تالار   کافه کلاسیک
اشتباهات سینمایی - نسخه قابل چاپ

+- تالار کافه کلاسیک (http://cafeclassic5.ir)
+-- انجمن: تالارهای عمومی (/forum-21.html)
+--- انجمن: کافه ریک (/forum-44.html)
+--- موضوع: اشتباهات سینمایی (/thread-580.html)


[split] یک عکس ... یک خاطره ... - منصور - ۱۳۹۲/۹/۲۳ عصر ۰۱:۵۲

دو تصویر از فیلم محمد رسول الله (الرساله یا مسیج یا پیام) در نسخه های اول و دوم ساخته مصطفی عقاد

لحظه ای که وحشی تیر را از حلقه بالای سر رقاصه میگذراند (تا با دیدن همین صحنه هند وی را برای کشتن حمزه به استخدام درآورد) را در دو نسخه آمریکائی و عربی می بینیم...

 در نسخه ای که با حضور بازیگران آمریکائی ساخته شد و در ایران هم همین نسخه به نمایش درآمده است دقیقا تیر از حلقه رد میشود (یا با ترفندهای گرافیکی آنرا بدین شکل نشان میدهند) ... این صحنه در نمایش تلویزیونی ایران حذف شده است و صرفا حلقه برای یک لحظه نمایش داده میشود.

اما در نسخه ای که با حضور بازیگران عرب و همزمان با ساخت نسخه یاد شده ساخته شد ( و در ایران به نمایش درنیامده اما در جامعه عرب صرفا این فیلم بعنوان محمد رسول الله نمایش داده میشود) می بینیم که تیر از پشت حلقه رد میشود اما چون سرعت فریمهای صحنه زیاد است کسی متوجه این قصه نشده است و من برای اولین بار به این نکته اشاره میکنم

بازیگر نقش رقاصه در هر دو نسخه یک نفر است که در صحنه های دیگری از هر دو فیلم نیز حضور دارد
[split] یک عکس ... یک خاطره ... - اکتورز - ۱۳۹۲/۹/۲۴ صبح ۰۲:۱۱

به نظرم آمد جای یک تاپیک مستقل برای اشتباهات سینمایی ( گاف ) در کافه خالیست و به همین دلیل تاپیکی با همین عنوان در کافهء ریک ایجاد کردم . پست منصور عزیز را لطفآ مدیران به این آدرس ( اشتباهات سینمایی ) انتقال دهند.
اشتباهات سینمایی - اکتورز - ۱۳۹۲/۹/۲۴ صبح ۰۳:۴۲

همیشه کشف اشتباهات فیلمسازان برایم جالب بوده و ضمن اطلاع از این موضوع که تاکنون بشیوهء مستندهای تصویری یا مقالات مطبوعاتی کمتر به موضوع گافهای سینمایی پرداخته شده و یا اگر هم بوده زیاد قابل استناد نبوده ، تصمیم گرفتم در کافه کلاسیک خودمان هم استارت این موضوع را بزنم .

*******************************

با فیلم لولیتا ساختهء کوبریک شروع میکنیم .

در چند سکانس این فیلم اشتباهاتی سر سیگار کشیدنهای پیتر سلرز رخ میدهد.

بعد از اینکه در یک مهمانی مراسم رقص تمام میشود ، خانمی در گوشه ای از تالار ایستاده و سیگاری روشن میکند :

[تصویر: 1387065220_3053_a2bb77905f.JPG]

سلرز به نزد همان خانم میرود و سرگرم گپ و گفت با مادر لولیتا ، دستانش را داخل جیب کتش میکند :

[تصویر: 1387065536_3053_f61944709a.JPG]

در ادامه میبینیم که همچنان سیگار لای انگشتان دوست سلرز است :

[تصویر: 1387065659_3053_8ef434617b.JPG]

اما ناگهان سیگار را در دست سلرز میبینیم :

[تصویر: 1387065711_3053_e31b4ef3a7.JPG]

و همچنان در نماهای بعد :

[تصویر: 1387065895_3053_1a27b7d971.JPG]

البته با توجه به اینکه کاراکتر پیتر سلرز در این فیلم بسیار حقه باز است میشود تصور کرد که این نشانه ای از تردستی های اوست اما در یک جای دیگر هم در نمای کلوزآپ سلرز درحال روشن کردن و پک زدن به سیگارش است و در تصویر بعد که از زاویه ی پشت سرش گرفته شده است او تازه دارد سیگارش را روشن میکند .
RE: اشتباهات سینمایی - Schindler - ۱۳۹۲/۱۰/۸ عصر ۰۷:۵۸

(۱۳۹۲/۹/۲۳ عصر ۰۱:۵۲)منصور نوشته شده:  

.....

اما در نسخه ای که با حضور بازیگران عرب و همزمان با ساخت نسخه یاد شده ساخته شد ( و در ایران به نمایش درنیامده اما در جامعه عرب صرفا این فیلم بعنوان محمد رسول الله نمایش داده میشود) می بینیم که تیر از پشت حلقه رد میشود اما چون سرعت فریمهای صحنه زیاد است کسی متوجه این قصه نشده است و من برای اولین بار به این نکته اشاره میکنم

بازیگر نقش رقاصه در هر دو نسخه یک نفر است که در صحنه های دیگری از هر دو فیلم نیز حضور دارد

درود بر منصور گرامی

فرصتی شد تا پس از مدتها به کافه سری بزنم و البته دیدن این نوشته برایم بسی جالب بود. خود من در چند باری که این فیلم را دیده بودم، متوجه چنین اتفاقی نشده بودم. آن فیلم ها با آن کیفیت های وحشتناک که مجالی برای تیزبینی باقی نمیگذاشت.

البته گمان من بر این است که شاید سازندگان آن فیلم تعمدی داشته اند و هدفی در ذهن. بعید است چنین اتفاق خاصی تصادفی بوده باشد. بویژه که رقاصه در هر دو فیلم یکسان است و این فیلم هم در مورد موضوع بسیار مهمی ساخته شده است.

شاید بد نباشد این موضوع را به صورت مقاله ای درآورده و به مجلات معتبر سینمایی ارائه دهیم و پاسخ آنها و تحلیل آنها را دریابیم. یا به هر گونه دیگری (در تارنماها معتبر یا ...)

ممکن است هر مجله یا جمعی بسته به جهت گیری فکری خود از پیش داوری کند ولی چه باک که هدف روشنگری است و زدودن زنگار جهل از آینه حقیقت.
RE: اشتباهات سینمایی - اکتورز - ۱۳۹۲/۱۱/۶ صبح ۰۱:۵۸

موردی را که در اینجا مطرح میکنم در حقیقت یک اشتباه ناخواسته است .

در گذشته که نرم افزارهای مطرح امروزی برای تدوین فیلم در اختیار فیلمسازان نبود ، این اتفاق برای " اسپیلبرگ " و فیلم 1993 اش ( فهرست شیندلر ) شاید به هیچ وجهی قابل کنترل نبوده است .

اگر دوستان با فتوشاپ آشنا باشند ، میدانند که بسیار کار آسانیست که بخواهی تنها یک گوشه از تصویری را ( رنگی ) و بقیهء قسمتهای عکس را سیاه و سفید در بیاوری .

