[-]
جعبه پيام
» <سروان رنو> نگاهی به فیلم نشانی از شر ( اورسن ولز ) ... https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...https://cafeclassic5.ir/showthread.php?tid=46&pid=4539
» <رابرت> متأسفانه "علی‌اصغر رضایی‌نیک" صداپیشه مکمل‌گو بر اثر سکته قلبی درگذشت. نمونه مصاحبه و خاطراتش: https://www.aparat.com/v/tTSqn
» <سروان رنو> مانند بهار و نوروز , سالی نو را به امید بهتر شدن و شکوفا شدن آغاز می کنیم [تصویر: do.php?imgf=org-685bcf6ba2581.png]
» <mr.anderson> سال نو همه هم کافه ای های عزیز مبارک! سال خوب و خرمی داشته باشید!
» <rahgozar_bineshan> سالی پر از شادکامی و تن درستی و شادی را برای همه دوستان آرزومندم!
» <BATMAN> به نظرم شرورترین شخصیت انیمیشنی دیزنی اسکاره/ چه پوستر جذابی! https://s8.uupload.ir/files/scar_vrvb.jpg
» <جیمز باند> من هم از طرف خودم و سایر همکاران در MI6 نوروز و سال نو را به همه دوستان خوش ذوق کافه شاد باش میگم.
» <ریچارد> سلا دوستان.گوینده بازیگراورسولاکوربیرودرسریال سرقت پول کیست
» <ترنچ موزر> درود بر دوستان گرامی کافه کلاسیک ، فرا رسیدن بهار و سال جدید را به همه شما سروران شادباش میگم و آرزوی موفقیت را در کار و زندگی برایتان دارم
» <دون دیه‌گو دلاوگا> در سال گذشته بنده کم‌کار بودم در کافه، ولی از پُست‌های دوستان خصوصاً جناب رابرت و کوئیک و "Dude" بسیار بهره بردم. تشکر و بیش باد!
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 6 رای - 3.83 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فیلم ها و سریال های کلاسیک ایرانی
نویسنده پیام
رابین‌هود آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۶/۶/۱۲
اعتبار: 5

تشکرها : 146
( 241 تشکر در 35 ارسال )
شماره ارسال: #141
RE: فیلم ها و سریال های کلاسیک ایرانی

امیر نادری کارگردان و مجید نیرومند بازیگر فیلمهای دونده و اب باد خاک

نیازمند بهارند آرزوهایم
۱۳۹۶/۱۲/۱۳ عصر ۰۲:۵۵
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : بانو الیزا, سروان رنو, نیومن, مراد بیگ, rahgozar_bineshan, پرنسس آنا, مکس دی وینتر, زرد ابری, شارینگهام
مراد بیگ آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۱/۱۰
اعتبار: 36

تشکرها : 2683
( 2388 تشکر در 283 ارسال )
شماره ارسال: #142
Video سریال روایت عشق - 1364

سریال روایت عشق نخستین سریال عاشورایی تلوریون ایران - 1364

علاءالدین رحیمی نویسنده ی فیلمنامه ی سریال ،خود ابتدای امر به عنوان کارگردان هنری سریال،روایت عشق را جلوی دوربین برد ، ولی پس از کناره گیری ایشان بدلیل اختلاف با تهیه کننده ی مجموعه ، ادامه ی کار با قبول مسئولیت انوشیروان ارجمند بدیشان واگذار گردید.کارگردانی تلوزیونی مجموعه نیز بر عهده ی مستند ساز پر سابقه ی ایرانی هرمز امامی بود.

این مجموعه در روستای بیدخت گناباد تصویر برداری شد که به دلیل داشتن کوچه های قدیمی و کاهگلی و نیز بیابانهای کم آب و علف اطراف ، فضای لازم  را برای به تصویر کشیدن محیط آن روزگار از کوفه تا بیابان کربلا را فراهم مینمود.

