اکران شد هم نقدهای مثبت و هم نقدهای منفی گرفت. فیلم بدون داشتن صحنه های غیر اخلاقی خشونتبار، ج.ن.س.ی و هتاکی برای 13+ سال مجاز اعلام شد. واقعا هم شکلات یک فیلم پریانی کودکانه بود که به زبون بزرگا و برای بزرگترا نوشته شده ! اما خوب مطابق معمول کوچکترا هم بااجازه یا بی اجازه میتونن ببین و ازش لذت ببرن :) دست آقای جاکوب هم برای این برگردان روان و زیبا و تا حدودی وفادار به کتاب خانم هریس درد نکنه و جایزه اسکارش هم حلالش باشه :)

منتقدای سایت Rotten Tomatoes به فیلم شکلات 63 درصد نظر مثبت دادن و کلا هم به این تفاهم جمعی رسیدن که « شکلات یک افسانه جذاب و فروزان قلب هاست همراه بازی دوست داشتنی ژولیت بینوش...» البته عده ای منتقد میگن؛ فیلم میخواد برتری و غالب شدن پاگانیسم رو به میسحیت نشون بده و در این راه از حربه لذتبخش و خوش طعم شکلات برای چیرگی عقیده اش استفاده میکنه و به همین خاطر پیروز هم میشه. شکلات (کاکائو) در این رابطه کاملا یک شی نمادینه، همونطور که در خود فیلم هم برای پیدایش شکلات یک تاریخچه 2000 ساله ماندگار از تمدن مایاها بیان میشه (که پاگان بوده اند و چندین و چندتا خدا و الهه داشتن و همه شونو میپرستیدن ماشالا! ). در پست های بعدی اشاره میکنم که تا چه حد این نقدهای منفی دینی به فیلم زیبای شکلات وارده؟ راستی نظر شما چیه؟

آخر این پستم فقط یه جمله در وصف الوهیت شکلات! بگم که جالبیش اینه مایاها یک الهه داشتن بنام «الهه شکلات!» بفرمایید با ایشون آشنا بشید::ttt1

برای من تنها چیزهایی جالبند که به قلب مربوط می‌شوند. «آدری هیبورن»
۱۳۹۴/۱۲/۵ عصر ۱۰:۵۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : Memento, آلبرت کمپیون, BATMAN, سروان رنو, آمادئوس, اسکورپان شیردل, هانا اشمیت, خانم لمپرت, Classic, لو هارپر, نکسوس, هایدی, حمید هامون, Princess Anne, واتسون, ایـده آلـیـسـت, rahgozar_bineshan, کنتس پابرهنه, پیر چنگی, دزیره, زرد ابری
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
شکلات - جروشا - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵, عصر ۰۷:۵۲
RE: شکلات - جروشا - ۱۳۹۵/۲/۱۲, عصر ۰۸:۳۹