در نرم افزارهای تدوین فیلم نیز ابزاری برای همین کار وجود دارد ، اما :

در جدیدترین نسخه های " پریمر " ( پریمر 6.5 و cs4 و 5 ) این ابزار درست عمل نمیکند ( چه رسد به آن زمان که شیندلر ساخته شد و هنوز پریمر با این کیفیت در اختیار تدوینگران نبود / بیشتر شاید از نسخه های اولیهء پریمر استفاده میشد یا از دستگاه های قدیمی میکسر ) .

یعنی اگر تصویر چمنهای سبز رنگ را ( رنگی ) و مابقی تصویر را سیاه و سفید کنید ، گوشه ای از برگهای سبز درختان نیز رنگی میماند و حتی هر چیز سبز رنگ دیگری در کادر تصویر .

در نرم افزار های جدیدتر این ابزار برش ارتقاء داده شد و دیگر به راحتی کاربر میتواند ریزترین نقاط یک تصویر را انتخاب کند و هیچ لکهء رنگی ای در تصویر نماند ( منهای قسمت مورد نظر ) / از جمله در برنامه های ( ادیوس / آفتر افکت و تری دی مکس ) .

در مورد شیندلر و قسمتهایی از فیلم که آن دختر کوچک با کت قرمز در میان جمعیت در آمد و رفت است ، این نقص تدوین رخ داده است .

در جاهایی اگر ناخواسته زیبا به نظر بیاید ( مانند وقتی که در مسیر دخترک لکه های قرمزی بر روی زمین به چشم میخورد ) شاید بشود گفت که اینها لکه های خون است و کارگردان عمدی آنها را پاک ( سیاه سفید ) نکرده است .

اما در چند جای دیگر این لکه ها قرمزی آجر ساختمانها یا اشیاء دیگری هستند که قابل توجیه نیست و نمیتوان لکهء قرمز بر فوقانی ترین آجر یک ساختمان را لکهء خون به حساب آورد.

متاسفانه از نسخهء دی وی دی ای که در اختیار دارم نمیتوانستم عکس بگیرم و این چند عکس را در گوگل سرچ کردم که آنها نیز زیاد قابل استناد نیستند ولی صحنه های دیگری از فیلم هست که این اتفاق در آنها بسیار مشهود است / شاید بشود اینطور هم تلقی کرد ( آن دخترک به هرکجا میرود رنگهای قرمز را بهمراهش میبرد / قرمز نماد خون و وحشت ) .

تصاویر زیر گویای موضوع هستند :

[تصویر: 1390688787_3053_0d8ffca1de.jpg]
RE: اشتباهات سینمایی - منصور - ۱۳۹۳/۲/۲۱ عصر ۰۶:۵۹

در فیلم مردی برای تمام فصول (ساخته فرد زینه مان)

در ابتدای فیلم و قبل از عنوان بندی ، نامه از طرف اسقف (با بازی ارسن ولز) برای سرتوماس مور ( با بازی پل اسکافیلد) نوشته ، مهر و موم و ارسال میگردد

اگر دوستان به دقت و در نسخه بلوری یا دی وی دی ناین آن دقت کرده باشند در لحظه ای که کرامول موم را روی درب پاکت نامه میریزد و اسقف مهر خود را روی آن میزند ، مهر اسقف دقیقا به وسط موم نمی نشیند بلکه بخش سمت چپ موم بیشتر از نواحی دیگر از زیر مهر بیرون میزند و بطور دقیق اگر دقت شود مومی که اطراف مهر است یکسان نیست و برآمدگی و بیرون زدگی آن در جائی که دوربین مستقر است در بخش سمت چپ بیشتر است

اما وقتی همین صحنه سریعا به تصویر خود مهر و موم آ مونتاژ میگردد می بینیم که مهر دقیقا به وسط موم فرود آمده است و خبری از برآمدیگها و زواید اضافه موم بشکل نامتقارن نیست

من این مورد را اخیرا و در بازبینی مجدد این فیلم متوجه شدم
RE: اشتباهات سینمایی - منصور - ۱۳۹۳/۳/۱۸ صبح ۰۸:۰۲

رستگاری در شاوشنگ از فیلمهای مورد علاقه دوستان کافه است. این فیلم در سال 1995 نامزد 7 جایزه اسکار شد. مجله امپایر در آنزمان اعلام کرد این فیلم بهترین فیلم دهه 90 و چهارمین فیلم کل دوران سینماست. اعلام شد این فیلم در کنار کازابلانکا و یک زندگی باشکوه و البته در کنار برباد رفته پرمخاطب ترین فیلم تاریخ سینماست. در سایت IMDB این فیلم پر مخاطب ترین فیلم و با میزای رای3/9 از 10 بالاترین امتیاز را (در کنار یکی دو فیلم دیگر و حتی بالاتر از پدرخوانده) بخود اختصاص داده است و و و...

داستان فیلم براساس قصه ای از استیفن کینگ توسط فرانک دارابونت ساخته شد. داستان فیلم داستان فرار یک زندانی بنام اندی دورفین از زندانی خوفناک و غیرقابل گریز بنام شاوشنگ در طول 20 سال است که بجرم کشتن همسر در زندان است. مغز متفکری که تیم رابینز آنرا در کنار بازیگری توانمند چون مورگان فریمن بازی کرد از بهترین فیلمهای فرار از زندان (همچون فرار از آلکاتراز و حنی سریال فرار از زندان یا حفره یا سریال آکاتراز یا فرار بزرگ یا بازداشتگاه گولدیتس و غیره و ذلک) است.

هدف من ازین مقال نقد این فیلم نیست چراکه به اندازه کافی در دنیای مجازی میتوان به مقالاتی در اینخصوص دسترسی پیدا کرد. هدف من به چالش کشیدن یک اشتباه بسیار بزرگ در چنین فیلم بزرگی است که کسی تاکنون حتی نخواسته یا نتوانسته فکر کند. در واقع بیننده فیلم آنچنان غرق فیلم و حوادث آن  میشود که فراموش میکند با یک اشتباه محض در فیلم روبروست

دورفین با حفر یک تونل (به قطر 30 تا 50 سانتیمتر) در ارتفاعی به اندازه یک تا 5/1 متر از وسط دیوار سلولش موفق به فرار میشود. این حفره را در طول 20 سال حفر میکند و تنها چیزی که آنرا از دید دیگران مخفی میکند پوستر فیلمی است که روی این حفره می چسباند.