ساخت سریال در بحبوحه ی جنگ ایران و عراق و با امکاناتی نازل چه ازلحاظ مالی و چه از لحاظ نیروی انسانی در مقابله با پروژه ای چنین سنگین صورت گرفت ،در شرایطی که نه الگوی خاصی برای ساخت چنین مجموعه هایی تعریف شده بود نه امکانات چهره سازی ، تصویربرداری و جلوه های ویژه ی امروزی در دسترس سازندگان آن قرار داشت ،تمام تصمیمات سر صحنه گرفته میشد ،اکثریت عمده ی بازیگران سریال را ، بازیگران تئاتر استان خراسان تشکیل میدادند ولی با این حال حس و حالی معنوی فراتر از حواس پنج گانه  درکنار همدلی ، صفا و صمیمیتی که نتیجه ی  پیام عاشورایی آن بود از نابازیگران سریال بازیگرانی توانمند ساخت تا شاهد اثری قوی و بیادماندنی باشیم  من جمله بازی هنرمندانه ی رضا سعیدی در نقش عبیدالله ابن زیاد که در آن روزگار جوانی گمنام در عرصه ی تئاتر بود ، نقشی که بدون اغراق باید بیان نمود با چنین صلابتی دگرباره تکرار نشد. 

گوشه هایی از سریال روایت عشق با بازی استادانه ی شادروان رضا سعیدی در نقش ابن زیاد و با گویندگی هنرمندانه ی زنده یاد استاد حسین عرفانی

از دیگر عوامل ماندگاری سریال  باید به دوبله ی قوی و  هنرمندانه آن به مدیریت مرحوم عزت الله مقبلی  اشاره نمود که فضای حاکم بر عراق سال 61 هجری قمری رابه شکلی ملموس تر بر بینندگان متصور میساخت.

روایت عشق داستان خطی و آشنای قیام سرور شهیدان دشت کربلا ، امام حسین (ع) علیه حکومت جور زمانه و نیز داستان تکراری عهد شکنی  مردم کوفه را بیان میکند ، سکانس آغازین سریال ، نعمان بن بشیر را نشان می دهدکه در حال برگشت به دارالخلافه توسط تنی چند از سرشناسان کوفه چون عبدالله بن مسلم به اتهام بی کفایتی در امر فرمانداری در مقابله با اقدامات مسلم مورد طعنه و تهدید قرار میگیرد...

اسامی بازیگران و عوامل دوبله ی سریال:

راوی - خسرو شمشیر گران

انوشیروان ارجمندعمربن سعدخسرو شایگان

رضا سعیدیعبیدالله بن زیادحسین عرفانی

مهیین دیهیمام بلال - ؟

محمد تقی نژاد - مسلم بن عقیل/سرجون  - سعید مظفری

ایمان ساجدی  -  شمربن ذی الجوشنحسین معمار زاده

علی اوسیوندجون غلام امام محمد عبادی

امیر محاسبتییزید بن معاویه  - ژرژ پطروسی

؟ - حربن یزید ریاحی احمد رسول زاده

محمد الهی - یزید بن حارث - پرویز ربیعی

علی آزاد نیا - حبیب بن مظاهر - پرویز نارنجی ها

احمد مینائی - قیس بن اشعث - خسرو شمشیرگران

علی سوزنچیعمربن حجاجولی الله مومنی

رضا گلی زاده  -  حجار بن ابجرتورج مهرزادیان

خسرو نائبی فردمسلم بن عوسجه - ؟

عبدالحسین نظر پور - غلام هانیامیر محمد صمصامی؟

تقی هاجری - شبث بن ربعیبهرام زند

اسماعیل بایگی - عابسعلیرضا بدر طالعی

براتعلی شیبانی - محمد بن اشعث  -  مهدی آرین نژاد

غلامرضا یوسفی - نعمانشهروز ملک آرایی

اصغر لشگری - مهران  -  سیامک اطلسی

احمد ریحانه هانی بن عروه  -  خسرو شایگان

حسن تراب زاده  -  شریک  -  عزت الله مقبلی 

شاپور ترکمن سرایی  -  بلال  - سياوش مينويي

؟ - بکیر بن حمران - احمد آقالو

علیرضا جاوید فر - حرمله  -  شهروز ملک آرایی

محمد عارف نژاد - شریح قاضی

؟ - عبدالله بن مسلم - عزت الله مقبلی

غلامرضا عارف نژاد - ضحاک

غلامرضا عرفانی - مسلم عقبره

وحید ترحمی مقدم - مروان

علی رجبی - ولید

حمید اعظم - قیس بن مظهر

غلامحسین نوروزی - حنف

رضا مسلمان - مالک

نصرالله پورعلی اکبر - سلیمان

جواد طوسی - معقل (جاسوس)

