[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پندهای روزگار
نویسنده پیام
دون دیه‌گو دلاوگا آفلاین
مسافر سبزـپوش کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۱۲/۶
اعتبار: 31

تشکرها : 1223
( 2909 تشکر در 245 ارسال )
شماره ارسال: #12
RE: پندهای روزگار

(۱۳۹۶/۳/۱۲ عصر ۰۲:۴۴)آناکین اسکای واکر نوشته شده:  

مک‌کارتیسم و تأثیر آن بر سینمای کلاسیک

قسمت ششم : ده مرد هالیوود

...

قطار مک‌کارتیسم به اولین ایستگاه رسیده و 10 نفر را از صنعت فیلم‌سازی پیاده کرد....

امشب داشتم کتاب «تاریخ سینما»ی بوردوِل/تامسون را میخواندم. گفتم بخشی از آنرا به یاد دوستِ غایب ارجمندمان  "آناکین اسکای واکر" نقل کنم؛ با این امید که خود بازآید و رشته‌ی سخن در دست گیرد:

« "ده تن هالیوود" عبارت بودند از: فیلمنامه‌نویسان جان هاوارد لاوسون، دالتون ترومبو، آلبرت مالتز، آلواه بِسی، ساموئل آرنیتز، هربرت بیبرمن، رینگ لاردنر جونیور و لستر کُل؛ و کارگردان، ادوارد دمیتریک؛ و تهیه‌کننده، آدریان اسکات.

دمیتریک بعدها با "کمیته‌ی فعالیت‌های غیر آمریکایی [ضد آمریکایی]" همکاری کرد و به جرگه‌ی هالیوود بازگشت.

در سال 1951 "کمیته" دادرسی‌های خود را از سر گرفت. بسیاری از کمونیست‌های سابق و هواداران سابق کمونیست‌ها، برای اینکه خود را از مهلکه نجات دهند، نام دیگران را به میان آوردند. بازیگران استرلینگ هایدن و ادوارد جی. رابینسون و کارگردان‌ها ادوارد دمیتریک و الیا کازان از این گروه بودند.

برخی از فیلمسازانی که نامشان در لیست سیاه جای گرفت، کار حرفه‌ای خود را با عزیمت به خارج از کشور نجات دادند. کارگردان جوزف لوزی به انگلستان رفت؛ ژول داسن به فرانسه. دیگرانی هم بودند که با نام مستعار به کار خود ادامه دادند. دالتون ترومبو فیلمنامه‌ی آدم شجاع را که اسکار بهترین فیلمنامه را در سال 1956 به دست آورد با نام مستعار [رابرت ریچ] نوشت. در سال 1960 اُتو پرمینجر اعلام کرد که در شناسنامه‌ی فیلم خروج (اکسدوس) از ترومبو به عنوان فیلمنامه‌نویس نام خواهد برد؛ و کرک داگلاس ـ در مقام تهیه‌کننده ـ همین کار را برای مشارکت ترومبو در نوشتن فیلمنامه‌ی اسپارتاکوس (1960) انجام داد. از این مقطع، لیست سیاه به تدریج قوت خود را از دست داد. اما تنها یک‌دهم کسانی که قربانی این دادرسی‌ها بودند توانستند فعالیت حرفه‌ای خود را در سینما از سر بگیرند. میراث "کمیته‌ی فعالیت‌های غیر آمریکایی کنگره" دامن زدن به جوّ بی‌اعتمادی و ضایع کردن استعدادها بود».

---------------------------

نک: تاریخ سینما، تألیف دیوید بوردول و کریستین تامسون. ترجمه‌ی روبرت صافاریان. نشر مرکز، تهران، 1388. ص 423. 

پوستر فیلم "ترومبو" (2015) با بازی برایان کرانستون در نقش دالتون ترومبو

پوستر فیلم ترومبو -2015

اگر قرار باشد سر یک سامورایی به ناگاه قطع شود، او باید بتواند یک کار دیگر را هم به انجام برساند با موفقیّت.
۱۳۹۶/۵/۵ صبح ۰۲:۱۰
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : ال سید, شارینگهام, Classic, سروان رنو, مراد بیگ, BATMAN, پرنسس آنا, rahgozar_bineshan, L.B.Jefferies, پیرمرد, باربوسا, کلانتر چانس, کنتس پابرهنه
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
پندهای روزگار - پیرمرد - ۱۳۹۴/۷/۷, عصر ۰۹:۲۰
پندهای روزگار - پیرمرد - ۱۳۹۴/۸/۸, عصر ۰۳:۳۲
RE: پندهای روزگار - خانم لمپرت - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸, عصر ۰۷:۵۸
RE: پندهای روزگار - سروان رنو - ۱۳۹۵/۳/۱۰, عصر ۰۴:۱۷
RE: پندهای روزگار - پرنسس آنا - ۱۳۹۶/۵/۱۶, عصر ۰۴:۰۰
RE: پندهای روزگار - سروان رنو - ۱۳۹۶/۶/۲۵, عصر ۱۰:۳۷
RE: پندهای روزگار - پروفسور - ۱۳۹۹/۵/۲, صبح ۱۰:۵۷
دختران رادیوم - سروان رنو - ۱۴۰۲/۱۲/۲۵, عصر ۰۷:۰۰