صبح روزی که دورفین وارد از زندان گریخته است گروه نگهبانی و رئیس زندان وارد سلول تک نفره وی میشوند و هرچه جستجو میکنند آثاری از محل فرار نمی یابند تا اینکه رئیس زندان بطور تصادفی شیی را پرتاب و موجب سوراخ شدن پوستر میشود و حفره کشف میگردد. اندی دورفین با بستن کوله بار سفرش با بندی به پا بشکل سینه خیز وارد حفره شد...با سر وارد حفره شده بود و آخرین جائی از بدنش که داخل حفره گردیده بود پاها و بند و بساطی بود که به پا بسته بود. سوال اینجاست با چنین وضعیتی و در حالی که کس دیگری در سلولش نبود چگونه پوستر، بشکلی دقیق از داخل سلول روی حفره  چسابنده شده بودد؟! اگر قرار بود دورفین پس از گذشتن از دیوار به داخل حفره برگردد و پوستر را نصب و مجددا بشکل عقب گرد و سینه خیز تا آنسوی دیوار را مجدد طی کند قطعا باید این نما نشان داده میشد چون یک اصل اساسی در قصه گوئی است در حالیکه چنین نیست و دورفین بمحض خروج از آنسوی دیوار با سر (همانطور که از داخل سلول وارد حفره شده بود) داخل لوله فاضلاب گردیده ، خارج میشود.
RE: اشتباهات سینمایی - سروان رنو - ۱۳۹۳/۳/۳۰ صبح ۰۲:۰۱

برخی اشتباهات سینمایی را فقط امروزه - که به لطف تکنولوژی HD وضوح تصویر فیلم ها بالا رفته است - می تواند تشخیض داد. مانند آنچه منصور عزیز در مورد موقعیت مهر و موم در فیلم مردی برای تمام فصول بیان کردند. مورد دیگری که در نسخه HD کازابلانکا قابل مشاهده است جایی است که ریک ( همفری بوگارت )  در ایستگاه قطار  زیر باران منتظر آمدن ایلزا ( اینگرید برگمن ) است. باران شدید است و لباس ریک خیس خیس . اما بعد از اینکه سام او را سوار قطار می کند در صحنه بعد لباس ریک نیمه خشک است ! idont

به نظر می رسد مسئول صحنه و دوش باران مصنوعی یادش رفته برای برداشت بعدی به اندازه کافی روی ریک آب بریزد. شاید هم هوا اینقدر گرم بوده که لباس بوگارت زود خشک شده. البته من حدس می زنم که ریک اینقدر از نیامدن ایلزا عصبانی بوده و بدنش گـُر گرفته که به یکباره آب روی لباس را بخار کرده. اگر فیلم و این صحنه را ببینید حتما متوجه بخار زیاد می شوید که قاعدتا همه اش متعلق به قطار نیست !

 .
RE: اشتباهات سینمایی - سناتور - ۱۳۹۳/۴/۵ عصر ۰۵:۳۶

امروز مادرمون گفت فیلم شعله رو بذار ببینیم.

همین که داشتم فیلم رو می دیدم. خیلی جالب بود آقای تاکور بعد از نزدیک40 سال صاحب دست شد.البته صحنه خیلی تیز و سریع هست و به راحتی نمیشه عکس گرفت ولی به هر حال انقدر صحنه رو عقب جلو کردم تا  تونستم دستهای ایشون رو ببینم. خدا رو شکرکه صاحب دست شدند.

RE: اشتباهات سینمایی - اکتورز - ۱۳۹۳/۵/۲۹ صبح ۰۳:۵۷

آینه / آندره تارکوفسکی / 1974

چند شب پیش که داشتم فیلم آینه ی تارکفسکی رو نگاه میکردم ، متوجه حضور سایه ی میکروفن صدابردار در تصویر شدم ( روی دیوار / با فلش مشخص شده ) .

البته اگه یادتون باشه تو سریال ( سمندون ) بیشتر اوقات خود میکروفن رو هم میدیدیم تو کادر تصویر ، اما برای تارکوفسکی این به نظر بنده ایراد بزرگیه مگر اینکه بنا به هنر نشانه گذاری تو فیلم های تارکوفسکی این رو هم عمدی تلقی کنیم ( والا چه بگم !!! ) .

[تصویر: 1408491361_3053_1a645d7d19.jpg]
RE: اشتباهات سینمایی - زینال بندری - ۱۳۹۳/۵/۲۹ عصر ۰۱:۳۱

بد ندیدم من هم یک مورد از اشتباهات سینمایی که حالا برایم مشخص شده. ذکر کنم

فیلم:"یوجیمبو" محصول 1961 ساخته "آکیرا کوروساوا"

توشیرو میفونه بعد از این که به شدت مضروب میشود در یک کلبه به تمرین پرتاب چاقو به برگهایی که باد آنها را از لای در به داخل میاورد میکند. و من  همیشه این صحنه در ذهنم  بود. به تازگی که این فیلم را با کیفیت خوب دیدم متوجه شدم. به ته چاقو. سیمی وصل است که به احتمال زیاد در مراحل فیلمبرداری بعد از فرو کردن چاقو به برگ. ان را به عقب کشیده و از برگ جدا کرده اند و در نمایش  فیلم.این صحنه را به صورت بالعکس نمایش دادند.

[تصویر: 00190820656506753667.jpg] [تصویر: 56854234457560901389.jpg]
RE: اشتباهات سینمایی - اکتورز - ۱۳۹۳/۶/۲۰ صبح ۰۴:۰۹

" روشنایی های شهر ، اشتباه یا خلاقیت "

به جمعیت پشت سر مربی چارلی نگاه کنید ، قرار است در ادامه ی این تصویر یک تکنیک سینمایی ارائه شود .

[تصویر: 1410396361_3053_e6cb44d42c.jpg]

وقتی مربیان چارلی کم کم از تصویر محو میشوند و چارلی معشوقه اش را کنار خود میبیند ، برای کارگردان بزرگ ( چارلی چاپلین ) در آن دوران ( 1931 ) این امکان وجود نداشته که از حقه های امروزه سینمایی کمک بگیرد ( تکنیک های تدوین / جلوه های ویژه و حتی شاید پرده ی کروما ) ، به همین خاطر در دوبار گرفتن این نما و برای آنکه در تصاویر یک وجه اشتراک دیده شود او چه کرده :

از یک آدمک استفاده گرفته که در تصویر زیر می بینید ولی در تصاویر بالا اثری از آن نبود.

[تصویر: 1410394874_3053_a8811a35b1.jpg]

ماکتی ( مانکن / آدمک عروسکی و یا هرچه ... ) بی حرکت که در هردو نمای حضور مربی و حضور دختر نابینا در بک گراند تصویر دیده میشود و دقیقآ از زمان آغاز این رویای چارلی سر و کله اش پیدا میشود .

[تصویر: 1410394281_3053_3f74249708.jpg]

و حتی بعد از به خود آمدن چارلی و اینکه متوجه میشود که دارد دست آن مرد را نوازش میکند باز هم در آنجا حضور دارد .

[تصویر: 1410394925_3053_1cb7edfc67.jpg]

و در ادامهء مبارزه همچنان قابل مشاهده است .

[تصویر: 1410395426_3053_1d0ce4f225.jpg]

پ ن : بارها این فیلم و خصوصآ این پلان فوق العاده ی مبارزه ی بوکس رو دیده بودم و کلی خندیده بودم و همین باعث شده بود که متوجه اتفاقات حواشی رینگ نشوم تا امروز که برای سرگرم  کردن و خندوندن پسرم  وقتی رو کامپیوترم براش نمایش دادم و با هم داشتیم از هنرنمایی بی نظیر چارلی لذت میبردیم یک دفعه چشمم به اون آدمک افتاد و سریع ازش این چندتا عکس رو استخراج کردم.
RE: اشتباهات سینمایی - پیرمرد - ۱۳۹۳/۶/۲۷ عصر ۱۰:۳۴

من قصد ندارم به فیلمی خاص اشاره کنم. از آنجا که این اشتباه هایی که اشاره می کنم غلط مصطلح هستند، شاید در ابتدا باورتان نشود، اما در هر حال تکرار اشتباه از لحاظ درستی وجاهتی برای خطا ایجاد نمی کند:

1- فیلم های مربوط به رم باستان: اصولا رومی ها قادر به اسب سواری حرفه ای و بخصوص جنگ(حتی با شمشیر و چه برسد به تیراندازی)بر روی اسب نبودند و همین ضعف نیز نهایتا موجب سقوط روم غربی به دست قبایل کوچ نشین آسیای مرکزی(هون ها) شد. حتی قراردادهایی که رم با دشمن دیرینه اش ایران برای مقابله با این اقوام ،توسط نیروهای کمکی ایرانی، منعقد می کرده(در دوران اشکانی و ساسانی)موجود است.