حمید طاهریمحمد حنفیه

غلامعلی منتظری - ابن عباس

اصغر محمد زاده  -  عبدالله

علی شجاع نوری  - اسما ابن خارجه

سایر بازیگران :محمد علی بصیری ، غلامرضا بایزان منش ، عیدی زاده ، مجتبی عیسی زاده ، جوادی ، علیرضا خاکی ، التفات هاشم زاده ، الله وردی عبدالهی ، علی کوثری ، علی جوانمرد ، محسن کریمی ، مهدی دانشور ، جوادعرفانی ، یدالله بشک ، محمد محقق ، تیمور قهرمان ، ابراهیم مقدم ، محمد مهاجر ، کاظم کاشف نیا

در تصویر پردازی شخصیت امام معصوم ،سبک کار از فیلم رسالت مصطفی عقاد کپی برداری شده و از تکنیک  P O V برای حضور امام معصوم استفاده شده است ، یعنی دوربین موقعی که با موسیقی معنوی نیز صدای نریتور سریال به جای صدای امام همراه میشود نقش امام را بازی میکند.

در سکانس مربوط به امان نامه نیز ، نقش حضرت عباس (ع) به سایه ی مردی سوار بر اسب سپرده شده است که شخصیت حضرت امیرالمومنین علی (ع) را با شمشیر ذولفقارش  در فیلم سینمایی رسالت در ذهن ها تداعی میکند.

موسیقی زیبا و خاطره انگیز سریال روایت عشق ، اثر مشترک اساتید موسیقی ایران مهیار فیروزبخت و احمد علی راغب میباشد.

آلبوم موسیقی سریال روایت عشق

تیتراژ ابتدایی سریال روایت عشق

این سریال  در ده قسمت پنجاه دقیقه ای نخستین باردر محرم سال 1367 از شبکه ی یک تلوزیون ایران بر روی آنتن رفت.

متاسفانه نسخه ی فارسی این سریال بغیر از خلاصه ای از آن که در قسمت اول برنامه ی  ردپای عشق پخش گردید در فضای مجازی موجود نیست ، ولی دوستان میتوانند نسخه عربی آنرا در کانالهایی چون یوتیوب یا فيديو السادة با عناوین زیر بصورت آنلاین تماشا یا دانلود فرمایند.

مسلسل واقعة الطف كربلاء التفاني والايثار

مسلسل  التفاني والايثار

مسلسل الإمام الحسين (ع)

مراد بیگ : من ادعائی ندارم ، خاله لیلا : ادعائی ندارم خودش کم ادعائی نیست .
۱۳۹۷/۷/۴ صبح ۰۷:۴۵
تشکر شده توسط : رابین‌هود, سروان رنو, آدری لاووا, بانو الیزا, مکس دی وینتر, BATMAN, ماهی گیر, پهلوان جواد, زرد ابری, Classic, شارینگهام
تئودور بگول آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۶/۷/۱۴
اعتبار: 3

تشکرها : 26
( 48 تشکر در 16 ارسال )
شماره ارسال: #143

اول سام علیکم خدمت همه لوطی ها و مشتی های کافـــه (داش مشتی و لاتی بخونینش):D

دوم اینکه با کسب اجازه از جناب سروان رنو که استارتر بودند درخواست چند تا سریال داشتم از کافه نشینا (اجازشو قبلاً گرفتم از سروان)

میخواستم ببینم کسی از دوستان این سریالها رو از طریقی داره مثلاً زمان پخش ضبط کرده باشه یا جور دیگه بدستش رسیده باشه چون خیلی گشتم پیدا نکردم فروشگاه های اینترنتی هم نداشتن و شبکه آی فیلم هم ظاهراً تا حالا پخش شون نکرده برای بار دوم :huh:

سریال چراغ جادو 1379 شبکه 1 به کارگردانی همایون اسعدیان.  مهدی هاشمی نقش غول چراغ جادو رو بازی میکرد و هر قسمت از سریال این چراغ جادو دست یک نفر میوفتاد و یک داستانی دنبال میشد

سریال خانه آرزوها 1381 شبکه 2 به کارگردانی حسین سهیلی زاده. بازیگران داریوش اسدزاده حمیده خیرآبادی سعید آقاخانی آناهیتا همتی

