[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 19 رای - 4.37 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی
نویسنده پیام
ترینیتی آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۱۰/۹
اعتبار: 7

تشکرها : 29
( 219 تشکر در 14 ارسال )
شماره ارسال: #659
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی

حقیقتش من همیشه کارتون (کارتون اصیل و دستی نه ازین کامپیوتریای زیراکسی بی بته!) رو به نمایشای عروسکی و خمیری و لاستیکی و چوبی و سه بعدی و اینها ترجیح دادم، اما همونطور که تو هر قانونی تبصره ای هست، تو هر اصلی هم استثنائاتی وجود داره. مثلا سریال عروسکی «افسانه ی سه برادر» یا انیمیشن استاب موشنی «پر قو» (که درستش «پرهای درنا» ست) جزو بهترین و جذاب ترین و خواستنی ترین برنامه های بچگی من بوده و هست و حتی اگه قرار به انتخاب باشه شاید بتونم اینا رو یه رج بالاتر از کارتونای خدایی مثل سیندرلا، رابین هود ، سندباد و تن تن قرار بدم.

حالا که خوب فکرشو میکنم میبینم چیزی که باعث میشد ما یه کارتون یا انیمیشن عروسکی یا کلا هر برنامه ای رو بیشتر دوست داشته باشیم- سوای جلوه های بصری و دوبله های قوی و خاطره و این حرفها- وجود یک داستان درست و حسابی و جذاب پشت اونها بوده. داستانهایی که باعث میشد  تخیل ما بچه ها بکار بیفته و خودمون رو درگیر ماجرا کنیم و با شخصیتهاش همذات پنداری.

حقیقتش هیچ زمانی از تولیدات وطنی مملکت گل و بلبل در زمینه ی کارتون چیز دندون گیری عاید بچه ها نشده و تقریبا همه ی نسل های قدیم و جدید این بخش از حافظه رو دربست به تولیدات فرنگی واگذار کرده اند. البته کاملا حق دارند، چون کارتونهای ایرانی یا به قصد فرو کردن پیام اخلاقی- اجتماعی - مذهبی- سیاسی به کله ی بچه ها درست میشدند یا نشون دادن فرهنگ غنی و اصیل ایرانی به مدد مینیاتور و قالی و تخت جمشید و این قبیل چیزها ... که اصلا واسه ذهنای حساس بچه ها که در درجه اول دنبال لذت بردن و به عالم رویا رفتن از دریچه ی تخیل هست، قابل هضم نبوده و نیست و نخواهد بود. تازه اگرهم گهگاه یه داستان یا سوژه ی خوب رو به دست میگرفتند ، اینقدر بدفرم و بی کیفیت درستش میکردند که بچه ناخودآگاه رم میکرد!! :ccco

اما توی زمینه ی کارای عروسکی اوضاع یه نمه بهتر بود و با مدد از آدمهای باتجربه و هنرمندی که توی این زمینه سالها فعالیت داشتند و استفاده از صداگذاری مناسب و داستانهای جذاب و دوست داشتنی یه سری کارهای خوب و به یادموندنی درست شد که برامون خاطره شدند. نمونه هاش هم زیادند مثل حسن و خانوم حنا، مدرسه موشها، نخودی، قلی و مادربزرگ، شتر و روباه (اسمش یاد نیست همونی که روباهه هی میگفت: شَترجان!) و خونه مادربزرگه و خیلی های دیگه

در زمینه کارای استاپ موشن یا تک فریم هم چند مورد کار خوب مثل نگهبان چشمه، داستانهای برگرفته از مثنوی (داستان مرد و عزرائیل) و افسانه ماردوش انجام شد که یکی از خوبها بنظر من «قصه های بازار» بود که حول و حوش سال 75 از تلویزیون پخش شد.

[تصویر: 1420386369_6027_e77fdb2b72.jpg]

از قیافه های وحشتناک و کج و کوله tajobشخصیتها که بگذریم ، سه تا چیز باعث موفقیت این انیمیشن شد. اول یه داستان خوب و بقول بهرام شفیع اُست وقرصدار که باعث شد بچه ها ماجرا رو دنبال کنند. دوم اضافه کردن تیکه های بانمک در لابلای قصه که خیلی به جذابیت داستان کمک میکرد. ( تیکه هایی که طوطی به ملت توی بازار مینداخت. مثلا به قصاب که خیلی چاق بود میگفت : یه خورده به خودت برس، شدی پوست و استخوون!khande یا استفاده از لفظ «حمّال» که خیلی قشنگ اداش میکرد  taeed و بخاطر بدآموزی نمیگفت : برادر زحمتکش بار آور!!! :ccco)

سوم و مهمتر از همه اینکه کارگردان بچه ها رو بچه فرض نکرده و دیالوگها رو اصولی و بامنظور نوشته بود و از آوردن اسمهای مسخره و عبارات بچگانه و بی سروته که انگار یه عقب مونده ی ذهنی ادا کرده، خودداری کرده بود. بلایی که امروز گریبانگیر تقریبا تمام برنامه سازها و مجریان مملکت ما شده و با بچه ها مثل آدمهای احمق صحبت میکنند....

[تصویر: 1420386436_6027_3348b3a485.jpg]

قسمت سوم این اپیزود هم داستان جذابی داشت و منو یاد قسمت دره الماس سندباد مینداخت. دیگه داستانشو نمیگم چون این انیمیشن خیلی قدیمی نیست و همتون چندباری نیگاش کردین.

به امید ساخته شدن هرچه بیشتر کارهای خوبی ازین دست....

خدا می‌بخشد ، من هرگز
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ صبح ۱۰:۰۴
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : سرهنگ آلن فاکنر, بولیت, اسکورپان شیردل, فیلیپ ژربیه, برو بیکر, خانم لمپرت, BATMAN, پیر چنگی, اکتورز, Classic, سروان رنو, مگی گربه, پرشیا, زرد ابری, بلوندی غریبه, رضا خوشنویس, هایدی, Memento, واتسون, پیرمرد, کاپیتان باگواش
ارسال پاسخ 

پیام در این موضوع
برنامه بچه های دیروز - هری لایم - ۱۳۹۰/۴/۱۷, عصر ۰۶:۴۶
RE: کـارتون های ماندگار و خاطره انگیز کودکی - ترینیتی - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲ صبح ۱۰:۰۴
داگ فادر - دون دیه‌گو دلاوگا - ۱۳۹۹/۷/۲, صبح ۰۱:۰۴
شجاع وشیرین - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۱, عصر ۰۹:۱۸
RE:پرسی پارکبان - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۳, عصر ۰۸:۰۸
کارتون قدیمی میکروبی - مموله - ۱۳۹۹/۱/۲۴, عصر ۰۸:۱۲
RE:مسافرکوچولو - مموله - ۱۳۹۹/۵/۲۱, عصر ۰۲:۴۰
RE: موش کوهستان - مموله - ۱۳۹۹/۹/۲۵, عصر ۰۹:۱۶
ای کی یو - مموله - ۱۴۰۰/۳/۱۱, عصر ۱۱:۱۲
سه بچه خرس عروسکی - رابرت - ۱۴۰۰/۶/۲۲, عصر ۰۹:۱۵