تالار کافه کلاسیک

نسخه کامل: کدام فیلم برنده جایزه گلدن گلوب 2014 می شود؟
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید. نمایش نسخه کامل با قالب بندی مناسب.

سلام برکافه نشینان صمیمی

همانطور که میدانید گلدن گلوب هفتادو یکم در راه است. معتبرترین رویداد سینمایی بعد از اسکار. جوایز گلدن گلوب قرار است در دوازدهم ژانویه سال 2014 به برندگان اعطا گردد. همانطور که میدانید انجمن روزنامه نگاران خارجی هالیوود مسئول برگزاری این رویداد سینمایی می باشد و چند روز پیش اسامی نامزدهای گلدن گلوب 2014 را در بخشهای مختلف اعلام نمودند.

گلدن گلوب هفتادویکم مانند گلدن گلوب هفتادم از یک حیث برای ایرانیان حائز اهمیت می باشد و آن انتخاب مجدد یک فیلم ایرانی دیگر در بین نامزدهای اعلامی.

در زیر ضمن معرفی آثار منتخب در بخشهای مختلف دوستان را دعوت به شرکت در نظرسنجی انتخاب فیلم برگزیده خارجی در گلدن گلوب 2014 می نمایم. امیدوارم دوستان خارج از تعصب فیلم برگزیده خود را انتخاب نمایند. در خصوص این نظر سنجی موارد زیر را خدمت دوستان یاداوری می نمایم:

  • فقط کاربران عضو و تایید شده می توانند در این نظر سنجی شرکت نمایند
  • سایر کاربران می توانند گزینه انتخابی شما را ببیند
  • شرکت کنندگان فقط یک گزینه را می توانند انتخاب کنند
  • با توجه به اینکه نتیجه نظر سنجی در روز یکشنبه 22 دیماه مشخص میگردد لذا این نظر سنجی در ساعت 24 روز شنبه 21 دیماه از سوی MyBB بسته خواهد شد.
  • چنانچه قبل از شرکت در نظر سنجی بخواهید نظر سایر کاربران را ببینید میتوانید روی گزینه نمایش نتیجه کلیک کنید.

در پایان ضمن معرفی آثار منتخب مزید امتنان خواهد شد تا چنانچه دوستان  با هریک از آثار معرفی شده آشنایی دارند اطلاعاتشان را با سایر دوستان به اشتراک بگذارند. ضمنا در گلدن گلوب هفتاد و یکم قرار است از کارگردان و بازیگر بزرگ وودی آلن نیز تقدیر بعمل آید.

در بخش بهترین فیلم های درام سینمایی پنج اثر «۱۲ سال بردگی»، «کاپیتان فیلیپس »، «فیلومنا»، «جاذبه» و «شتاب» جزو نامزدهای امسال هستند.


در بخش بهترین فیلم های خارجی زبان، «گذشته» جدیدترین ساخته ی اصغر فرهادی کارگردان بنام ایرانی با آثاری چون «شکار»، «باد برمی خیزد»، «زیبایی بزرگ» و «آبی گرمترین رنگ است» به رقابت می پردازد.


نامزدهای بهترین فیلم موزیکال یا کمدی بدین شرح هستند: «اخاذی آمریکایی»، «او»، «درون لوین دیویس»، «نبراسکا» و «گرگ وال استریت».


«کیت بلانشت» برای بازی در «یاسمن غمگین»، «ساندرا بولاک» برای هنرنمایی در «جاذبه»، «جودی دنچ» برای بازی در فیلم «فیلومنا»، «اما تامسون» برای هنرنمایی در «نجات آقای بنکس» و «کیت وینسلت» برای بازی در «روز کارگر» نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم های درام گلدن گلوب شدند.


نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد آثار درام نیز «ادریس البا» (ماندلا: راه طولانی آزادی)، «تام هنکس» (کاپیتان فیلیپس)، «متیو مک کاناهی» (DallasBuyers Club)، «رابرت ردفورد» (همه چیز از دست رفته) و «چوئتل اجیوفور» (۱۲ سال بردگی) هستند.


در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن آثار موزیکال یا کمدی نام «ایمی آدامز» (اخاذی آمریکایی)، «جولی دلپی» (پیش از نیمه شب) ، «گرتا گرویگ» (فرانچس ها)، «جولیا لوییس دریفوس» (به اندازه کافی گفته شد) و «مریل استریپ» (August: Osage County) به عنوان نامزدهای امسال جوایز گلدن گلوب اعلام شد.