فصل دوم و سوم سریال زیر آسمان شهر (البته فصل دوم تا قسمت 42 در دسترسه)

:llerrهشدار: اگر از کافه نشینان کسی این سریالا رو داشته باشه هزینه های رایت یا آپلودش رو تماماً میـــــپردازم البته اصل لطفی که میکنید قابل جبران نیست، که بجاش میتونم یک مشاوره حقوقی خوب بهتون بدم در هر زمینه ای::ok: 

ایمان یعنی قدم اول رابرداری حتی اگه بقیه مسیر در تاریکیست
۱۳۹۸/۸/۱۵ صبح ۰۲:۲۰
تشکر شده توسط : ماهی گیر, پهلوان جواد, مارک واتنی, زرد ابری
پهلوان جواد آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۴/۳۱
اعتبار: 24

تشکرها : 964
( 4420 تشکر در 677 ارسال )
شماره ارسال: #144

(۱۳۹۸/۸/۱۵ صبح ۰۲:۲۰)تئودور بگول نوشته شده:  

اول سام علیکم خدمت همه لوطی ها و مشتی های کافـــه (داش مشتی و لاتی بخونینش):D

دوم اینکه با کسب اجازه از جناب سروان رنو که استارتر بودند درخواست چند تا سریال داشتم از کافه نشینا (اجازشو قبلاً گرفتم از سروان)

تئودور جان فصل سوم زیر آسمان شهر در سایت Sonatiha موجود است برو دانلود کن .{#smilies.cool}

/دانلود-سریال-زیر-آسمان-شهر-3/http://Sonatiha.com

زخم زبان بدتر از زخم شمشیر است
۱۳۹۹/۶/۱ عصر ۰۲:۳۷
تشکر شده توسط : مارک واتنی, زرد ابری, ماهی گیر
لوک مک گرگور آفلاین
جوینده َطلا

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۶/۶/۳۱

تشکرها : 1000
( 1621 تشکر در 207 ارسال )
شماره ارسال: #145

تا به حال فیلمها و یا سریال های ایرانی را زیاد پیگیری نکرده ام و یا به عبارت دیگر خیلی جدی به دنبالشان نبودم. حداقل نه به اندازه سایر دوستان هنردوست این کافه. بنابراین زیاد نمی توانستم فعالیتی در این بخش داشته باشم. اما امروز قصد دارم از یک سریال طنز ایرانی صحبت کنم که بسیار بر من اثر گذاشت. نکته جالب اینکه در بین ژانرهای سینما کمدی هیچوقت اولویت من نبوده و نیست اما با این وجود تاثیری که سریال زیر آسمان شهر ۱ روی من گذاشت آنقدر زیاد بود که به جرات می توانم بگویم طی بیست سال گذشته جستجو هایم در پی یافتن طنزی تاثیر گذار همواره بی ثمر بوده است! اشتباه نکنید. من همیشه فکر می کنم که بهترین طنزکار ایران مهران مدیری است. کارگردان و بازیگری که نه تنها در گرفتن خنده از دیگران تخصص دارد بلکه معضلات و شرایط مردم کشورش را به خوبی شناخته و آنها را به شکلی زیر پوستی به خودشان منتقل می کند اما با این وجود کارهایش آن تاثیر عاطفی و ماندگاری را که باید بگذارد حداقل در من یکی نگذاشته است.

سریال زیر آسمان شهر ۱ تقریبا همان روندی را طی می کرد که پیش از آن سریال های چون همسران و دنیای شیرین در آن قدم نهاده بودند. یکی از خلاقیت هایی که در آن سریال ها به کار گرفته شده بود شوخی با ژانر وحشت بود! در بعضی از قسمتها بیننده احساس می کرد که کاراکترها حتی در منزلشان نیز احساس امنیت نمی کنند. کاری که زیر آسمان شهر نیز در ادامه انجام داد. شنیدن صداهای تق تق و یا عجیب و غریب، دیدن انسانهای مشکوک و شک و شبه ای که بین ساکنین ساختمان نسبت به یکدیگر شکل می گرفت زمینه ای بودند برای شکل گیری یک سری موقعیت های طنز ناب که از بطن آنها تلنگری به مشکلات فرهنگی و اجتماعی نیز زده می شد.