2- فیلم های وسترن سرخپوستی: در هنگام ورود اروپائیان به آمریکا اسبی در این قاره وجود نداشت(به هر دلیلی قبلا نسل اسب در این قاره منقرض شده بود،احتمالا خوراک انسان ها شده بودند)لذا سوارکاری سرخپوستان بر اسب برهنه و تیراندازی از روی آن بیشتر عاملی برای هیجان انگیزتر کردن فیلم ها بوده تا مبتنی بر واقعیت.
RE: اشتباهات سینمایی - فیلیپ ژربیه - ۱۳۹۳/۶/۳۱ عصر ۱۱:۳۵

ابتدای فیلم مهاجر ساخته حاتمی کیا، محمود (ابراهیم اصغرزاده مرحوم) داره راه میره و دوربین پشت سرشه. لباسی که تنش هست خال خالیه. نما که عوض میشه و بازیگر رو از روبرو که میبینیم لباسش ساده هست و تازه چفیه هم داره..

این سوتی خیلی ضایعه و چون ابتدای فیلمم هست بیننده خوب متوجهش میشه
خلاصه هفته جنگه و اینم بی مناسبت نبود ;-)
خوب، بد، زشت - کاپیتان اسکای - ۱۳۹۳/۷/۱ عصر ۱۰:۰۷

هرچندریزبینی و نکته سنجی چندان خوشایند آثار با ارزش و گرانقدری همانند فیلم سینمایی "خوب، بد، زشت" نیست اما خالی از سود نیز نیست که بدانیم حتی آثاری چنین گرانبها نیز نکته ای گاه از زیر چشم تیزبین همه ی دست اندرکاران فیلم در می رود.

این برانکارد در چشم بر هم زدنی پس از چند فریم تغییر می کند.

به هر حال بهانه ای بود که یادی بکنیم از این اثر باارزش که بسیاری از ما با این فیلم، با سینمای وسترن خو گرفتیم و در جاذبه های بی همانند آن با کارگردان و دست اندرکارانش همراه شدیم و نیز یادی بکنیم از بازیگر نقش "زشت"، (توکو)  در این فیلم آقای ایلای والاک که در سن 98 سالگی در سال جاری درگذشت.
RE: اشتباهات سینمایی - پیرمرد - ۱۳۹۳/۱۱/۱۲ عصر ۰۳:۲۳

سریال های فاخر! سیما بخصوص در عرصۀ تاریخ سازی، معرف حضور همۀ دوستانی که پیگیر شبکه های داخلی هستند، می باشد. اخیراً سریالی به نام گذر از رنجها تولید شده و از شبکه ملی (یک) پخش می شود، که کاری به داستان آن ندارم. فقط تعجب من از نمایش خودرو Chevrolet Nova(نسل چهارم) که متعلق به سال های 1975تا 1979 میلادی است، در صحنه هایی از مجموعه است که مربوط به سال 1342 شمسی(حدود 1963 میلادی) می باشد.:ccco

[تصویر: 1422902152_5616_36de8de03a.jpg]
پدرخوانده و رابرت دوال - کاپیتان اسکای - ۱۳۹۳/۱۲/۸ عصر ۰۵:۰۵

رابرت دووال از آن بازیگران خوشنام و بی سرو صداست. نقشش در پدرخوانده (تام هاگن) باورپذیر و جذاب به نظر می رسد. وی با وجود هفت بار نامزد شدن برای اسکار، هرگز نتوانست آن را به دست آورد.

در این نما، (پدرخوانده 2) بناگاه برمی گردد و به دوربین خیره می شود. فکر نمی کنم دیگر چنین نمایی از خیره شدن او به دوربین (آن هم ناخودآگاه) وجود داشته باشد. برای همین این صحنه تماشایی است.
RE: اشتباهات سینمایی - اکتورز - ۱۳۹۳/۱۲/۹ صبح ۰۲:۲۱

فیلم ( نقاب 1383) ساختهء آقای راست گفتار را انصافآ من در بین فیلمهای ایرانی از جملهء مورد علاقه هایم است و حالا کاری ندارم که یک عده بخاطر ژست روشنفکرانه و جدااندیشی گرفتن هم که باشد خوبی و جذابیتهای بعضی فیلمها با هر مضمونی و یا مجموعه ای ژانر هنری را انکار میکنند و یا بسیار پیش می آید که یک هنرمند خیلی با استعداد را نادیده میگیرند ( در هر حوضهء هنری که باشد ) .

بهرحال با اینکه من این فیلم را دوست دارم اما نمیشود از ایراداتی که دارد چشم پوشی کنم .

حقیقتآ اکنون شور آن را ندارم که به حداقل پنج موردی که متوجه شده ام اشاره کنم و به همین یک مورد بسنده میکنم .

در اوایل فیلم وقتی در رستوران متعلق به کامران ( امین حیایی ) نگار و دائیش ( خوئینی ها و شریفی نیا ) سرگرم شام خوردن هستند اتفاقی یک لیوان دوغ روی شلوار کامران میریزد و نگار که دوغ را ریخته است از او معذرت خواهی میکند .

[تصویر: 1425076497_3053_12a592930d.JPG]

در انتهای فیلم این لحظه یاد آوری و مرور میشود ولی کلیهء دیالوگها فرق دارند و حتی جهاندار ( دایی و در اینجا پدر نگار ) که در سکانس ابتدایی واکنشی نشان میداد ، هیچ گونه تحرک و دیالوگی ندارد و همچین اشتباهی هرگز از نظر فرد تیز بینی همچون آکتورز پنهان نمی ماند .

[تصویر: 1425076979_3053_75be383df5.JPG]

در مورد سایر اشتباهات شاید در آینده به آنها نیز اشاره کنم .

راستی یک جای فیلم که نگار و نیما ( پیروزفر ) در رستورانی مراکشی نهار میخورند خوانندهء عربی به سمتشان می آید که بعد از گفت و گویی برایشان ترانهء بسیار زیبایی میخواند اما در بیشتر نسخه های موجود در بازار این قطعه از فیلم برش داده شده است که من هنوز دلیلش را نیافتم . ( بازیگر نقش خوانندهء مراکشی آقای محمد ربانی هستند که قبلآ هم در فیلم عروس خوش قدم کاظم راست گفتار را در نقش کوتاهی همراهی کرده بودند ) .
RE: اشتباهات سینمایی - منصور - ۱۳۹۴/۵/۱۱ صبح ۰۹:۰۲

یک نفر به من بگوید :

 - مگر در فضای خارج از جو اکسیژن وجود دارد که وقتی سفینه های فضائی با هم در جنگ هستند و منفجر میشوند، آتش میگیرند و با رنگ قشنگ قرمز و زرد (درست مانند روی زمین) میسوزند؟!

- مگر نه اینست که گلوله خارج شده از لوله تفنگ جسمی داغ است؟ پس چرا وقتی از گوشت و پوست یک انسان میگذرد سریعا باعث فوران! خون ميشود؟!

