[-]
جعبه پيام
» <BATMAN> سریال Slasher فصل اولو دیدم و خوشم اومد ، خونریزی الکی نداره ، ببشتر جنایی و معماییه https://s8.uupload.ir/files/slasher_d89c.jpg
» <BATMANhttps://rooziato.com/1402490975/10-best-...-tv-shows/
» <BATMAN> سلام شارینگهام عزیز، با اجازه شما بله!
» <شارینگهام> سلام بتمن جان، گشت شبانه ات آغاز شده؟
» <BATMAN> شب بخیر https://s8.uupload.ir/files/the_batman_hpv2.jpg
» <اکتورز> مجیدی ، کیا رستمی ، پوراحمد و ... نقش بچەها در فیلمهایشان بسیار پررنگ بودە و این بیشتر بە دلیل دور زدن سانسور بودە
» <اکتورز> همەی وجودم درد گرفت
» <اکتورز> ویدیوای از صحبتهای جیم جارموش در مورد کیارستمی دیدم و نظر ایشان این بود کە کیارستمی برای دور زدن سانسور از کودکان در فیلمهایش بهرە میگرفتە
» <سروان رنو> تلگرام یا فروم ؟ مساله این است ! ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...4#pid45464
» <Dude> سلامت باشید. شده که ازعزیزانی با هم، کمی قدیمی تر از اینها را دیده بودیم، جز خودم همه دردیار باقی اند. خوشحالم هنوز هستند که از آن فیلمها خاطره دارند، با آرزوی سلامتی
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آخرین کامپیوتر و گجت ها ......
نویسنده پیام
برو بیکر آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۲/۸/۲۲
اعتبار: 37

تشکرها : 3248
( 6973 تشکر در 203 ارسال )
شماره ارسال: #16
RE: آخرین کامپیوتر و گجت ها ......

با سلام

امروز در جعبه پیام متوجه یکی از پیامدهای زندگی دیجیتالی گردیدم. موضوع از دست دادن اطلاعات که برای سرهنگ دکس اتفاق افتاد موضوعیست که در سالهای گذشته گریبانگیر بسیاری از کسانیکه ابزارهای دیجیتالی را وارد زندگی خود نموده اند ، شده است. البته با توجه به ابزارهای پیشرفته امروزی دیگر کمتر شاهد چنین معضلی هستیم اما با توجه به حوزه کاری خود تصمیم گرفتم تجربیات خود را در اختیار دوستان قرار دهم.

اطلاعات به روی هارد دیسک ( چه اکسترنال و چه اینترنال) و یا فلش مموریها  و اس دی رمها هرگز از بین نمی روند (مگر آنکه آنرا مفقود کنید و یا بصورت فیزیکی معیوب گردد - مانند آتش سوزی و یا شکستگی ناشی از ضربه). در هاردیسکها معیوب شدن هد بسیار شایع می باشد ، اما فراموش نکنید که اطلاعات به روی هد ذخیره نمی شود بلکه هد صرفا وظیفه نوشتن و یا خواندن اطلاعات را دارد بنابراین باید خیلی خوش شانس باشید اگر مشکل هارد دیسک شما فقط معیوب شدن هد باشد.

شرکتهای زیادی هستند که  حتی اگر نتوانند هارد دیسک شما را تعمیر کنند حداقل اطلاعات آنرا برای شما بازیابی می کنند. اطلاعات ذخیره شده به روی ابزارهای ذخیره سازی تا زمانیکه ظرفیت ابزار شما پر نشده باشد، حتی در صورت فورمت کردن و Shift + Delete نیز قابل بازیافت هستند. زیرا در کامپیوتر پاک کردن یک فایل به منزله حذف آن نیست. پاک کردن یک فایل فقط دسترسی شما را در جدول آدرسدهی از بین می برد ، وگرنه فایل شما در همان نقطه ایکه ذخیره شده است وجود خواهد داشت ، مگر آنکه اطلاعات جدیدی به روی هارد خود ذخیره کنید. در چنین شرایطی دسترسی به اطلاعات حذف شده با اختلال مواجه خواهد شد.

بازیابی اطلاعات از روی هاردیسکی که معیوب شده است برای کارشناسان این امر، نیازمند صبر و حوصله و دقت می باشد. اما برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید راهکارهای مختلفی را می توان پیشنهاد داد. یکی از راهکارها که همه به آن اذعان دارند گرفتن بکاپ به روی هارد اکسترنال می باشد، اما بیاد داشته باشید هاردهای اکسترنال نسبت به هاردهای اینترنال بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.

استفاده از هارد اکسترنال برای نگهداری اطلاعات و دسترسی به آنها در مواقع ضروری مشکلی ایجاد نمی کند ، اما اینکه بخواهید این هارد را هر روز با خود حمل کنید و مرتبا برای خواندن اطلاعات از آن استفاده کنید باید خدمتتان عرض کنم ریسک بالایی می کنید. زیرا هاردیسکها در کنار دیسکخوانهای نوری جزو قطعات مکانیکی کامپیوتر شما محسوب میگردد و درصد آسیب پذیری آن نسبت به سایر قطعات کامپیوتر شما بالاتر است.