نکته دیگری که زیر آسمان شهر از آن سریال ها وام گرفته بود آمیختن غم و شادی به عنوان یک واقعیت زندگی بود. شخصیت های سریال گاهی می خندیدند و گاهی نیز اشک می ریختند. من فکر می کنم از پس چنین ساختاری این مفهوم بیرون می آید که هر حرفی که آنها در سریال می زدند جدی بود ولو اینکه به شوخی بیان شود. انگار که سازندگان سریال می خواستند به ما بگویند که ما داریم شوخی می کنیم اما شما جدی بگیرید! آن چه که ما نشانتان می دهیم ‌آینه ای است برای اینکه بتوانید بهتر خودتان را ببینید تا بهتر بتوانید در پی اصلاح خودتان بر آیید. با این وجود این بی انصافی است که سریال زیر آسمان شهر را تقلیدی از سریال همسران بدانیم. چرا که با وجود عناصر مشترکی که بینشان پیدا می شد آنقدر متفاوت بود که می توان گفت هویت کاملا مستقلی به خود گرفته است. به طور مثال خوشبختانه بازیگران کمتر به شکل تئاتری بازی می کردند.

البته نمی توان منکر شد که اشکالاتی نیز در این سریال به چشم می خورد. شلوغی و داد و بیداد بیش از حد بازیگران گاهی آزاردهنده می شد. البته هیاهو معمولا امری طبیعی در اکثر آثار کمدی دنیاست ولی در فیلمهای کمدی ایرانی به حداکثر خود می رسد. و یا به طور مثال با وجود شخصیت پردازی های خوب اما هویت چندان روشنی برای کاراکترها شکل نگرفته بود. شخصیت ها گاهی بسیار دغلباز بودند و گاهی نیز تبدیل به خوش قلب ترین آدم های دنیا می شدند! این اشکال را کمتر در سریال های مهران مدیری می بینیم. در آثار مهران مدیری هویت کاراکترها بیشتر مشخص است و آدم بدها و آدم خوبها را راحت تر می توان تفکیک کرد. قسمتهای سفارشی و تحمیلی نیز کمتر در آثار مدیری نمود پیدا می کنند. از دیگر امتیازات این کارگردان این است که معمولا به ساخت سری دوم آثارش روی نمی آورد و سعی می کند که همیشه نوآوری به خرج دهد. اشتباهی که اما مهران غفوریان انجام داد.

هنگامی که سری اول سریال زیر آسمان شهر به پایان رسید اگر چه سریال در قسمت های انتهایی دچار افت و کلیشه شده بود اما خودم از شنیدن ساخت سری دوم آن بسیار خوشحال شده بودم ولی وقتی چشمم به سری دوم آن افتاد متوجه شدم که خیر قرار نیست حال و هوای فصل اول دوباره تکرار شود. کلا در همه جای دنیا وقتی قرار می شود ادامه یک اثر ساخته شود سازندگان دو راه بیشتر پیش و رو ندارند. یا سریال را با همان گروه اول و همان شکل داستان پردازی و ساختار ادامه دهند که در این صورت به سرعت گرفتار کلیشه می شوند و یا تغییر اساسی در سریال بدهند که در این صورت خاطرات زیبای بینندگان را خدشه دار می کنند. بینندگانی که سریال محبوب شان را به یک شکل شناخته اند به سختی می توانند بپذیرند که این سریال جدید دنباله سریال محبوب شان است. به هر حال مهران غفوریان دوباره اشتباه خود را تکرار کرد تا با ساخت سری سوم سریال، آن مسیر پیشرفتی که به سختی راهش را پیموده بود بر خود ببندد! جدیدا نیز که ادعا کرده بود قرار است فصل چهارم سریال زیر آسمان شهر را بسازد که البته انگار منتفی شده است.

امروزه مشهورترین آدم زیر آسمان شهر رضا عطاران است که آن زمان خیلی مشهور نبود و در این سریال نیز به عنوان فیلمنامه‌نویس فعالیت می کرد. بعدا او به شهرت بیشتری دست پیدا کرد و آثار خودش را ساخت اما حتی او نیز هیچگاه به حال و هوای زیر آسمان شهر نزدیک نشد.