(لحظه ورود گلوله به بدن ابتدائا فقط یک سوراخ در سطح بدن ایجاد میشود. سوراخی که داخل آن به نوعی سوختگی دارد. پس از چند ثانیه (شاید 5 ثانیه) خون به آرامی از آن سوراخ جاری میشود. منظور ، اصابت گلوله از فواصل دور به نقاطی نرم مانند شکم بود وگرنه از فاصله نزدیک و قسمتهای استخوانی مانند سر قصه دیگری دارد)

دیروز کوایدان (اثر ماساکی کوبایاشی) را دوباره دیدم. صحنه ای که بدن هوییچی(شوئیچی) پر از دعاهائی است که باعث میشود از نظر ارواح مخفی بماند... در فیلم گفته میشود نوشتن دعا در تمامی نقاط بدن الزامی است. تمامی بدن. وقتی هوییچی توسط روح سامورائی اینطرف و آنطرف کشیده میشود تا گوشهایش جدا گردد ، در یک صحنه و با عرض معذرت، زیر شورت و شلوارش معلوم میشود. فکرش را بکنید در فیلمی با کیفیت بلوری چه چیزها که نمیتوان دید! ... هوییچی عزیز ما که ادعا میشود فقط گوشهایش دعا نداشت پشت پاها و ران ها و مناطق صعب العبور زانو به بالایش کلا فاقد دعا بود و روح کم بینای ما اگر چشمهایش را بهتر باز میکرد چیزهای بیشتری برای بردن داشت.
RE: اشتباهات سینمایی - Memento - ۱۳۹۴/۵/۱۲ عصر ۰۲:۳۱

پیشاپیش از همه دوستداران سم پکین پا، به خاطر این پست و احتمالا پست بعدی معذرت می خوام...

---

فیلم گریز ( The GetAway ) سال 1972

حوالی دقیقه 30 فیلم، صحنه سرقت از بانک رو می بینیم. جدا از تدوین خاص سم پکین پا و پلان های یک ثانیه ای خاص خودش که سعی در نشان دادن موازی تمام شخصیت های درگیر در ماجرا را دارد، اتفاقات خنده دار دیگری نیز در این سکانس می افتد.

به عنوان مثال زنی که وارد بانک شده (حالا اینکه چرا در بانک رو قفل نکردن زیاد مهم نیست) شروع به جیغ زدن می کند ولی قبل از اینکه سارقان جلو دهانش را بگیرند خود بخود ساکت می شود. انگار با دهن باز  یه دفعه میوت شده باشد.

ولی چیزی که به خاطرش این پست رو گذاشتم، صحنه ای است که نگهبان بعد از یک تلاش ناموفق مصنوعی، به سمت تفنگش خیز بر می دارد. سارقی که مواظب اوست، فریاد می زند نه! و تفنگ را به سمت او نشانه می گیرد. بعد از اینکه طی یک پلان یک ثانیه ای بقیه سارقان را می بینیم، دوباره همان سارق را نشان می دهد که هنوز به سمت نگهبان نشانه نرفته است. که اگر کل ماجرا را دنبال هم بگذاریم مثل این است که بعد از احساس خطر ابتدا تفنگ را به سمت نگهبان نشانه بروی، بعد تفنگ را به سمت دوستان خود و سپس دوباره به سمت نگهبان نشانه گیری کنی!

بعد از چند شلیک به نگهبان، بدون هیچ دلیلی نقاب خود را بر می دارد و در کمال تعجب بقیه سارقان نیز با وجود اینکه هنوز در بانک هستند نقاب خود را بر می دارند تا مردم چهره آن ها را خوب ببینند.

و اتفاق بعد از آن که جالب تر است اینکه در صحنه بعد سارقی که نگهبان را کشت را درون ماشین می بینیم که روی صندلی کنار راننده نشسته است. راننده خیلی ریلکس، به اون می گوید که فرمان را نگه دارد. بعد با آرامش خاصی عرق خود را پاک می کند و سپس تفنگ خود را لای پاهای دوستش گذاشته و شلیک می کند. (دوباره معلوم نیست چرا فرمان را به دوستش داد، چون احتمال خیلی زیادی دارد که بعد از تیر خوردن ناخودآگاه فرمان را به سمت خودش بکشد!)

بعد از چند شلیک دوستش را از ماشین بیرون انداخته و مطابق سایر فیلم های سم پکین پا بعد از مردن چند بچه بالای سر فرد تیر خورده ظاهر می شوند تا مثلا معصومیت کودکان را در تقابل با قساوت بزرگترها نشان دهد.

فایل ویدئویی صحنه تیر اندازی را می توانید از اینجا ببینید:

http://s3.picofile.com/file/8204020576/Getaway.mp4.html

---------------------------

پی نوشت: البته اگه اینجوری به قضیه نگاه کنید که کارگردان سم پکین پاست خیلی مشکلی در این اتفاقات نمی بینید! بنده مدتی به جای فیلم کمدی، آثار ایشون رو پیگیری می کردم و ماشاا... صحنه های اینجوری به وفور در کارهاشون پیدا میشه...
RE: اشتباهات سینمایی - Memento - ۱۳۹۴/۵/۱۸ عصر ۰۱:۴۷

مطالب این پست جز اشتباهات سینمایی محسوب نمی شود ولی از جمله حرکت های خاص سم پکین پاست...

-------------------------

سگ های پوشالی اولین فیلمی بود که از پکین پا دیدم. فیلمی با حضور بازیگر محبوبم داستین هافمن که در آن نقش یک ریاضی دان را بازی می کرد... به نظر فیلم خوبی می اومد، بخصوص با این مدل شروع شدن فیلم. از یک سری صحنه های معمولی و منشوری بگذریم چند صحنه خاص از این فیلم رو آوردم...

اولین صحنه عجیب فیلم که کمی لبخند بر لب من و دوستم نشاند این صحنه بود. بخصوص با اون صدای معروف "گیش" که توی فیلم هندی ها زیاد شنیدیم...دقت کنید که دستش چقدر دورخیز می کنه تا به صورت اون بدبخت بخوره.

چند لحظه بعد از این صحنه بدون اینکه هیچ اتفاق خاصی بیفتد می بینیم که همین آدمی که داشت این جوری به این بدبخت میزد به شکل خیلی رومانتیکی خون لبش رو پاک می کنه.

صحنه بعدی در اواسط فیلم رخ می دهد. جایی که همین بدبخت تصویر بالا با یک دختری درون یک طویله بودند که پدر دختر نگران شد و شروع کرد به دنبال دخترش گشتن که این بدبخت می خواست اینجوری جلو رفتن دختر رو بگیره:

که در کمال تعجب، با همین حرکت ساده دختر به رحمت ایزدی پیوست!

این صحنه به خاطر غیر منتظره بودن و ساخت بسیار بد واقعا صحنه خنده داری است.

ولی اوج شاهکار پکین پا در فیلم این صحنه درگیری است.

سرگرد جان اسکات با دست شکسته (که بعدا فهمیدم این دست شکسته هم جز المان های ثابت فیلم های پکین پاست) سعی دارد جلو سردسته یاغیان را بگیرد که ابتدا تیری به سمت پایین شلیک می شود و در حین حرکت رو به پایین سرگرد، تفنگ به سمت بالا شلیک می شود و در نتیجه آن حرکت پرتابه سرگرد رو می بینیم که دقیقا یک سهمی را طی می کند.

