[-]
جعبه پيام
» <مارک واتنی> رابرت عزیز و گرامی ... این بزرگواری و حسن نیت شماست. دوستان بسیاری هم در کافه، قبلا کارتون و سریال های زیادی رو قرار داده اند که جا داره ازشون تشکر کنم.
» <مارک واتنی> دانلود کارتون جذاب " فردی مورچه سیاه " دوبله فارسی و کامل : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45437
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/XI0kt
» <BATMANhttps://www.doostihaa.com/post/tag/%D8%A...kanon-2021
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/pFib3
» <BATMAN> با تشکر از مارک واتنی عزیز/ نسخه های سینمایی بامزی هم منتشر شدن/ بامزی تو سوئد خیلی محبوبه، از گذشته تا به امروز ازین شخصیت انیمیشن تولید میشه
» <مارک واتنی> ارادت شارینگهام عزیز
» <شارینگهام> درود بر همه ی دوستان ، سپاس از مارک واتنی عزیز
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 2 رای - 1.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فيلم و سينما - سلامتي چشم
نویسنده پیام
پروفسور آفلاین
هفت خط

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۹/۲/۲۲
اعتبار: 14

تشکرها : 553
( 527 تشکر در 43 ارسال )
شماره ارسال: #9
Rainbow RE: فيلم و سينما - سلامتي چشم

یک فیلمساز حرفه ای برای جذب بیننده از تمام امکانات موجود بهره می گیره؛ نور، صدا، موسیقی و حتی رنگ Rainbow البته منظورم بُعد تکنیکی رنگ در فیلمبرداری نیست بلکه اشاره ای به تاکتیک اثرگذاری رنگها در نگاه و ادراک آدمهاست. هر رنگ برای مخاطب می تونه برانگیزاننده احساساتی خاص باشه و فیلمساز زیرک از این امر به عنوان یک حربه کاری برای هدف گرفتن دل و ذهن تماشاگرش استفاده می کنه.

شما اگه دوست دارین بدونید هر رنگ چطوری با روح و روانتون بازی می کنه می تونین از این لینک دیدن کنید ولی اینجا من بطور خاصتر می خوام با چند مثال سینمایی به احساساتی که رنگ آبی در شما بوجود میاره، بپردازم. احساساتی نظیر ایمان، معنویت، پاکی، رضایت، وفاداری، آرامش، هماهنگی، اتحاد، اعتماد، حقیقت، امنیت، نظافت، نظم، فناوری و افسردگی.

وفاداری، خلوص نیت و سرگشتگی کودکانه رو در فیلم علمی تخیلی Midnight Special (2016) اثر جف نیکولاس می تونید از تم سرتا به پا آبی شخصیت نقش اول برداشت کنید. رنگ آبی در این فیلم نماد معصومیت و صافی و سادگی است و با تلقین افکار مثبت همراهه.

در شاهکار پل توماس اندرسون There Will Be Blood (2007) شخصیت اصلی فیلم در صحنه ای سنگین و دراماتیک در حالیکه قبلا آماج انواع خباثتها بوده حالا در آبی آب و آسمان به تنها داشته اش که یک حقیقت ساده و تلخه می رسه؛ تنهایی.

در نئونوآر Only God Forgives (2013)، کارگردان دانمارکی ویندینگ رفن، در اکثر صحنه ها از ترکیب بندی رنگ قرمز و بنفش برای القا اتمسفر مورد نظرش استفاده می کنه. ولی در نمایی انحصاری و آبی رنگ، شخصیت نقش اولش از واقعیتهای بیرون، منطقهای عقلانی و کاراکترهای دیگه، جدا شده و بخودش رجوع می کنه که نمایشی عالی برای نشون دادن تفکیک شخصیته.

آبی، آبی، آبی عمیق! حتی امپراطور ترک ابراهیم تاتلیسس هم در ترانه زیبای Mavi Mavi این رنگ رو مورد تمجید قرار میده. خلاصه آبی کم طرفدار نداره. اما بد نیست از بُعد دیگه ای به این رنگ زیبا بپردازیم! یک بُعد احتمالا آسیب رسان!

قرنطینه خیلی از ماها رو محکوم به نشستن مداوم پشت کامپیوتر کرده. من قبلا با یکی دو ساعت نگاه به صفحه نمایشگر، چشمام زود خسته می شد. حتی سردرد بدی حول کره چشمهام رو می گرفت. فکر کردم چون عینکی ام بخشی از درد می تونه مربوط به فشاری باشه که به چشمهام وارد می شه. حتی نمره عینکم رو چک کردم که مشکلی نداشت. اما چشم پزشکم پیشنهاد داد لنز عینکم رو عوض کنم و از لنزهای جدید بلوکات یا بلوکنترل استفاده کنم تا جلوی نفوذ نور آبی به داخل چشمهام  رو بگیره یا به زبون ساده تر آبی رو کات کنه.