«کریستین بیل» (اخاذی آمریکایی)، «بروس درن» (نبراسکا)، «لئوناردو دی کاپریو» (گرگ وال استریت) ، «اسکار ایزاک» (درون لوین دیویس) و «ژاکین فینکس» (او) برای دستیابی به جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم های موزیکال یا کمدی با هم به رقابت می پردازند.


فیلم های «او»، «نبراسکا»، «فیلومنا»، «۱۲ سال بردگی» و «اخاذی آمریکایی» در بخش بهترین فیلمنامه آثارسینمایی به عنوان نامزدهای گلدن گلوب ۲۰۱۴ معرفی شدند.


«یخ زده»، «من عنق ۲» و «خانواده کرود» هم نامزدهای بخش بهترین انیمیشن هفتادویکمین دوره برگزاری جوایز معتبر هنری گلدن گلوب هستند.


آثار برگزیده هفتادویکمین جوایز معتبر هنری گلدن گلوب در بخش های مختلف تلویزیونی هم بدین شرح معرفی شدند.


در بخش بهترین سریال تلویزیونی ژانر کمدی، سریال های بنامی چون «تئوری بیگ بنگ»، «دختران»، «خانواده مدرن»، «پارک ها و تفریحات» و «بروکلین۹۹» نامزد دریافت این جایزه شدند.


«داستان ترسناک آمریکایی»، «پشت چلچراغ»، «رقص روی لبه»، «بالای رودخانه» و «ملکه سفید» نامزدهای بخش بهترین تله فیلم یا مینی سریال گلدن گلوب ۲۰۱۴ هستند.


«جولیانو مارگولیز» (همسر خوب) ، «تاتیانا ماسلانی» (بلک یتیم) ، «تیلر شیلینگ» (نارنجی مشکی جدید است) ، «کری واشنگتن» (رسوایی) و «رابین راک» (خانه کاغذی) به عنوان نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش اول زن سریال های درام تلویزیونی اعلام شدند.


در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد همین سریال ها نام «برایان کرنستون» (Breaking Bad)، «لیو شریبر» (ری دونابان)، «مایکل شی» (اساتید جنسیت)، «کوین اسپیسی» (خانه کاغذی) و «جیمز اسپیدر» (لیست سیاه) جزء نامزدهای گلدن گلوب امسال هستند.


«زویی دشانل »، «لنا دونهم»، «ادی فالکو»، «جولیا لوییس دریفوس» و «ایوی پولر» به عنوان نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن سریال های کمدی اعلام شد.


در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد همین ژانر نیز «جیسون بیتمن »، «دن چیدل»، «مایکل جی فاکس »، «جیم پارسونز» و «اندی سمبرگ» به عنوان نامزدهای هفتادویکمین دوره گلدن گلوب اعلام شد.

با اجازه بزرگان و تشکر از بروبیکر متخصص

یک سوال داشتم و آن اینکه تا جایی که یادم می آید قدیمها در جشنواره های بین المللی و حتی اسکار فیلمی که برای شرکت در بخش فیلمهای خارجی نامزد می گردید حتما باید با زبان مادری آن کشور ساخته می شد حالا یک سوال و آن اینکه تا جایی که من میدانم فیلم گذشته به زبان فرانسوی ساخته شده است یعنی قرار است در گلدن گلوب با دوبله فارسی نمایش داده شود؟

ضمنا با اجازه بروبیکر عزیز من از بین چهار فیلم رقیب گذشته آقای فرهادی اطلاعاتی از دو فیلم دیگر ندارم با اجازه پس از انکه در موردشان اطلاعاتی کسب کردم در نظر سنجی شرکت خواهم کرد و یا اگر کسی از دوستان اطلاعاتی از دیگر فیلمهای رقیب دارند بنویسند تا ما هم استفاده کنیم. بجز فیلم گذشته من فیلم شکار ساخته توماس وینتربرگ و فیلم آبی گرمترین رنگ است را دیده ام بنظر من هردو رقیب سختی برای گذشته هستند بویژه شکار و جالبتر اینکه هر دو فیلم از جشنواره کن  برنده نخل طلایی شده اند.

فیلم شکار را اگر ندیده اید حتما ببینید تا متوجه شوید یک دروغ ساده انسان را به کجا می رساند. اما فیلم آبی گرمترین رنگ است که نام اصلی آن در فرانسه زندگی ادل می باشد و نمی دانم چرا به انگلیس تبدیل به این اسم شد به موضوع همجنسگرایی پرداخته است که دارای مخاطبین خاص میباشد اما از طرفی تجربه ثابت کرده است که پرداختن به موضوعات اجتماعی نظیر طلاق برای مخاطبین خارج از مرزهای ایران نیز جذابیت دارد و این می تواند یکی از برگ های برنده گذشته باشد ( البته شاید).در مجموع این دوره کار آقای فرهادی فکر کنم سخت تر از دوره قبلی است.