اون چند فریمی که از تعجب داستین هافمن و زنش وسط پرتاب سرگرد اضافه شده است به جذابیت این صحنه اضافه می کند...

بعد از این صحنه تا حدود 10 ثانیه دهان این زن (و احتمالا مخاطب) از تعجب باز می ماند...

==================================

یک صحنه هم از فیلم "سر آلفردو گارسیا را برای من بیاور" می گذارم. البته این فیلم هم صحنه های جالب زیادی داره که متاسفانه اکثرا منشوری هستند. ولی به یاد ماندنی ترین صحنه فیلم این جاست. جایی که دو خلافکار در حال معامله با یه عده روستایی هستند. یکی از خلافکارها (جانی) به این شکل روبروی مردم ایستاده است و مثلا دستش شکسته است ولی به شکل خیلی تابلویی یک اسلحه زیر آن پنهان کرده است که هیچ کدام از افراد حاضر در معامله حتی به این صحنه شک هم نمی کند.

بعد از انجام معامله همین جانی با طمانینه خاصی کت را از روی تفنگ کنار می زند و تازه آن را مسلح کرده و بعد با لبخندی بر لب شروع به شلیک می کند...

در حین درگیری جانی کشته می شود و دوست او بالای سرش حاضر می شود. بعد از کمی صحبت با نقش مثبت فیلم، تفنگ خود را برداشته و بدون هیچ دلیل خاصی شروع به فرار می کند!

اوج قضیه این جاست

در وسط فرار، در حالی که پشتش به دوربین است، ناگهان او را می بینیم که رو به دوربین ایستاده است و تفنگش را هم رو به هیچ جای خاصی نشانه نگرفته است. تیر می خورد بدون اینکه جلیقه ضد گلوله ای داشته باشد... به زمین می افتد و چند لحظه بعد انگار نه انگار. به راحتی هر چه تمام تر از روی زمین بلند می شود به سمت دوستش می رود و پس از خوردن تیر بعدی می میرد.

این صحنه بیشتر مثل این است که پایش به چیزی گیر کرده باشد تا اینکه تیر خورده باشد...

من این صحنه رو 100 بار تا حالا دیدم و هنوز هم هر دفعه این طرز بلند شدن این مرد برام خنده داره...

=================================

باز هم از دوست داران سم پکین پا عذر می خوام... بخصوص نوبادی که سگ های پوشالی جز فیلم های مورد علاقه اش است.
اشتباهات سینمایی - BATMAN - ۱۳۹۴/۸/۶ صبح ۱۲:۵۹


خطاهایی که از آنها ياد ميشود در بسیاری از آثار تلویزیونی یا سینمایی قابل مشاهده است

از وقتی بیننده تلویزیون بودم تا همين الان تو خيلی از سريالها و حتی فيلمهای سينمايی بارها با همچین مواردی مواجه شدم

به عنوان مثال کاراکتر فيلم در سکانسی موهای بلندی داره اما در سکانس يا قسمت بعد موهاش کوتاه که البته تا اينجا ايرادی وارد نيست

اما درست در صحنه بعد يا در جايی ديگه مخاطب در کمال تعجب متوجه میشه موهای کاراکتر دوباره به حالت قبلی برگشته!

يا موردی که الان مثال ميزنم

کاراکتر مورد نظر ما در حال صحبت با همسرش هست که برای يادآوری کردن موضوعی به خانه همسايه ديوار به ديوار ميره

لباس کاراکتر در اين حالت به رنگ سياهه اما در سکانس بعدی که به ديدن مرد همسايه رفته لباسش آبی نفتی ميشه!

بعد از پايان ديالوگها کاراکتر به منزل خودش برميگرد و شاهد هستيم که دوباره با همون لباس قبلی یعنی سیاه ديده ميشه!

ممکنه بگيد شايد انعکاس نور باعث روشن يا تيره شدن لباس شده باشه اما اينطور نيست!

برای اینکه مدل لباسهام کاملا متفاوته!

لباس تیره رنگ دو جیب داره + مارک اما لباس روشن تر تنها یک جیب داره و بدون مارکه مقایسه تصاویر

این اشتباه (در مورد لباس) بارها و در بسیاری از آثار سینمایی و تلویزیونی خصوصا سریالهای ایرانی دیده شده

یادمه قدیما وقتی متوجه یه همچین خطایی میشدم برام عجیب و خنده دار بود اما کم کم نگاهم به این دست اشتباهات عادت کرد!

البته اون وقتا با توجه به کیفیت پایین تصاویر یه همچین مواردی زیاد هم به چشم نمیومد و ملموس نبود اما الان به وضوح رویت میشه

___________________________________________

اشتباهات سینمایی در حقه های سینمایی

از اونجا که علاقه زیادی به ژانر وحشت دارم و شاید خیلیها همین احساس رو داشته باشن (به این دلیل که هیجان و ترسیدن رو دوست داریم)

جالبه که هر وقت بحث فیلمهای ترسناک و دلهره آور میشد شنیدن در مورد اونهام برام جذاب بود

موقع تماشای اثر همه صحنه هارو با دقت زیر نظر داشتم،  وقتی ام با صحنه ای تصنعی مواجه میشدم از لذت فیلم دیدن کم میشد

هر قدرم نقاط ضعف فیلم کمتر بود طبیعتا تماشای اون لذت بیشتری داشت

این مورد هم بارها در اغلب فیلمهایی که حاوی صحنه های خشونت آمیز بودن دیده شده که خودم شخصا خیلی باهاش مواجه شدم

حتما شما هم بارها با صحنه چاقو خوردن یا زخمی شدن کاراکتری در یک اثر سینمایی روبرو شدین

قبلش یه توضیحی بدم در مورد همین بریده شدن 

زمانی که شی تیزی مثلا کارد با بخشی از بدن تماس پیدا میکنه و دچار بریدگی میشه حدودا چند ثانیه بعد خون از داخل بدن به بیرون سرازیر میشه (البته بستگی داره به شدت و نوع جراحت)

اما در اغلب آثار سینمایی که جلوه های ویژه بدون کامپیوتر و سر صحنه ساخته شدن کاملا عکسه این اتفاق رخ میده

درست در لحظه تماس شی برنده مثلا کارد با بدن شخص شاهد خونریزی غیر واقعی هستیم که اگر دقت کنید براحتی متوجه میشید که خون از داخل همون کارد به روی بدن منتقل میشه!

احتمالا بار اولی که فیلم رو تماشا کردید متوجه این قضایا نشید شاید به این خاطر که  داستان فیلم به قدری گیرا و جذاب بوده که این اشتباهات اصلا به چشم نیومده!

مورد بعدی که باز تو فیلمهای سبک وحشت زیاد شاهدش بودم

کاراکتر منفی داستان در یک لحظه با آلت قتاله یا دست خالی و یا هر چیزی که باعث کشته شدن میشه به قربانی خودش حمله میکنه

طبیعتا باید شاهد یک عکس العمل منطقی و غیر منتظره از طرف قربانی باشیم اما دوباره با یک اشتباه سینمایی مواجه میشیم

مثلا در این صحنه قاتل از پشت سر و بصورت مخفیانه و سر زده به مقتول حمله میکنه و قصد صدمه زدن و احتمالا کشتنش رو داره، به فرض اینجا قراره کورش کنه

تنها عکس العملی که از جانب قربانی مشاهده میشه فریاد زدن هست! در حالیکه اگر خودتون رو جای قربانی تصور کنید یه همچین رفتاری به هیچ وجه منطقی به نظر نمیاد

چطور ممکنه وقتی یه نفر از پشت اون هم اتفاقی به شما حمله میکنه و دستش رو روی چشمهاتون قرار میده فقط فریاد بزنید؟!