ذخیره اطلاعات به روی دیسکهای نوری نیز دردسرهای خاص خود را دارد. سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات و خش پذیری آنها نیز باعث می گردد تا دیسکهای نوری نیز گزینه مناسبی نباشد. اما یک پیشنهاد خوب می توانم برایتان ارائه دهم که با توجه به تجربه شخصی خود می تواند راه حل مناسبی باشد.

امروزه با توجه به عرضه بالای فلش مموریهای پرتابل قیمت آنها بشدت کاهش پیدا نموده است. مضافا اینکه ذخیره اطلاعات در فلش مموریها روی المانهای دیجیتالی صورت می پذیرد و در آنها خبری از دیسک گردان و هد نمی باشد. لذا نه تنها ضریب ایمنی آنها بالاست بلکه سرعت دسترسی به اطلاعات نیز بالا می باشد. ( فراموش نکنید شما وقتی اطلاعاتی را از روی هارد دیسک فرامی خوانید ، دیسکها شروع به چرخش می کنند و وقتی سرعت دیسک به حد استاندارد می رسد با حرکت هد اطلاعات به روی خروجی مورد نظر - معمولا مانیتور - به نمایش در می آید).

جهت اطلاع دوستان یک فلش مموریِ  8 گیگا بایتیِ غیرِ برند (معمولا از نوع چینی) بصورت عمده قیمتی معادل 8 الی 9 هزار تومان دارد. ( این قیمت در آینده باز هم کاهش می یابد) در واقع شما با پرداخت 80 هزار تومان میتوانید 10 فلش مموری 8 گیگابایتی تهیه کنید و 80 گیگا بایت از اطلاعات خود را روی آنها انتقال دهید. بنده تمام فیلمهای مورد علاقه خود را (بویژه آنهایی را که از روی سایت ایران فیلم دانلود نموده ام) به روی تقریبا 50 فلش مموری مورد اعتماد نگهداری نموده ام و در جای مخصوصی نگهداری می کنم و مانند کتابهای یک کتابخانه به آنها دسترسی دارم. هم سرعت دسترسی به انها بسیار بالا می باشد و هم آنکه هروقت بخواهم می توانم انها را پاک کنم و یا اطلاعات دیگری را جایگزینشان نمایم. امنیت اطلاعات نیز بسیار بالا می باشد. (در واقع فقط در صورت سرقت یا مفقود شدن اطلاعات خود را از دست میدهم)

البته این پیشنهاد شاید تا یکسال پیش که قیمت فلش مموریها بالا بود فاقد توجیه اقتصادی بود اما اینروزها قیمت فلش مموریها بشدت کاهش یافته است و می تواند روش مناسبی باشد. در واقع شما به روی یک فلش مموری 8 گیگابایتی می توانید تقریبا اطلاعات 2 عدد دی - وی - دی را ذخیره  کنید. حال اگر قیمت دو عدد دی - وی - دی خام را نیز از قیمت تمام شده فلش مموری کسر کنید متوجه می شوید که شما با هزینه اندکی یک مدیای قابل اطمینانی را جایگزین دی - وی - دی نموده اید. با این تفاوت که سرعت دسترسی و استفاده از فلش مموری قابل مقایسه با دی وی دی نمی باشد، ضمن آنکه خش بر نمی دارد و در هرجا و با هر گجتی (حتی در گوشی موبایل و گیرنده های ماهواره) نیز قابل استفاده هستند و هر زمان هم که بخواهید می توانید اطلاعات قبلی آنها را حذف و اطلاعات جدیدتری را جایگزین نمائید.

البته برای نگهداری اطلاعات هرکس سلیقه و روش شخصی خود را دارد. من نیز با توجه به نوع اطلاعاتی که ذخیره نموده ام از هاردهای اکسترنال استفاده می کنم اما تمام فایلهای صوتی و تصویری خود را به روی فلش مموریها نگهداری می کنم و تعدد آنها نه تنها کار بنده را سخت نمی کند بلکه سرعت دسترسی بنده را با توجه به نوع استفاده بالاتر نیز برده است . بنده در این پست صرفا تجربه شخصی خود را خدمت دوستان عرض نمودم.

(برای مثال بنده تمام فسمتهای سریال Zorro را که سال گذشته از شبکه تماشا پخش گردید با همان کیفیت به روی یک فلش مموری 8 گیگابایتی ضبط و نگهداری نمودم. و یا فیلمهای مورد علاقه ام را از سایت ایران فیلم را با کیفیت قابل قبول 720 دانلود نموده ام و به روی هر فلش مموری - بسته به مدت زمان و ظرفیت فیلم - از پنج تا هفت فیلم را ذخیره نموده ام و هر زمان که بخواهم فلش را مستقیما به تلویزیون متصل می کنم و فیلم مورد علاقه خود را با کیفیت خوب مشاهده می کنم).

۱۳۹۴/۵/۳ عصر ۰۹:۱۵
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : پیرمرد, ژان والژان, دکــس, Kurt Steiner, زینال بندری, سرهنگ آلن فاکنر, اسکورپان شیردل, rahgozar_bineshan, سناتور, برت گوردون, BATMAN, واتسون, سروان رنو, ژیگا ورتوف, کارآگاه علوی, Classic
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: آخرین کامپیوتر و گجت ها ...... - برو بیکر - ۱۳۹۴/۵/۳ عصر ۰۹:۱۵