حالا که اینهمه از سریال زیر آسمان شهر نوشتم حیف است یادی از آهنگ زیبای این سریال نکنم. من معتقدم آهنگ تیتراژ این سریال که ساخته مهدی غفوریان برادر مهران و با صدای امیر تاجیک بود یکی از زیباترین آهنگ هایی است که در طول تاریخ برای یک سریال ساخته شده است! وقتی برای اولین بار این آهنگ را شنیدم حس عجیبی داشتم و حالا پس از گذشت حدود بیست سال همچنان همان حال و هوا را برایم تداعی می کند.

با زیر آسمان شهر ۱ می شد لبخند زد در حالی که چشمها می گریستند. می شد خندید و در عین حال استرس گرفت و دنبال کشف معما بود!  می شد تحت تاثیر انسانیت کاراکترها قرار گرفت و همزمان با لبخند در دل تحسین شان کرد. چگونه شد که دیگر کسی به سمت ساخت اینگونه طنزها نرفت. نه دوستان، منظورم تقلید و بازی های تکراری نیست, (اتفاقی که متاسفانه زیاد شاهدش هستیم) بلکه سریالی نو با هویتی مستقل اما با همان المان های زیبای مشترک. آن زمان نوجوانی دبیرستانی بودم و به هیچ عنوان فکرش را نمی کردم بعد از گذشت این همه سال بگویم که من بیست سال است طنز ندیده ام. لااقل نه آن طنزی که مرا دگرگون کند و تا سالهای سال در گوشه ای از ذهنم سکنی گزیند!

من به شانس اعتقاد ندارم. به خودم اعتقاد دارم!
۱۳۹۹/۱۲/۱۸ صبح ۰۸:۳۵
تشکر شده توسط : Emiliano, آلبرت کمپیون, کنتس پابرهنه, دون دیه‌گو دلاوگا, پهلوان جواد, سروان رنو, پروفسور, Classic, مارک واتنی, rahgozar_bineshan, ماهی گیر
پهلوان جواد آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۵/۴/۳۱

تشکرها : 964
( 4420 تشکر در 677 ارسال )
شماره ارسال: #146

(۱۳۹۹/۱۲/۱۸ صبح ۰۸:۳۵)لوک مک گرگور نوشته شده:  

... سریال زیر آسمان شهر 1 تقریبا همان روندی را طی می کرد که ...

واقعا دست مریزاد روزی که جواب تئودور رو دادم خودم نیت داشتم همچین مطلبی راجع به زیر آسمان شهر بنویسم ولی اینقدر لوک عزیز عالی نوشته که فکر کردم خودم این مطلبو گذاشتم. دقیقا همینطوره اولین سریال طنز واقعی ایران این سریاله تا قبل از زیرآسمان شهر بیننده ها مجبور بودن جنگهای لوس وبیمزه مهران مدیری رو تحمل کنن

زخم زبان بدتر از زخم شمشیر است
۱۳۹۹/۱۲/۲۰ عصر ۰۸:۵۴
تشکر شده توسط : لوک مک گرگور, مارک واتنی, ماهی گیر
لوک مک گرگور آفلاین
جوینده َطلا

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۶/۶/۳۱

تشکرها : 1000
( 1621 تشکر در 207 ارسال )
شماره ارسال: #147

(۱۳۹۹/۱۲/۲۰ عصر ۰۸:۵۴)پهلوان جواد نوشته شده:  

واقعا دست مریزاد روزی که جواب تئودور رو دادم خودم نیت داشتم همچین مطلبی راجع به زیر آسمان شهر بنویسم ولی اینقدر لوک عزیز عالی نوشته که فکر کردم خودم این مطلبو گذاشتم. دقیقا همینطوره اولین سریال طنز واقعی ایران این سریاله تا قبل از زیرآسمان شهر بیننده ها مجبور بودن جنگهای لوس وبیمزه مهران مدیری رو تحمل کنن

خواهش می کنم جناب پهلوان جواد دوست گرامی. البته من راجع به اینکه سریال های مهران مدیری خوب نبودند چندان موافق نیستم. مثلا خودم با جنگ ۷۷ خاطره دارم. البته سالهاست که ندیدمش و بنابراین نمی توانم با دید امروزی در موردش نظر بدم. اون زمان شبکه های زیادی نبود و ما با این برنامه ها سرگرم می شدیم. ولی همانطور که گفتم ماندگارترین طنز از نظر من همان زیر آسمان شهر ۱ هست.

به هر حال خوشحالم که پست من مورد پسند شما قرار گرفته و باز هم از حسن نیت تان متشکرم.