در چنین شرایطی شما بی اراده دستتون رو رو به سمت چشمهاتون دراز میشه و تقلا میکنید تا به هر نحوی خودتون رو نجات بدید نه اینکه فقط فریاد بزنید!

مورد آخر هم که نیازی به شرح نداره با این حال شاید لازم باشه توضیح مختصری ارائه بدم

کاراکتر داستان قصد خودکشی داره (بوسیله قیچی) هر بار ضربه ای رو به شکم وارد میکنه مقدار زیادی خون به اطراف پاشیده میشه

بار اول متوجه این اشتباه نشدم اما وقتی فیلم رو کمی به عقب بردم و دوباره تماشا کردم متوجه سرنگی شدم که در کنار قیچی تعبیه شده و در واقع مخزن اصلی خون یا همون محلول قرمز رنگه! تصویر
موارد یاد شده تنها چند نمونه از این دست اشتباهات استضعف سریالهای ایرانی - BATMAN - ۱۳۹۴/۱۲/۵ عصر ۰۸:۳۶

در این مطلب به یکی از دلایل ضعف موجود در مجموعه های تلویزیونی که از لحاظ سبک و محتوا تقریبا در یک سطح هستند اشاره میشود

 اینگونه آثار که نقاط ضعفشان بیشتر از نکات مثبتشان است، تولیدشان در سالیان اخیر رو به افزایش است

این سریالها غیر از محتوا از ضعفهای بیشماری رنج میبرند که یکی از موارد مربوط به گریم شخصیتها و پیر کردن چهره آنهاست

که براحتی مورد بی توجهی قرار میگیرد و عوامل ساخت از آن غافل شدند، شاید هم اهمیتی برایشان ندارد؟! 

با نیم نگاهی به سریالها و مجموعه های قدیمی و مقایسه شان با سریالهای جدید این ضعف به خوبی برایتان آشکار میشود

در تصاویر زیر به این موضوع اشاره شده است

گریم شخصیت رعنا (گلچهره سجادیه) در سریال رعنا 1367 بدون عینک یا لاتکس

با توجه به امکانات و محدودیتهای آن زمان شاهد گریمی خوب و قابل قبولی هستم (عالی) که برای مخاطب ملموس و قابل درک میباشد

_________________________________

گریم شخصیت دنیا (شیوا طاهری) در سریال گذر از رنجها 1393 با عینک و لاتکس + تیره کردن پوست!

با توجه به امکاناتی که امروزه عوامل ساخت فیلها و سریالها در اختیار دارند!

__________________________________

گریم شخصیت فرزانه (گلاره عباسی) در سریال کیمیا 1394 با مقدار زیادی چسب، لاتکس یا خمیرهای مخصوص گریم

______________________________

مورد بعدی میتونه یک اشتباه باشه یا نباشه، ولی در واقع ییشتر به یک بی توجهی و شلختی شبیهه تا یک اشتباه

شاید هم عمدی بوده و هدف فیلمساز احساسی نشون دادن ماجراست، البته میتونه واقعیت هم داشته باشه

اما نمایش صحنه ای مثل این در یک سریال مهم با با ژانر خانوادگی، اجتماعی کمی غیر منطقی به نظر میرسه

چون معمولا با یه همچین تصاویر یا صحنه هایی در برنامه های مستند یا دوربین مخفی مواجه شدیم !

البته ممکنه این اتفاق فقط برای من عجیب باشه با توجه به اینکه تا به حال با موردی شبیه به این اون هم در یک سریال مواجه نبودم

///

مادر مهربان در آشپزخانه مثل همیشه مشغول پخت و پز هست، گویا برای ناهار کتلت تدارک دیده

در همین وقت دختر خانواده با خوشحالی از راه میرسه تا اولین دستمزدش رو به مادر نشون بده و به نوعی غافلگیرش کنه

بعد از اتمام یک سری صحبتهای مادر و دختری، دختر خانواده پول رو روی میز قرار میده و خداحافظی میکنه

لحظه ای بعد مادر با ذوق و خوشحالی پول رو بر میداره و بعد از نگاهی گذرا اسکناسها دوباره برمیگردن سر جای اول

در ادامه مادر با همون دستی که خیس هست و طبیعتا مواد غذایی هم بهش چسبیده به آشپزی ادامه میده و کتلت بعدی رو درست میکنه !

در نگاه اول شاید همه چیز عادی به نظر میاد، اما بعدش آدم یاد بعضی مغازه ها با ساندویچ های غیر بهداشتی میافته !

 پول کثیف، پولهای کثیف، تا به حال این کلمات به گوشتون خورده ؟ معمولا تو مباحث اقتصادی، سیاسی کاربرد داره

احتمالا این رو هم میدونستید که پول حتی نو و تانخوردش هم واقعا آلودست

اگر هم نمیدونستید، پس بهتره نگاهی بندازید به این مطلب پزشکی

پول 3000 نوع میکروب دارد

دیشب سر این موضوع با خانم لمپرت بحث میکردم که پاسخ جالبی ارائه کردن و با نظر ایشون کاملا موافقم

بهترین کار این بود مادر پولها رو با دست کتلتی بگیره، خوشحالی کنه و دوربین روی صورت خوشحالش زوم کنه و سکانس تموم شه !
سانسور در سریال ایرانی - BATMAN - ۱۳۹۵/۹/۱۰ صبح ۱۲:۰۸

به این تصاویر و قسمتهایی که با پیکان علامت زدم دقت کنید

شاید در یک نظر مورد عجیب و غیر عادی ای به چشم نیاید

اما وقتی با دقت بیشتری تماشا کنید متوجه غیر واقعی بودن خواهید شد

حال با نگاه کردن به این تصویر دلیل این اتفاق عجیب برایتان روشن میشود

توضیحات

در رابطه با سه تصویر اول/ در اصل در قسمت تاج مبلها نقش فرشته هایی نیمه عریان دیده میشود که از چشمان سانسورچی دور نمانده است!

در مورد تصویر آخر/ کمی قبل تر، همینطور پس از پایان گفتگوی بین شخصیتها ناظر فراموش میکند تاج یکی دیگر از مبلها را هم ناواضح یا سانسور کند

احتمال دیگری هم وجود دارد/ شاید پیش خود فکر کرده این یکی چون از نمای دورتری است پس اهمیت چندانی ندارد و یا بگوید، کسی به پایین صفحه تلویزیون دقت نمیکند

در هر صورت سانسور و دستکاری چنین مواردی عجیب به نظر میرسد که تنها در تلویزیون شاهد آن هستیم
RE: سانسور در سریال ایرانی - سروان رنو - ۱۳۹۵/۹/۱۰ عصر ۰۱:۴۰

(۱۳۹۵/۹/۱۰ صبح ۱۲:۰۸)BATMAN نوشته شده:  

در هر صورت سانسور و دستکاری چنین مواردی عجیب به نظر میرسد که تنها در تلویزیون شاهد آن هستیم

واقعا امید من بعد از گل آقا به همین تلویزیون خودمان است. khhnddh

دیگران سرگرم مهار انرژی گداخت هسته ای ( فیوژن ) هستند تا  به یک منبع انرژی بی پایان برسیم اما تلویزیون ما مشغول چه کارهای چیپ و خنده داری است !