حالا میخوام اون چیزی که خودم از حرفهای دکترم برداشت و تجربه کردم رو براتون بنویسم که البته کامل و تخصصی نیست و تقاضا دارم گشاینده این تاپیک جناب آقای ژان والژان در مورد صحت و سقمش بیشتر اطلاع رسانی علمی کنن.

نور هم مثل همه چی دو جوره طبیعی و مصنوعی. نور آبی طبیعی که از خورشید می گیریم مفیده و برای کارکرد بدن خیلی ضروریه. اما نور آبی مصنوعی که بطور عمده از تلوزیون، مونیتور، لب تاپ و موبایلها به چشم ما می رسه، دردسرسازه. چرا؟

نور آبی بین رنگهای طیف نور مرئی قویترین انرژی رو داره به حدی که چشم ما نمی تونه برخلاف نورهای رنگی دیگه فیلترش کنه بنابراین مستقیم تا ته شبکیه پیشروی می کنه و در تماس دراز مدت به سلولهای شبکیه آسیب جدی وارد می کنه. واکنش بدن بیچاره با چشمک زدنهای الکی، خستگی چشم، چشم درد و سردرد شروع می شه ولی اگه کار به جاهای بدتر بکشه، می تونه منجر به تخریب کامل شبکیه و حتی کوری بشه. تازه عارضه فقط در چشم نیست؛ خواب، تمرکز و سیستم هورمونی بدن مختل می شن و هیولاهای مرحله آخر چاقی، دیابت و سرطان هم از راه می رسن. خوب چه کنیم؟ ساده است، فیلم آبی نبینید. تلوزیون و مونیتور و لب تاپ و موبایلها رو بریزید دور. ای بابا! درسته تلوزیون با این برنامه های سیما دور انداختنی شده ولی بقیه چی؟! اینکه شد عین راهکارهای اصولی مسئولین خدمتگزار! نه! صبر کنید! لعنت نفرستید اگه می فرستید هم آدرس کافه کلاسیک نیست کاخ سفیده! اما فایده ای هم نداره آخه! فکر کنم دور کاخ رو فیلتر «لعنت کات» گذاشتن! لعنتها می رن، برمی گردن می خورن به خودمون! پس ببینیم علم چی می گه:

راه حل: نور نمایشگر موبایل یا کامپیوتر نباید زیاد باشه حتی الامکان کمش کنید. در تاریکی از دستگاههایی که نور آبی تولید می کنن استفاده نکنید. اگه ناچار هستید، می تونین رو صفحه نمایش مونیتورتون فیلتر اشعه گیر بچسبونین و نرم افزارهای مربوطه رو در موبایلهای هوشمندتون نصب کنید تا نور آبی رو فیلتر کنه. اما برای چشمهاتون مخصوصا اگه مثل من عینکی هستید، روی عینکهاتون لنزهای خاص بلوکنترل (که نور آبی رو تا حدودی جذب می کنه که قابل آزار برای چشم نباشه) یا بلوکات (که نور آبی رو کلا کات می کنه) بجای لنزهای معمولی، نصب کنید. حتی می گن غیر عینکیها که کارشون دائم با کامپیوتره، بهتره عینکی با شیشه بلوکات یا بلوکنترل بزنن. اینم بگم لنز بلوکنترل از بلوکات خیلی بهتر و گرونتره. من تجربه شخصیم رو براتون نوشتم از وقتی لنز عینکم رو بلوکنترل کردم چشمام کمتر خسته میشن، دیگه چشم درد ندارم و خلاصه راضیم (خدا هم از سازنده اش راضی باشه). عینک من رو از خارج از کشور برام فرستادن ولی شما حواستون باشه اینجا چون بازار این لنزها گرمه تقلبیش زیاد شده از جای مطمئن سفارش بدید و حتما بعدش به دکترتون نشون بدید. خلاصه دوتا چشم که بیشتر نداریم باید چارچشمی مراقبشون باشیم.

گاهی اوقات آتش بس مهمترین بخش یک جنگ است
۱۳۹۹/۱۱/۱۹ عصر ۱۲:۳۲
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : آلبرت کمپیون, مارک واتنی, هیس هیس, Kathy Day, لوک مک گرگور, کنتس پابرهنه, سروان رنو, شارینگهام, Classic, زرد ابری, پطرکبیر, پهلوان جواد, دون دیه‌گو دلاوگا
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
RE: فيلم و سينما - سلامتي چشم - dered - ۱۳۹۱/۳/۱۵, عصر ۰۹:۱۰
سوال چشميـكــــ - فورست - ۱۳۹۱/۱۱/۱۰, صبح ۰۵:۳۴
RE: سوال چشميـكــــ - کاستافیوره - ۱۳۹۱/۱۱/۱۰, عصر ۰۷:۲۵
RE: سوال چشميـكــــ - فورست - ۱۳۹۱/۱۱/۱۰, عصر ۰۸:۰۹
RE: سوال چشميـكــــ - کاستافیوره - ۱۳۹۱/۱۱/۱۰, عصر ۰۸:۲۰