من به شانس اعتقاد ندارم. به خودم اعتقاد دارم!
۱۳۹۹/۱۲/۲۱ صبح ۰۶:۴۲
تشکر شده توسط : پهلوان جواد, مارک واتنی, rahgozar_bineshan, پروفسور, ماهی گیر
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۱/۲۶
اعتبار: 84

تشکرها : 11430
( 18963 تشکر در 1592 ارسال )
شماره ارسال: #148

(۱۳۹۵/۹/۱۵ صبح ۰۹:۰۲)مراد بیگ نوشته شده:  

شاخه های بید-(1367)

نویسنده و کارگردان :امرالله احمد جو

خالو مراد:مامثل شاخه های بیدی می مونیم که دست شماست هرجا توزمین فرو کنید زود ریشه میگیره و پرو بال میگیره

بهرام خان:اما بی ثمر و تلخ مزه است

پسرخان:در عوض سایش دلچسبه

شاخه های بید نخستین اثر سینمایی امرالله احمدجو کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی است که آثارش بیانگر علاقه ی وافر ایشان به فرهنگ بومی ایران زمین میباشد.

محوریت روایت فیلم بر نظام فئودالیسم (سیستم ارباب- رعیتی)استوار است، نظامی که بواسطه ی انحرافات سیاسی اقتصادی باعث تسلط ارباب فئودال بر اقشار مردم اعم از کشاورز و کارگر گردیده بود،شکل جدید و ویژه ای از برده داری که کشاورزان و صنعت گران را از آنجایی که مالکیتی بر زمین یا منابع کسب و کار خویش نداشتند وادار مینمود تا با کار بر زمین و مملوکات خوانین عمده ی سود و بهره ی خویش را به ارباب خویش تقدیم نموده ، خود بهره ای غیر رنج و بدبختی نیابند.

فیلم داستان مردی است بنام خالو مراد با بازی شادروان هادی اسلامی ،رعیتی  کاردان ،باتجربه و دانا به همراه فرزندانش که هریک در حرفه ای تبحر داشته، زندگی خوب و مرفهی دارند .

سکانس آغازین فیلم شامل مجادله ی لفظی خالو مراد با سر دسته ی فرستادگان خان میشود که حامل پیغام و امریه خان بر ترک آبادی از سوی خالومراد و خانواده اش  بر اساس یک امر واهی است،اما حقیقت ماجراچیزی نیست غیر از طمع ارباب و خان به ملک و املاک این رعیت بخت برگشته .

خالو مراد که تاب مقابله با خان راندارد بناچار همراه خانواده از خانه و کاشانه ی خود آواره گشته و راهی ولایتی دیگر میشود تا به مدد آشنایانی که در آنجا دارد ساکن آنجا گردد.

اما کنار آمدن با اهالی ده بابا که پنج طایفه ی رعیتی  متخاصم باهم(کوه بابایی ها،چاه بابایی ها،نور بابایی ها،ماه بابایی ها و گل بابایی ها)  تحت سلطه بهرام خان  میباشند ،بخصوص خود خان و طایفه اش خان بابایی ها ، کار سهل و آسانی نیست...

چهارپیرمرد از چهار طایفه ی مختلف ده بابا که با نحوه ی کلاه گذاشتن مخصوص بخود از هم متمایز گشته اند

جمعی از بازیگران و صداپیشگان فیلم:

هادی اسلامی در نقش خالو مراد(ایرج ناظریان)

عزت الله مقبلی در نقش کل حیدر (حسین عرفانی)

جمشید لایق در نقش میرزا رحیم (عزت الله مقبلی)

رضا کرم رضایی در نقش پدر بزرگ،پدر خالو مراد(پرویز بهرام)

جمشید مشایخی در نقش بهرام خان (عطاء الله کاملی)

حسین خانی بیک در نقش نسف(حسین معمار زاده)

گوهر خیر اندیش در نقش زن خالو مراد(زهره شکوفنده)

رضا رویگری در نقش علی پسر بزرگ خالو مراد(سعید مظفری)

محمود پاک نیت در نقش رضا پسر خالو مراد(محمد عبادی)

محمد فیلی در نقش محمد(ژرژ پطرسی)

محمود جعفری در نقش گل آقا(منوچهر نوذری)

آتش تقی پور در نقش آهنگر(ولی الله مومنی)