اینم سانسور جالب رقابت های المپیک توسط صدا و سیما

توصیه ایمنی: مواظب باشید از خنده رگ پگ هاتون پاره نشه.:cheshmak:

لینک
RE: اشتباهات سینمایی - مراد بیگ - ۱۳۹۵/۹/۲۲ صبح ۰۴:۰۵

ابراهیم حاتمی کیا ،کارگردان شهیر ایرانی که خالق آثار بیاد ماندنی همچون آژانس شیشه ای ،روبان قرمز و ارتفاع پست میباشد نیز باحضوری هرچند کوتاه در سکانسهایی از آثار خویش نشان داده بود  به بازیگری  چندان بی علاقه نیست،با حضور در فیلم سینمایی زندگی خصوصی آقا و خانم میم ساخته ی روح الله حجازی رسما  وارد دنیای بازیگری شد.

بوی پیراهن یوسف-1367

اما غرض راوی از مقدمه چینی در مورد شخص ایشان و حضور ارادی  در فیلم در مقام  بازی و بازیگری ،از حضور غیر ارادی ایشان در سکانسی از سریال حلقه ی سبز میباشد که قطعا این اشکال از جانب خانم سیما تیرانداز بازیگر نقش گلی است به سبب اینکه دست فرمان خوبی ندارندوگرنه کارگردان و تدوین گر که حتما کارشان را بلد بوده اند...

اشتباهات سینمایی-سریال حلقه ی سبز
اشتباهات سینمایی - BATMAN - ۱۳۹۶/۸/۱ عصر ۱۰:۲۰

ARISTOCATS 1970

این اواخر انیمیشن گربه های اشرافی رو دیدم تا هم یه تجدید خاطره ای بشه و هم اینکه بعد از سالها صدای گویندگان رو دوباره بشنوم

در رابطه با دوبله باید بگم نسخه قدیم و جدید هر دو کیفیت خوبی دارن ولی دوبله اول به دلایلی که نیازی به توضیح نیست حس قشنگ تری به مخاطب منتقل میکنه

به هر حال___________________________

اما، حین تماشای انیمیشن موردی نظرم جلب کرد که بارها در صحنه های مختلف شاهدش بودم

در واقع یک اشتباه سینمایی بود که انیماتورها در زمان طراحی و ساخت سهواً مرتکب اون خطا شدن

همونطور که تصاویر گویاست گردبند ماده گربه (دوشس) در یک نما شامل سنگهای زینتیه اما در جایی دیگر اثری از اونها نیست

دانلود انیمیشن گربه های اشرافی The AristoCats دوبله فارسی (قبل و بعد از انقلاب)

عوامل دوبله اول

شهلا ناظریان (دوشس) نصراله مدقالچی (اومالی) ژاله علو (لیدی ابیگل)

علی اصغر افضلی (ادگار) اکبر منانی (جورج) ناهید امیریان (بچه گربه)

دوبله دوم

زهره شکوفنده (دوشس)‌ محمود قنبری (اومالی) مریم بنایی (لیدی ابیگل)

اکبر منانی (ادگار) ناهید امیریان (ماری)‌ رضا آفتابی (لافایت)‌ اصغر افضلی (جورج، راک فورد)‌

سمیه رهنمون، میثم نیک‌نام، مینا شجاع 
فیلم چه خبر دکتر جون؟ - کاپیتان اسکای - ۱۳۹۷/۴/۳۱ عصر ۰۹:۰۰

کارگردان : Peter Bogdanovich

ستارگان : Barbra Streisand , Ryan O'Neal , Madeline Kahn

در فیلم "چه خبر دکتر جون؟" در یک نمای سریع می توانیم سایه کادر فیلمبرداری را ببینیم.

البته این صحنه های و اشتباهات قابل بخشش اما شکار آن‌ها تماشایی است.
RE: اشتباهات سینمایی - پهلوان جواد - ۱۴۰۰/۱/۴ صبح ۱۰:۰۲

یکی از بدترین اشتباهات سینمایی مربوط به فیلم TROY 2004 هست که در یکی از صحنه های نبرد آکیلیس (براد پیت) در حال نبرد  با دشمن هست و یه هواپیمای مسافربری داخل کادر فیلمبرداری به راحتی دیده میشه  {#smilies.biggrin}
RE: اشتباهات سینمایی - BATMAN - ۱۴۰۱/۷/۱۷ عصر ۰۶:۰۳

یک اشتباه بانمک!

در حین تماشای قسمت دوازدهم از مجموعه کارتونی گالیور متوجه شدم کاپیتان لیچ با سبیل نمایش داده میشه در حالیکه این کرکتر اصلا سبیل ندارد

 احساس میکنم این خطا عمدی و در واقع یک شیطنت از طرف انیماتورها بوده به این دلیل که احتمالا

تیم سازنده بعد از ساخت چند قسمت به این نتیجه رسیدن لیچ با سبیل بهتر میشه یا به قولی چهرش خلاف تر به نظر میاد

بنابراین با این ترفند خواستن مخاطب برای چند ثانیه لیچ رو با اون شکل و شمایل تصور کنه

 شاید هم یک اشتباه سهوی باشه که البته احتمالش بیشتره
RE: اشتباهات سینمایی - BATMAN - ۱۴۰۱/۸/۶ عصر ۰۷:۵۵

آخرین باری که سریال نوستالژی جنگجویان کوهستان رو دیدم متوجه شدم سلاح و شمشیرهای بکار رفته جنبه نمایشی دارن و واقعی نیستن (شباهت به ورقهای گالوانیزه یا آلومینیومی دارن)

با توجه به تاریخ ساخت مجموعه و باقی مسائل طبیعتا نمیشه به این موارد ایراد گرفت، پس بهتره براحتی ازش عبور کرد و تنها از دیدنش لذت برد

 خوشبختانه امروزه با پیشرفت و بهبود جلوه های ویژه بیننده به ندرت شاهد چنین کم و کاستیهاییه اما همونقدر که

تکنیک جلوه های میدانی و کامپیوتری با گذشت زمان تکامل پیدا کرد و اشتباهات و کاستیها رو به حداقل رسوند

در مقابل با بالا رفتن وضوح و کیفیت تصاویر HD/ 4K / 8K کمترین نقطه ضعفها از چشم مخاطب دور نمیمونه

موردی که الان مثال میزنم در رابطه با چهره پردازی یا گریمه، اگر به قسمتهایی که در تصویر علامت زدم دقت کنید

به وضوح میتونید چسب بکار رفته در گریم بازیگرو در ریشه موها ببینید، همین کوتاهی باعث تصنعی شدن آرایش بازیگر شده

از اونجایی که حرفه گریم بسیار تخصصیه و صبر و هنر بالایی رو میطلبه اگر جدی گرفته نشه نتیجه ای که بدست میاد رضایت بخش نیست

با این قضیه بارها در فیلمها و سریالهای ایرانی و خارجی (خصوصا کره ای و چینی) برخورد داشتم