جواب دادن واقعا سخته من فقط گذشته را دیدم  بقیه را نه  وخب همه ی فیلم ها ی نامزد شده قوی اند مخصوصا تعریف شکار را خیلی شنیدم

با اجازه اساتید محترم

بنده در نهایت به این نتیجه رسیدم که اگر جشنواره بخواهد در یک روند عادی بهترین فیلم را انتخاب کند احتمالا فیلم شکار برنده خواهد شد. اما اگر مسائل سیاسی در کار باشد احتمالا فیلم آبی گرمترین رنگ است و یا گذشته انتخاب خواهد شد. اما دلایلم:

بدلیل اینکه غربیها در چند سال اخیر خیلی روی مسئله همجنس گرایی تبلیغات کرده اند بعید نیست در همان راستا بخواهند به فیلمی که به همین مسئله پرداخته است رای دهند بنابر این بهترین گزینه آنها فیلم آبی گرمترین رنگ است خواهد بود. از طرفی اگر باز مسائل غیر هنری در کار باشد باز هم بعید نیست فیلم اصغر فرهادی انتخاب شود. زیرا غربیها بدشان نمی آید تا از اصغر فرهادی یک شیرین عبادی دیگر بسازند و با معروف کردن او بعدها از ایشان بهره برداری سیاسی کنند. برای فیلم باد می وزد ژاپنی هم بدلیل آنکه یک انیمیشن می باشد زیاد شانس قائل نیستم و نمی دانم چرا اساتید این فیلم را در کنار آن چهار آثار قرار داده اند. فیلم زیبائی بزرگ ایتالیالی را هم موفق به دیدنش نشدم و هر چه صبر کردم تا بلکه یکی از اساتید کافه که این فیلم را دیده است مطلبی درباره اش بنویسد متاسفانه ظاهرا کسی این فیلم را ندیده است یا اگر هم دیده است افتخار نداده است تا به خواسته یک تازه وارد پاسخ دهد. با اینحال چیزی به برگزاری جشنواره نمانده است و نتایج مشخص خواهد شد. هرچند امیدوارم بخاطر عرق ملی فیلم گذشته انتخاب شود اما فیلم شکار را شایسته تر میدانم.

شکار از لحاظ داستانی شباهتهایی به فیلم MALENA (تورناتوره) داره، شایدم من اینطور حس کردم (مالنا فیلم بسیار زیباییه)

مالنا داستان زنی تنها، آرام و زیباست که قربانی تهمت ها و دروغ های جامعه قرار گرفته و در نهایت ترد میشه

شکار هم داستان مردی آرام و مهربان، که به طریقی دیگر دچار همان وضعیت نابسامان شده

صحنه های ابتدایی فیلم شکار من رو یاد (شکار گوزن) هم میندازه !

در کل فیلم خوبیِ، واقعیات تلخ جامعه رو به تصویر کشیده و عبرت آموزه

________________________________________________________________________________​_

زیبایی بزرگ، داستان مردی که جوانی و امید از دست رفته خودش رو دوباره بدست میاره، تمِ کمدی هم داره

امید به زندگی بحثی که امروزه باید بیشتر مورد توجه باشه، شاید برای همین بهش رای دادم

درود بر بتمن و اندی دوفرین عزیز

علی رغم عدم استقبال دوستان از این تاپیک از مجموع 570 بازدید از این تاپیک فقط 6 نفر در نظر سنجی شرکت نمودند. و در نهایت نظر بتمن عزیز و اندی دوفرین محترم با واقعیت منطبق بود و فیلم زیبایی بزرگ از ایتالیا موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی گردید و نوار کامیابی های اصغر فرهادی در جشنواره های خارجی پاره گشت.

ضمنا قابل توجه سرهنگ آلن فاکنر عزیز: شما درست می فرمایید در گذشته دور فیلمهای خارجی شرکت کننده در جشنواره های معتبر بین المللی حتما باید با زبان مادری همان کشور در جشنواره ها شرکت میکردند. اما چند سالی است که این محدودیت از میان برداشته شده است . بنابراین نسخه اصلی فیلم گذشته به زبان فرانسوی در جشنواره به نمایش درآمد نه دوبله آن.

آدرس های مرجع