منوچهر آذری در نقش اسماعیل مشاور خان(ناصر نظامی)

پردیس افکاری در نقش دختر خالو مراد(مینو غزنوی)

پرویز شاهین خو در نقش کل حسین ،مهدی وثوقی راد و رضا وطن زاد در نقشهای احمد و اسماعیل دیگر پسران خالو مرادبه ایفای نقش پرداختند واما چهره جذاب فیلم عبداله محمدی بازیگر نقش نوجوانی گل آقا در سریال روزی روزگاری است ایفا گر نقش پسر بچه ی با دل و جرات  که برخلاف دیگر کودکان ده از مواجهه با غربتی های تازه پابه ده گذاشته (خالو مرادو خانواده اش)نه تنها پا به فرار نمیگذارد بلکه ایستاده با غروری مردانه به پاسخ سوالات خالو مراد می پردازد.

فیلم نامه شاخه های بید ،نوشته خود امرالله احمدجو است که حاصل تجارب زندگی و علاقه شدید ایشان به زندگی روستایی و ایلیاتی و فرهنگ بومی میباشد ،و در واقع رویای بتصویر کشیدن زندگی روستایی و ایلیاتی ایشان، با ساخت این فیلم محقق میشود داستانی که مقدمه ای است بر خلق یکی از ماندگارترین  سریالهای ایرانی بنام روزی روزگاری.

هفته قبل به صورت اتفاقی فیلم شاخه های بید را دیدم.

برای من همیشه این پرسش بود که چطور سریال بی همتای روزی روزگاری ساخته شده است ؟!:huh:

چندی پیش در حال جستجو درباره یک موضوع سینمایی بودم که ناگهان لینکی از آپارات کنجکاوی مرا تحریک کرد و به صفحه نمایش این فیلم  هدایت شدم. تیکه هایی از آغاز فیلم را دیدم اما  از بس جذاب بود نشستم تا آخر فیلم را تماشا کردم !:ccco

عجیب بود که این فیلمِ جالب را تا حالا ندیده بودم و می توانم بگویم که ریشه سریال روزی روزگاری و بسیاری از شخصیت های ماندگار آن را می توانید در این فیلم سینمایی ببینید.

همانطور که مراد بیگ عزیز ( که هر جا هستند به سلامت باشند ) در پست بالا - که نقل قول کرده ام - نوشته اند ؛ کلکسیونی از بهترین هنرپیشگان در این فیلم بازی کرده اند , عزت الله مقبلی هم هست :heart:. در کنار این کهکشانِ ستارگان , دوبلورهای توانمندِ قدیم  هم به زیبایی صداپیشگی کرده اند.

این شما و این هم فیلم شاخه های بید اثر زیبای امرالله احمدجو

رویاهای ما زندگی واقعی ما هستند .
۱۴۰۰/۸/۲۹ عصر ۱۱:۲۸
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : شارینگهام, Emiliano, ماهی گیر, مارک واتنی, نورما دزموند, Classic, پهلوان جواد, رابرت, مموله, rahgozar_bineshan, Kathy Day, مورفیوس, مراد بیگ, دون دیه‌گو دلاوگا
سروان رنو آفلاین
پلیس انجمن

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۱/۲۶
اعتبار: 84

تشکرها : 11430
( 18963 تشکر در 1592 ارسال )
شماره ارسال: #149
Video RE: فیلم ها و سریال های کلاسیک ایرانی

همانطور که بتمن عزیز در جعبه پیام گفتند , پخش نسخه ای جدید از سریال مش خیرالله , صندوقچه اسرار از شبکه iFilm شروع شده که علاوه بر ترمیم کیفیت تصویر , برخی قسمت های حذف شده مانند "شتر و پنبه دانه" هم اضافه شده است.

برای دیدن این سریال زیبا و خاطره انگیز می توانید از لینک آرشیو زیر استفاده کنید:

https://telewebion.com/episode/0xb400b7c

رویاهای ما زندگی واقعی ما هستند .
۱۴۰۲/۱۱/۱۵ عصر ۱۰:۰۰
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : مورچه سیاه, دون دیه‌گو دلاوگا, کوئیک, رابرت, Emiliano, مارک واتنی, Dude, شارینگهام, Keyser, BATMAN, کنتس پابرهنه, مراد بیگ
ارسال پاسخ