[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> تلگرام یا فروم ؟ مساله این است ! ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...4#pid45464
» <Dude> سلامت باشید. شده که ازعزیزانی با هم، کمی قدیمی تر از اینها را دیده بودیم، جز خودم همه دردیار باقی اند. خوشحالم هنوز هستند که از آن فیلمها خاطره دارند، با آرزوی سلامتی
» <دون دیه‌گو دلاوگا> سلام و سپاس فراوان "Dude" گرامی. آقا ممنون برای "Orions belte". با معرفی شما، خودم هم خاطره محوی از آن سراغ گرفتم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> پاینده باشید "رابرت" گرامی. سپاس از لطف و پُست‌های ارزشمندتان
» <لوک مک گرگور> متشکرم دوست گرامی. منهم همیشه از خواندن مطالب جذاب و دلنشین تان کمال لذت را برده ام.
» <رابرت> بررسی جالب تأثیر فیلم "پاندورا و هلندی سرگردان" بر انیمیشن "عمو اسکروچ و هلندی سرگردان" https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...6#pid45456
» <رابرت> سپاس از دون دیه‌گو دلاوگا و لوک مک گرگور عزیز به خاطر مطالب تحقیقی، تحلیلی و زیبای اخیرشان
» <دون دیه‌گو دلاوگا> "بچه‌های کوه تاراک" : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...3#pid45453
» <مارک واتنی> ممنونم رابرت جوردن عزیز
» <رابرت جوردن> سپاس از مارک واتنی و بتمن
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 7 رای - 3.86 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نجواها و فریادها... صداهایی ماندگار
نویسنده پیام
الیور آفلاین
مشتری کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۹/۲۳
اعتبار: 32

تشکرها : 484
( 1912 تشکر در 61 ارسال )
شماره ارسال: #36
RE: نجواها و فریادها... صداهایی ماندگار

(۱۳۹۰/۹/۱۳ صبح ۱۲:۳۴)منصور نوشته شده:  

در تکمیل صحبتهای دوست گرامی الیور هاردی ذکر این نکته لازمست که مرحوم عطا الله زاهد در سریال سربداران بجای خودش صحبت کرده است و صدای مرحوم هوشنگ مرادی نیست.. من دوستان را به صفحه اول همین تاپیک و شنیدن شیوه گفتاری مرحوم هوشنگ مرادی در فیلم دوئل ساخته ی  سرجیونیکولائسکو (کمیسر مولدوان ) دعوت میکنم که سال گذشته در آن بخش قرار گرفت. صدای مرحوم عطالله زاهد در سریال سربداران را در نقش خواجه شمس الدین بزودی در همین تایپک ارائه خواهم کرد.

جهت اطلاع دوستان عرض میکنم مرحوم زاهد از موسسین حسینه ارشاد هم بودند و در آنجا تئاتر و سینما تدریس میکردند

با سپاس از دوست ارجمند منصور گرامی

در نوشته مربوط به عطاءالله زاهد هدف بیشتر نگاهی کوتاه به فعالیت وی در زمینه سینما و دوبله بود و به همین خاطر موارد دیگر(کار به عنوان دیلماج در نوجوانی، نقش او در تاسیس حسینیه ارشاد و آموزش تئاتر و سینما در آنجا، نقش او در تاسیس انجمن هنرمندان در بعد از انقلاب و ...) ذکر نشد، ممنون از اشاره شما.

عطاءالله زاهد و جعفر بزرگی(بر گرفته از کتاب سیمای هنرمندان)

با سپاس از بانوی گرامی برای در اختیار گذاشتن عکس

در مورد گویندگی زاهد به جای خودش در آثاری که بازیگر بوده، موردی را به یاد ندارم. سال‌ها قبل بخشی از سربداران را دوباره دیده‌ام و صدای مرادی به جای زاهد در خاطرم مانده است.

در زیر دو نمونه از صدای هوشنگ مرادی قرار دارد که می‌تواند با صدای زاهد در سربداران مورد قیاس قرار گیرد. صداها مربوط به سال‌های پایانی عمر هوشنگ مرادی‌ست(اخیرا هم به نمونه گویندگی مرادی در سال‌های جوانی و به جای دین مارتین برخوردم):

گویندگی هوشنگ مرادی به جای زاهد در سریال بوعلی سینا(تصویری)

گویندگی مرادی به عنوان راوی در مجموعه بچه‌های مدرسه آلپ(تصویری)

بد نیست که در اینجا اشاره‌ای هم به دوبله سربداران شود. مدیر دوبلاژ هر دو سریال سربداران و هزاردستان آقای کسمایی‌ بودند، در سربداران اغلب بازیگران سریال به جای خود صحبت کرده‌اند(بنا به پیشنهاد کارگردان مجموعه) و در چند مورد- و اغلب نقش‌های کوچک- گویندگان حرفه‌ای صحبت کرده‌اند، نتیجه کار مناسب با حال و هوای سریال است اما از حیث دوبله قابل قیاس با هزاردستان نیست که بوسیله گویندگان حرفه‌ای دوبله شده و از نمونه‌های جاودانه دوبله به فارسی‎ست.( بخش کوتاهی از پشت‌صحنه دوبله سربداران در تیتراژ ابتدایی برنامه آن روی سکه در دهه 1360 پخش می‌شد)

پ.ن: طبق نمونه‌ای که منصور گرامی(در پست بعدی) قرار داده‌اند، صدای عطاء‌الله زاهد در سریالسربداران صدای خودشان است. اشاره من بنا به تماشای تکرار مجموعه  در دهه 1370 بود و صدایی مشابه صدای زاهد در بوعلی سینا که در خاطرم مانده بود، دسترسی به سریال سربداران، برای اطمینان بیشتر هم نبود. همانطور که پیشتر اشاره شد مشابهت‌هایی بین صدای این دو وجود دارد(که نمونه‌های این پست و پست بعدی موید آن است)

در سریال سربداران بنا به خواست کارگردان برای پرهیز از صداهای آشنا برای مردم، اغلب بازیگران به جای خود صحبت کرده‌اند، اما در دو سریال دیگری که زاهد بازی کرده، در هزاردستان احمد رسولزاده و در بوعلی سینا هوشنگ مرادی به جای او صحبت کرده‌اند. در پست مربوط به زاهد هم اشاره شد در فیلم‌هایی که صدابرداری سر صحنه بوده صدای او قابل شنیدن است و در فیلم‌های دوبله شده گویندگانی نظیر احمد رسولزاده جای او صحبت کرده‌اند.

۱۳۹۰/۹/۲۲ عصر ۰۶:۲۶
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : ژان والژان, حمید هامون, بانو, ترومن بروینک, سناتور, میثم, پدرام, Classic, مگی گربه, الیشا, رزا, دلشدگان, dered, لمون, هایدی, ژنرال, باربوسا
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع